Olympia Cremina

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
Akira

Olympia Cremina

Δημοσίευση από Akira » Δευ Απρ 18, 2011 12:35 am

Βλέποντας μερικά βίντεο - του coffeegeek - στο youtube για αυτή την μηχανή (εδώ και εδώ αντίστοιχα) αναρωτήθηκα για τις διαφορές με την La Pavoni. Επίσης αναρωτήθηκα γιατί αυτό το κομμάτι του φόρουμ είναι τόσο άδειο με ΕΝΑ μόνο 'νήμα'. (ας τα κάνουμε δύο λοιπόν γιατι με ενδιαφέρει το θέμα - για μετά αλλα...)

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Olympia Cremina

Δημοσίευση από After » Δευ Απρ 18, 2011 1:02 am

Αυτα τα λαμπακια που τρεμοπαιζουν μεσα σαν λυχνιες για ενισχυτη, με τρελαινουν!!!!!
:a013:
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Olympia Cremina

Δημοσίευση από dimogrec » Τετ Απρ 20, 2011 7:27 pm

Η Olympia Cremina σε χαρακτηριστικά ειναι πανω κατω σαν την Pavoni, ιδια λογικη, σηκωνεις το λεβιε, νεράκι περναει στο γκρουπ κ τον κατεβαζεις σπρωχνοντας το νερο να περασει μεσα απο τον καφε... τελειως χειροκίνητες (χωρίς ελατηριο δηλαδη). Απ'οσα εχω διαβασει γιατι δεν εχω δει απο κοντα Cremina θεωρείται οτι εχει καλύτερη ποιοτητα κατασκευης-υλικων απο την Europiccola, υπερθερμενεται λιγότερο απο την Pavoni (προλαβαινεις δηλαδη περισσότερα διαδοχικα καφεδακια και επομενως πιο σταθερη-ευκολη απο την Europiccola), φτιαχνει καλυτερο καφε απο την Europiccola, και κοστιζει αρκετα περισσοτερο απο την Pavoni (και καινουργια αλλα και μεταχειρισμενη βλεπε μοντελο '67).
Τελος αυτο το κομματι του φορουμ ειναι τοσο αδειο γιατι στη χωρα μας δεν γνωριζουμε τις μηχανες a leva, και δε τις γνωριζουμε γιατι δεν υπάρχουν εδω...

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Olympia Cremina

Δημοσίευση από After » Τετ Απρ 20, 2011 7:30 pm

Βασικα υπαρχουν στα coffeeway, αυτο που δεν υπαρχει ειναι καποιος που να εχει τεχνογνωσια, τουλαχιστον στα παραπανω καταστηματα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση