Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Κυρ Φεβ 28, 2021 12:18 pm

https://www.reddit.com/r/CafelatRobot/c ... i_for_one/

Ψήνονται πολλές μηχανές πάντως :). Στρατός από ρομπότ! Λογικά από αυτές θα φέρει το lesswastecoffee.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Κυρ Φεβ 28, 2021 3:18 pm

Χαχαχα ναι τις εχω δεί. Ας ελπίσουμε μόνο η τιμή να κρατηθεί στα ίδια χαμηλά επίπεδα.

Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Τετ Μαρ 03, 2021 2:39 pm

Ωραία μηχανή, στιβαρη κατασκευή, πανεύκολη στην χρήση, 5 λεπτα να κάνεις καφε απ'την στιγμή που το σκεφτείς. Στην 3η δοκιμή είχα το παρακάτω αποτέλεσμα.
robot-kinu-kudu.jpeg
Να σας χαιρετήσω κι όλας μιας και είναι το πρώτο μου ποστ, θα τα λέμε συχνά πλεον. :cfstd:

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τετ Μαρ 03, 2021 4:34 pm

Καλωσόρισες Κώστα, καλούς καφέδες εύχομαι και απ' ότι φαίνεται έτσι προβλέπεται! :oneup:
Και με την ευκαιρία να πω κάτι άσχετο αλλά χρήσιμο: για να εξαλείψουμε την πιθανότητα channeling όταν προσπαθούμε να εντοπίσουμε τυχόν προβλήματα στην εκχύλισή μας δεν είναι τίποτα να βάζουμε και paper filter κάτω από το φίλτρο (screen) και πάνω από το puck. Βοηθάει πολύ και κοστίζει ελάχιστα, αφού μπορούμε να κόψουμε με οδηγό το tamper μας ένα διπλωμένο χαρτάκι για καφέ φίλτρου και έτσι να φτιάξουμε 4 φίλτρα, τα οποία προφανώς μπορούμε και να επαναχρησιμοποιούμε. Τέτοια φίλτρα δίνει βέβαια και η cafelat μαζί με το robot, οπότε κι εκείνα επαρκούν για πολύ καιρό.

Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Τετ Μαρ 03, 2021 6:08 pm

Να σαι καλα Γιώργο :oneup:

Σωστό με τα φιλτράκια και έχει και μέσα αρκετά, όχι ότι χρειαζονται ντε και καλά.

Λίγο συνήθεια θέλει επίσης στο πάτημα για να είσαι ευθυγραμμισμένος. Θα χτυπήσω σίγουρα το tamper που εχει φτιαξει ο τύπος, μαρεσει πολυ. Ωραίες κατασκευές κάνει.

Βραστήρας διαβαθμισμένος για μένα δεν χρειαζεται, είμαι στα όρια να πω ότι θα είναι και λάθος, ένα μπρικι με βραστο νερό και απο πάνω καλαθακια κτλ λειτουργει άψογα. Παιζεις με τους χρόνους μονος σου και βρισκεις ρυθμο.

Συγχωρεί λάθη, ακομα και στις δοκιμές.

Το barista πήρα αλλα δεν πολυχρειαζεται, μετα απο 10 προσπάθειες καταλαβαίνεις τι είναι 2 bar και τι ειναι 6.

Νταξει η γλυκύτητα που βγαζει, τα αρώματα, το σώμα κτλ., σε κάνουν να χαμογελάς.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από johnsin » Τετ Μαρ 03, 2021 6:21 pm

Καλορίζικη η νέα σου μηχανή καλά καφεδάκια να εχεις ,αλλά από ότι βλέπω πήρες το κολάι αμέσως :coffee:

Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Τετ Μαρ 03, 2021 8:22 pm

johnsin έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 6:21 pm
Καλορίζικη η νέα σου μηχανή καλά καφεδάκια να εχεις ,αλλά από ότι βλέπω πήρες το κολάι αμέσως :coffee:
Να 'σαι καλά. Το ότι πήρα το κολάι όπως λες, είναι ένα απ' τα πλεονεκτήματα της συγκεκριμένης μηχανής, μια-δυο-τρεις δοκιμές, το βρίσκεις αμέσως. Το βλέπεις στην ροή, το καταλαβαίνεις απ'την δύναμη που βάζεις. Απλά πράματα, σωστά κατασκευασμένα.

Να αρχισουμε να μοιραζόμαστε και συνταγές εδω. Preinfusion/Χρόνοι/Κοψιματα/Καφεδες κτλ.

Ο παρακάτω ήταν η 2η προσπάθεια, όχι η 3η που εδειξα πριν, straight 6bar σταθερα το συγκεκριμενο shot.
robot-kudu-6bar.jpeg

Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Παρ Μαρ 05, 2021 10:00 pm

In: 18 gr
Out 37.5 gr
pre-infusion: 6 secs
Coffee: Keen Coffee Wolichu Wachu - Ethiopia
Καλαθάκι ζεστό, νερό βραστό, φιλτράκι
robot-preinf.jpeg

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Μαρ 05, 2021 11:43 pm

Πλούσιο σώμα στο φλιτζάνι και αναζητώντας την συγκεκριμένη ποικιλία φαίνεται και γευστικά να είναι του γούστου μου!
Στις Αιθιοπίες, που συνήθως τις βρίσκω σχετικά ελαφριά καβουρντισμένες, κρατάω την προεκχύλιση περισσότερο και παίρνω 40 gr από 18.
Είδα σε προηγούμενη φωτογραφία ότι έχουμε τον ίδιο μύλο. Αν και δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι, ποια η ρύθμισή του; Συνηθίζω γενικότερα να κινούμαι ανάμεσα στο 1.6+ και 1.8+.
Και ποιος ο συνολικός χρόνος σου; Π.χ. για το συγκεκριμένο 18->40 κρατάω 15-20 sec preinfusion + 30-35 sec εκχύλιση με σταδιακά μειούμενη πίεση προς το τελευταίο 1/3 της, οπότε πλησιάζω στο 1'.

Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Σάβ Μαρ 06, 2021 11:18 am

Ο παραπάνω είναι φανταστικός καφές και το ρομπότ δίνει ρέστα στην παρασκευή του. Ο καθένας καταλαβαίνει και εξηγεί διαφορετικά τις γεύσεις αλλά η γλυκύτητα που σου βγάζει ο συγκεκριμένος, η μεταξένια υφή και τα υπέροχα αρώματα φρούτων είναι ενδεικτικά. Ολα υποκειμενικά βέβαια σε ό,τι αφορά τις γεύσεις.

Η συνταγή που έγραψα παραπάνω ήταν δοκιμη, το sweet spot για όσες Αιθιοπίες έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής είναι:
In 18 gr, out 38-40gr (η ρομποτ σου δημιουργεί μια τάση να κανεις extract περισσότερο παντως)
Προεκχύληση: 10 secs στα 2 bar σταθερά. Πέφτουν καμποσες σταγόνες.
Συνέχεια στα 6 bar αποτομα και σταθερα για 30-35 secs χωρίς αυξομειώσεις.
Εχω βγάλει και 2-3 βιντεο, δεν ξέρω αν ανεβαίνουν εδω, θα βγάλω κανενα screenshot ομως.

Πες μου λίγο τον ορισμό των τιμών x.y στον μύλο να σου πω που παιζω εγώ. Είμαι σιγουρος οτι κοβω πολύ πιο ψιλά απο σένα.

Απάντηση