Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
branakos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2015 8:05 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: lapavoni europiccola
Μύλος:: anfim+ comandantemk3
2ος Μύλος:: baratza encore

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από branakos » Κυρ Φεβ 07, 2021 9:07 am

Όντας κάτοχος μιας lapavoni europicola pre millennium και στην δουλειά μου μιαla Marzocco linea manual paddle η αγάπη μου για το manual το pre infusion και το traditional είναι δεδομένη!Δεν ξέρω λοιπόν ποσό αμερόληπτη θα είναι.Αγόρασα και εγώ λοιπόν την εν λόγω μηχανή και το αποτέλεσμα γί´αυτόν που αγαπάει την διαδικασία σε ανταμείβει

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Φεβ 07, 2021 12:56 pm

branakos έγραψε:
Κυρ Φεβ 07, 2021 9:07 am
Όντας κάτοχος μιας lapavoni europicola pre millennium και στην δουλειά μου μιαla Marzocco linea manual paddle η αγάπη μου για το manual το pre infusion και το traditional είναι δεδομένη!Δεν ξέρω λοιπόν ποσό αμερόληπτη θα είναι.Αγόρασα και εγώ λοιπόν την εν λόγω μηχανή και το αποτέλεσμα γί´αυτόν που αγαπάει την διαδικασία σε ανταμείβει
ίσως αν εξηγούσες περισσότερα για το workflow και recipies θα βοηθούσε περισσότερο...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Κυρ Φεβ 07, 2021 5:03 pm

Επανέρχομαι
Από τη στιγμή που θέλω να φτιάξω καφέ μέχρι την ολοκλήρωση του και πλύσιμμο/καθαρισμα θελώ 6-7 λεπτά.
σε αυτά τα πιο πολλά μου τα τρωει ο μύλος γιατί θέλει τα χαδάκια του για να βγάλει όλο τον καφέ.
Τα βήματα που ακολουθω:
  • Νερό στον βραστήρα (φιλτραρισμένο νερό από φίλτρο άνω πάγκου) και "τσακ" άναμμα
  • holder με το καλαθάκι πάνω στον βραστήρα με ανοιχτό το καπάκι
  • ζύγιση καφέ 18γρ και βουρ στον μύλο (εδώ θα φάω 2-3 λεπτά για να πέσει λίγο πινέλο έτσι ώστε να πάρω όλο τον καφέ από τον μύλο
  • παίρνω portafilter και καλαθάκι , σκουπίζω, γεμίζω, αφρατευω (στη φωτό αυτό που έφτιαξα) , πατάω, shower screen
  • τσουπ και το νερό έβρασε, γεμίζω, κουμπώνω και ξεκινάω πίεση στα 2 bar max. Σημαντικό αυτή η διαδικασία να μη καθυστερήσει/διακοπεί
  • οσος χρόνος μεσολαβει απο τα 2 bar μέχρι να δω καφέ στο γυμνο , χ3 προεκχύλιση. 3'' να δω υγρό , 9" προεκχύλιση και μετά πάτημα σταθερά μέχρι το τέλος (ίσως μια μείωση στο τέλος το ευνοεί)
  • μέχρι τώρα max έχω ανεβάσει 8 bar αν και έχω μια αίσθηση πως με ένα κόψιμο λίγο χοντρύτερο και 7 bar max έχω καλύτερο αποτέλεσμα
Περιμένω απο Ταλούμη Pianeta Light Bue.
Αυτός που φτιάχνω από χθές είναι ένα blend ενός καφέ της γειτονιάς που μαρεσει ο καφές του και πήγα πηρα μέχρι να έρθει ο άλλος. Ήρθε τόσο γρήγορα η μηχανή απο Σλοβακία που με αιφνιδίασε.
Περιμένω και τον κολλητο να παίξουμε αλλά λόγω καραντίνας δυσκολεύεται.
Όλα τα παραπάνω αποτελούν την προσωπική μου εμπειρια 2 ημερών.
Θα χαρώ πολύ να μοιραστείτε τις σκέψεις σας.

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από nik___ » Δευ Φεβ 08, 2021 1:29 pm

giorgoscha έγραψε:
Σάβ Φεβ 06, 2021 5:07 pm
Νομίζω ότι τα γούστα είναι υποκειμενικά, αλλά π.χ. το οικονομικό blend Βραζιλίας του Cup10 (Monte Alegre) αποτελεί μια ασφαλή και τίμια επιλογή για πειραματισμό. Ούτε ξοδεύεσαι, ούτε παιδεύεσαι να το πετύχεις και μπορεί να μην συγκινεί γευστικά αλλά είναι ό,τι πρέπει για ξεκίνημα και γνωριμία με το robot, ειδικά για φρέντο και καπουτσίνο.
Έπειτα, για κάτι πιο ιδιαίτερο και για σκέτο espresso, προσωπικά μου αρέσουν οι Κολομβίας και Αιθιοπίας, όμως μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο για να βρεις τη συνταγή που κάνει το κλικ σε εσένα.
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Ένας από τους καφέδες που δοκίμασα τελευταία και μου άρεσε ήταν και ο Jardin de Aromas απο taf: https://cafetaf.gr/shop/index.php?route ... uct_id=133

Επ’ ευκαιρία να αναφέρω για τους νέους κατόχους της μηχανής ότι υπάρχει και το facebook group « Cafelat Robot Owners» το οποίο περιέχει εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Πέμ Φεβ 25, 2021 3:37 pm

Ρίχτε κανένα feedback ρε παλικαρια!! Πλησιάζει ο καιρός για restock στο site και πρεπει να παρθουν σοβαρές αποφάσεις :coffee:

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Πέμ Φεβ 25, 2021 6:59 pm

Zabou έγραψε:
Πέμ Φεβ 25, 2021 3:37 pm
Ρίχτε κανένα feedback ρε παλικαρια!! Πλησιάζει ο καιρός για restock στο site και πρεπει να παρθουν σοβαρές αποφάσεις :coffee:
Σε προβληματίζει κάτι συγκεκριμένο;

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Πέμ Φεβ 25, 2021 11:37 pm

Μπα, εγώ είμαι αναποφάσιστος. Είμαι ανάμεσα σε robot και σε κανονική μηχανή μήπως και εκανα χρήση του ατμου. Από την άλλη γνωρίζοντας τις προτιμησεις μου κλίνω υπέρ του robot για το γρήγορο της διαδικασίας και την μηδαμινή συντήρηση. Ότι cappuccino κάνω , το κάνω με French press και το αποτέλεσμα είναι παρα πολυ καλο. Να σου δωσω να καταλάβεις ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά της αγοράς μιας oscar II professional pack. Από την άλλη έχω για μυλο τον comandante ο οποίος πιστευω θα με καλυψει με το robot ενώ στην περίπτωση της μηχανής θα πρέπει να σκεφτω καιν την αγορά νέου μυλου.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Φεβ 26, 2021 12:30 pm

Zabou έγραψε:
Πέμ Φεβ 25, 2021 11:37 pm
Μπα, εγώ είμαι αναποφάσιστος. Είμαι ανάμεσα σε robot και σε κανονική μηχανή μήπως και εκανα χρήση του ατμου. Από την άλλη γνωρίζοντας τις προτιμησεις μου κλίνω υπέρ του robot για το γρήγορο της διαδικασίας και την μηδαμινή συντήρηση. Ότι cappuccino κάνω , το κάνω με French press και το αποτέλεσμα είναι παρα πολυ καλο. Να σου δωσω να καταλάβεις ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά της αγοράς μιας oscar II professional pack. Από την άλλη έχω για μυλο τον comandante ο οποίος πιστευω θα με καλυψει με το robot ενώ στην περίπτωση της μηχανής θα πρέπει να σκεφτω καιν την αγορά νέου μυλου.
Αν αφήσουμε προς το παρόν στην άκρη το θέμα του μύλου, είσαι ανάμεσα σε μια μηχανή που κοστίζει 400 Ευρώ και σε μια που κοστίζει τα διπλάσια (βάλε και τάμπερ και έξτρα καλαθάκια που δεν είναι απαραίτητα με το ρομπότ). Αν δεν είναι πρόβλημα το κόστος, προφανώς η Oscar θα σε διευκολύνει σε πολλούς τομείς και θα παίρνεις και πιο σίγουρο αποτέλεσμα. Στη θέση σου, και εφόσον σου αρέσει η διαδικασία του manual και είσαι σίγουρος ότι δεν θα κάνεις πολλούς καφέδες στη σειρά, θα εστίαζα στο Robot + έναν ηλεκτρικό μύλο της κλάσης του Niche Zero. Και ο comandante χαμένος δεν πάει. Και αργότερα αποκτάς και μια Decent DE1+ και έκλεισες... :)

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Σάβ Φεβ 27, 2021 6:21 pm

Zabou έγραψε:
Πέμ Φεβ 25, 2021 11:37 pm
Μπα, εγώ είμαι αναποφάσιστος. Είμαι ανάμεσα σε robot και σε κανονική μηχανή μήπως και εκανα χρήση του ατμου. Από την άλλη γνωρίζοντας τις προτιμησεις μου κλίνω υπέρ του robot για το γρήγορο της διαδικασίας και την μηδαμινή συντήρηση. Ότι cappuccino κάνω , το κάνω με French press και το αποτέλεσμα είναι παρα πολυ καλο. Να σου δωσω να καταλάβεις ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά της αγοράς μιας oscar II professional pack. Από την άλλη έχω για μυλο τον comandante ο οποίος πιστευω θα με καλυψει με το robot ενώ στην περίπτωση της μηχανής θα πρέπει να σκεφτω καιν την αγορά νέου μυλου.
Σκεψου αν θα είσαι ΟΚ και να αλεθεις στο χερι και να φτιαχνεις καφέ.
Απο εκει και περα με το robot εχεις "χωρο' να παιξεις με προεκχυλισεις , πιεσεις κλπ για να παρεις αυτο που θελεις. Το κερασάκι στην τουρτα ειναι οτι δε θα χρειαστεις κατι εξτρα ( γυμνο portfilter) εκτος από διαθεση για παιχνιδι!

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Σάβ Φεβ 27, 2021 11:58 pm

Η αλήθεια είναι ότι μπορώ να διαθεσω 1000-1100 για μηχανή αλλά πραγματικά το να φτιάχνω ένα espresso την ημέρα αντε ίσως και έναν το απόγευμα είναι overkill η αγορά μιας μηχανής. Επίσης οι χρόνοι προθερμανσης καθώς και η συντήρηση δεν με ενθαρρύνουν στην απόφαση αυτή. Μιας και ήδη γουστάρω τα pour over και το manual grinding μου αρέσει ως διαδικασία του τελετουργικου, νομίζω πως τον robot ταιριάζει περισσότερο στο "στυλ" μου. Περιμένω το less waste coffee μήπως ξανά στοκαρει αλλά ίσως την Δευτέρα να προχωρήσω στην αγορά από brewcompany.eu αν και 60-70€ ακριβότερη. Έχω ανοίξει μια συσκευασία Panama gesha από mokka και πραγματικά δεν κρατιέμαι 😁😁

Απάντηση