ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από psycho » Δευ Φεβ 28, 2011 10:13 am

Ναι είναι πραγματικά άθλιο. Το έχω κι εγώ. Είναι βασικά για τα τρόφιμα. Οι Αμερικάνοι καρφώνουν το θερμόμετρο αυτό στις μπριζόλες και τα μπιφτέκια για να δουν την θερμοκρασία διότι τα τρώνε raw

gkoytakos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2011 10:45 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: ECM TECHNIKA III PR
2η Μηχανή:: KRUPS XP9000
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από gkoytakos » Σάβ Αύγ 20, 2011 10:15 am

Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός από το άνοιγμα του θέματος, θα ήθελα καταρχήν να επιβεβαιώσω πως στο manual της ECM Technika III, της οποίας είμαι κάτοχος, αναφέρεται πως δεν χρειάζεται cooling flash, αν και εγώ κάνω.
Τώρα, θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω αγοράσει ένα απλό θερμόμετρο ροφημάτων της Eurogat, και θέλωντας να τεστάρω την θερμοκρασία του νερού, διαπίστωσα πως δεν ανεβαίνει πάνω από τους 88 βαθμούς. Δοκίμασα ακόμη και με μία ώρα αναμένη την μηχανή χωρίς cooling flash, και ανέβηκε με το ζόρι στους 89. Υπάρχει περίπτωση να είναι τόση μεγάλη η απόκλιση του θερμομέτρου (4-5 βαθμούς), ή συμβαίνει κάτι άλλο;
Negro como el diablo,
caliente como el infierno,
puro como un angel,
dulce como el amor!

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από focus » Σάβ Αύγ 20, 2011 1:25 pm

Στέλιο, τι πίεση έχεις στο boiler ? Αρχικά πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι έχεις τη σωστή πίεση (άρα και θερμοκρασία νερού). Το παρακάτω πινακάκι βοηθάει:
boiler.jpg
Στοχεύεις περίπου στο 1,1bar(103 C) max, που είναι μια καλή τιμή για να ξεκινήσεις να πειραματίζεσαι.

Βέβαια, πιστεύω ότι μάλλον έχει θέμα το θερμόμετρό σου μιας και η Mechanica αποδειχτεί πολύ αξιόπιστη. :roll:

Edited από admin: Πάντα κάνουνε παραπομπή με link στις πηγές μας.
http://www.home-barista.com/tips/how-do ... tml#p30820

gkoytakos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2011 10:45 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: ECM TECHNIKA III PR
2η Μηχανή:: KRUPS XP9000
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από gkoytakos » Σάβ Αύγ 20, 2011 8:38 pm

Η πίεση στο πρώτο τέταρτο που ανοίγω την μηχανή ανεβαίνει και σταθεροποιείται στο 1.15 με 1.20 bar. Από κει και πέρα όση ώρα και να την αφήσω αναμένη δεν ανεβαίνει πάνω από το 1.25 bar. Σ'αυτές τις τιμές πήρα τις θερμοκρασίες που προανέφερα.
Το θερμόμετρο είναι αυτό
http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=4 ... &langid=72

Υ.Γ. Η μηχανή μου είναι η Technika III.
Negro como el diablo,
caliente como el infierno,
puro como un angel,
dulce como el amor!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Αύγ 20, 2011 9:24 pm

Εγώ θα προτιμούσα ένα ψηφιακό θερμόμετρο με θερμοζεύγος. Πάντως η μέτρηση με ακρίβεια της θερμοκρασίας είναι πολύ πιο δύσκολη υπόθεση απ΄οτι φαίνεται και χρειάζεσαι ειδικό σύστημα μέτρησης (Scace II) που είναι πανάκριβο.

Πιστεύω ότι κάνεις λάθος την μέτρηση. Δες έναν πιθανό τρόπο με το θερμόμετρο που έχεις.
http://home.earthlink.net/~r_harmon/sty ... 20test.htm
Κάνε κλικ πάνω στην εικόνα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
nikil511
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 11:01 pm
Όνομα: Μανωλης
Μηχανή:: Vibiemme Seplus
Μύλος:: La San Marco SM95
2ος Μύλος:: Bodum Bistro Burr
Οι καφέδες μου:: Mokka espresso fine
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από nikil511 » Πέμ Σεπ 08, 2011 11:25 am

Εχω παιξει και εγω με αυτα τα φτηνα θερμομετρα απο ebay, και γενικοτερα με διαφορα thermocouples για το PID, και ηθελα να μοιραστω μια παρατηρηση:

Νομιζω οτι το προβλημα της μεγαλης καθηστερησης στην ενδειξη, εχει να κανει με την "συσκευασια" και οχι τοσο με το "ρυθμο ανανεωσης"

Οτι sensor εχω γυμνωσει παρατηρησα οτι τσιγκουνευόντουσαν την θερμικη παστα ή δεν ειχαν καθολου! Το thermocouple, ειναι σαν το κεφαλι μιας καρφιτσας, (καποια με μεταλικη επενδηση, ανω αλλα ειναι επί-γυαλωμενα!) οποτε μεσα σε 4mm ατσαλενιο σωλήνα, μπορει να ακουμπα ισα ισα, ή να ειναι "στον αερα" ! ...και προφανώς θα χρειαστεί αρκετο χρονο για παρει μετρησεις...
Οταν εβαλα μπολικη παστα (χρησιμοποιώ θερμικη παστα για ψυκρες επεξεργαστων υπολογιστων) αλλαξε δραματικα η απόκριση.
Επισεις εχω δοκιμασει με γυμνο - κατευθειαν το thermocouple μεσα στο νερο, εκει η ταχυτητα ειναι ΑΜΕΣΗ! ... αλλα προκύπτει ενα αλλο προβλημα, επειδη μετραει mVolt επηρεάζονται οι μετρήσεις απο τα ιοντα του νερου, οποτε μπορει να ειναι και +-20C ... (φανταζομαι ανάλογα το νερο και την επένδυση/βερνικι των καλωδίων)

Eχω 4 thermocouples (απο αποτυχημενους πειραματισμους & λογο ξεφτίλας τιμης απο ebay) για PID , δυο RTD (PT100, CU50) και 3 θερμομετρα "γαλοπουλας" , καποια στιγμη τα εβαλα ολα μαζι στο ιδιο ποτηρι νερο, και μεταξυ τους δεν υπηρχε απόκλιση πανω απο 1C, οποτε πιστευω οτι σε γενικες γραμμες ακομα και τα πολυ φτηνα μετρανε σωστα, εφοσον η "θερμοτητα" μεταφερεται στον αισθητηρα σωστα...

physio
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Barista Profi
Μύλος:: Mahlkonig Vario...
Οι καφέδες μου:: Speciality Coffee...
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από physio » Κυρ Ιούλ 22, 2012 2:29 pm

Τελικά υπήρξε αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο ζήτημα?χρειάζονται ή όχι οι συγκεκριμένες cooling flush και αν χρειάζονται στα πόσα δεύτερα?
Οι κάτοχοι των ecm στα πόσα δεύτερα μετά το flush τραβάτε το shot?

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Ιούλ 22, 2012 2:52 pm

Χρειάζεται flush.Η διάρκεια εξαρτάται από την θερμοκρασία-πίεση που είναι ρυθμισμένος αν και δεν βλέπω πως παίζει τεράστιο ρόλο.Επηρεάζει όμως πολύ την θερμοκρασιακή σταθερότητα κατά την εκχύλιση.Παρατήρησα ότι το flush διαρκούσε,με διαφορά 2-3 sec,το ίδιο με πίεση 1,1bar και με 1,5bar που το εχω τώρα.
Ο καλύτερος τρόπος να το ελέγξεις πάντως είναι αυτός που έχει αναφερθεί με το μόνο spout μέχρι να ηρεμήσει η ροή και να γίνει ομαλή χωρίς πέταγματα.Αυτό ισχύει και το τσέκαρα με το θερμόμετρο πάνω στο γκρουπ.Όσο για την επιλογή μου να βάλω την πίεση στα 1.5bar max,έγινε γιατί παρατήρησα πως η θερμοκρασία μετά το flush κατά την διάρκεια της εκχύλισης,δεν κάνει μεγάλα βήματα προς τα κάτω αλλά πέφτει παρά πολύ σιγά και μετά βίας 2 βαθμούς.Πολλές φορές μάλιστα δεν πέφτει και καθόλου,αν τυχαία εκείνη την στιγμή ανάψει η αντίσταση.

physio
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Barista Profi
Μύλος:: Mahlkonig Vario...
Οι καφέδες μου:: Speciality Coffee...
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από physio » Κυρ Ιούλ 22, 2012 6:05 pm

Εδώ και 2 μήνες περίπου ακολουθώ τον εξής κανόνα...
παίρνω το μονο σπούτ και κρατώντας το ελαφρώς ανοικτό ώστε να ακούω τον ήχο που κάνει σαν να βράζει,αφήνω να τρέξει 2ounces με το που τελειώσει ο ήχος (χχχχςςςςςςςς) και το shot το τραβάω περίπου στα 18 δεύτερα!
Δεν μπορώ όμως να είμαι βέβαιος για την θερμοκρασία του νερού...
Εχω παρατηρήσει ότι παίζουν πολλά πράγματα ρόλο...το πόση ώρα είναι ανοιχτή η μηχανή και αν το νερό στο τανκ είναι ζεστό κτλ...

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: ECM Mechanika III - Intrashot θερμοκρασία

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Ιούλ 22, 2012 6:52 pm

Όντως πάρα πολλά παίζουν ρόλο.Την θερμοκρασία του δωματίου,αν υπάρχει ανοιχτό παράθυρο δίπλα..κ.α.
Τον τρόπο που έχεις επιλέξει δεν τον έχω δουλέψει.Εγώ αμέσως μετά το cooling flush ξεκινάω την εκχύλιση.5-10sec ίσως,μέχρι να κουμπώσω το PF και να αδειάσω το νερό που έκανα το flush.Ανεβαίνει σχετικά γρήγορα η θερμοκρασία,ειδικά αν ανάψει η αντίσταση.
Πάντως θα πρότεινα να κρατήσεις λίγο παραπάνω το flush και μετά να ξεκινήσεις την εκχύλιση σχετικά γρήγορα.
Την μηχανή σίγουρα αναμμένη για 30-40 λεπτά.
Θα ανεβάσω ένα βίντεο με το δικό μου cooling flush με την ένδειξη του θερμομέτρου.

Απάντηση