Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
tsior
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2019 1:03 am
Όνομα: tsior
Μηχανή:: Lelit Grace pl81
2η Μηχανή:: Gaggia classic
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Ascaso i steel i1
Τοποθεσία: Αλεμάνια / Μόναχο

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από tsior » Σάβ Δεκ 12, 2020 1:09 am

woodsman43 έγραψε:
Παρ Ιαν 14, 2011 10:50 am
Μετα απο ενα μηνα με ελαχιστη χρηση της ταξης των δυο καφεδων την ημερα ανοιξα μποιλερ και σας δειχνω αυτα που αντικρυσα. :o Να επισημανω πως το θεαμα εμφανιζεται ετσι εφοσον στεγνωσουν τα μεταλλα απο το νερο.Μπορειτε να βγαλετε τα συμπερασματα σας απο μονοι σας.Αφαλατωση εννοειται πως δεν προλαβα να κανω αλλα για μια ακομα φορα διαπιστωνω πως επιβαλεται οπωσδηποτε μια φορα το μηνα τουλαχιστον για την περιοχη που μενω.Εχω την εντυπωση πως υπαρχει πολυ μεγαλυτερη συγκεντρωση αλατων οταν υπαρχουν υψηλες θερμοκρασιες?Ξερει κανεις κατι γι αυτο?Αν ισχυει αυτο τοτε οι κατοχοι Ε61 δεν πρεπει να επαναπαυονται καθολου. :a080: Υ.Γ.Να πω επισης πως δεν υπαρχουν κανενος ειδους φιλτρα στην παροχη μου αλλα το νερο ερχεται γνησιο και πεντακαθαρο απο την βρυσουλα της καλης μας ΕΥΔΑΠ.
Γεια χαρά.

Έκανα μια απόπειρα να δοκιμάσω μια HX. Πήρα μια isomac Tea δεκαετίας και εξωτερικά φαίνεται να μην είναι σε κακή κατάσταση αλλά στο σπείρωμα που βιδώνει το θερμαντικό στοιχείο (αν κατάλαβα καλά, από αυτά που διαβάζω, είναι το σπιράλ ή τέλος πάντων το μεταλικό στοιχείο, που βιδώνει μέσα στο μπόιλερ και θερμαίνει το νερό για τον καφέ. σωστά;) εξωτερικά φαίνεται να έχει άλατα ή βρωμιές. Το μανιτάρι, που το ξεβίδωσα είναι σχετικά καθαρό. Έχει ελάχιστα άλατα. Έχει όμως ένα παράξενο πρόβλημα η μηχανή. Όταν ζεσταθείή και αυξηθεί η πίεση στο μπόιλερ, αρχίζει να επιστρέφει σχεδόν βραστό νερό (ακούγεται ένα ''χουρχουρητό'') στο δοχείο από το ένα λάστιχο. Έχει κανείς ιδέα, από πού μπορεί να προκύπτει το πρόβλημα, αν σχετίζαται με άλατα, αν είναι εύκολο να λυθεί και πώς;; Λίγα ζητάω ε;; :P
woodman43 μπορείς να περιγράψεις πως άνοιξες το μπόιλερ; Απλά ξεβίδωσες το θερμαντικό στοιχείο χωρίς να λύσεις κάτι άλλο από τη μηχανή;
Θα με ενδιέφερε να ρίξω μια ματιά μέσα να δω, σε τι κατάσταση είναι.

skoudinio
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2011 5:41 pm
Όνομα: δημητρης
Μηχανή:: gaggia baby
Μύλος:: Graef cm 702
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από skoudinio » Κυρ Σεπ 05, 2021 10:36 pm

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια gaggia baby μοντέλο του 2008 κάνω συχνά backflushing περίπου κάθε 15 καφέδες, αφαλάτωση δεν κάνω τόσο συχνά γιατί βάζω φιλτραρισμενο νερό από αντιστροφή όσμωση, στο θέμα μου έχω παρατηρήσει στο τάνκερ έχει κάποια άλατα, πως μπορώ να τα βγάλω, ξέρω μια λύση είναι να πάρω καινούριο.

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από Christos.As » Παρ Μαρ 03, 2023 5:34 pm

niklevedo έγραψε:
Σάβ Φεβ 25, 2017 9:16 pm

Στη διαδικασια αδιεασματος του μποιλερ απο το διαλυμα λες να ακολουθησω το βημα αρχικου αδειασματος του μποιλερ. Δηλαδη να αναψω αντισταση ωστε να πιασει θερμοκρασια και πιεση ωστε να εξωθηθει απο το στομιο ζεστου νερου. Ομως το μποιλερ θα ειναι ηδη γεματο εως επανω απο διαλυμα (στο ενδιαμεσο εχουμε συνδεσει και τον αισθητηρα πληρωσης φανταζομαι.), αυτο δεν δημιουργει θεμα? Εννοω μηπως πρεπει να εχω λιγο ανοιχτο το ακροφυσιο νερου ωστε η αναπτυσσομενη πιεση μεσα στο γεματο εως ανω μποιλερ μην κανει κανα μπαμ;
Καλή ερώτηση!
Μηπως υπάρχει κάποιο βήμα που δεν αναφέρθηκε;

Τι θα γινόταν αν σε μποιλερ γεματο μεχρι τερμα πάνω συνδέσει κάποιος τον αισθητήρα πληρωσης;

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από Christos.As » Τετ Απρ 05, 2023 6:24 pm

Christos.As έγραψε:
Παρ Μαρ 03, 2023 5:34 pm
niklevedo έγραψε:
Σάβ Φεβ 25, 2017 9:16 pm

Στη διαδικασια αδιεασματος του μποιλερ απο το διαλυμα λες να ακολουθησω το βημα αρχικου αδειασματος του μποιλερ. Δηλαδη να αναψω αντισταση ωστε να πιασει θερμοκρασια και πιεση ωστε να εξωθηθει απο το στομιο ζεστου νερου. Ομως το μποιλερ θα ειναι ηδη γεματο εως επανω απο διαλυμα (στο ενδιαμεσο εχουμε συνδεσει και τον αισθητηρα πληρωσης φανταζομαι.), αυτο δεν δημιουργει θεμα? Εννοω μηπως πρεπει να εχω λιγο ανοιχτο το ακροφυσιο νερου ωστε η αναπτυσσομενη πιεση μεσα στο γεματο εως ανω μποιλερ μην κανει κανα μπαμ;
Καλή ερώτηση!
Μηπως υπάρχει κάποιο βήμα που δεν αναφέρθηκε;

Τι θα γινόταν αν σε μποιλερ γεματο μεχρι τερμα πάνω συνδέσει κάποιος τον αισθητήρα πληρωσης;
Καθώς το δοκιμασα αναφέρω τα παρακάτω:
Για να αδειάσω το υπερπληρωμενο boiler σύνδεσα την αντίσταση έχοντας πριν αφήσει την στρόφιγγα του ζεστου νερου και του ατμου ανοιχτές. Καθως το νερο ζεσταίνεται η πίεση που δημιουργείτε αρχισει να σπρώχνει το νερο εξω απ το μποιλερ. Με το που ξεκινησει η ροη μπορεί κάποιος να σβήσει τη μηχανή και να τη γειρει προς την μια μεριά και το νερο σιγα σιγά αδειάζει μονο του. Μια δυο φορες μου συνεβει να αδειασει το υπεροληρωμενο boiler απλα γέρνοντας τη μηχανη προς την μια μερια χώρις να συνδέσω την αντίσταση.

Οσο για το αν κάποιος συνδεσει τον αισθητήρα πλήρωσης σε υπερπληρωμενο boiler η απάντηση είναι οτι δεν γίνεται τίποτα.

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από kostas83 » Τρί Μάιος 30, 2023 7:33 pm

Σε υπέρ πληρωμένο boiler η ακιδα αν την συνδέσεις τίποτα δεν θα Κάνει.

Η ακιδα θα ενεργοποιήσει την πλήρωση του boiler μόνο αν βρεθεί το νερό κάτω από την μύτη της.

Απάντηση