Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
benelligr

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από benelligr » Κυρ Ιούλ 01, 2012 1:00 pm

woodsman43 έγραψε:Μετα απο ενα μηνα με ελαχιστη χρηση της ταξης των δυο καφεδων την ημερα ανοιξα μποιλερ και σας δειχνω αυτα που αντικρυσα. :o Να επισημανω πως το θεαμα εμφανιζεται ετσι εφοσον στεγνωσουν τα μεταλλα απο το νερο.Μπορειτε να βγαλετε τα συμπερασματα σας απο μονοι σας.Αφαλατωση εννοειται πως δεν προλαβα να κανω αλλα για μια ακομα φορα διαπιστωνω πως επιβαλεται οπωσδηποτε μια φορα το μηνα τουλαχιστον για την περιοχη που μενω.Εχω την εντυπωση πως υπαρχει πολυ μεγαλυτερη συγκεντρωση αλατων οταν υπαρχουν υψηλες θερμοκρασιες?Ξερει κανεις κατι γι αυτο?Αν ισχυει αυτο τοτε οι κατοχοι Ε61 δεν πρεπει να επαναπαυονται καθολου. :a080: Υ.Γ.Να πω επισης πως δεν υπαρχουν κανενος ειδους φιλτρα στην παροχη μου αλλα το νερο ερχεται γνησιο και πεντακαθαρο απο την βρυσουλα της καλης μας ΕΥΔΑΠ.

Το θεμα ειναι παλιο αλλα μιας και κατεχω καποιες γνωσεις στο θεμα εχω να πω τα εξης.
Αυξηση της θερμοκρασιας του νερου επικειται και αυξηση της καθιζησης ιζηματων στην επιφανεια των μεταλλικων επιφανειων που ερχεται σε επαφη .
Γενικα η θερμοκρασια και η σκληροτητα του νερου ειναι που παιζουν ρολο στα ιζηματα αλλα και το υλικο που ερχεται σε επαφη το νερο . Η καλυτερη λυση ειναι η τοποθετηση αποσκλυρηντων ποσιμου νερου μιας και τα χημικα δεν εχουν θεση εδω .

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από psycho » Τετ Σεπ 26, 2012 1:38 pm

Πολύ καλό thread!!

Πόση ώρα μπορεί να μείνει το θερμαντικό στοιχείο (αντίσταση) χωρίς να νερό χωρίς να υπάρξει πρόβλημα?
Π.χ 1 λεπτό είναι αρκετό να χαλάσει?

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από focus » Παρ Σεπ 28, 2012 2:00 am

Δύσκολη ερώτηση και νομίζω κανείς δε μπορεί αν δώσει σαφή απάντηση. Έχω την εντύπωση όμως ότι 20+ δευτερόλεπτα συνεχούς λειτουργίας είναι αρκετά για να τη καταστρέψουν.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Σεπ 28, 2012 10:33 am

Oταν ήμουν φοιτητής είχαμε κάποια θερμαντικά γυμνά (σαν αυτά που υπάρχουν στα μπόιλερ), τά οποία έβαζες σε ποτηρι η κατσαρόλα για ζεστανεις γρήγορα κάποιο υγρό.
Αν το έβαζες στην πρίζα χωρις να το βουτήξεις, κοκκίνιζε και μετα έκανε μπαμ :lol: σε περίπου 10 δευτερόλεπτα ίσως και λιγότερο.

Οταν αδειάζεις το μπόιλερ σε αυτες τις μηχανές με τα μεγάλα μπόιλερ, πρέπει απαραιτήτως να αποσυνδέονται τα θερμαντικά, είτε αφαιρώντας το εξωτερικό κέλυφος και βγάζοντας τους ακροδέκτες από τα θερμαντικά είτε σε μηχανές που έχουν προβλέψει αυτή την δυνατότητα, κλείνοντας την παροχή ρεύματος στα μπόιλερ ενώ η υπόλοιπη μηχανή δουλεύει. (στην Duetto πχ πατώντας ταυτοχρονως τα δύο κουμπάκια του PID κόβεται η παροχή ρεύματος στα θερμαντικά και των δύο μπόιλερ)

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από psycho » Παρ Σεπ 28, 2012 1:41 pm

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις. Το γρήγορα??
Εντάξει τελικά ( ! ) δεν είναι μεγάλη φασαρία να αποσυνδέσεις την αντίσταση.... :lol:

Άβαταρ μέλους
Mastro
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 8:21 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: EXPOBAR office contr
Μύλος:: Rancilio MD 50
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από Mastro » Παρ Ιούλ 11, 2014 3:52 pm

Έχω μελετήσει το παραπάνω νήμα μερικές φορές , αλλά συνεχίζω να πιστεύω πως η διαδικασία που περιγράφεται είναι υπερβολική και βέβαια δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη για το αποτέλεσμα.
Γι αυτό θα περιγράψω την και την δική μου διαδικασία, κυρίως για να ξεκινήσει ένας διάλογος.
Γεμίζω το δοχείο νερού (στην Expobar περίπου 3 λίτρα) με το διάλυμα νερού και Dezcal.
Αφήνω την μηχανή να ζεσταθεί καλά (20-30 λεπτά) και στην συνέχεια αφήνω να περάσουν σταδιακά ανά 100ml περίπου 500ml από το shower screen. Αντίστοιχα τα υπόλοιπα 2500ml θα περάσουν από την παροχή ζεστού νερού και από το ακροφύσιο του ατμού, εναλλάξ και σταματάω όποτε πέφτει η θερμοκρασία και ανάβει η αντίσταση.
Αυτό όμως που μου έκανε κατάπληξη :a014: , είναι όταν αποφάσισα να ξεβιδώσω το τελικό ακροφύσιο του ατμού.
Σκέφτηκα ότι αφού δεν θέλω ατμό γιατί να την βασανίζω , καλλίτερα να περάσει μεγαλύτερη ποσότητα νερού να καθαρίσει γρηγορότερα και καλλίτερα. Για πρώτη φορά η μηχανή έτρεξε καφέ νερά βρώμικα!!!!! :a080:
Μετά από 200ml άρχισε να τρέχει και από εκεί καθαρό γάργαρο νεράκι, όπως από τα άλλα δύο.
Μετά άλλα 6 λίτρα νερό για ξέπλυμα και για να ξαναγεμίσει η μηχανή με άλατα. (Ξέχασα να πάρω απιονισμένο).
Νομίζω , δεν ξέρω, αλλά με αυτόν τον τρόπο περνάει από παντού όπου κυκλοφορεί το νερό το διάλυμα της αφαλάτωσης και είναι μια διαδικασία χωρίς κατσαβίδια.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από re4male » Πέμ Ιαν 21, 2016 10:07 am

μηπως μπορειτε να μου πειτε οι ακροδέκτες του θερμαντικού στοιχείου (αντίσταση),στην wega mininova ποιοι είναι για να ξερω να τους βγαλω αμα αδειασω ολο το νερο απο το μποιλερ που προτείνετε πριν την αφαλατωση και αν συμφωνητε με τον αυτόν τον οδηγο αφαλατωσης ?
Συνημμένα
DSC00394.JPG

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από john21 » Πέμ Ιαν 21, 2016 3:13 pm

Όπως φαίνεται στην φωτογραφία το θερμαντικο είναι στα πλάγια μαζί με τον θερμοστατη



Ελπίζω να βοήθησα
Συνημμένα
1110622.jpg
mininovalyraboiler.jpg

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από re4male » Πέμ Ιαν 21, 2016 6:01 pm

ευχαριστω για τον χρονο σου :oneup:

niklevedo
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 21, 2016 1:06 am
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Brasilia MiniClassic
Μύλος:: Mazzer Major DL
Οι καφέδες μου:: Taresso,Spinos,Mrs Rose
Τοποθεσία: Kαλαματα

Re: Αλατα σε μποιλερ ΗΧ

Δημοσίευση από niklevedo » Σάβ Φεβ 25, 2017 9:16 pm

"Θυμίζω ότι η αντίσταση παραμένει off καθώς ήδη από το προηγούμενο βήμα έχουμε αφαιρέσει τους ακροδέκτες της."

Η μηχανη μου εχει ειδικο διακοπτη αεροπορικου τυπου για την αντισταση. Αρα αν τον εχω κλειστο δε χρειαζεται να αφαιρεσω τους ακροδεκτες,σωστα;



Στη διαδικασια αδιεασματος του μποιλερ απο το διαλυμα λες να ακολουθησω το βημα αρχικου αδειασματος του μποιλερ. Δηλαδη να αναψω αντισταση ωστε να πιασει θερμοκρασια και πιεση ωστε να εξωθηθει απο το στομιο ζεστου νερου. Ομως το μποιλερ θα ειναι ηδη γεματο εως επανω απο διαλυμα (στο ενδιαμεσο εχουμε συνδεσει και τον αισθητηρα πληρωσης φανταζομαι.), αυτο δεν δημιουργει θεμα? Εννοω μηπως πρεπει να εχω λιγο ανοιχτο το ακροφυσιο νερου ωστε η αναπτυσσομενη πιεση μεσα στο γεματο εως ανω μποιλερ μην κανει κανα μπαμ;

Για ξεπλυμα του μποιλερ απο το διαλυμα πρεπει να επαναλαβω την διαδικασια δυο φορες;

Η διαδικασια αυτη αφαλατωνει και το θερμοσιφωνικο συστημα του group?(μαλλον οχι)

Απάντηση