Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Garbakos » Τρί Ιούλ 26, 2022 11:09 am

Καλημερίζω την παρέα.

Κάτοχος της Lelit Bianca και πολύ ικανοποιημένος από την μηχανή. Επειδή όμως έχω το μικρόβιο της αλλαγής, αναβάθμισης κτλ έχω βάλει στο μάτι την Linea Mini. Κατά την γνώμη σας αξίζει η μετάβαση; Θα δω αισθητές διάφορες; Είναι και η διπλάσια τιμή στην μέση γιαυτο θέλω να δω αν αξίζει η όχι μια τέτοια αλλαγή.. :a014:

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Ιούλ 26, 2022 12:57 pm

Καλησπέρα Χριστόφορε. Και εγώ την ίδια μηχανή έχω. Λίγο μετά αφού την πήρα μου είπε ο αδερφός μου οτι είχε μια άκρη μέσα απο την δουλειά του και θα μπορούσε να μου βρει την Mini με 2.500 χαχα. Είχα σκάσει λίγο γιατί για 500 πάνω απο την τιμή της Bianca τότε δεν θα ήταν κακά.
Γενικά δεν νομίζω οτι αξίζει η μετάβαση γιατί θα χάσεις αρκετά και πραγματικά δεν ξέρω τι καλύτερο θα αποκομίσεις. Δεν πιστεύω οτι θα σου φτιάξει γευστικότερο καφέ. Ο Ατμός του επίσης ναι μεν θα έχει μεγαλυτερη διάρκεια (λόγο μεγέθους boiler) αλλά δεν θα είναι ανώτερος της bianca

Γενικά για τα δικά μου δεδομένα θα χάσεις τα ακόλουθα :
  • LCC με automatic pre-infusion και όλες τις ευκολίες όπως το shot timer
  • Την απόσταση του group απο το tray που στην Bianca μπορείς να βάλεις και μεγάλο ποτήρι μαζί με την ζυγαριά σου ενώ στην mini κλάψτα
  • Flow Control με ότι μπορεί να κάνει σε διαφορά στο φλυτζάνι
  • Μέγεθος μιας και η mini είναι λίγο κουμούτσα
Γενικά εκτός απο το όνομα και την ποιότητα κατασκευής δεν νομίζω οτι θα κερδίσεις σε κάτι άλλο..

γνώμη μου πάντα

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Garbakos » Τρί Ιούλ 26, 2022 8:06 pm

slaughter έγραψε:
Τρί Ιούλ 26, 2022 12:57 pm
Καλησπέρα Χριστόφορε. Και εγώ την ίδια μηχανή έχω. Λίγο μετά αφού την πήρα μου είπε ο αδερφός μου οτι είχε μια άκρη μέσα απο την δουλειά του και θα μπορούσε να μου βρει την Mini με 2.500 χαχα. Είχα σκάσει λίγο γιατί για 500 πάνω απο την τιμή της Bianca τότε δεν θα ήταν κακά.
Γενικά δεν νομίζω οτι αξίζει η μετάβαση γιατί θα χάσεις αρκετά και πραγματικά δεν ξέρω τι καλύτερο θα αποκομίσεις. Δεν πιστεύω οτι θα σου φτιάξει γευστικότερο καφέ. Ο Ατμός του επίσης ναι μεν θα έχει μεγαλυτερη διάρκεια (λόγο μεγέθους boiler) αλλά δεν θα είναι ανώτερος της bianca

Γενικά για τα δικά μου δεδομένα θα χάσεις τα ακόλουθα :
  • LCC με automatic pre-infusion και όλες τις ευκολίες όπως το shot timer
  • Την απόσταση του group απο το tray που στην Bianca μπορείς να βάλεις και μεγάλο ποτήρι μαζί με την ζυγαριά σου ενώ στην mini κλάψτα
  • Flow Control με ότι μπορεί να κάνει σε διαφορά στο φλυτζάνι
  • Μέγεθος μιας και η mini είναι λίγο κουμούτσα
Γενικά εκτός απο το όνομα και την ποιότητα κατασκευής δεν νομίζω οτι θα κερδίσεις σε κάτι άλλο..

γνώμη μου πάντα
Σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι για την απάντηση! Ήσουν κατατοπιστικότατος!! :respekt:

Να ένας λόγος που με έκανε να σκεφτώ την Mini..

https://www.instagram.com/reel/Cf_9Ly-q ... MyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/reel/CgFKAFhK ... MyMTA2M2Y=

Αυτός ο τύπος απογειώνει την εμφάνιση των μηχανών!!
Είναι αυτό που λέμε έρωτας με την πρώτη ματιά!! :inlove:

Όπως και να έχει όμως έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις παραπάνω. :oneup:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από After » Τρί Ιούλ 26, 2022 8:12 pm

Σημασία έχει για κάποιον τι έχει προτεραιότητα και φυσικά είναι τελείως αντικειμενικό

Για μένα που έχω περάσει το αισθητικό στάδιο γιατί έτυχε μια περίοδο να φάω επαγγελματικές μηχανές πανάκριβες με το κουτάλι, πλέον μου κάνει αίσθηση μόνο το φλιτζάνι και ας βγαίνει και από σπασμένο γκρουπ 😂
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από gtone:1 » Τρί Ιούλ 26, 2022 9:14 pm

Χριστοφορε γιατι δεν κοιτας και μια Rocket R9 one, ή μια Faema Famina ή μια Eagle One.
Με την Rocket R9 one κανεις παπαδες :a013: .
Πρεπει να κοιταξεις λιγο και το σερβις με τα ανταλλακτικα, εκτος και αν δεν εχεις προβλημα με αυτα :oneup:

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Garbakos » Τετ Ιούλ 27, 2022 1:17 am

After έγραψε:
Τρί Ιούλ 26, 2022 8:12 pm
Σημασία έχει για κάποιον τι έχει προτεραιότητα και φυσικά είναι τελείως αντικειμενικό

Για μένα που έχω περάσει το αισθητικό στάδιο γιατί έτυχε μια περίοδο να φάω επαγγελματικές μηχανές πανάκριβες με το κουτάλι, πλέον μου κάνει αίσθηση μόνο το φλιτζάνι και ας βγαίνει και από σπασμένο γκρουπ 😂

Το αισθητικό κομμάτι μπορεί να είναι κάτι που κοιτάω ακόμα αλλά το τελικό φλιτζάνι είναι πάντα αυτό που μετράει πραγματικά :oneup:

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Garbakos » Τετ Ιούλ 27, 2022 1:30 am

gtone:1 έγραψε:
Τρί Ιούλ 26, 2022 9:14 pm
Χριστοφορε γιατι δεν κοιτας και μια Rocket R9 one, ή μια Faema Famina ή μια Eagle One.
Με την Rocket R9 one κανεις παπαδες :a013: .
Πρεπει να κοιταξεις λιγο και το σερβις με τα ανταλλακτικα, εκτος και αν δεν εχεις προβλημα με αυτα :oneup:
Εννοείται πως κοιτάω και το σέρβις αλλιώς θα κοιτούσα και την Decent ;)

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Ιούλ 27, 2022 10:08 am

Η δική μου επιλογή ήταν με βάση το value for money, την τελική ποιότητα στην παρασκευή καφέ και την δυνατότητα service στην Ελλάδα. Να πω την αλήθεια η Bianca δεν με τρέλανε εμφανισιακά όταν την πρωτοείδα σε σχέση με πολλές άλλες στην κατηγορία της.

Κλασσικά ξεκίνησα να κοιτάζω κάτι σε heat exchanger με κόστος κοντά στα 1500 και τα 2000 που είχε τότε η Bianca ήταν μακράν η καλύτερη επιλογή. Να πω την αλήθεια κοίταζα και την Synchronica αλλά δεν μπορούσα να δικαιολογήσω τα έξτρα 500 ευρώ για λιγότερα πράγματα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιούλ 27, 2022 10:21 am

Garbakos έγραψε:
Τρί Ιούλ 26, 2022 8:06 pm
Σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι για την απάντηση! Ήσουν κατατοπιστικότατος!! :respekt:

Να ένας λόγος που με έκανε να σκεφτώ την Mini..

https://www.instagram.com/reel/Cf_9Ly-q ... MyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/reel/CgFKAFhK ... MyMTA2M2Y=

Αυτός ο τύπος απογειώνει την εμφάνιση των μηχανών!!
Είναι αυτό που λέμε έρωτας με την πρώτη ματιά!! :inlove:

Όπως και να έχει όμως έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις παραπάνω. :oneup:
καλημέρα και απο μενα. Δεν εχω ουτε την Bianca , ούτε την Marzocco. Αλλα ψαχτηκα λιγο με τα ξυλινα parts της Marzocco γιατι και εγω την ερωτευτηκα. Νομιζω ειναι customια ολο αυτο , οποτε υπολογισε οτι ολο το πακετο με τιμες που βρηκα και εψαξα παει 5,000-5,500 χιλιαρικα. Δηλαδη αν θυμαμαι καλα , να αλλαξεις τα πλαστικα σε ξυλινα Parts και να κανεις front facelift κοστιζει minimum 1,000 παραπανω , αν θυμαμαι καλα.

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Garbakos » Τετ Ιούλ 27, 2022 12:04 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Τετ Ιούλ 27, 2022 10:21 am
Garbakos έγραψε:
Τρί Ιούλ 26, 2022 8:06 pm
Σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι για την απάντηση! Ήσουν κατατοπιστικότατος!! :respekt:

Να ένας λόγος που με έκανε να σκεφτώ την Mini..

https://www.instagram.com/reel/Cf_9Ly-q ... MyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/reel/CgFKAFhK ... MyMTA2M2Y=

Αυτός ο τύπος απογειώνει την εμφάνιση των μηχανών!!
Είναι αυτό που λέμε έρωτας με την πρώτη ματιά!! :inlove:

Όπως και να έχει όμως έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις παραπάνω. :oneup:
καλημέρα και απο μενα. Δεν εχω ουτε την Bianca , ούτε την Marzocco. Αλλα ψαχτηκα λιγο με τα ξυλινα parts της Marzocco γιατι και εγω την ερωτευτηκα. Νομιζω ειναι customια ολο αυτο , οποτε υπολογισε οτι ολο το πακετο με τιμες που βρηκα και εψαξα παει 5,000-5,500 χιλιαρικα. Δηλαδη αν θυμαμαι καλα , να αλλαξεις τα πλαστικα σε ξυλινα Parts και να κανεις front facelift κοστιζει minimum 1,000 παραπανω , αν θυμαμαι καλα.
Καλημέρα φίλε μου. Μίλησα με τον Γερμανό που κάνει αυτή την καστομια και μου είπε ότι παίρνει 2,200 συν μεταφορικά κτλ για να γίνει έτσι ακριβώς όπως είναι στις φωτογραφίες πιο πάνω.. Η την πουλάει έτοιμη καινουρια στα 8 χιλιάρικα. Από όπου και να το πιάσεις είναι πολλά τα χρήματα.. Βέβαια το διαφορετικό πάντα πληρώνεται.

Απάντηση