Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Garbakos » Τετ Ιούλ 27, 2022 12:11 pm

slaughter έγραψε:
Τετ Ιούλ 27, 2022 10:08 am
Η δική μου επιλογή ήταν με βάση το value for money, την τελική ποιότητα στην παρασκευή καφέ και την δυνατότητα service στην Ελλάδα. Να πω την αλήθεια η Bianca δεν με τρέλανε εμφανισιακά όταν την πρωτοείδα σε σχέση με πολλές άλλες στην κατηγορία της.

Κλασσικά ξεκίνησα να κοιτάζω κάτι σε heat exchanger με κόστος κοντά στα 1500 και τα 2000 που είχε τότε η Bianca ήταν μακράν η καλύτερη επιλογή. Να πω την αλήθεια κοίταζα και την Synchronica αλλά δεν μπορούσα να δικαιολογήσω τα έξτρα 500 ευρώ για λιγότερα πράγματα.
Και εγώ ακριβώς αυτά κοίταξα όταν έψαχνα μηχανή και κατέληξα στην Bianca. Δεν το μετάνιωσα καθόλου είναι η αλήθεια. Η μόνη αλλαγή που θα ήθελα θα ήταν να είναι φτιαγμένη από διαφορετικό μέταλλο γιατί αυτό φοβάσαι να το ακουμπήσεις. Μέχρι και με χαρτί κουζίνας να την καθαρίσεις μπορεί να αφήσει ψιλογρατζουνιτσες.. Γιαυτο καθάρισμα ΜΟΝΟ με πανί μικροινων.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από giorgos.b » Τετ Ιούλ 27, 2022 12:53 pm

Πρώτα πρώτα η σύγκριση δεν έχει και πολύ νόημα, εντελώς διαφορετικές μηχανές σε όλα τους.

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία με τη mini, είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ καλή μηχανή, αλλά προσωπικά αν έκανα ποτέ upgrade από την Bianca δεν νομίζω ότι θα πήγαινα στην Linea Mini.

Διαφορά στο φλυτζάνι; πιθανόν όχι; μπορεί; ποιος ξέρει;

Όταν μπαίνουμε σε θέματα αισθητικής και σε θέματα πορτοφολιού όλα είναι θέμα προσωπικής επιλογής...

Πάντως σε κάποια πιο αντικειμενικά θέματα, τη mini δεν τη λες και την πιο πλούσια μηχανή σε features ...
- δεν έχει κανενός είδους flow/pressure control
- δεν έχει ένα shot timer...
- δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι για σένα αλλά σε μια οικιακή μηχανή νομίζω πρέπει να μπορείς να έχεις κλειστό το steam boiler όταν θες (αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα γίνει με κάποιο νέο firmware?)
- κι αυτό το fake paddle... (ναι, υποκειμενικό...)

Σε τέτοια χρήματα (ειδικά στην τιμή με το customization) παίρνεις στην κυριολεξία ό,τι θες, κάποιες που αναφέρθηκαν ήδη πιο πάνω, αλλά και άλλες (πιο καινούρια μοντέλα που βγαίνουν σιγά σιγά...) ενδεικτικά Sanremo You, Synesso ES1 (κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει), Faema Faemina κλπ

(Και επίσης το E61 με τα καλά και τα κακά του, είναι τόσο στάνταρ που μπορείς να βρεις εύκολα πληροφορίες για το πως θα το λύσεις και θα το δέσεις, και ανταλλακτικά βεβαίως)

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Garbakos » Τετ Ιούλ 27, 2022 1:17 pm

giorgos.b έγραψε:
Τετ Ιούλ 27, 2022 12:53 pm
Πρώτα πρώτα η σύγκριση δεν έχει και πολύ νόημα, εντελώς διαφορετικές μηχανές σε όλα τους.

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία με τη mini, είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ καλή μηχανή, αλλά προσωπικά αν έκανα ποτέ upgrade από την Bianca δεν νομίζω ότι θα πήγαινα στην Linea Mini.

Διαφορά στο φλυτζάνι; πιθανόν όχι; μπορεί; ποιος ξέρει;

Όταν μπαίνουμε σε θέματα αισθητικής και σε θέματα πορτοφολιού όλα είναι θέμα προσωπικής επιλογής...

Πάντως σε κάποια πιο αντικειμενικά θέματα, τη mini δεν τη λες και την πιο πλούσια μηχανή σε features ...
- δεν έχει κανενός είδους flow/pressure control
- δεν έχει ένα shot timer...
- δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι για σένα αλλά σε μια οικιακή μηχανή νομίζω πρέπει να μπορείς να έχεις κλειστό το steam boiler όταν θες (αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα γίνει με κάποιο νέο firmware?)
- κι αυτό το fake paddle... (ναι, υποκειμενικό...)

Σε τέτοια χρήματα (ειδικά στην τιμή με το customization) παίρνεις στην κυριολεξία ό,τι θες, κάποιες που αναφέρθηκαν ήδη πιο πάνω, αλλά και άλλες (πιο καινούρια μοντέλα που βγαίνουν σιγά σιγά...) ενδεικτικά Sanremo You, Synesso ES1 (κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει), Faema Faemina κλπ

(Και επίσης το E61 με τα καλά και τα κακά του, είναι τόσο στάνταρ που μπορείς να βρεις εύκολα πληροφορίες για το πως θα το λύσεις και θα το δέσεις, και ανταλλακτικά βεβαίως)
Κατατοπιστικότατος σε όλα! Σε ευχαριστούμε για ολες τις πληροφορίες! Άρα μένω ως έχει για την ώρα και αν με το καλό αποφασίσω να αλλάξω, θα δω επιλογές σαν αυτές που μου δώσατε παραπάνω η κάτι καινούριο που θα κυκλοφορεί τότε.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιούλ 27, 2022 2:24 pm

Νομιζω αυτο ειναι το βιντεακι. Λοιπον ολως τυχαιως το ειχα δει πριν μερες. Λεει για την Bianca , για τις σκεψεις περι Marzocco και ποια μηχανη αγορασε εν τελη , μετα την Bianca. Λεγεται slayer single group. Αλλα γενικα μιλαει για την Bianca και εκανε καποιες συγκρισεις με Marzocco.


Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Garbakos » Τετ Ιούλ 27, 2022 11:06 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Τετ Ιούλ 27, 2022 2:24 pm
Νομιζω αυτο ειναι το βιντεακι. Λοιπον ολως τυχαιως το ειχα δει πριν μερες. Λεει για την Bianca , για τις σκεψεις περι Marzocco και ποια μηχανη αγορασε εν τελη , μετα την Bianca. Λεγεται slayer single group. Αλλα γενικα μιλαει για την Bianca και εκανε καποιες συγκρισεις με Marzocco.


Η stayer είναι άλλο level μηχανής και πανάκριβη.. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ τους 😜

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Ιούλ 29, 2022 5:44 pm

Garbakos έγραψε:
Τετ Ιούλ 27, 2022 11:06 pm
Η stayer είναι άλλο level μηχανής και πανάκριβη.. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ τους 😜
Γενικά ψάχτηκα και εγώ λιγάκι μεταξύ των 2. Η Μαρτζοκο έχει να κάνεις pre-infusion ?

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Ιούλ 29, 2022 5:47 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Παρ Ιούλ 29, 2022 5:44 pm
Garbakos έγραψε:
Τετ Ιούλ 27, 2022 11:06 pm
Η stayer είναι άλλο level μηχανής και πανάκριβη.. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ τους 😜
Γενικά ψάχτηκα και εγώ λιγάκι μεταξύ των 2. Η Μαρτζοκο έχει να κάνεις pre-infusion ?
Γιώργο sp σε τρώει για :D αγορά ε;
..Για πάντα και μια μέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Ιούλ 29, 2022 6:07 pm

laonikos78 έγραψε:
Παρ Ιούλ 29, 2022 5:47 pm
Γιώργο sp σε τρώει για :D αγορά ε;
Μια ερώτηση έκανα.. χαχα
Φίλε αν έκανα ποτέ κάτι τέτοιο , θα έτρωγα παντόφλα άσχημα :lol:

Βασικά έτσι όπως το σκέφτομαι , επειδή δεν πίνω ούτως η άλλως καπουτσινο και τέτοια , dual boiler ισως ηταν υπερβολικο για την περιπτωση μου. ασκοπο θα ελεγα βασικα. :D

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: Lelit Bianca vs La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από dimm » Τρί Σεπ 06, 2022 12:26 pm

Νομίζω η Lelit είναι μια χαρά, έχει πολλά καλα επάνω της για την τιμή της.
Για την La Marzocco, περα απο το brand, θεωρω οτι πληρωνεις και καποιες "τεχνολογίες" που ίσως δεν έχει η Lelit.

Η La Marzocco δεν εχει pre infusion, αλλα pre brewing, δλδ και παλι θα πεσει νερο στο puck αλλα με την ιδια πιεση.

Πρόσφατα ανακοίνωσε η La Marzocco οτι θα βγαλει νεο firmware που θα επιτρεπει να κλεινει το steam boiler, και να εχει pre-infusion μονο σε plumb-in μηχανες βεβαια...

Πάντως ως κάτοχος της Linea Mini είμαι υπέρ ευχαριστημένος με τα καφεδάκια. Για την ιστορία κάποιες εταιρείες κάνουν καλές εκπτώσεις στη Linea Mini...

Αυτό που βλέπω στην Lelit, δυστηχως ειναι ότι πήραν όλα τα mods που υπαρχουν και τα εβαλαν για να την κανουν, τα κανω ολα και συμφερω.
Η Linea Mini (περα ότι ειναι πανάκριβη) δεν συγκρίνεται με κάποιες που αναφέρθηκαν όπως San Remo You κτλ... Αυτες ειναι αντίστοιχες της LM GS3.
Καθώς είναι καινούργιες μηχανές, άγνωστο ακόμα εάν κυκλοφορούν στην αγορά είναι κατα ποσό είναι αξιόπιστες ;) Δλδ χίλιες φορές μια Slayer αλλά πολύ τα ευρώ εκεί...

Απάντηση