ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
apoan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 1:37 pm

ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από apoan » Πέμ Ιαν 27, 2022 6:35 pm

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα την γνώμη σας για τις δυο αυτές μηχανές. Εχουν και οι 2 pid,ειναι και οι 2 πανέμορφες αλλά εχουν 2 βασικές διαφορές. Η Ecm ειναι ΗΧ με rotary pump ενώ η profitec είναι διπλού boiler αλλά με vibration pump. Ποιά πιστεύετε αξίζει περισσότερο? Η χρήση τους θα είναι και για εσπρεσσο και για καπουτσινο.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Ιαν 28, 2022 9:58 am

Καλημέρα. Οι dual boiler μηχανές για μένα ειναι καλύτερες γιατί είναι πιο εύκολα να ρυθμίσεις την θερμοκρασία εκχύλισης και δεν είναι ανάγκη να μπλέξεις με cooling flashes κλπ. Αν είναι να φτάσεις σε αυτά τα λεφτά θα σου πρότεινα να δεις και την Lelit Bianca που είναι Dual Boiler με Rotary Pump και πολλά άλλα. Σαν value for money είναι πολύ καλύτερη απο αυτές που γράφεις. Μπορείς να την πάρεις απο εξωτερικό (Γερμανια) φθηνότερα απο Ελλάδα μιας και ο Ελληνικός αντιπρόσωπος ανέβασε την τιμή της το τελευταίο διάστημα.

apoan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 1:37 pm

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από apoan » Παρ Ιαν 28, 2022 10:11 am

Καλημερα Χρηστο και ευχαριστω για την απαντηση. Εισαι κατοχος της bianca εε? Ποσο καιρο την χρησιμοποιεις? Σου εχει βγαλει καποιο προβλημα? Στην αρχη την ζαχαρωνα πολυ την Bianca αλλα θεωρω οτι εκτος του οτι ειναι overkill για οικιακη χρηση,η ποιοτητα κατασκευης της ειναι εμφανως κατωτερη απο την ecm...η τουλαχιστον ετσι νομιζω!

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Ιαν 28, 2022 10:28 am

Η bianca είναι overkill όπως λες αλλά το ίδιο και αυτές που γράφεις. Την έχω απο τον Μαίο και μόνο καλά έχω να πω. Αυτά περί ποιότητας κατασκευής είναι *^&^* που ακούς απο το WholeLatteLove που δεν τις εμπορεύονται. Η διαφορά για μένα σε σχέση με τις Profitec/ECM είναι οτι οι δεύτερες είναι πιο άνετες μέσα (και πιο μεγάλες σε μέγεθος) που δεν σε ενδιαφέρει αν δεν ανοίγεις την μηχανή σου συχνά (που δεν υπάρχει κ λόγος αν δεν χαλάει). Κατά τα άλλα έχουν παρόμοια εσωτερίκα. Αν ψάξεις θα βρεις και reviews & videos σχετικά. Εγώ δεν ήθελα να πάρω κάτι και μετά να σκεφτώ πάλι αναβάθμιση για αυτό και πήγα στην Bianca. Την δουλειά μου θα την έκανα πιστεύω άνετα και με την Elizabeth αλλά αν κάτι δεν ήταν όπως θα το ήθελα (πχ. steam power) θα στράβωνα και θα ξέμενα με αυτήν. Εγώ ήθελα να την συνδέσω και με παροχή νερού οπότε ήθελα σίγουρα Rotary Pump (αν και δεν το έχω κάνει ακόμα). Η rotary είναι πολύυυ πιο ήσυχη και τώρα δεν την αλλάζω με τίποτα. όπως είπα η Bianca τα έχει όλα μέσα στο πακέτο (μέχρι και bottomless portafilter) και στα λεφτά της δεν παίζεται. Η άλλη που ζαχάρωνα ήταν η Synchronica αλλά δεν μπορούσα να δικαιολογήσω τα 500 ευρώ διαφορά για λιγότερα features.
αν θες δες πουλάει μια bianca ένας στο forum viewtopic.php?f=17&t=7935

apoan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 1:37 pm

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από apoan » Παρ Ιαν 28, 2022 4:26 pm

Καταλαβα Χρηστο! Ενταξει η αληθεια ειναι οτι την περισσοτερη βαρυτητα σε ενα τετοιο setup την εχει ο μυλος και οχι η μηχανη.Τελος παντων,εχω ψαχτει σε κατι σαιτ του εξωτερικου και βρισκω την bianca στα 1600 χωρις φπα. Ειναι καλο deal Πιστευεις? αλλιως μετα παω σε profitec pro 600 με αντλια δονησης και μου βγαινει κοντα στα 1400 χωρις φπα.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Ιαν 28, 2022 4:44 pm

εγώ ξεκίνησα με το να πάρω την Pro 500, μετά είδα οτι με 500 πάνω πάω σε dual boiler ( Pro 600) αλλά και πάλι δεν είχε την Rotary που ήθελα μιας και μια απο τις μεγαλύτερες βαρεμάρες μου με την Barista Express ήταν οτι κάθε 2 μέρες έπρεπε να της βάζω νερό και να αδειάζω το drip tray. Μετά είδα την Pro 700 που τα είχε όλα και είχε κάπου 500 πάνω απο την Pro 600 και είπα εδώ είμαστε αλλά πολλά τα λεφτά. Στα ίδια έβγαινα και η Synchronica (με joysticks, angled portafilter, etc) οπότε ήταν no brainer χεχε.. τέλος είδα την bianca που είχε όλα όσα είχε η synchronica (χωρίς τα joysticks) αλλά με έξτρα :
  • Ξύλο
  • Bottomless
  • Flow Control
  • Pre-Infusion
και πολλά άλλα που δεν τα προσέχεις αν δεν την δείς σε βάθος - όπως το οτι δεν σου σταματάει την εκχύλιση αν τελειώσει το νερό, το μετακινουμενο και αφαιρούμενο water tank, το Overheating για να φτάσει πιο γρήγορα στην θερμοκρασία, οτι το group είναι ψηλά και χωράει μεγάλο ποτήρι μαζί με ζυγαριά για τα Ελληνικά Διπλά Καπουτσίνο - .

και όλα αυτά τότε που την πήρα στην ίδια τιμή με την Pro 600

άρα δεν υπήρχε πραγματικά επιλογή.

Βέβαια δεν μου άρεσαν κ όλα πάνω της
π.χ.
Drip Tray που είναι σαν ψησταριά (αν και τελικά είναι πολύ πρακτίκό γιατί δεν κρατάει καθόλου νερό)
Double Spout Portafilter (θα ήθελα το κλασσικό και όχι αυτό το περίεργο της Lelit)

Αν την βρεις και κάτω απο 2000 τότε είναι super deal.

apoan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 1:37 pm

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από apoan » Παρ Ιαν 28, 2022 5:46 pm

οκ σε ευχαριστω για την γνωμη σου! τα ιδια με εμενα κοιταζες και εσυ :a013: Θα το σκεφτω βαθυτερα και θα δω που θα καταληξω! εγω βασικα δινω και αρκετα λεφτα για μυλο και εχω ξεφυγει σε μπατζετ. Παω για τον eureka atom 75 οποτε δεν μου αφηνει πολλα περιθωρια για μηχανη.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Ιαν 28, 2022 5:48 pm

εγώ ακολούθησα την έκφραση buy once cry once που βλέπω να ακολουθείς και εσύ :a013:
καλό κάψιμο :cfstd:

apoan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 1:37 pm

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από apoan » Παρ Ιαν 28, 2022 5:55 pm

χαχα πολυ καλα το εθεσες! Σε ευχαριστω. :oneup:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από After » Σάβ Ιαν 29, 2022 12:01 am

Εγώ σαν κατοχος commercial HX με conducted group, που σε γενικές γραμμές έχει πολύ πιο εύκολο cooling flush από μια οικιακή Ε61 HX, θα σου έλεγα να το σκεφτείς και να προχωρήσεις μόνο αν έχεις υπομονή να την μάθεις, ίσως πετάξεις σακιά καφέ, ίσως αγανακτήσεις
Θα βοηθήσουν εμπειρίες άλλων κατοχων

Μια db με pid δεν βγάζει καλύτερο καφέ από μια HX, πιο εύκολα ίσως, αλλά μπορεί το temperature profile μιας HX να ταιριάζει καλύτερα στον καφέ που θες, ή το αντίθετο, το απόλυτο δεν υπάρχει στον καφέ

Επίσης σε κατανοώ για την rotary, όποιος έχει δουλέψει με τέτοια, δεν επιστρέφει στην παλμική
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση