ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Ιαν 29, 2022 7:56 am

Με δεδομένο οτι η Profitec κάνει >2000 ευρω , γιατι δεν βάζεις και στην ασκηση και την Lelit Bianca που είναι διπλού boiler ,εχει rotary, εχει διπλό PID , εχει profiling lever και είναι και πανέμορφη. Επίσης θα μπορούσες να δεις και την Bezzera Matrix την οποία την αναφέρω μιας και έχεω εδω και 1.5 χρόνο την Bezzera BZ-10 που στην έκδοση με το Grouphead της Elektra ζεστένεται σε 12 λεπτά, έχει αυτόματο on/off και software pre infusion και είναι (τουλάχιστον σε εμένα ) ενα απίστευτο μηχανημα με τρομερη αξιοπιστία.
Ιδιαίτερα η Lelit (νομίζω και αυτές που επέλεξες) έρχεται πακέτο με οτι χρειαστείς όπως tamper, softener και κίτ εγκαταστασης στην παροχή. Σε ότι αφορά την ποιότητα κατασκευής , δεν ισχύουν αυτα που που λέει ο Whola και μάλιστα ο αντίλογος έχει γίνει απο τον 1st line equipment. Επίσης να σου πω οτι εγω προσωπικά προτιμώ τους Ιταλους/Ιταλούς απο τους Γερμανο/Ιταλους σε οτι αφορά τον καφέ. Αποεκει και πέρα αν θέλεις κατι πανέμορφο , αξιόπιστο και με τρομερες δυνατότητες θα έβαζα και την Matrix Led στην εξίσωση.

https://www.youtube.com/watch?v=szYvW7O37-w&t=546s

)https://www.barista.gr/el/lelit-bianca- ... ow-control

apoan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 1:37 pm

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από apoan » Σάβ Ιαν 29, 2022 6:28 pm

Γιωργο ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου! ισως το υπεραναλυω παντως για μηχανη....απλα στα λεφτα που δινω θα ηθελα να παρω κατι ποιοτικο και vfm! ορεξη γενικα εχω να ασχοληθω με τον εξολισμο και το χομπυ γενικοτερα. ελπιζω να καταληξω επιτελους γιατι το ψαχνω καιρο! :coffee:

apoan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 1:37 pm

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από apoan » Σάβ Ιαν 29, 2022 6:36 pm

Ευχαριστω Δημητρη για την γνωμη και την προταση σου! η αληθεια πως τις bezzera δεν τις εχω πολυτσεκαρει διοτι δεν τις βρισκω ευκολα σε καταστηματα. Αλλα στα λεφτα που δινω η bianca φαινεται η πιο vfm αγορα! Το ειδα και το βιντεο του 1st line ο οποιος μπηκε στα εγκατα της μηχανης και μας αποδεικνυει οτι αν μη τι αλλο ειναι ποιοτικη,απλα δεν εχει αυτην την γυαλαδα της ecm. :P

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από mantraxalos » Κυρ Ιαν 30, 2022 10:51 am

Δεν γνωριζω για την profitec αλλα σαν ικανοποιημενος ιδιοκτήτης μιας ΕCM μπορω να πω δυο λογια για τo brand και την κατασκευη της και οχι για τον καφε που βγαζει,η αν ειναι καλυτερη-χειροτερη, γιατι αυτο θα ειναι biased.

Οταν πρωτοανοιξα το κουτι της για να την τοποθετησω πανω στο παγκο, αυτο που αμεσως καταλαβα ηταν η ποιοτητα της μηχανης, μονο και μονο απο αυτο που αντικρισα, "φωτογράφισα" θα ελεγα, με την πρωτη ματια!
Μετα απο σχολαστικη παρατηρηση δεν μπορουσα να βρω ψεγαδι στην κατασκευη της. Φινιρισμα (η ποιοτητα του inox,των portafilter κλπ) ,συναρμολογηση,τοποθετηση...ολα τα εξαρτηματα και μερη της μηχανης ηταν αψογα δεμενα μεταξυ τους και η συνολικη εμφανιση εδινε στο ματι εικονα αρμονιας.

Ακομα μεγαλυτερη εκπληξη ειχα οταν μετα απο μερικους μηνες αποφασισα να την ανοιξω...

Τετοια "ταξη" στον τοπο θεσης των εξαρτηματων αλλα και τον τροπο συνδεσης μεταξυ τους δεν ειχα ξαναδει σε αλλη συσκευη γενικοτερα...( η σειρα των εξαρτηματων ειναι τετοια που η χρηση καλωδιων βρισκεται στο ελαχιστο , δεν υπαρχει δηλαδη ο κακος χαμος απο καλωδια στο εσωτερικο της η εξαρτηματα που ειναι "κακοβαλμενα" λογω ελλειψης χωρου η σωστης μελετης που βλεπεις σε καποια video σε αλλες μηχανες).Σου δινεται η εντυπωση οτι οι κατασκευαστες εχουν εξαντλησει ολες τις γνωσεις τους στην υλοποιηση της μηχανης.

Και μιλαω για αλλη συσκευη γιατι λογω φυσης επαγγελματος ανοιγω δραπανα,τροχους,τορνους για να κανω συντηρηση μονος μου αφου πιανουν τα χερια μου. Αυτο που αντικρισα μου εδωσε να καταλαβω οτι οι μηχανικοι της ECM εχουν παραπανω απο το συνηθες παρει σοβαρα την δουλεια τους,ειναι προσηλωμένοι στο στοχο τους που ειναι η ποιοτητα κατασκευης.

Θα μου πεις τη δουλεια εχει μια καστανια με μια καφετιερα? εχει στο βαθμο σκεψης του κατασκευαστη και στη φιλοσοφια του brand.

Υ.Γ. καφε καλο θα παρεις απο ολα τα brands με η χωρις E61 Group.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Technika V profi PID ή Profitec pro 600?

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Ιαν 30, 2022 1:31 pm

Είναι γνωστό παντού οτι η ECM είναι σε άλλο level σαν ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα και γενικότερα μιλάμε για άλλου level μηχανές. Εγω εμπειρία δεν έχω πέρα απο την Bezzera που κατέχω που μετα απο 5000 καφέδες κάθε μέρα με εντυπωσιάζει. Απο εκεί και πέρα νομίζω οτι η αγορά αυτή είναι τόσο ειδική που δεν μπορούν να υπάρξουν αλεξιπτωτιστές υπο την έννοια οτι είναι σχεδόν αδύνατο να έχεις αυτο το χόμπι και να μην είσαι σε κάποιιο forum γραμμενος και να ανταλλάσεις γνωμες καθημερινά. Λια την Lelit ακούστηκαν πράγματα σε ότι αφορά την ποιότητα κατασκευής και η εταιρία τα έλαβε καλά υπ όψην της, για την Rancilio πολύ γνωστα τα θέματα με την σκουριά του farme , νομίζω οτι οι τελευταίες εκδόσεις και η Sylvia Pro δεν αφήνουν περιθώρια, για την Bezzera οι προβληματικοί πλαστικοί διακόπτες των BZ αλλάχθηκαν με αεροπρικού τύπου και κανένα πρόβλημα δεν ξαναπαρουσιάτηκε. Απο εκεί και πέρα σε επίπεδο παραμετροποίησης καφέ και επιλογών νομίζω οτι ξεχωρίζει ΠΟΛΥ η Lelit με επιλογή pre infusion η μόνη μηχανή που μπορεί να ανεβάσει πιέσεις έως 3 bar (δεν ξέρω αν αυτό ειναι καλή ιδέα αλλα μπορεί και αυτό ειναι και ενδεικτικό της ποιότηατς κατασκευής). Οι μηχανές αυτές είναι πολύ απλές στήν θεωρία τους. Ενα η δυο boilers μια σερπατίνα, μια αντλία (η και δυο κάποιες dual boiler) μερικές βαλβίδες , τα μόνα που μπορούν να αστοχήσουν λοιπόν είναι αυτα τα εξτραδάκια που προσφέρουν οι κατασκευαστές (π.χ. οι οθόνες της Matrix, το USB port της Rocket, τα περίεργα και πολύ προηγμένα PID της Lelit , κοκ). Οποτε οι επιλογές εδω ειναι απλές....η απλότητα και σταθερότητα. αξιοπιστία είτε παραμετροποίηση και ενδεχομένως θεματάκια.

Απάντηση