Αξεσουάρ για Ε61

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από focus » Πέμ Ιουν 09, 2011 8:02 pm

Μου κάνει εντύπωση που το λέτε αυτό, ενδιαφέρον! Όταν είχε έρθει ο Λοΐζος Χανιά, θυμάμαι που έβαζα το naked από τη Silvia στην Isomac και ταίριαζε μια χαρά. Χρησιμοποιούσα βέβαια τα δικά μου καλαθάκια. Διαφορές ανάμεσα σε Ε61 group μηχανές βέβαια και τα pf's τους δεν περίμενα. :a058:

Anyway, υποθέτω ότι υπάρχουν μικροδιαφορές στη κατασκευή του κάθε naked pf , μιας και η πλειοψηφία είναι από τρίτους κατασκευαστές . :a014:

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Νοέμ 12, 2011 5:22 pm

Στην Eurogat βρήκα φλάντζα για το group των 8.5mm πάχος 0.75Ευρώ +ΦΠΑ και ντουζιέρα 2.64 Ευρώ + ΦΠΑ.
Η ντουζιέρα ήταν ολόιδια με την εργοστασιακή,ενώ η φλάντζα κάτι ενδιάμεσο..Η εργοστασιακή ήταν 9mm και ίσα ίσα που κούμπωνε το PF ενώ αυτή που πήρα απο το εξουσιοδοτημένο της ECM με την επιγραφή της επάνω,ήταν 8mm,με αντίθετο αποτέλεσμα να κουμπώνει παραπάνω το PF και να βρίσκει το puck στην ντουζιέρα.Έτσι εκεί που ήμουν έτοιμος για παραγγελία απο έξω,είπα να πάω πρώτα απο Eurogat και ήταν σαν να κέρδισα στο Λόττο.Ακριβώς το πάχος που ήθελα στα 8.5mm και το κούμπωμα τώρα είναι τέλειο.
Επίσης παρατήρησα οτι η ντουζιέρα που είχα,είχε βουλιάξει...
12112011007.jpg
12112011005.jpg
12112011004.jpg
Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα κάθετα αυλάκια που έχει της Wega,γιατί χωρίς το PF είδα να βγαίνει λίγο νερό απο κεί.Ελπίζω με κουμπωμένο το PF να μην συμβαίνει αυτό..Ξέρει να μου απαντήσει κανείς;

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από focus » Σάβ Νοέμ 12, 2011 5:53 pm

Βάγγο, ευχαριστούμε για τη πληροφόρηση, πολύ καλές τιμές η Eurogat.

Σχετικά με τη φλάντζα και η δικιά μου είναι 8,5mm αλλά δεν έχει τυπωμένο τίποτα πάνω της. Η καμπυλωτή πλευρά κουμπώνει στο group και η πιο επίπεδη έρχεται σε επαφή με το καλαθάκι. Μια δοκιμή με τυφλό καλαθάκι θα δείξει πως πάμε από στεγανότητα. :)
Spoiler: show
Κρίμα γιατί με μια ακόμα φλάτζα το τραπεζάκι σου θα γίνονταν Audi, με άλλες 2 ...ολυμπιακών προδιαγραφών. :)

Θα ανέβαζα φωτό από τη δικιά μου αλλά αυτή τη στιγμή παίρνει το μπάνιο της σε Cafiza παρέα με τη... shower screen 8-)

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Νοέμ 12, 2011 6:11 pm

Μόλις έκανα και δεύτερη δοκιμή.Σταμάτησε να τρέχει νερό απ΄το αυλάκι!( :lol:)..Μάλλον ήταν μέχρι να πατήσει καλά η φλάντζα.
Πάντως όντως αξίζουν οι τιμές απο Eurogat χωρίς μεταφορικά,παραγγελίες κτλ..

gdounias

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από gdounias » Πέμ Φεβ 13, 2014 3:23 pm

θελω να παραγγειλω ενα naked pf της Gaggia κανει ομως για την μηχανη μου,εχει δοκιμασει κανεις

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Φεβ 13, 2014 3:39 pm

Δεν θα κάνει το Gaggia για την μηχανή σου (τα αυτάκια είναι διαγώνια ως προς την λαβή). Η δικιά σου έχει Ε61 group. Κάτι τέτοιο λογικά θα κάνει,
http://www.bellabarista.co.uk/naked-por ... r-e61.html
αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος συγκεκριμένο μαγαζί απ΄όπου το έχει ήδη αγοράσει.

Εάν αργήσει κάποια συγκεκριμένη απάντηση, μπορείς να επικοινωνήσεις με τα barista-shop.gr και barista.gr και να τους ρωτήσεις εάν έχουν.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

gdounias

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από gdounias » Πέμ Φεβ 13, 2014 3:44 pm

ευχαριστω Χρηστο

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Φεβ 13, 2014 3:50 pm

Πάντως να επιμείνεις απ΄όπου τ΄αγοράσεις να σε διαβεβαιώσουν ότι σίγουρα ταιριάζει για την μηχανή σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

gdounias

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από gdounias » Πέμ Φεβ 13, 2014 6:28 pm

εδωσα παραγγελια απο Γερμανια για το ROCKET GRAN CREMA μαζι με το καλαθακι 21gr 50 ευρο
Συνημμένα
Rocket-Gran-Crema-Siebtraeger-bodenlos_b2.jpg

Άβαταρ μέλους
nikos_v80
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 30, 2013 6:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: VBM Domobar Super 2b
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Αξεσουάρ για Ε61

Δημοσίευση από nikos_v80 » Πέμ Φεβ 13, 2014 8:57 pm

+1 για τα σχόλια του Χρήστου.
Πριν λίγες μέρες πήρα από το barista.gr το naked pf για τη Rocket Espresso και παρόλο που τα αυτάκια ταιριάζουν στις θέσεις με το κούμπωμα στο δικό μου grouphead, είναι πιο παχιά σε σχέση με αυτά του pf που ήρθε με τη μηχανή μου. Ως εκτούτου κουμπώνει στο gh, αλλά σταματάει πιο πριν στη διαδρομή. Αν γίνομαι κατανοητός, ας υποθέσουμε ότι η χειρολαβή του pf είναι ο ωροδείκτης, τότε το δικό μου τερματίζει στις "6" ενώ αυτό στις "8". Μάλλον δεν υπάρχει κάποιο θέμα, πέρα από το αισθητικό. Άρα τελικά δεν είναι απόλυτο ότι για όλα τα Ε61 groupheads κάνει κάθε portafilter που λέει ότι είναι Ε61.
Αν θέλεις το βράδυ που θα πάω σπίτι μπορώ να μετρήσω το min και max πάχος που έχουν τα αυτιά και να στο γράψω σε περίπτωση που θες να το παραγγείλεις κι εσύ από εδώ, αφού είναι σε αρκετά καλή τιμή (35,06 ευρώ) και να ακυρώσεις την παραγγελία στο γερμανικό site. Αν πάλι δε σε ενδιαφέρει και τόσο η διαφορά των 15 ευρώ, τότε μεγειά το καινούριο σου παιχνίδι που θα ταιριάζει γάντι στη μηχανή σου!
Παρεπιπτόντως και αυτό που πήρα ήρθε με τριπλό καλαθάκι, το οποίο δεν έχω ακόμη χρησιμοποιήσει, γιατί προς το παρόν δοκιμάζω το IMS Competition 18/22gr που πήρα από το ίδιο site.

Απάντηση