Expobar Brewtus IV

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Δευ Δεκ 27, 2010 12:34 pm

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους,

Τελικα παρηγγειλα το brita on tap και μια κανατα νερου brita , οπότε πιστευω ότι σε συνδυασμο με το φιλτρο ρητινης να μην έχω κανενα θεμα με την ποιοτητα νερου.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Τρί Δεκ 28, 2010 1:32 am

Νίκο τι φίλτρα ρητίνης πήρες; αυτά από εκεί που αγόρασες την μηχανή;
http://www.casabarista.nl/espresso-koff ... fiekopjes/
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Τρί Δεκ 28, 2010 10:33 am

Ναι απο εκει τα πηρα. Η μηχανη έχει ήδη ένα μέσα και μου έκαναν και δώρο αλλα τεσσερα.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Κυρ Ιαν 02, 2011 7:00 pm

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Τελικα την Παρασκευη παρελαβα το πολυποθητο δεμα :a049: . Λοιπον η αποστολη καλη και μεσα στο χρονοδιαγραμμα τους. Οι συσκευασιες καλες. Ξεπακεταρα, σεταρα και ξεκινησα δοκιμες. Ζεστανα την μηχανη και τον ατμο και ξεκινησα. Καφεδες δοκιμων ippanema απο το coffeway και Hacienda San Pedro roasting date 21 Δεκεμβριου 2010 απο την ταφ. Εννοειται οτι οι πρωτες δοκιμες εγιναν με τον ippanema μην χαραμισω εναν τοσο καλο καφε οπως ο San Pedro. Τα πρωτα αποτελεσματα μαλλον κακα, ο λογος οι ρθμισεις του τριφτη, εβγαζαν το καφε πολυ χοντρο με αποτελεσμα να παιρνω 30 ml στα 9 γραμμαρια σε 17 δευτερολεπτα. Πατημα το ιδιο σε ολες τις δοκιμες μιας και εχω τον espro tamper καλιμπραρισμενο στα 19 περιπου κιλα. Αφου αλλαξα πολλες ρυθμισεις κατεληξα στο συμπερασμα οτι ο τριφτης θελει καλιμπραρισμα μιας και στην πιο λεπτη ρυθμιση ο καφες εβγαινε χοντρος, οποτε αυριο παω να παρω ενα αλεν κλειδι 2 χιλιοστων για να τον καλιμπραρω. Οποτε συντομα θα σας πω για τα καινουρια αποτελεσματα. Στην μηχανη τωρα εν ολιγοις, αφρογαλα πολυ καλο, πιεση στν ατμο 1,2 bar. Το Pid εξοχο μιας και κραταει την θερμοκρασια σταθερη καθ'ολη την διαρκεια της εκχυλισης . Πιεση στο brew head στα 9 bar.

Αυτα προς το παρον, συντομα θα επανελθω με πιο αναλυτικα αποτελεσματα.
Συνημεννες καποιες φωτογραφιες για να παρετε μια ιδεα.

http://www.flickr.com/photos/organize/?start_tab=sets

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 02, 2011 7:18 pm

Καλορίζικη η μηχανή. Καθόλου άσχημα να ξεκινάει η χρονιά με μια τέτοια μηχανή στην κατοχή σου. Θα σου συνιστούσα όμως να χρησιμοποιείς το διπλό καλαθάκι αργότερα για τα πειράματα σου.
Καλά καφεδάκια. Ο μύλος σου που έχει πλάκα που τον αποκαλείς "τρίφτη" :lol: τι μάρκα είναι;

ΥΓ Άλλαξε τις ρυθμίσεις στο flickr γιατί θέλει να έχεις yahoo λογαριασμό για να δεις την φωτογραφία.
ΥΓ2 Όποτε βρεις χρόνο γράψε δυό λόγια για το espro tamper. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Ιαν 02, 2011 7:26 pm

Καλορίζικα!Καλούς καφέδες!
Πρίν πειράξεις τον μύλο σιγουρέψου οτι έχεις τα σωστά γραμμάρια.Είναι απαραίτητη η ζυγαριά ακριβείας!
Χρήστο για τον Malhkoenig Vario πήγαινε.Απο το αρχικό πόστ.

Μεγειές!Μας ζορίζεις όμως λίγο με την φωτογραφία..και κάνουμε αμάν για λίγο οφθαλμόλουτρο!
:D

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 02, 2011 7:34 pm

Ευχαριστώ Βαγγέλη, άρχισα να ξεχνάω μου φαίνεται. :oops:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Κυρ Ιαν 02, 2011 9:54 pm

Sorry για το τριφτης :lol: αλλα δεν μου ερχοταν η λεξη στα Ελληνικα.
Ο μυλος λοιπον ειναι ο Vario, σχετικα με τις ρυθμισεις νομιζω οτι χρειαζεται καλιμπραρισμα γιατι απο οτι διαβασα στο internet οταν η micro ρυθμιση ειναι στην μεση πρεπει να ακουγονται οι στροφες να μειωνονται ενω στον δικο μου απο κατω μεχρι πανω δεν αλλαζουν καθολου οι στροφές. Σχετικα με το ζυγισμα εχω παραγγειλει και περιμενω ζυγαρια ακριβειας, προς το παρον εχω μια της πλακας.

Σχετικα με τον espro tamper οταν έβαζα την πιεση μεχρι εκει που ειναι το καλιμπραρισμα του, ακομα και με την λεπτοτερη ρυθμιση στον μυλο στα 9 γραμμαρια, στα 15 γραμμαρια, στα 17 γραμμαρια και στα 18 γραμμαρια μου έκανε εκχυλιση στα 16 με 18 δευτερολεπτα. Μολις ρυθμισω το κοψιμο και μου βγαζει στον σωστο χρονο με την σωστη πιεση θα σας πω εντυπωσεις.

Σχετικα με το flickr συγνωμη για την ταλαιπωρια αλλα πρωτα φορα το κανω και δεν ξερω. Αν καποιος ξερει να μου πει τι ρυθμισεις πρεπει να κανω θα το εκιμουσα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 02, 2011 10:54 pm

Νίκο θα σου έλεγα να αφήσεις τον ippanema και να πιάσεις τον San Pedro. Για τις ρυθμίσεις του flickr δεν ξέρω αλλά θα μπορούσες να ανεβάσεις και την φώτο στο forum απ΄ευθείας με την επιλογή "προσθήκη συνημμένου" αρκεί να την συμπιέσεις σε κάτω από 200KB μέγεθος.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Dimitris_P » Κυρ Ιαν 02, 2011 10:59 pm

Δε τον ξέρω τον San Pedro αλλά μπορεις να πάρεις ενα φθηνό κ καλό καφε για δοκιμές πχ cachoeira

Απάντηση