Expobar Brewtus IV

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Nikel

Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Δευ Δεκ 13, 2010 4:29 pm

Καλησπέρα σε όλους απο την Κρήτη. Τελικά μετα απο πάρα πολύ ψάξιμο κατέληξα στα παρακάτω μηχανήματα:
Μηχανή Εσπρέσσο Expobar Brewtus IV και Malhkoenig Vario μηχάνημα άλεσης καφέ.
Αυτό που με τράβηξε στην ΙV ήταν κυρίως τα δυο μπόιλερ, το PID αλλα και οι διπλοί διακόπτες που έχουν βάλει έναν για κάθε μπόιλερ. Έχω κάνει την παραγγελία και τα περιμένω πως και πως.

Μόλις τα παραλάβω θα σας ενημερώσω.

Μέχρι τότε

Φιλικά
Νίκος

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 13, 2010 4:35 pm

Καλώς να σου έρθει Νικόλα. :oneup: Περιμένουμε τις πρώτες σου εντυπώσεις αλλά μια γρήγορη ερώτηση, τι κυρίως βάρυνε στην επιλογή σου σε σχέση με τον ανταγωνισμό και από που έκανες τις αγορές;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Δευ Δεκ 13, 2010 4:57 pm

Κατ'αρχάς να σου πω ότι αρχικά ξεκίνησα να ψάχνω για μια μηχανή HX για να φτιάχνω καλό εσπρέσσο και σιγά σιγά ανέβαινα στην τιμή μέχρι που κατέληξα στην Brewtus.
Αυτό που βάρυνε στην αποφασή μου να καταλήξω εκεί είναι ότι βρήκα μια μηχανή που προσφέρει πολλά περισσότερα απο αυτά που μπορώ να κάνω αυτή την στιγμή στα χρήματα που μπορούσα να αντέξω και μου δίνει και την δυνατότητα όταν εξελιχθώ περαιτέρω να μπορώ να πειραματιστώ με τις γεύσεις, τις θερμοκρασίες κλπ. Απο ότι έχω διαβάσει είναι μια πολύ αξιόπιστη μηχανή που με την σωστή συντήρηση, όπως σε όλες τις μηχανές, μπορεί να με κρατήσει πολύ καιρό.

Για το αλεστικό ότι είναι προγραμματιζόμενο και ότι προσφέρει μια πολύ καλή ποιότητα άλεσης.

Τα μηχανήματα τα πήρα απο το www.casabarista.nl αφού τους τσέκαρα όσο μπορούσα και έκρινα ότι είναι αξιόπιστοι και ότι θα έχω και ένα καλό after sales πράγμα πολύ βασικό.

Τώρα περιμένω να μου τα στείλουν και θα σας ενημερώσω για την ποιότητα αποστολής και τα περαιτέρω.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Δεκ 13, 2010 5:06 pm

Kαλώς να τα δεχθείς και καλες εκχυλίσεις.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Πέμ Δεκ 23, 2010 7:50 pm

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα,
Τελικως τα μηχανηματα θα τα παραλαβω στις 03/01/12. Μολις παραλαβω θα επανελθω με νεοτερα και φωτογραφιες.
Απο το μαγαζι που τα παρηγγειλα μου ειπαν οτι σε twin boiler μηχανες ειναι προτιμωτερο να μην κανω αφαλατωση. εαν βαζω water softener δεν υπαρχει προβλημα και δεν χρειαζεται αφαλατωση. Με ενα ψαξιμο που εκανα στο internet ειδα οτι αυτο αληθευει με τα φιλτρα. Ποια ειναι η αποψη σας?

ευχαριστω,
Νικος

VAMPIRE

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από VAMPIRE » Πέμ Δεκ 23, 2010 8:05 pm

Νίκο χρόνια πολλά και καλορίζικα. :oneup:
Επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο θα περιμένω νέα σου με αγωνία. :a080:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Δεκ 23, 2010 8:52 pm

Nikel έγραψε:... Ποια ειναι η αποψη σας?
Για τόσο καλή μηχανή θα είναι κρίμα να μην βάλεις ένα φίλτρο νερού που να έχει και στάδιο αφαλάτωσης ή ένα φίλτρο αποσκλήρυνσης. Βρες κάποιο μαγαζί που εξειδικεύεται σε αυτά και διάβασε και το παρακάτω link. H μηχανή συνδέεται απ΄ευθείας στο δίκτυο ύδρευσης;
viewtopic.php?f=4&t=36&start=60#p8207
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nefilim

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από nefilim » Πέμ Δεκ 23, 2010 10:28 pm

Καλώς να τα δεχτείς και από εμένα, πιστεύω έκανες άριστες επιλογές :oneup: και στην μηχανή και στον μύλο ' έχω διαβάσει τα καλύτερα και για τα δύο. Πάντως θα συμφωνήσω με τον Χρήστο, βάλε φίλτρο νερού να σαι σίγουρος.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Παρ Δεκ 24, 2010 12:15 pm

Καλημερα,

Η μηχανη εχει και ντεποζιτο και δυνατοτητα συνδεσης σε δικτυο αλλα προς το παρον θα χρησιμοποιω το ντεποζιτο.

Σχετικα με το φιλτρο εννοειται οτι θα μπει , εχω παραγγείλει και εξτρα για να εχω.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Παρ Δεκ 24, 2010 12:49 pm

Διαβασα σχετικα με τα φιλτρα στο φορουμ. Εχω παραγγειλει φιλτρα ρητινης αν βαλω και αυτο το brita on tap ειμαι καλυμενος? Η αν χρησιμοποιω εμφιαλωμενο ειναι ενταξει?

Επισης απο εκει που την αγορασα στο site που περιγράφει την μηχανη γράφει οτι έχει λέει "Automatic anti limestone filter in water reservoir" . Ξέρει κανείς τι είναι αυτο?

Απάντηση