Expobar Brewtus IV

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Κυρ Ιαν 02, 2011 11:24 pm

Συμφωνω απολυτα μαζι σας. Ο Ippanema θα σερβιρεται μονο σε αυτους που θελω να τιμωρησω :a080: .

O Cachoeira ειναι η επομενη παραγγελια, εχω παρει και τον Organic Sidamo roasting date 08/12/10 αλλα δεν τον εχω δοκιμασει ακομα.

Μια ερωτηση ποια ειναι η καλυτερη περιοδος για τον καφε απο το roasting date?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιαν 03, 2011 12:46 am

Η απάντηση είναι ότι εξαρτάται από τον καφέ και τον τύπο του roasting. Πάντως εγώ θέλω να είναι κατά μέγιστο 2 εβδομάδες μετά την RD αν και έχω πιει πχ τον Cachoeira και μετά από τρεις εβδομάδες και δεν παρατήρησα κάτι το αρνητικό.
Ο λόγος που σου είπα να αλλάξεις τον καφέ είναι γιατί μου έκανε εντύπωση ότι δεν βρήκες κατάλληλη ρύθμιση στον Vario όπως ήρθε από το εργοστάσιο και που για μένα μια πιθανή εκδοχή για αυτό θα ήταν ότι ο ippanema ίσως να μην είναι τόσο φρέσκος. Οπότε πριν καταφύγεις στα μαστορέματα απλά άλλαξε σε San Pedro που είναι o καφές που ήδη έχεις με την πιο πρόσφατη RD.
Μόλις ξεκαθαρίσεις τα πράγματα και μάθεις τον μύλο σου θα ήθελα στο κατάλληλο topic με τους μύλους (γιατί εδώ ο τίτλος αναφέρεται στην μηχανή) να μας κάνεις μια αναφορά στο τι εννοείς με τον όρο καλιμπράρισμα. Αναφέρεσαι στον προσδιορισμό του σημείου που τα burrs ακουμπάνε;

Update
Τελικά βρήκα αυτό που αναφέρεις σαν καλιμπράρισμα που είναι κάτι που προβλέπεται από τον κατασκευαστή.
"Calibrating the Vario with the new calibration screw."
Οπότε κανένα θέμα με μαστορέματα. :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Δευ Ιαν 03, 2011 11:26 am

εννοειται οτι δεν εχει να κανει με μαστορεματα :a038: (οχι απο τωρα τουλαχιστον). Ειναι μια ευκολη και ακινδυνη διαδικασια.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Τρί Ιαν 04, 2011 5:31 pm

καλησπερα. μπορει καποιος να μου πει πως θα ρυθμισω την πιεση εκχυλισης στα 9 bars. Την μεγιστη στα ποσα θα πρεπει να την ρυθμισω? τωρα ειναι στα 10 bars.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιαν 04, 2011 5:39 pm

Τα 10 bars τα μετράς με το τυφλό; εάν ναι είσαι καλά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Τρί Ιαν 04, 2011 5:45 pm

ναι με το τυφλο. αλλα στην εκχυλιση μου βγαζει μεχρι 6. μαλλον πρεπει να κοψω τον καφε πιο λεπτο σωστα?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιαν 04, 2011 5:52 pm

Σωστά θέλει πιο λεπτό κόψιμο. Λογικά όμως με 6 bar οι χρόνοι σου θα έπρεπε να ήταν σχετικά γρήγοροι.

ΥΓ Ελπίζω να χρησιμοποιείς τον San Pedro και διπλό καλαθάκι.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τρί Ιαν 04, 2011 5:54 pm

Νίκο μία χαρά είναι η πίεση όπως σου είπε ο Χρήστος.
Ψιλότερο κόψιμο χρειάζεσαι και καλό πάτημα.10-15 κιλά.
Μήν ανέβεις ολόκληρος πάνω στο tamper! :lol:
Καλές προπονήσεις!
Υ.Γ.Όποτε μπορέσεις δείξε μας καμία φωτογραφία και τίποτις απο τον μύλο σου!Βλ. viewtopic.php?f=2&p=9285#p9285

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Τρί Ιαν 04, 2011 6:03 pm

san pedro και διπλο φιλτρο σωστα. Πατημα παντα συαθερο (Espro tamper). το περιεργο ειναι οτι χθες με μεγιστη 11bars (εργοστασιακη) εκανε εκχυλιση σε 28 δευτερα , πιεση 10,1 τα 60ml. σημερα την κατεβασα στα 10 μεγιστη, με ιδια κοψιματα, γραμμαρια κλπ εκανε εκχυλιση σε 23 δευτερα, τα 60ml με πιεση 6-7 bars. εχω μπερδευτει.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιαν 04, 2011 6:27 pm

Κάτι μάλλον πήγε στραβά στην διανομή-πάτημα του καφέ. Υποθέτω ότι για να λες βάζεις ακριβώς την ίδια ποσότητα καφέ χρησιμοποιείς ψηφιακή ζυγαριά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση