ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
pexlibanis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2018 7:22 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Eureka Mignon

ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από pexlibanis » Παρ Νοέμ 06, 2020 12:31 pm

Γεια σε όλους!

Ύστερα από 3-4 χρόνια πάλης με μια Gaggia Classic (την κακή 2015 έκδοση), αποφάσισα να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου.

Λόγω budget, έχω καταλήξει σε δύο μηχανές και δεν μπορώ να αποφασίσω ποια να πάρω.

Πρόκειται για τις ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T, συνεπώς ποιοτικό single boiler vs HX.
Ξέρω ήδη υπάρχουν εκτενείς συζητήσεις για τις δύο μηχανές αλλά δεν έχω μπορέσει να βγάλω συμπεράσματα για το πώς συγκρίνονται μεταξύ τους.

Γενικά δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το steamer (σε 3-4 χρόνια ζήτημα να έχω φτιάξει αφρόγαλα 4-5 φορές). Συνεπώς, τείνω προς την ECM λόγω εμφάνισης, ποιότητας κατασκευής και γιατί θεωρώ πως το PID έχει πιο πολύ νόημα σε αυτή τη μηχανή και θα με βοηθήσει πιο πολύ στο να φτιάξω καλύτερα shots με τους specialty καφέδες που προτιμώ. Είναι μήπως λάθος κίνηση να πάω πάλι σε single boiler? (αν και νομίζω η Gaggia με την ECM δε συγκρίνονται ποιοτικά).
Πέρα από το steaming, γευστικά θα δω διαφορές μεταξύ των δύο?

Σημείωση ότι η μηχανή θα ταιριάξει με μύλο Eureka Mignon που ήδη έχω.

Είμαι ανοιχτός σε απόψεις και φυσικά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από κάποιον, αν υπάρχει, που να έχει δουλέψει κα τις δύο μηχανές.

Ευχαριστώ!

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από giorgos.b » Παρ Νοέμ 06, 2020 12:58 pm

pexlibanis έγραψε:
Παρ Νοέμ 06, 2020 12:31 pm
Γενικά δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το steamer (σε 3-4 χρόνια ζήτημα να έχω φτιάξει αφρόγαλα 4-5 φορές). Συνεπώς, τείνω προς την ECM λόγω εμφάνισης, ποιότητας κατασκευής και γιατί θεωρώ πως το PID έχει πιο πολύ νόημα σε αυτή τη μηχανή και θα με βοηθήσει πιο πολύ στο να φτιάξω καλύτερα shots με τους specialty καφέδες που προτιμώ. Είναι μήπως λάθος κίνηση να πάω πάλι σε single boiler? (αν και νομίζω η Gaggia με την ECM δε συγκρίνονται ποιοτικά).
Πέρα από το steaming, γευστικά θα δω διαφορές μεταξύ των δύο?
Συμφωνώ απόλυτα με την επιλογή μεταξύ των δύο με δεδομένο αυτό που λες "δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το steamer".
Δεν υπάρχει λόγος για μένα να προσθέτεις πολυπλοκότητα στη μηχανή (με ότι αυτό συνεπάγεται) εφόσον δεν θα την χρησιμοποιείς.
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία με τις συγκεκριμένες, αυτό που λέει η λογική μου είναι ότι δεν θα δεις διαφορά γευστικά (και αν δεις θα είναι υπέρ της ECM)
Κατά τα άλλα και οι 2 μηχανές με E61 είναι (μπορείς και στις 2 να βάλεις flow control στο μέλλον αν θελήσεις), οι καινοτομίες της Marax έχουν να κάνουν με το HX/stream κομμάτι και σίγουρα η ECM φαίνεται πιο ποιοτική κατασκευή.

Μια παρατήρηση: όταν πήρα τη unica, δεν έπινα ποτέ capuccino. Κάποια στιγμή ξεκίνησα για δοκιμή, και έχω φτάσει πια στο σημείο, ο ένας από τους 2 καφέδες της ημέρας να είναι capuccinο (αλλά αυτό έχει να κάνει με μένα :) )

pexlibanis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2018 7:22 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από pexlibanis » Παρ Νοέμ 06, 2020 1:13 pm

giorgos.b έγραψε:
Παρ Νοέμ 06, 2020 12:58 pm
pexlibanis έγραψε:
Παρ Νοέμ 06, 2020 12:31 pm
Γενικά δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το steamer (σε 3-4 χρόνια ζήτημα να έχω φτιάξει αφρόγαλα 4-5 φορές). Συνεπώς, τείνω προς την ECM λόγω εμφάνισης, ποιότητας κατασκευής και γιατί θεωρώ πως το PID έχει πιο πολύ νόημα σε αυτή τη μηχανή και θα με βοηθήσει πιο πολύ στο να φτιάξω καλύτερα shots με τους specialty καφέδες που προτιμώ. Είναι μήπως λάθος κίνηση να πάω πάλι σε single boiler? (αν και νομίζω η Gaggia με την ECM δε συγκρίνονται ποιοτικά).
Πέρα από το steaming, γευστικά θα δω διαφορές μεταξύ των δύο?
Συμφωνώ απόλυτα με την επιλογή μεταξύ των δύο με δεδομένο αυτό που λες "δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το steamer".
Δεν υπάρχει λόγος για μένα να προσθέτεις πολυπλοκότητα στη μηχανή (με ότι αυτό συνεπάγεται) εφόσον δεν θα την χρησιμοποιείς.
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία με τις συγκεκριμένες, αυτό που λέει η λογική μου είναι ότι δεν θα δεις διαφορά γευστικά (και αν δεις θα είναι υπέρ της ECM)
Κατά τα άλλα και οι 2 μηχανές με E61 είναι (μπορείς και στις 2 να βάλεις flow control στο μέλλον αν θελήσεις), οι καινοτομίες της Marax έχουν να κάνουν με το HX/stream κομμάτι και σίγουρα η ECM φαίνεται πιο ποιοτική κατασκευή.

Μια παρατήρηση: όταν πήρα τη unica, δεν έπινα ποτέ capuccino. Κάποια στιγμή ξεκίνησα για δοκιμή, και έχω φτάσει πια στο σημείο, ο ένας από τους 2 καφέδες της ημέρας να είναι capuccinο (αλλά αυτό έχει να κάνει με μένα :) )
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Κοιτούσα και την Unica αλλά η αλήθεια είναι ότι διαβάζω για διάφορες Bezzera ότι είναι ζημιάρες και με έχει φοβίσει. Ευχαριστημένος?
Όσον αφορά τα cappucino, δε με βλέπω να κυλάω...

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Νοέμ 06, 2020 2:09 pm

όταν η Unica κόστιζε 900€ και με την συγκεκριμένη απλότητα κατασκευής τι ζημιά να πάθεις; δεν υπάρχει πιο απλή μηχανή!

τώρα όμως που έχει πάει στα 1000-1100€ τραβάει ζόρι με τον ανταγωνισμό

για τις μηχανές που είπες, αν κάνεις καφεδάκια (με τον ίδιο καφέ) το ένα μετά το άλλο και ειδικά με γάλα παίρνεις την MaraX

αν κάνεις μόνο εσπρέσο και αλλάζεις απανωτά ποικιλίες καφέ π.χ ένα decaf - ένα Light roast και μέχρι 2 καπουτσίνο αγοράζεις Unica ή ECM

στην ECM αρνητικά είναι το dip tray και το ελαφρώς πιο αργό boiler με θετικά την ρύθμιση πίεσης, το χρονόμετρο, το υλικό του boiler που είναι και μονωμένο και το ελληνικό κατάστημα
στην Unica τα θετικά είναι ότι κατασκευάζεται από Bezzera, ο δυνατός ατμός, τα joystick και παλιά ήταν και η τιμή διότι με τα 300€ τα έδινες για τον καλύτερο μύλο (Niche Zero)

υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες απλά δεν προλαβαίνω τώρα...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από giorgos.b » Παρ Νοέμ 06, 2020 9:20 pm

pexlibanis έγραψε:
Παρ Νοέμ 06, 2020 1:13 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Κοιτούσα και την Unica αλλά η αλήθεια είναι ότι διαβάζω για διάφορες Bezzera ότι είναι ζημιάρες και με έχει φοβίσει. Ευχαριστημένος?
Όσον αφορά τα cappucino, δε με βλέπω να κυλάω...
Ευχαριστημένος είμαι από τη unica, αλλά όπως ειπώθηκε πιο πάνω η τιμή ήταν διαφορετική, σχεδόν 50% πάνω ήταν η τιμή της ECM (αν και η unica έχει και τώρα 900 σε μαγαζί του εξωτερικού)

Τώρα συνειδητοποίησα ότι αναφέρεται στην PL62T και όχι στη marax (PL62X). Η marax υποτίθεται είναι μια HX που δίνει έμφαση στον καφέ (με τα δύο modes που έχει και το coffee priority), αυτή που αναφέρεις είναι κλασική HX, οπότε ακόμη πιο εμφατικά όχι εφόσον σε ενδιαφέρει μόνο ο καφές.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Νοέμ 06, 2020 9:52 pm

δεν το είδα και εγώ ότι δεν πρόκειται για τη MaraX, οπότε οποιαδήποτε συζήτηση single boiler vs HX ισχύει και για σένα....

οπότε δεν ισχύει αυτό που λέω απανωτά καφεδάκια από τον ίδιο καφέ, μπορείς να έχεις και διαφορετικούς καφέδες...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

pexlibanis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2018 7:22 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από pexlibanis » Σάβ Νοέμ 07, 2020 10:58 am

PublicDomain έγραψε:
Παρ Νοέμ 06, 2020 9:52 pm
δεν το είδα και εγώ ότι δεν πρόκειται για τη MaraX, οπότε οποιαδήποτε συζήτηση single boiler vs HX ισχύει και για σένα....

οπότε δεν ισχύει αυτό που λέω απανωτά καφεδάκια από τον ίδιο καφέ, μπορείς να έχεις και διαφορετικούς καφέδες...
Ομολογώ ότι μέχρι τώρα δεν είχα προσέξει την διαφορά στον αριθμό μοντέλου της Mara.
Αλλά τελικά, τώρα που το πρόσεξα και είδα και τις διαφορές, το ερώτημα είναι λοιπόν τελικά MaraX vs ECM Classika

pexlibanis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2018 7:22 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από pexlibanis » Σάβ Νοέμ 07, 2020 1:50 pm

giorgos.b έγραψε:
Παρ Νοέμ 06, 2020 9:20 pm
pexlibanis έγραψε:
Παρ Νοέμ 06, 2020 1:13 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Κοιτούσα και την Unica αλλά η αλήθεια είναι ότι διαβάζω για διάφορες Bezzera ότι είναι ζημιάρες και με έχει φοβίσει. Ευχαριστημένος?
Όσον αφορά τα cappucino, δε με βλέπω να κυλάω...
Ευχαριστημένος είμαι από τη unica, αλλά όπως ειπώθηκε πιο πάνω η τιμή ήταν διαφορετική, σχεδόν 50% πάνω ήταν η τιμή της ECM (αν και η unica έχει και τώρα 900 σε μαγαζί του εξωτερικού)

Τώρα συνειδητοποίησα ότι αναφέρεται στην PL62T και όχι στη marax (PL62X). Η marax υποτίθεται είναι μια HX που δίνει έμφαση στον καφέ (με τα δύο modes που έχει και το coffee priority), αυτή που αναφέρεις είναι κλασική HX, οπότε ακόμη πιο εμφατικά όχι εφόσον σε ενδιαφέρει μόνο ο καφές.
Ανέφερες ότι η MaraX μπορεί να πάρει flow control. Έχεις μήπως ιδέα που μπορώ να τα βρω?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Νοέμ 07, 2020 2:16 pm

Δες αυτό πρέπει να κάνει στύλε τους εν email να βεβαιωθείς https://coffee-sensor.com/product/coffe ... roupheads/

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: ECM Classika PID vs Lelit Mara PL62T

Δημοσίευση από giorgos.b » Σάβ Νοέμ 07, 2020 2:43 pm

pexlibanis έγραψε:
Σάβ Νοέμ 07, 2020 1:50 pm
Ανέφερες ότι η MaraX μπορεί να πάρει flow control. Έχεις μήπως ιδέα που μπορώ να τα βρω?
Κυκλοφορούν διάφορα κιτ, όπως και το από πάνω της coffe sensor που γενικά ταιριάζουν στα περισσότερα E61 (αλλά πρέπει να τσεκάρεις συμβατότητα του καθενός με συγκριμένο μοντέλο).
Η Lelit κυκλοφορεί και το δικό της κιτ, απ' ότι βλέπω το έχει και το barista.gr
https://www.barista.gr/el/kit-elegxou-r ... nca-pl162t
(νομίζω είναι χωρίς το paddle η τιμή)

Δες κι εδώ
https://www.youtube.com/watch?v=mclPbSeO5lM

Και βέβαια η ECM έχει το δικό της που μπαίνει και στην Classika

Απάντηση