Lelit MaraX (PL62X)

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Νοέμ 26, 2020 9:33 pm

Έχοντας αγοράσει πρόσφατα (προ μηνος) την Bezzera , θεωρω οτι η Lelit δεν εχει αντίπαλο οποια και αν διαλέξεις. Για να μην παρεξηγηθω η Bezzera ειναι καταπληκτίκη, απο την συσκευασία και τον τρόπο που ήρθε , έως τον καταπληκτικό καφέ και την θερμοκρασία που φτάνει σε λιγότερο απο 10 λεπτά. Αλλα η Lelit σου δίνει tamper, καθαριστικά και μια εντυπωσιακή βιομηχανική παρουσίαση σε συνδυασμό με smart features, που την καθιστουν ζχτύπητη ως μαρκα.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Νοέμ 26, 2020 9:54 pm

δε γίνεται να έχουμε όλες τις μηχανές, κάποια πρέπει να διαλέξουμε...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Πέμ Νοέμ 26, 2020 9:56 pm

Αυτό που συμπεραίνω από το βίντεο είναι ότι η ελιζαμπεθ υπερέχει κατά πολύ σε features και ευκολία χρήσης, αλλά η Mara είναι πιο ωραία (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον). Επίσης με το διπλό μποιλερ είσαι καπως "σιγουρος" ότι δεν θα χρειαστείς αναβάθμιση αν αλλάξουν οι ανάγκες σου.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:02 pm

η ελίζαμπεθ δεν έχει flow of control, επίσης θα πρέπει να καις και να συντηρείς 2 boilers αλλά έχει PID για θερμοκρασία και δεν έχει συντήρηση Ε61

η ΜάραΧ μπορεί να πάρει flow of control, αλλά έχει συντήρηση Ε61 και δεν παίρνει συγκεκριμένες θερμοκρασίες αλλά 3 περιοχές
παρόλα αυτά τα κάνεις όλα με ένα boiler

εντάξει οι Lelit έχουν πολλές ευκολίες αλλά είναι οι LG των μηχανών καφέ όσα πληρώνεις παίρνεις
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:08 pm

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατι οι Lelit δεν θεωρούνται premium(αδοκιμος ο ορος, αλλα δεν εχω αλλο).......Αν μπορείτε διαφωτίστε με...
Τωρα flow control η Ελισσαβετα δεν χρειάζεται γιατι έχει επι της ουσίας digital pre infusion. Για να το πουμε πιο απλά η Μαρα Χ είναι μια κλασσικη Ε61 με κάποια features(οσα επιτρεπει το 60 χρονο Ε61 πλεόν, και η μηχανική του), ενω η Elisabeth ειναι μια features μηχανη που σκοπός της ειναι ο ανταγωνισμός με την Sylvia Pro.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:20 pm

ναι οκ η ελιζαμπεθ και διπλό boiler έχει και πολλά features προγραμματιζόμενα....δίνει περισσότερα ίσως από την μαραΧ

για το flow of control μη το μπερδεύεις με το pre-infusion της ελίζαμπεθ

αλλά μόνο και μόνο για όλα αυτά τα χαζά διλήμματα της lelit Και τα πολλά μοντέλα με τις πολλές εκδόσεις δε θα πάρω κανένα από τα δύο μοντέλα!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:29 pm

Καλα σε αυτο συμφωνω και επαυξάνω......4 μοντελα PL62 σε ιδια τιμή, με και χωρίς PID και αλλες μικροδιαφορές που τελικά σπάνε τα νευρα του αγοραστή. Επίσης έχω διαβασει για θεματα αξιοπιστίας απο lelit αυτής της κατηγορίας, αλλα και θεματα temperature stability για την Mara X που ομως δεν οφειλονται στη μηχανη, αλλα στον γνωστο διακοπτη (μεσα στο drip tray!) και στην απειρία των home barista. Τουλαχιστον η Bezzera ειναι απλούστατη και εχει raw power.....ακόμη και μια ωρα μετα αφου την σβήσεις το boiler ειναι γεματο ατμό...

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:41 pm

λοιπόν παίρνεις το 10% και παίρνεις μια Bianca με δόσεις έτσι δε θα υπάρχει δίλημμα!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:46 pm

PublicDomain έγραψε:
Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:41 pm
λοιπόν παίρνεις το 10% και παίρνεις μια Bianca με δόσεις έτσι δε θα υπάρχει δίλημμα!
Χαχα, όχι θα βάλω φρένο στον εαυτό μου. Μαζί με τον niche εχω ξεπερασει αυτό που υπολόγιζα κατά πολύ.

Πάντως για το οτι πρεπει να καις για δυο μποιλερ, βλεπω οτι εχει επιλογη να απενεργοποιείς το steam boiler.

Επισης το timer της εκχύλισης πιστεύετε έχει νόημα; Αφου σταματας οταν φτάσεις τα γραμμάρια που θες, τι νόημα έχει να του ορισεις σταθερο χρόνο εκχύλισης; Φαντάζομαι μόνο όταν έχεις παντα σταθερο καφε, σταθερο κοψιμο και έχεις βρει τα δευτερολεπτα που θελει,

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:48 pm

lef7 έγραψε:
Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:46 pm
PublicDomain έγραψε:
Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:41 pm
λοιπόν παίρνεις το 10% και παίρνεις μια Bianca με δόσεις έτσι δε θα υπάρχει δίλημμα!
Χαχα, όχι θα βάλω φρένο στον εαυτό μου. Μαζί με τον niche εχω ξεπερασει αυτό που υπολόγιζα κατά πολύ.

Πάντως για το οτι πρεπει να καις για δυο μποιλερ, βλεπω οτι εχει επιλογη να απενεργοποιείς το steam boiler.

Επισης το timer της εκχύλισης πιστεύετε έχει νόημα; Αφου σταματας οταν φτάσεις τα γραμμάρια που θες, τι νόημα έχει να του ορισεις σταθερο χρόνο εκχύλισης; Φαντάζομαι μόνο όταν έχεις παντα σταθερο καφε, σταθερο κοψιμο και έχεις βρει τα δευτερολεπτα που θελει,
είναι γιατί ασχολείσαι με το αφρόγαλα και δε κοιτάς πότε θα περάσει ο χρόνος....

βάλε δόσεις για bianca...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση