Lelit MaraX (PL62X)

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από edifis » Πέμ Νοέμ 26, 2020 7:33 pm

lef7 έγραψε:
Πέμ Νοέμ 26, 2020 6:47 pm
Ωραία.

Θέλει τελικά περίπου 16 λεπτά να ζεσταθεί, όπως είχες αναφέρει στο αρχικό πόστ;

Επίσης αν μπορείς για πες με τι καθαριστικα έχεις χρειαστεί να πάρεις και γενικά τι έχεις κάνει μέχρι τώρα απο καθαρισμό. Αν δεν κάνω λάθος έχει και καποια η συσκευασία.
Ναι, από τη στιγμή που την ανάψεις σε ένα τέταρτο πίνεις καφεδάκι. Και το ωραίο είναι ότι ταυτόχρονα παρασκευάζεις και το αφρόγαλο - σε περίπτωση που το θέλεις γαλακτερό.

Καθαριστικά πήρα στην ουσία αυτά που είχε μέσα η συσκευασία σαν δείγματα:
- σκόνη καθαρισμού του γκρουπ και των καλαθιών https://www.barista.gr/el/puly-caff-900 ... smoy-group
- υγρό καθαρισμού του ακροφυσίου γάλακτος https://www.barista.gr/el/puly-milk-ygr ... ktos-1lt-4
Τα δείγματα που έχει η συσκευασία αρκούν για τον πρώτο καθαρισμό. Η lelit προτείνει αυτός να γίνεται μια φορά την εβδομάδα. Δηλαδή καθαρισμός του γκρουπ και των φίλτρων με σκόνη (κοινώς cafiza), backflushing με την ίδια σκόνη και το τυφλό καλαθάκι και καθαρισμός του ακροφυσίου του γάλακτος με το ειδικό υγρό. Αναλυτικές οδηγίες για το πως γίνεται ο καθαρισμός υπάρχουν τόσο στο manual που έρχεται μαζί με τη μηχανή, όσο και πάνω στα καθαριστικά.

Παρά την πρόταση της lelit, τον καθαρισμό αυτόν εγώ τον κάνω κάθε 2 εβδομάδες. Επιπλέον κάνω και έναν καθημερινό καθαρισμό του γκρουπ με το τυφλό καλαθάκι, μόνο με νερό - χωρίς τη σκόνη δηλαδή. Αφαλάτωση δεν έχω κάνει ακόμα φυσικά - μια φορά το χρόνο θα γίνεται αυτή.

Τέλος, μέσα στη συσκευασία υπάρχει και ένα φιλτράκι αποσκλήρυνσης του νερού (water softener filter). Ανάλογα τη σκληρότητα του νερού που χρησιμοποιείς, το αλλάζεις και αυτό - άμα το χρησιμοποιήσεις.

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Πέμ Νοέμ 26, 2020 8:15 pm

Κατατοπιστικότατο το ποστ σου. Thanks!

Πολύ καλό που υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για τον καθαρισμό της, με κάνει να νιώθω πιο "ασφαλής" με την αγορά της. Γιατί ως ΗΧ φαντάζομουν ότι είναι λίγο πιο φασαρία ο καθαρισμός της.

Της βάζεις νερό βρύσης, ή έχεις καμιά κανάτα brita;

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από edifis » Πέμ Νοέμ 26, 2020 8:21 pm

Έχω ενσωματωμένο φίλτρο στη βρύση της κουζίνας και βάζω νερό από εκεί.

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Πέμ Νοέμ 26, 2020 8:32 pm

Οκ έχω ένα προαίσθημα ότι αύριο θα τη κάνω την αγορά :c034:

Μετά θα τα λέμε συχνά από εδώ να βλογάμε τα γένια μας για το ποσο καλη αγορά καναμε :cfstd:

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από edifis » Πέμ Νοέμ 26, 2020 8:40 pm

Με το καλό σου εύχομαι. Και ελπίζω αυτό το ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΗ στο site του barista να μην είναι απαγορευτικός παράγοντας να την αποκτήσεις με την προσφορά (αν και εγώ δε βλέπω καμία προσφορά - μάλλον κάτι μου διαφεύγει :cfstd: )

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Νοέμ 26, 2020 8:47 pm

Είναι μηχανάρα η Lelit MaraX(PL62X) , για εμενα το δίλημμα σε αυτα τα χήματα είναι η Μάρα η η Ελισσάβετ ? Δεν σας κρύβω οτι αμα ξαναγόραζα μηχανή μπορεί να μην ημουν τόσο ρομαντικός στην επιλογή μου (Bezzera BZ10) και να πήγαινα για την Lelit Elisabeth pl92t v3 (προσοχή ΜΟΝΟ v3). Οι λόγοι είναι : Συμβατα καλαθάκια και portafilters, φλαντζες με Ε61, dual boiler, διπλό PID, preinfusion, auto on/off και πολλά άλλα στοιχεία που την καθιστούν μοναδική επιλογή. Η v3 ειδικότερα έχει πολύ ήσυχη αντλία της 62X και το καινούργιο με πολύ ομορφη οθονη Lelit Contol Center. όλη η μηχανή , μαζί με το μανόμετρο είναι backlight φωτιζόμενη και νομίζω οτι στα λεφτά αυτα είναι τρομερή επιλογή αν σου αρέσει το μοντέρνο look tης. Αν πάλι προτιμάς prosumer looks η Μαρα είναι η επιλογή σου. Καλή απόφαση και με το καλό να δεχτείτε τα μωρα σας, καλά καφεδάκια!

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Πέμ Νοέμ 26, 2020 8:59 pm

Πράγματι βλέπω στο γκρουπ της lelit στο fb ότι η πλειοψηφία έχει αυτή και είναι υπερευχαριστημένοι.

Η V3 είναι αυτή που έχει και το barista ε;
https://www.barista.gr/el/lelit-elisabe ... lou-boiler

Έχει όμως νόημα η αγορά διπλού μποιλερ εάν κάνεις ελάχιστα γαλακτερά;

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Νοέμ 26, 2020 9:24 pm

πιθανότατα όχι, απλά νομίζω οτι σε αυτο το segment το να πάρεις τελικά μια dual boiler ειναι το απόλυτο, δηλαδή δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι στο μέλλον αναβάθμιση. Το barista είχε το πρωί μια, φαίνεται οτι καποιος τυχερός την τσίμπησε. Νομίζω οτι είναι η καλύτερη αγορά μαζί με την Μαρα (σαν ΗΧ prosumer). Απο την άλλη το dual boiler δεν ειναι το μόνο δυνατό της χαρακτηριστικό, σκέψου το διπλό PID, το preinfusion mode το οποιο επιτρέπει profiling εως και δεκα δευτερόλεπτα, το auto on/off. Μιλαμε για καταπληκτική συλλογή χαρακτηριστικών σε τιμή μισή απο αντίστοιχου προφίλ. Δεν νομίζω οτι συγκρίνεται με την rancilio Sylvia Pro γιατι τα χαρακτηριστικά της Lelit ειναι πολύ καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Πέμ Νοέμ 26, 2020 9:29 pm

https://www.youtube.com/watch?v=MDMwKSU ... fanusGoana

εδώ είναι ένα πολύ καλό συγκριτικό.

Με έβαλες σε σκέψεις και έχω μέχρι αύριο να αποφασίσω :priest:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Νοέμ 26, 2020 9:30 pm

τέτοια ώρα τέτοια λόγια....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση