Lelit MaraX (PL62X)

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Νοέμ 28, 2020 8:35 am

lef7 έγραψε:
Παρ Νοέμ 27, 2020 7:45 pm
Ευχαριστώ Public, τα έχω δει όλα.

Έχω καταλήξει στην ελισαβετ :priest:

Να ρωτήσω κάτι πριν βάλω παραγγελία.

Το tamper και ο κατανεμητής είναι καλύτερο να είναι 58.5 ;

Έχω δει αυτά

https://www.barista.gr/el/barista-selec ... -katanomis

https://www.barista.gr/el/paththri-585m ... edh-bash-4

Επειδη κοιταω στα κινεζομαγαζα και δεν βρισκω affordable 58.5 mm
Καλορίζικη! Μπορώ να πώ οτι καλοπροαίρετα σε ζηλέυω! Η Ελισαμπεθ είναι απίστευτο το τι προσφέρει στα λεφτά της, είμαι σίγουρος θα την καταευχαριστηθείς. Κατα τα αλλα καλημέρα με εναν υπέροχο Indian Monsoon φτιαγμένο στην καταπληκτική Bezzera-BZ10!
Και για να μήν έχεις καμία αμφιβολία για την επιλογή σου.....απόλαυσε σε μερικές ώρες ένα βιντεο απο το 1st line equipment :https://www.youtube.com/watch?v=8C2BD07 ... eEquipment
1st-lineEquipment2020 Best Dual Boiler Espresso Machine Sub $2000: Lelit Elizabeth

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Σάβ Νοέμ 28, 2020 9:09 am

Ευχαριστώ Dasimo.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα καν την ύπαρξη της , πριν το ποστ σου. Κάθισα 2 μέρες και έλιωσα στο διάβασμα και κατέληξα ότι είναι πιο βολική στη καθημερινότητα μου και τον χώρο μου. Οπότε θα πίνω και στην υγεια σου καφεδάκια :cfstd:

Πάμεκαι για βραβείο βλέπω και η αλήθεια είναι ότι κοστίζει αρκετααα κάτω από 2000 ντολαρς. :respekt:

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Νοέμ 28, 2020 9:31 am

Αγαπητέ σε ευχαριστω και καλά καφεδάκια. Η δική μου Bezzera που επαναλαμβάνω είναι καταπληκτική είναι μόλις ενός μήνα, αλλα αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα την Elisabeth. Προοχή μόνο να βρείς την v3 που άλλαξε απο τον Ιούλιο του 2020, ο σημαντικότερος λόγος είναι οτι η ν3 έχει την απολύτως ήσυχη τρόμπα της Mara X και είναι πολύ εντυπωσιακά ήσυχη , πίστεψε με!
Ετοιμοπαράδοτη αυτή την έκδοση τήν βρήκα στην Γερμανία με δωρεάν μεταφορικά στα 1,168 ευρώ. Δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα βεβαια και θα σου πρότεινα αν την πάρεις ετσι να πληρώσεις με paypal για ευνόητους λόγους.Αν δεν έχεις paypal θα σου πάρει 5 λεπτά να σετάρεις ενα account. Αναλυτικά οι διαφορές:V3 (Arriving September 2020) - Updated Internal Features

New cross fitting - NOW has a metal cross fitting on return rather than a plastic one.
New expansion valve - NOW above the coffee boiler for user convenience.
New anti-vacuum valve - A plastic pipette is also included, which will direct water from the anti-vacuum valve to the drip tray.
New temperature probe and level probe - Improvement over older versions.
Removal of old air release valve for self-starting pump.

Incorporated newer 2020 Lelit silent pump system
https://www.reddit.com/r/espresso/comme ... september/

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Σάβ Νοέμ 28, 2020 9:49 am

Την έχω παραγγείλει ήδη από το barista. μου βγηκε στα 1140 € και κοπηκε σε τιμολόγιο.

Το διευκρίνισα στο τηλέφωνο για την V3 και μου είπαν εννοείται. Άλλωστε δεν έχουν ετοιμοπαράδοτες, περιμενουν παραλαβή από μέσα Δεκεμβριου. Ασε που περιμένω και τον Niche για μέσα Ιανουαρίου, οπότε μέχρι τότε θα κάθεται.

Η Βezzera σου ειναι καταπληκτική, απλά στην Ελλάδα έρχεται στα 1500 €. Επειδή είμαι αρκετά αρχάριος ήθελα να έχω υποστήριξη καταστήματος κοντά μου. Ίσως και για λόγους ψυχολογικούς περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Νοέμ 28, 2020 9:59 am

Καλορίζικη και με αγορά απο την Ελλάδα και σε τελεια τιμη! Καλά καφεδάκια! μην το ψάχνεις η Bezzera είναι τέρας δύναμης και ποιότητας υλικών και καφέ αλλα τα features που έχει είναι απο άλλο αιώνα! Βεβαίως υπάρχχουν τα opv και τα pressurestats που κάνουν μια καλή μηχανή αλλα απο μπλιμπλίκια η Elisabeth + το καταπληκτικό dual boiler δεν παίζεται. Και μάλιστα κάπου πήρε το ματι μου και ενα βιντεάκι της Lelit που δείχνει descaling at home! Για μια db αυτό είναι extra feature!

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Σάβ Νοέμ 28, 2020 10:36 am

Σε ευχαριστώ, θα ανταλλάσουμε εμπειρίες πλέον από εδώ.

Ευτυχώς την έχει αγαπήσει ο Dave Corbey και έχει ανεβάσει άπειρα βιντεάκια για κάθε τι που την αφορά.

Εσύ όμως πρέπει να αναφέρεσαι σε αυτό:
https://www.youtube.com/watch?v=1RPYlkf ... nnel=LELIT

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Νοέμ 28, 2020 10:50 am

με γεια, αφού γλύτωσες- ξεπέρασες το δίλημμα, είναι σημαντικό να αγαπήσεις τη μηχανή σου γιατί με αυτή θα δουλεύεις πλέον! :cfstd:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
lef7
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2020 6:43 pm

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από lef7 » Σάβ Νοέμ 28, 2020 1:41 pm

Σε ευχαριστώ Public.

Αν και μου έβαλες φυτιλιες για την bianca. Αλλα πλέον τις ξεχνάω όλες τις άλλες και για μενα μονο αυτη υπαρχει στον κόσμο αυτή τη στιγμή :a048:

Κάτι άσχετο, στο barista μου ειπαν οτι πλεον η elisabeth άρχισε να πουλαει λιγο πολυ οσο η Μαρα.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Νοέμ 28, 2020 1:56 pm

ναι γιατί είναι double boiler στην τιμή μιας ΗΧ ή ακόμα και single boiler (πχ ECM Classika - Bezzera UNICA) χωρίς τη συντήρηση του Ε61 και χωρίς μεγάλους χρόνους προθέρμανσης και είναι και compact size.

Από την άλλη δεν έχει δυνατότητα flow profiling και έχει την κατασκευή των απλών Lelit σε αντίθεση με MaraX & Bianca.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από manos0013 » Τετ Ιαν 06, 2021 9:27 pm

lef7 έγραψε:
Σάβ Νοέμ 28, 2020 1:41 pm
Σε ευχαριστώ Public.

Αν και μου έβαλες φυτιλιες για την bianca. Αλλα πλέον τις ξεχνάω όλες τις άλλες και για μενα μονο αυτη υπαρχει στον κόσμο αυτή τη στιγμή :a048:

Κάτι άσχετο, στο barista μου ειπαν οτι πλεον η elisabeth άρχισε να πουλαει λιγο πολυ οσο η Μαρα.
Καλοριζικη η Mαra σου φιλε μου.
Εχω καποιες αποριες ? Μπορεις να ρυθμισεις κανονικα στους ποσους βαθμους θα 'ψησεις' τον καφε ?
Εγω στη μηχανη μου απο το pid με το πατημα ενος κουμπιου παιζω +/-
Γιατι διαβαζω στο barista.gr το εξης : Η MaraX είναι μια μηχανή με E61-τύπο group η οποία έχει αυτόματο έλεγχο της θερμοκρασίας το οποίο επιτρέπει σε όλους τους χρήστες να παρασκευάσουν εύκολα μια τέλεια δόση espresso.
Μενει οντως σταθερη η θερμοκρασια στην εκχυλιση ?
Οταν φτιαχνεις εσπρεσσο μπορεις επιτοπου να φτιαξεις και καπουτσινο ?
Μπορεις να φτιαξεις 2-3 εσπρεσσο μαζεμενα ή πρεπει να περιμενεις?
Σε καθαρισμο χρειαζεται κατι παραπανω απο την plust 41 pid ?

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα αν και ειμαι νεος κατοχος plust 41 pid σκεφτομαι σοβαρα την Μαρα !

Απάντηση