Lelit MaraX (PL62X)

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από gtone:1 » Παρ Αύγ 25, 2023 4:52 pm

Ειτε σε MaraX πας ειτε σε Bianca το ιδιο ανετα θα κανεις καπουτσινο..

Στην περιπτωση της μηχανης με τα δυο boiler ομως θα μπορεις πρωτον και κυριοτερο να ρυθμισεις την θερμοκρασια σου εκει που θελεις στο Brew Boiler (οταν εχεις διαφορετικους κεφεδες, χαρμανια κλπ) και δευτερον εαν δεν θελεις να κανεις καπουτσινο να μην ανοιξεις το 2ο boiler που ειναι του ατμου.
Στη μηχανη μου πχ εαν μου ζητησει καποιος καπουτσινο και εχω ανοιξει μονο το Brew Boiler, ανοιγω τον διακοπτη του 2ου Boiler και μεσα σε 4 λεπτα εχω ατμο να φτιαξω γαλα..

Αλλο ενα σημαντικο στοιχειο για πολλους ειναι η αντλια δονησης vs περιστροφικη αντλια!
Ο θορυβος ειναι μερα με νυχτα σχεδον..(αν και εχουν βγει και καποιες αντλιες δονησης που ειναι πιο ησυχες σε θορυβο).

Επισης εαν επιλεξεις την MaraX μετα μπορεις να βαλεις επανω στο γκρουπ το flow control κιτ, ενω στη Bianca υπαρχει ηδη.

Ψαξε λιγο το φορουμ εχει πολλα πραγματα που μπορεις να διαβασεις και αφορουν ειτε HX μηχανες και το πως δουλευουν +-, ειτε και τις 2Β μηχανες,περαν του ιντερνετ,Youtube και για τα χαρακτηριστικα της καθε μηχανης ξεχωριστα.

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από christos.k » Σάβ Σεπ 09, 2023 12:26 am

Χαιρετώ.

Έχω τη Mara X εδω και 15 μήνες. Πριν από αυτή είχα την Oscar και πριν την Plus T.
Σε επίπεδο ποιότητας κατασκευής είναι αρκετά πάνω η Mara X. Έχει πολυ δύναμη για ατμό με τη λειτουργία boost και πολύ μεγάλη ακρίβεια με το εσωτερικό PID. Το εύρος των 3 ρυθμίσεων για θερμοκρασία εκχύλισης εμένα με υπερκαλύπτει.
Το βασικό της πλεονέκτημα σε σχέση με τη Bianca (περισσότερο κι από το κόστος) είναι η βασική αρχή όλων των HX μηχανών. Φρέσκο νερό!

Πιστεύω θα σε υπερκαλύψει η μηχανή και θα την ευχαριστηθείς. Επίσης το Ε61 ακόμα και χωρίς flow control σου δίνει ευκολίες. Κι εξηγώ :
Ξεκινώ εκχύλιση (με το ειδικό ελατήριο της Mara X πολυ αργή αύξησης της πίεσης έως τα 9.5 bar) Όταν φτάνει περίπου 4 κλείνω την αντλία χωρίς να κατεβάσω τελείως το μοχλό αρα κάνω μεγάλο preinfusion αν επιθυμώ. Ξανανοιγω και όταν φτάσω περίπου στα 28-30 από τα 36gr του ροφήματος κατεβάζω εξ νέου το μοχλό μερικώς και μειώνεται η πίεση σταδιακά όποτε δεν καταρρέει το puck. Στα 36gr κατεβάζω τελείως.

Ειλικρινά δε μπορώ να φανταστώ σενάριο οικιακό που δεν αρκεί η Mara και πρέπει να πας σε Bianca.

Εύχομαι να βοήθησα

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από geoiron » Παρ Φεβ 16, 2024 6:58 pm

Καλησπέρα. Έχει τοποθετήσει κάποιος από τους ιδιοκτήτες της μηχανής flow control?

Απάντηση