Lelit MaraX (PL62X)

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
TafZeta
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2020 6:20 pm
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Niche
Οι καφέδες μου:: Το ψάχνω ακόμα...
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από TafZeta » Σάβ Δεκ 03, 2022 2:17 pm

Μετά από καθιερωμένο καθαρισμό backfluss με cafiza ... αφαίρεση κ καθαρισμός shower screen o μοχλός τρίζει....τι λέτε;

https://vimeo.com/777590089

https://vimeo.com/777590451

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από christos.k » Δευ Δεκ 05, 2022 12:50 am


nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από nkout » Δευ Δεκ 05, 2022 11:28 am

Κανε ενα δυο καφεδακια κ τα ελαια του καφε θα κανουν τη δουλεια. Αν συνεχισει, πας σε λιπανση με molykote 111, αλλα δεν νομιζω να χρειαστει.

Άβαταρ μέλους
TafZeta
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2020 6:20 pm
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Niche
Οι καφέδες μου:: Το ψάχνω ακόμα...
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από TafZeta » Δευ Δεκ 05, 2022 8:03 pm

thank you...

η αλήθεια ειναι ότι έχω κάνει 7-8 καφεδάκια και δεν εφυγε όπως αλλές φορές...

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από nik___ » Δευ Δεκ 05, 2022 8:27 pm

TafZeta έγραψε:
Δευ Δεκ 05, 2022 8:03 pm
thank you...

η αλήθεια ειναι ότι έχω κάνει 7-8 καφεδάκια και δεν εφυγε όπως αλλές φορές...
Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις μερικές σταγόνες ελαιόλαδο στο κλειστό και να κάνεις backflush 4-5 φορές με αυτό.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Αύγ 24, 2023 1:45 am

Καλησπέρα, είμαι αρκετά στη σκέψη αγοράς της συγκεκριμένης μηχανής, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος αν θέλω να πάω σε αυτή, ή να κάνω το μεγάλο άλμα και να πάω στη bianca (με βαριά καρδιά λόγω τιμής).
Αυτή τη στιγμή είμαι με μια Lelit PL41 PLUST PID, και είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος. Έχω πιει πολύ τίμια καφεδάκια μέχρι τώρα, τα 2 χρόνια που την έχω. Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι την αναβάθμιση, είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου, και εγώ και η σύντροφος πίνουμε cappuccino, οπότε φτιάχνουμε 2-4 τη μέρα, από φθινόπωρο μέχρι λίγο πριν το καλοκαίρι. Οπότε κυρίως για 2-4 μήνες φτιάχνει μόνο εσπρέσσο η μηχανή. Αυτό που με κουράζει λίγο με τη μηχανή που έχω τώρα είναι το workflow στη παρασκευή του cappuccino, δηλαδή θα πρέπει είτε να φτιάξω πρώτα τα 2 εσπρέσσο, και μετά το γάλα, είτε να περάσω διαδικασίες από εκχύλιση σε ατμό στο ίδιο boiler και ξανά τα ίδια.
Βλέπω γενικά ότι με τη Mara X η εναλλαγή εκχύλισης και ατμού είναι πολύ πιο άμεση, οπότε σαν workflow σίγουρα θα μου δώσει καλύτερους χρόνους και ευελιξία. Ο μόνος λόγος που έχω μικρούς ενδοιασμούς για τη Mara, είναι μήπως δε με βολέψει όπως το φαντάζομαι, και αναγκαστώ πάλι σε λίγο καιρό να αναβαθμίσω στη Bianca. Γιατί σίγουρα με το διπλό boiler ακόμα και ταυτόχρονα θα μπορώ να φτιάχνω καφέ και αφρόγαλα, χωρίς να χάνω σε τίποτα από τα 2, απλά είναι μεγάλο οικονομικό βήμα, γι΄αυτό προσανατολίζομαι στη μέση λύση, που είναι η Mara X. Και με ψήνει και η προσθήκη του flow control, για να μπορώ να παίξω μελλοντικά και με διαφορετικά προφίλ, αν και η Bianca το έχει ήδη ενσωματωμένο.
Αν έχετε άποψη οι κάτοχοι για τα 2 cappuccino που θέλω να φτιάχνω, πείτε μου!

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από Spira » Πέμ Αύγ 24, 2023 9:43 am

Δεν διαθέτω καμία από τις ενλόγω μηχανές αλλά θα παραθέσω την δικιά μου αποψη έχοντας την victoria και φτιάχνοντας πλέον κάποια cappuccino.
Νομίζω για ένα σκέτο cappuccino δεν τίθεται ιδιαίτερο θέμα καθώς μόνο κάνεις λίγο παραπάνω χρόνο. Ναι έχεις πάλι το περίμενε αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι τόσο τραγικό. Επίσης εγώ έχω αναβαθμίσει το ακροφύσιο του αμού με αυτό της Elizabeth. Το αφρόγαλα γίνεται στον μισό χρόνο. Οπότε μάλλον και ένας παράγοντας που σε καθυστερεί είναι και η δύναμη του ατμού μου μάλλον δεν είναι τόσο δυνατή σε σχέση με αυτές που αναφέρεις.

Τώρα πάμε στα περισσότερα, ναι για 2 cappucino υπάρχει καθυστέρηση σημαντική, εγώ εκεί βρήκα να ζεσταινω τα φλυντζανια με καυτό νερο ώστε να μην παγώνει ο καφές μέχρι να τελειώσω. Για πάνω από 2 δεν το ζητητω καν, απλά δεν γινεται θα έλεγα (εκτός αν τα φτιάξεις μονά).

Τώρα οι μηχανές έχουν αρκετές δαφορές που αναφέρεις και κυριότερο κάτι που πρέπει είναι να σκεφτείς το χρόνο προθέρμανσης της Mara X , θα είναι πολύ μεγαλύτερος σε σχέση με αυτή που έχεις. Επίσης τα θέματα thermal stability που έχουν αυτές οι μηχανές.. Γιατί δεν βάζεις και την Elizabeth στις επιλογες σου? Είναι λίγο πιο ακριβή αλλά φθηνότερη από την Bianca. Και θα είσαι πολύ κοντά σε workflow όπως είσαι τώρα. Η Bianca είναι πολύ καλή επιλογή αν θες να περιματιστείς με τις διάφορες ρυθμίσεις που διαθέτει.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Αύγ 24, 2023 10:03 am

Ναι με τη μηχανή που έχω τώρα, έχω όντως θεματάκια με τον ατμό, γιατί πρέπει να πετύχεις σε συγκεκριμένο χρόνο την ανάπτυξη της πίεσης για να παραμείνει σταθερή όταν κάνεις αφρόγαλο, και είναι λίγο ενοχλητικό να έχεις και αυτό κατά νου όταν κάνεις τον πρωινό σου καφέ.
Για την Elizabeth, την έχω γενικά υπ'όψη, αλλά με έχει κερδίσει πολύ το Ε61, οπότε θέλω να πάω προς τα κει. Ειδικά όταν έχω και στο σενάριο μηχανή όπως την Bianca, που προσωπικά δε βρίσκω λόγο να την αναβαθμίσω ποτέ. Απλά λόγω κόστους σκέφτομαι μήπως πάω στην μικρότερη Mara X.
Βλέποντας βιντεάκια και από τον Lance Hendrick, έχει αρκετά καλή συμπεριφορά η Mara X όσον αφορά τη σταθερότητα της θερμοκρασίας, και γι' αυτό την έχω αρκετά πιο κοντά στην αγορά από τη Bianca. Ξέρω πάντως ότι ίσως με τη Mara X να μπω στη λογική της αναβάθμισης κάποια στιγμή στο μέλλον, γιατί ξέρω ήδη ότι υπάρχει και καλύτερη επιλογή, απλά αμφιταλαντεύομαι στο αν θα μπορούσε εν τέλει η Mara X να με καλύψει για τα συγκεκριμένα καφεδάκια που με ενδιαφέρει να κάνω.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από Spira » Πέμ Αύγ 24, 2023 2:59 pm

Καλά εννοείται αν διαθέτεις τα παραπάνω χρήματα η Bianca σίγουρα προσφέρει πολύ παραπάνω. Εμένα προσωπικά πχ με κουράζουν οι τόσες ρυθμίσεις και θεωρώ τα dual boiler πιο εύχρηστα. Οπότε η επιλογή εξαρτάται μάλλον αποκλιστικά απο εσένα. Δηλαδή αν τα επιπλέον χαρακτηριστικά που έχει η Bianca δικαιολογούν τα παραπάνω χρήματα. η Mara σίγουρα έχει κάποιες ιδιαιτερότητες αλλά ειναι πολύ VFM για αυτά που διαθέτει. Εγώ προσωπικά δεν θα την επέλεγα κυρίως ότι τέτοιες μηχανές αργούν πολύ να ζεσταθούν.
Πάντως εγώ με την victoria με την αλλαγή του ακροφύσιου ατμού από την Elizabeth, πετυχαίνω πανεύκολα το αφρόγαλα και πολύ γρήγορα (στο μισό χρόνο σε σχέση με αυτό που είχε η victoria). Οπότε επειδή φτιάχνω το πολύ 2 το πρωί μόνο έχω βολευτεί έτσι.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Αύγ 24, 2023 3:58 pm

Δε με πειράζει ο χρόνος θέρμανσης, τη καφετιέρα την έχω σε έξυπνη πρίζα, οπότε μπορώ να τη προγραμματίσω να ανάψει αυτόματα το πρωί για να ζεσταθεί. Στην ουσία θέλω να καταλάβω από χρήστες της Mara X πόσο εύκολη και αποδοτική είναι για 2-4 καπουτσίνο τη μέρα. Πχ με τη PL41 θέλω κανά 20λεπτο για 2 καπουτσίνο, με αναμονές για αλλαγή του boiler σε ατμό, με flushing του ατμού μέχρι να πιάσει τη σωστή πίεση κλπ. Θα ήθελα να τα περιορίσω αυτά, και να έχω κατά νου μόνο το να φτιάξω τα 2 καπουτσίνο χωρίς κόπο. Ξέρω σίγουρα ότι με τη Bianca θα το πετύχω αυτό, αλλά στη σχεδόν διπλάσια τιμή από τη Mara X.

Απάντηση