Lelit MaraX (PL62X)

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
StevePS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2020 12:51 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Nespresso στο χωριό
Μύλος:: Eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: Conte (Βόλος), Single Origin
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από StevePS » Παρ Σεπ 16, 2022 8:07 am

Καλημέρα

Μετά από περιήγηση στο διαδίκτυο εχθές το βράδυ διαπίστωσα κατεβάζοντας το extended manual της μηχανής μας από το customer care service site της lelit για τη version 2 ότι ο διακόπτης του brew priority έχει αλλάξει σε σχέση με την version ένα. Άρα λοιπόν στη version 2 θα πρέπει να είμαστε στη θέση μηδέν για brew priority. Το γεγονός αυτό το διασταυρωσα σε βίντεο της lelit στο YouTube όπου παρουσιάζεται η μηχανή μας στο version 2 και εκεί τονίζει το παραπάνω γεγονός. Στα σχόλια από κάτω κάποιος ρωτάει αν όντως ισχύει αυτή η αλλαγή και ο επίσημος λογαριασμός της lelit απαντάει πόσο όντως ισχύει αυτή η αλλαγή.
Θα στείλω και τα link το απόγευμα

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από christos.k » Παρ Σεπ 16, 2022 2:55 pm

Νομίζω αυτό συμβαίνει διότι έχουν αλλάξει πλέον οι λειτουργίες.
Στη V2 η θέση Ι λειτουργεί σαν single boiler με PID με στόχο την απόλυτη θερμοκρασιακή σταθερότητα Στη θέση 0 μιμείται τη θέση I της V1 αλλά με κάποιες βελτιώσεις στον αλγόριθμο.
Αρα η V2 δε λειτουργεί ως κλασική HX.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από giorgos.b » Παρ Σεπ 16, 2022 4:03 pm

StevePS έγραψε:
Παρ Σεπ 16, 2022 8:07 am
Καλημέρα

Μετά από περιήγηση στο διαδίκτυο εχθές το βράδυ διαπίστωσα κατεβάζοντας το extended manual της μηχανής μας από το customer care service site της lelit για τη version 2 ότι ο διακόπτης του brew priority έχει αλλάξει σε σχέση με την version ένα. Άρα λοιπόν στη version 2 θα πρέπει να είμαστε στη θέση μηδέν για brew priority. Το γεγονός αυτό το διασταυρωσα σε βίντεο της lelit στο YouTube όπου παρουσιάζεται η μηχανή μας στο version 2 και εκεί τονίζει το παραπάνω γεγονός. Στα σχόλια από κάτω κάποιος ρωτάει αν όντως ισχύει αυτή η αλλαγή και ο επίσημος λογαριασμός της lelit απαντάει πόσο όντως ισχύει αυτή η αλλαγή.
Θα στείλω και τα link το απόγευμα
εδώ τα εξηγεί κάπως (section software updates)
https://www.youtube.com/watch?v=hGYGBo0G-DY&t=134s

0: mode coffee -> νέο mode, μόνο για καφέ πρακτικά. Τώρα αυτό το "works like a single boiler with PID" δεν ξέρω πόσο ξεκάθαρο ή παραπλανητικό είναι. Εννοεί φαντάζομαι ότι βασίζεται στον αισθητήρα θερμοκρασίας του brew water και μόνο - δεν τον ενδιαφέρει σε τι κατάσταση θα είναι ο ατμός που θα έχεις διαθέσιμο

1: mode steam -> similar to coffe priority of v1, αν θες και ατμό

και όντως το mode κλασικής HX δεν υπάρχει πια

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Τετ Σεπ 21, 2022 7:12 pm

Εδώ το manual της version 2 με τις αλλαγές

https://drive.google.com/file/d/1L61Fzv ... p=drivesdk
My YouTube channel

https://youtube.com/c/DimitrisDimopoulosYT

LELIT MARA X V2
EUREKA MIGNON SPECIALITA

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από Christos.As » Τετ Οκτ 05, 2022 10:03 am

Καλημέρα σας.

Λέγοντας πως δεν δουλεύει σαν HX μηχανή σημαίνει πως ξεχνάμε την ταυτόχρονη εκχύλιση καφέ και Παρασκευή αφρόγαλου; :a014:

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από Christos.As » Τετ Οκτ 05, 2022 10:41 am

Το παραπάνω manual αναφερει (το οποίο μου κάνει εντύπωση):

"Xmode steam

In this mode, the machine works as if it was a dual boiler. The software focuses on the both boiler and the heat exchanger, guaranteeing steam availability after the brewing process is concluded. In this scenario, the temperature profile of the brewing process is less stable and precise over the use of the product. Overall, the machine has higher steam performances. The HX Boiler works more intensively to balance the thermal fluctuation inside the boiler during the brewing process.
The heating element is highly active:
A. During coffee brewing to maintain stable the thermal brewing profile
B. After coffee brewing to generate enough steam

Best scenario of use: flat white"


Θεωρείτε τις αλλαγές αυτές προς το καλύτερο;

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από giorgos.b » Τετ Οκτ 05, 2022 6:32 pm

Christos.As έγραψε:
Τετ Οκτ 05, 2022 10:03 am
Καλημέρα σας.

Λέγοντας πως δεν δουλεύει σαν HX μηχανή σημαίνει πως ξεχνάμε την ταυτόχρονη εκχύλιση καφέ και Παρασκευή αφρόγαλου; :a014:
Όχι μην μπερδεύεσαι. Είπαμε δεν έχει mode κλασικής HX όπως είχε η προηγούμενη. Η marax είναι μια πειραγμενη HX ας πούμε, προφανώς και μπορείς να κάνεις ατμό ταυτόχρονα, καλύτερα στο xmode steam σε αυτό το version (και το άλλο έχει ατμό, ψάξε να δεις πως είναι εσωτερικά μια HX μηχανή, έχει ένα μόνο boiler και αυτό ειναι boiler ατμού, όπως και η marax)

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από Christos.As » Τετ Οκτ 05, 2022 9:50 pm

Μπορεί όντως να ειναι δυνατόν να γινει αλλα απο τα παρακάτω μου φαίνεται πως δεν προτείνεται

The software focuses on the both boiler and the heat exchanger, guaranteeing steam availability after the brewing process is concluded.


Επίσης στο λινκ :

https://coffeeequipmentreviews.wordpres ... mpressions

Ο Dave Corbey αναφέρει καπου το εξης:

Note: (added 5/1/21) When it brew temperature priority mode, you should steam after the espresso shot, giving time for the steam pressure to boost fully.

Αναφέρεται στο brew priority mode της v.1 δηλαδή στο x mode steam της v2.

Φαντάζομαι ότι αν κάνεις όντως εκχύλιση και αφρόγαλα ταυτοχρονα στην συγκεκριμένη λειτουργία της v2 κάπου θα χάσεις.

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από rider6182 » Παρ Οκτ 07, 2022 1:37 pm

Γεια σας. Από έναν καφέ σούπερ μάρκετ /μπαγιάτικο/ άλεσα σε καφέ φρεσκότατο από round cup. Πολύ φρέσκο όμως. Δεν άλλαξα ρύθμιση στον Μύλο για πειραματισμό γιατί έχω καταλήξει, με την μεγάλη βοήθεια που μου έδωσε ο kostas k σε προηγούμενο post, ότι η marax βγάζει καλο καφέ όταν ο καφες είναι λεπτοκομένος. Αποτέλεσμα ο καφές να βγει σε 2,5 λεπτά /έσβυσε η αντλία για να αυτοπροστατευτεί/. Ο καφές ήταν κοντά στο god shot. Φυσικά άνοιξα τον μύλο στους επόμενους καφέδες με shot στα 45sec. Αποτέλεσμα ο καφές να πίνεται ευχάριστα αλλά καμμία σχέση με τα 2.5 λεπτά. Προσπαθώ τώρα να κλείνω σιγά σιγά τον μυλο χωρίς τάμπινγκ μόνο με τον διανεμιτή αλλά έχω φτάσει στο 1,20 sec χωρίς να έχω κλείσει αρκετά τον μυλο για να φτάσω στο γευστικό αποτέλεσμα των 2.50 λεπτών. Σκέφτομαι να αλλάξω την πίεση ατην αντλία ίσως ατα 12bar αλλά θα ειμαι ο μόνος που το έχει κάνει και δεν ειμαι και σίγουρος. Έχει κάνει κάποιος ατην marax μεγάλες εκχυλήσεις και αν ναι τι αποτέλεσμα έχει δει;

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit MaraX (PL62X)

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Οκτ 19, 2022 1:41 pm

Τί εννοείς ήταν σούπερ;
Είναι εύκολο να περιγράψεις την γεύση/άρωμα;
Τον δοκίμασες σκέτο ή βάζεις ζάχαρη/γάλα ;


Με τόσο πολύ μεγάλους χρόνους (και λεπτό καφέ) αυξάνεις πάρα πολύ το extraction και ο καφές (οποιοδήποτε) θα θυμίζει τους καμένους ιταλικούς του ΣΜ (πικρός, σκληρός, έντονος).
Δεν είναι πρόβλημα αν σου αρέσουν αυτοί (γούστα) αλλά αντί να ταλαιπωρείς την αντλία τόσο, πάρε πολύ ψημένα χαρμάνια και κάνε κανονικές εκχυλίσεις.

Τέλος, καφές "φρεσκότατος" για εσπρέσο είναι λάθος (οκ, τεσπα). Άσε τον στο σακουλάκι πριν τον ανοίξεις για 10 ημέρες απο R.D. και δες τότε.
Αν είναι 2-4 ημερών, κάνε τον φίλτρο.

Απάντηση