ECM Classika PID

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από BasilTh » Δευ Σεπ 20, 2021 8:37 pm

Πέρα από τις φθορές της μηχανής, πρέπει να υπολογίσεις και τις φθορές στο περιβάλλον.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Σεπ 21, 2021 10:26 am

spiritclay έγραψε:
Δευ Σεπ 20, 2021 8:23 pm
παιδια αν έχω την μηχανή μόνιμα ανοιχτή θα δημιουργησω μεγάλες φθορές?
ο χρόνος αναμονής αφού την ανοιξω με σκοτώνει...
Βάλε ένα wifi πριζάκι ώστε να στην ανοίγει 30-40 λεπτά πριν και να την κλείνει σε περίπτωση που ξεχαστείς. Επίσης έχεις τη δυνατότητα να την ανάψεις από μακριά πχ είσαι στο δρόμο και μέχρι να φτάσεις σπίτι είναι έτοιμη. Μερικές μετράνε κ την κατανάλωση για να έχεις μια τάξη μεγέθους.

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από Spacof » Σάβ Οκτ 02, 2021 6:09 pm

Καλησπέρα,

έχει κάποιος flow control επάνω στη μηχανή?

Έκλεισα 1 χρόνο με την classika και έχω αρχίσει να σκέφτομαι να βάλω ένα flow control, όχι ότι το έχω τερματίσει, μιας και με το pre-wetting δεν έχω ασχοληθεί αλλά αν είναι να μπαίνω σε τέτοια μονοπάτια δεν είναι καλύτερα να επενδύσω κατευθείαν σε ένα flow control?

Όποια εμπειρία θέλετε να μοιραστείτε, περιμένω να την διαβάσω!

Ευχαριστώ!

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από Spacof » Τετ Οκτ 13, 2021 3:00 pm

Τις ρυθμίσεις του p.i.d. τις έχει πειράξει κάποιος?

Πρόσφατα μείωσα το offset από το εργοστασιακό 15 σε 9.

Αλλά έχει και άλλες ρυθμίσεις που αυτό το video
https://www.youtube.com/watch?v=WMSISAyqxyI

Κάνει μία αναλυτική και κατανοητή επεξήγηση.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από giorgos.b » Τετ Οκτ 13, 2021 4:00 pm

Spacof έγραψε:
Τετ Οκτ 13, 2021 3:00 pm
Πρόσφατα μείωσα το offset από το εργοστασιακό 15 σε 9.
Να υποθέσω ότι μέτρησες θερμοκρασία στο group και είχε τόσο μεγάλη διαφορά από την επιθυμητή;
Αλλιώς το offset δεν παίζει κάποιο άλλο ρόλο παρά να κάνει match το τι θέτεις στο pid με την πραγματική που παίρνεις στο γκρουπ
Το καλό με το E61 είναι ότι πολύ εύκολα μπορείς να βάλεις θερμόμετρο οπότε να βλέπεις την πραγματική θερμοκρασία
Spacof έγραψε:
Σάβ Οκτ 02, 2021 6:09 pm
έχει κάποιος flow control επάνω στη μηχανή?
δεν έχω την classika αλλά παρόμοιες είναι οι μηχανές. Έχω πάρει flow control εδώ και κανένα χρόνο, ασχολήθηκα στην αρχή, σαν παιχνίδι περισσότερο, κάποιες φορές περισσότερο με μπέρδευε, το έβγαλα και το έβαλα κάμποσες φορές. Στη φάση που είμαι τώρα το έχω πάνω αλλά σε σταθερή ρύθμιση στάνταρ ροής μιας και όσο περισσότερες παραμέτρους βάζεις τόσο ποιο πολύπλοκο γίνεται να πιεις ένα καλό καφέ - αλλά βέβαια αυτό είναι προσωπική γνώμη (και αύριο μπορεί αλλάξω γνώμη)

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από After » Τετ Οκτ 13, 2021 5:14 pm

Spacof έγραψε:
Σάβ Οκτ 02, 2021 6:09 pm
Καλησπέρα,

έχει κάποιος flow control επάνω στη μηχανή?

Έκλεισα 1 χρόνο με την classika και έχω αρχίσει να σκέφτομαι να βάλω ένα flow control, όχι ότι το έχω τερματίσει, μιας και με το pre-wetting δεν έχω ασχοληθεί αλλά αν είναι να μπαίνω σε τέτοια μονοπάτια δεν είναι καλύτερα να επενδύσω κατευθείαν σε ένα flow control?

Όποια εμπειρία θέλετε να μοιραστείτε, περιμένω να την διαβάσω!

Ευχαριστώ!
Παλμική αντλία δεν έχει;
Θα σε συμβούλευα να μην βάλεις, δεν θα μπορέσεις να ρίξεις την πίεση χαμηλά έτσι ώστε να έχει ουσία το θέμα
Όσοι επιχείρησαν να τον κάνουν στην MaraX, αποτυχία
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από nkout » Τετ Οκτ 13, 2021 5:19 pm

Εγω παντως εβαλα flow control στη unica κ με βοηθησε αρκετα. Δεν το εχω λιωσει, το χρησιμοποιω κυριως για να μειωνω τη ροη στα ~3ml/sec στην αρχη της εκχυλισης, πραγμα που εχει μηδενισει το channeling μιας κ ο καφες βρεχεται πιο σταδιακα. Θα μου πεις αυτο γινεται κ με αλλαγη του ζιγκλερ, αλλα καποιες φορες θελω κ μεγαλυερη ροη, οποτε εκει βολευει το flow control.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από After » Τετ Οκτ 13, 2021 6:16 pm

Για να το εκμεταλλευτείς πλήρως πάντως θέλει περιστροφική αντλία
Αυτό για αποφυγή απογοήτευσης
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από Spacof » Τετ Οκτ 13, 2021 6:21 pm

giorgos.b έγραψε:
Τετ Οκτ 13, 2021 4:00 pm
Spacof έγραψε:
Τετ Οκτ 13, 2021 3:00 pm
Πρόσφατα μείωσα το offset από το εργοστασιακό 15 σε 9.
Να υποθέσω ότι μέτρησες θερμοκρασία στο group και είχε τόσο μεγάλη διαφορά από την επιθυμητή;
Αλλιώς το offset δεν παίζει κάποιο άλλο ρόλο παρά να κάνει match το τι θέτεις στο pid με την πραγματική που παίρνεις στο γκρουπ
Το καλό με το E61 είναι ότι πολύ εύκολα μπορείς να βάλεις θερμόμετρο οπότε να βλέπεις την πραγματική θερμοκρασία
Spacof έγραψε:
Σάβ Οκτ 02, 2021 6:09 pm
έχει κάποιος flow control επάνω στη μηχανή?
δεν έχω την classika αλλά παρόμοιες είναι οι μηχανές. Έχω πάρει flow control εδώ και κανένα χρόνο, ασχολήθηκα στην αρχή, σαν παιχνίδι περισσότερο, κάποιες φορές περισσότερο με μπέρδευε, το έβγαλα και το έβαλα κάμποσες φορές. Στη φάση που είμαι τώρα το έχω πάνω αλλά σε σταθερή ρύθμιση στάνταρ ροής μιας και όσο περισσότερες παραμέτρους βάζεις τόσο ποιο πολύπλοκο γίνεται να πιεις ένα καλό καφέ - αλλά βέβαια αυτό είναι προσωπική γνώμη (και αύριο μπορεί αλλάξω γνώμη)
Διάβασα στο νετ ότι είναι πιο σωστά στο 9, αλλά και επειδή όντως την θερμοκρασία την έβαζα λες και ήταν darkroast ενώ ήταν light, δλδ κατέληγα στους 88-90 και όταν δοκίμαζα στους 93-94 που συνήθως προτείνουν σε διάφορους καφέδες, ήταν απλά για την δοκιμή και πάλι έπεφτα αρκετά και τους καφέδες αυτούς τους έκανα freddo που έπεφτε ζάχαρη και έφευγε η πικριλα...
Οπότε απλά το έβαλα στο 9 δλδ στο περίπου για να είμαι πιο κοντά σε ένα μέτρο σύγκρισης, γιατί χωρίς scace δεν κάνεις δουλειά όπως λένε...

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από Spacof » Τετ Οκτ 13, 2021 6:30 pm

Ναι παλμική έχει, προσπάθησα να βγάλω κάποια άκρη με διάφορες απόψεις μεταξύ flow profile και presure profile , μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα, αλλά αν κατάλαβα κάπως κάτι, είναι ότι επιτυγχάνεται το ίδιο αποτέλεσμα με διαφορετικό τρόπο??

Με το flow control ναι η πίεση θα αυξηθεί στο puck και θα γίνει εξισορρόπηση με την πίεση της μηχανής, νομίζω το διάβασα από κάποιο μέλος σε αντίστοιχο ελληνικό forum που ασχολείται με τον espresso αλλά το ίδιο διάβασα και σε φόρουμ του εξωτερικού... Αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο δεν θα είναι στο φλυτζάνι, καλά κατάλαβα???

Edit : Ρωτάω γιατί επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι το καλύτερο μου και επειδή δεν έχω πείρα, μήπως έχω παρανοήσει κάτι...

Απάντηση