ECM Synchronika vs Rocket R58

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
nasoszovo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2019 11:59 am
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: ECM Synchronika
Μύλος:: Mythos One
2ος Μύλος:: Ceado E37S
Οι καφέδες μου:: Taf,Cup10,Taresso
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από nasoszovo » Πέμ Μαρ 14, 2019 5:29 pm

Καλησπέρα,

Μετά από ψάξιμο κατέληξα σ αυτές τις 2 μηχανές. Θα το εκτιμούσα αν μου λέγατε την γνώμη σας για το ποια από τις 2.

Η χρήση της θα είναι πιο πολύ για εσπρεσσο και όχι συχνά καπουτσίνο και 2-3 την ημέρα.

Να σας πω την αλήθεια είμαι προς την ECM...

Εδω έχω διαβάσει εντυπώσεις για την R58 αλλά τίποτα για την ECM. Μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν είναι τόσο δημοφιλής η ECM και μου διαφεύγει ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Μαρ 14, 2019 5:55 pm

Για τα δικά μου γούστα η ECM είναι μια πολύ καλή μηχανή. Έχω δοκιμάσει καφέ και την έχω δουλέψει λίγο σε ένα φίλο. Οι εντυπώσεις μου ήταν θετικές σε όλα τα σημεία. Σου δίνει έναν αέρα της πολύ καλής ποιότητας που έχει. Την R58 δεν την έχω δεί από κοντά και δεν έχω άποψη να σου πω.
Αλλά αφού έφτασες εκεί σε θέμα τιμής, γιατί δεν βάζεις και άλλες μέσα στο παιχνίδι?
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

nasoszovo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2019 11:59 am
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: ECM Synchronika
Μύλος:: Mythos One
2ος Μύλος:: Ceado E37S
Οι καφέδες μου:: Taf,Cup10,Taresso
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από nasoszovo » Πέμ Μαρ 14, 2019 6:00 pm

Καταρχήν σ ευχαριστώ για το σχόλιο σου Γιάννη.

Αν σ αυτά τα λεφτά υπάρχουν κάποιες που θεωρείς οτι υπερέχουν απ αυτές τις 2 ευχαρίστως να τις ακούσω. :)

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Μαρ 14, 2019 6:30 pm

Δεν είναι θέμα υπεροχής, αλλά διαφορετικότητας και επιλογών. (Νάσος, σωστά? Συμπλήρωσε το προφίλ σου για την ευκολία της συζήτησης)
Πριν σου προτείνω τι θα έβαζα εγώ σαν εξτρα επιλογές, δώσε μου το δικό σου προφίλ στον εσπρέσο. Πόσο καιρό ασχολείσαι, τι καφέδες προτιμάς, τι εξοπλισμό έχεις ήδη κλπ, κλπ.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 14, 2019 9:07 pm

Σ’ αυτή την κατηγορία θα έβαζα σίγουρα στο παιχνίδι Profi700 και Alex Duetto, επίσης θα κοίταγα κάτι σε lever και τέλος θα μάθαινα περισσότερα για το new entry που έρχεται να ταράξει τα νερά και να δημιουργήσει νέα κατηγορία στις μηχανές-υπολογιστές εσπρέσο με το όνομα Descent Espresso!

nasoszovo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2019 11:59 am
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: ECM Synchronika
Μύλος:: Mythos One
2ος Μύλος:: Ceado E37S
Οι καφέδες μου:: Taf,Cup10,Taresso
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από nasoszovo » Πέμ Μαρ 14, 2019 10:38 pm

Sorry Γιάννη, έχεις δίκιο. Μόλις ενημέρωσα το προφίλ μου. Τα τελευταία 8 χρονια εχω μια La Pavoni (σήμερα-αύριο θα μπει αγγελία για πώληση) η οποία μου εχει δώσει κάποια καταπληκτικά εσπρέσσο αλλα ειπα να παω σε Ε61. Αλλη φιλοσοφία όπως ειπες...

Αποστόλη εσυ βλέπω οτι έχεις R58. Εντυπώσεις?

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Μαρ 14, 2019 11:14 pm

Η Decent Espresso είναι μια μηχανή όπου πρόκειται να σου δείξει άλλα, καινούργια μονοπάτια, με δυνατότητες όπου δεν υπάρχουν στην κατηγορία τιμής της, τουλάχιστον. Ίσως και κάποια να είναι και μοναδικά. Η φιλοσοφία της εταιρείας είναι αυτό που εκφράζει τα δικά μου γούστα. Αλλά αλλάζεις σελίδα. Δες το software που δίνουν και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Μια άλλη μηχανή που θεωρώ έκπληξη είναι η Bianca από την Lelit. Ίσως εσύ από τις level μηχανές να την εκτιμήσεις καλύτερα. Κάνει profiling σε manual επίπεδο.
Όμως αυτές σε πάνε σε άλλα γευστικά μονοπάτια, που πρέπει να θέλεις και εσύ να πας. Αν αγαπάς τα light ψησίματα και θέλεις να ψάχνεσαι γευστικά, τότε να σκεφτείς καλύτερα τις παραπάνω επιλογές. Όλες οι άλλες για εμένα δεν σου παρέχουν κάποιες από τις παραπάνω δυνατότητες στην κατηγορία τιμής τους πάντα.
Η συζήτηση είναι μεγάλη εδώ και τα γούστα διαφέρουν.
Όμως πες μου ότι θα αλλάξεις μύλο γιατί αλλιώς δεν κάνουμε δουλειά έτσι.
Πρέπει να πάρεις κάτι αντίστοιχο σε ποιότητα, μη σου πω παραπάνω.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Μαρ 14, 2019 11:43 pm

Νάσο καλωσηρθες :coffee:

Δεν έχω εμπειρία από κάποια απ' τις μηχανές που σκέφτεσαι, αν και στα λεφτά που διαθέτεις εγώ θα έπαιρνα τη Lelit Bianca κι έναν καλύτερο μύλο. (Θα σκεφτόμουν και τη bezzera strega λόγω λεβιέ αφού εχεις pavoni..δεν αναφέρεις στο προφίλ σου, θεωρώ ότι εννοείς λεβερ..) με Μπιάνκα κι έναν καλύτερο μύλο θα σαι αρχηγός.
Βέβαια καθένας είναι διαφορετικός (κ μαζί με αυτόν και οι ανάγκες και τα θέλω του)...εγώ θα θελα να μας πεις το πώς έφτασες να αποφασίσεις για ecm και r58. Δλδ..μετά την παβονι, είδα πήρες και την καινούρια κλασικ ( κ προφανώς δεν σε ικανοποίησε..) αλλά είναι τεράστιο άλμα να πενταπλασσιασεις (+) το μπάτζετ που διαθέτεις για μηχανή. Ίσως αν μας πεις το πώς σκέφτηκες να μπορέσουμε να σου προτείνουμε κάτι που να σου ταιριάζει περισσότερο.

nasoszovo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2019 11:59 am
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: ECM Synchronika
Μύλος:: Mythos One
2ος Μύλος:: Ceado E37S
Οι καφέδες μου:: Taf,Cup10,Taresso
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από nasoszovo » Παρ Μαρ 15, 2019 9:19 am

Έχετε δίκιο για τον μύλο. Είναι στα άμεσα σχέδια μου να αντικατασταθεί κι αυτός πολύ σύντομα...

Τώρα για την Decent Espresso δεν αμφιβάλλω γι αυτό που λέτε αλλά μάλλον θα μείνω στα σίγουρα, σε δοκιμασμένες λύσεις.

Αναστασία σ ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για τις πολύτιμες συμβουλές σου αλλά θέλω να φύγω από την φιλοσοφία του λεβιέ όσον αφορά την bezzera.

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: ECM Synchronika vs Rocket R58

Δημοσίευση από Batman » Παρ Μαρ 15, 2019 9:55 am

Επειδη νομιζω οτι ψαχνουμε στα ιδια πραγματα, και εγω εκανα ολες αυτες τις αναζητησεις! Ημουν αναμεσα σε synchronica kai r58 καθως και Bezzera duo-matrix.
Οι Bezzera «κοπηκαν» λογω προβληματων των συγκεκριμενων μοντελων..
Μετα ομως μπηκε στο παιχνιδι και η Bianca που δεν το κρυβω ημουν αρνητικος γενικα σε lelit...
Ομως η Bianca οντως ειναι κατι αλλο...
Ταπεινη μου αποψη Bianca και εναν καλο μυλο.
Αυτη την στιγμη εχω μια Cimbali m21 junior και σκεφτομαι να την δωσω για την Bianca ή να περιμενω την νεα Vibiemme domobar 2b που ειναι στα σκαρια....

Απάντηση