Expobar brewtus IV -- to --> Rocket R58

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Expobar brewtus IV -- to --> Rocket R58

Δημοσίευση από ialex » Παρ Φεβ 01, 2019 2:56 pm

Long story short: Αγόρασα μια Expobar Brewtus IV, η οποία με απογοήτευσε εξαρχής για την κακή ποιότητα κατασκευής από το εργοστάσιο, θέμα το οποίο ξεπέρασα, μιας και κατάλαβα πως λίγο πολύ, όλοι όσοι έχουν πάρει κάποια τέτοια μηχανή, αντιλαμβάνονται ότι για να μείνει η τιμή χαμηλά, έπρεπε να γίνουν κάποιες άλλες εκπτώσεις (δεν το ήξερα πριν βέβαια).

Λειτουργικά ήταν άψογη, μέχρι που κάποια στιγμή (γύρω στο εξάμηνο), άρχισε να χάνει λίγο ατμό από πάνω, αλλά σταμάτησε μετά από λίγο μόνο του. Ανησύχησα λίγο, αλλά αφού σταμάτησε μόνο του, το άφησα (σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι έτσι η λειτουργία). Το έκανε ξανά μετά από λίγο καιρό και το αγνόησα πάλι. Μέχρι που το έκανε μια τρίτη φορά και δεν σταματούσε. Έβγαζε ατμό, είχε αρχίσει να υγροποιείται στον τοίχο πίσω και δεν σταματούσε με τίποτα (έχω και το πολύπριζο εκει). Η ρουτίνα μου ήταν πολύ συγκεκριμένη, 2-4 καφέδες μέσο όρο την ημέρα, με άνοιγμα της μηχανής 1 ώρα πριν τους καφέδες, σβήσιμο μετά (βέβαια πάντα backflush πριν την κλείσω και καθάρισμα κάθε 1-2 μήνες λόγω χαμηλής χρήσης με cafiza)

Επικοινώνησα με το κατάστημα από το οποίο την είχα αγοράσει, αλλά η αλήθεια είναι πως μετά από την πρώτη ψυχρολουσία της χαμηλής ποιότητας κατασκευής, δεν μπορούσα να χαίρομαι να έχω μια τέτοια μηχανή. Ο κ. Βασίλης (δε λέω κατάστημα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση) ήταν από την αρχή πολύ εξυπηρετικός, ευγενικός και πρόθυμος να βρει μια λύση, κι ας μην ήταν υποχρέωσή του (άλλωστε, τα προβλήματα της brewtus δεν είχαν καμία σχέση με το κατάστημα, ήταν στη ζελατίνα και οι 2 μηχανές που παρέλαβα, η πρώτη brewtus και τώρα η R58). Έπειτα από συνεννόηση, συμφωνήσαμε να γίνει αλλαγή με μια Rocket R58 με αντίστοιχη χρηματική διαφορά, θέμα για το οποίο τον ευχαριστώ.

Θα μπορούσα να είχα κάνει opt in και για την Lelit Bianca, αλλά το μόνο που με ενδιέφερε αυτή τη στιγμή ήταν η ποιότητα και να έχω το μυαλό μου ήσυχο (σκέφτηκα μήπως η lelit έχει τίποτα παιδικές ασθένειες και δεν ήθελα άλλες εκπλήξεις). Επιπλέον, η R58 είναι πανέμορφη.

Επί τούτου, για κάποιον που μπορεί να σκέφτεται, έχω να πω τα εξής για τις 2 μηχανές:

Expobar Brewtus IV (ή Leva E61B PID 2 Boilers):
Θετικά:
- Τιμή, τιμή, τιμή
- Κάνει τη δουλειά, για τα χαρακτηριστικά της, με επιτυχία
- Το ρουξούνι του ατμού (όπως λέγεται αυτό) είναι μονωμένο, δεν σε καίει, αλλά όχι του ζεστού νερού

Αρνητικά:
- Φτηνή κατασκευή
a) γρατζουνιές σε σημεία που δεν φαίνονται βέβαια (κάτω από το καπάκι, κάτω από το δοχείο νερού)
b) το καπάκι που καλύπτει τα boilers είναι τόσο λεπτό που αν βάλεις 2-3 φλυτζάνια πάνω λυγίζει
c) το φινίρισμα στα μεταλλικά είναι οριακά τέτοιο που δε σε κόβει, αλλά καταλαβαίνεις πως δεν είναι το καλύτερο
d) είχε κάτι δαχτυλιές το δοχείο νερού (από το εργοστάσιο, το κουτί ήταν σφραγισμένο όταν το παρέλαβα κ η μηχανή είχε τις κολλημένες ζελατίνες πάνω)
e) στα video online δειχνει οτι εχει ενα πλαστικο καλυμμα κατω απο κει που θα μπορούσες να συνδέσεις την αποχέτευση, το οποίο έλειπε από το δικό μου (δε φαίνεται όμως), και απλώς έχει μια τρύπα χωρίς το πλαστικό κάλυμμα
f) τα μαύρα πλαστικά ποδαράκια μου φαίνονται άσχημα
g) από φωτογραφίες βλέπω ότι και το εσωτερικό είναι πρακτικό μεν, αλλά πιο πρόχειρα μονωμένο
- Φτηνά παρελκόμενα
a) το portafilter θα μπορούσε να είναι καλύτερο/πιο ποιοτικό
b) το tamper που έχει είναι αστείο (ένα πλαστικό)
c) τα βιβλιαράκια που το συνοδεύουν είναι ασπρόμαυρα και φαίνονται σα να κατασκευάστηκε προ 20 ετίας
- Διαβάζω πως το boiler του ατμού ελέγχεται από ένα Pressurestat αντί για pid (υποψιάζομαι ότι αυτό έκανε fail στην περίπτωσή μου)

Καταλαβαίνω πως τα περισσότερα από τα αρνητικά αφορούν κυρίως την ποιότητα κατασκευής και όχι λειτουργικότητα (αν και πιθανώς η ποιότητα κατασκευής επηρεάσει κάποια στιγμή), αλλά τελικά, δεν ήμουν ικανοποιημένος από την αγορά μου.

Η R58 είναι σε όλα τα επίπεδα καλύτερη, και αρκετά πιο ακριβή βέβαια. Αλλά:
- είναι αισθητά πιο όμορφη
- Καλύτερη ποιότητα στην κατασκευή της και σε όλα τα παρελκόμενα
- Rotary pump, που διάβαζα σε ξένα φόρα κτλ πως μάλλον δεν έχει πολλή διαφορά από την αντίστοιχη δόνησης (vibration pump) που έχει η brewtus, αλλά εγώ νομίζω πως έχει διαφορά στο ποτήρι. Μέχρι να κάνει ramp up η δόνησης μέχρι τα 9 bar, έχουν περάσει κάποια δευτερόλεπτα που θα μπορούσε κάποιος να τα λογίσει ως preinfusion, αλλά δε νομίζω ότι είναι σωστό. Η R58 πάει άμεσα στα 9 bar και δείχνει πιο ομοιόμορφη η εκχύλιση (έχω vst basket). Επίσης, ΗΣΥΧΙΑ: δεν περιμενα ποτε να με ενδιαφερει τοσο, αλλά αν φτιαχνεις καφε το πρωι με τη δονησης, το νιωθεις πολυ.


Αν κάποιος υπολογίσει πως η R58 έχει rotary pump με εξοπλισμο για σύνδεση στο δίκτυο νερού (αν θες), 2 portafilters, κάποια επιπλέον πράγματα, η διαφορά τιμής μειώνεται, και ίσως και να αξίζει τον κόπο. Πάντως, έχω το κεφάλι μου ήσυχο πια.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Expobar brewtus IV -- to --> Rocket R58

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Φεβ 04, 2019 12:26 pm

Φίλε ialex καλημέρα.
Καταρχάς και πάλι καλορίζικη η μηχανάρα σου! Συμβιώνω με μια R58 για περισσότερο από ένα χρόνο και πέρα από την άψογη λειτουργία της και την υψηλή ποιότητα κατασκευής, κάθε μέρα που τη βλέπω μου φτιάχνει τη διάθεση! :inlove:

-Η μηχανή διαθέτει manual preinfusion δλδ μια κατάσταση διαβροχοποίησης του puck προτού ενεργοποιηθεί η αντλία, κρατώντας τον λεβιέ στις 45 μοίρες. Η αλήθεια όμως είναι ότι μεγάλο ρόλο παίζει αν έχεις τη μηχανή συνδεδεμένη στο δίκτυο ή αν χρησιμοποιείς το δοχείο νερού. Στην πρώτη περίπτωση έχεις διαβροχή του καφέ με την παρουσία πίεσης του δικτύου ύδρευσης, ενώ στη δεύτερη περίπτωση έχεις απλή διαβροχή του puck με λίγο νερό χωρίς πίεση. Εγώ δεν έχω αξιωθεί ακόμα να κάνω τη σύνδεση με το δίκτυο γιατί την έχω λίγο μακριά και προς το παρόν κάνω το ψευτο-preinfusion. Σε κουβέντες που έχω κάνει με ανθρώπους που την έχουν συνδεδεμένη μου έχουν πει οτι αξίζει τον κόπο, οπότε αν το σκέφτεσαι προχώρα το.

-Backflush με νερό κάνεις πάντα μετά από κάθε ρουτίνα καφέ για να καθαρίσεις το εσωτερικό του E61 από υπολείμματα και έλαια. Είτε κάνεις ένα καφέ είτε Χ καφέδες πριν σβήσεις τη μηχανή, κουμπώνεις τυφλό και κάνεις 2-3 backflush. Κρατάς το μοχλό ανεβασμένο μέχρι να δεις στο μανόμετρο τα 10bar και κατεβάζεις για να εκτονώσει. Με cafiza κάνω καθαρισμό κάθε ~20 μέρες. Μετά από κάθε καθαρισμό θα νιώθεις τον λεβιέ σαν να έχει λίγο παραπάνω τριβή από το σύνηθες. Δεν αγχώνεσαι, με τα πρώτα 2-3 καφεδάκια τα έλαια του καφέ θα ξανά-λιπάνουν το εσωτερικό του E61 και η άνετη κίνηση θα επανέλθει. Αν δεις ότι συνεχίζει να ανεβοκατεβαίνει δύσκολα ή τρίζει σημαίνει ότι θέλει λύσιμο και λίγο λιπαντικό. Δεν έχει χρειαστεί να το κάνω ακόμα, αλλά από βιντεάκια που κυκλοφορούν φαίνεται εύκολη διαδικασία.

-Με τον συνδυασμό brita+σακουλάκι της rocket μέσα στο δοχείο πιστεύω ότι είσαι καλυμμένος. Η οδηγία του κατασκευαστή είναι να μην κάνεις αφαλάτωση του εσωτερικού της μηχανής και προσωπικά την εφαρμόζω. Φρόντισε να αντικαθιστάς εγκαίρως το φίλτρο της brita, αλλά και το φίλτρο ρητίνης (το αλλάζω στο 6μηνο) διότι με το πέρασμα του χρόνου πέφτει η απόδοσή τους. Στον χρόνο επάνω μπορείς να ανοίξεις το μανιτάρι του E61 και να δεις αν έχουν συγκεντρωθεί άλατα. Είναι μια καλή ένδειξη για το τι επικρατεί και στο υπόλοιπο εσωτερικό της μηχανής. Υπάρχουν σίγουρα ποιοτικότερα και ακριβότερα συστήματα αφαλάτωσης ειδικά αν κάνεις τη σύνδεση με το δίκτυο, ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα νήματα και θα πάρεις πολλές ιδέες.

Μην έχεις κανένα άλλο άγχος, κάνε την τακτική συντήρησή της και είμαι σίγουρος οτι θα την απολαμβάνεις για πολλά πολλά χρόνια!
Καλές καφεδάρες!

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Expobar brewtus IV -- to --> Rocket R58

Δημοσίευση από ialex » Δευ Φεβ 04, 2019 1:30 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Μια τελευταία θα ήταν.... Αν θα έπρεπε να ψάχνουμε τα ανοιξείδωτα boiler σε σύγκριση με του χαλκού... Αλλά δεν ξέρω αν είναι για αυτό το θέμα.


Θα ακολουθήσω τις συμβουλές, ευχαριστώ :priest:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Expobar brewtus IV -- to --> Rocket R58

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Φεβ 04, 2019 3:51 pm

Αυτή είναι μεγάλη κουβέντα και δεν νομίζω να βρεις ξεκάθαρη απάντηση για το εάν ένα υλικό υπερέχει. Χωρίς να έχω εξειδικευμένες γνώσεις τελείως εγκυκλοπαιδικά γνωρίζω οτι χάλκινα δοχεία τροφίμων υπάρχουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια και ειδικά στις μέρες μας τα κράματα χαλκού θεωρούνται ως food safe υλικά.
Πιο συγκεκριμένα σε ότι αφορά τα boiler υποθέτω ότι σοβαρές εταιρείες όπως η Rocket αλλά και άλλες όπως πχ Bezzera, Profitec, ΕCM που χρησιμοποιούν σε διάφορα μοντέλα τους χάλκινα boiler (αλλά και άλλα εξαρτήματα) υπόκεινται σε αυστηρούς υγειονομικούς ελέγχους σε κάθε χώρα που δραστηριοποιούνται.
Ο χαλκός, αν και είναι πιο ακριβός, προτιμάται λόγω της υψηλής αγωγιμότητας (κατά κόρον σε hx υλοποιήσεις) και της αντιμικροβιακής του δράσης. Στην οξείδωση αντιδρά με ένα λεπτό προστατευτικό (πρασινωπό) στρώμα που εμποδίζει την περαιτέρω διείσδυσή του οξυγόνου. Επίσης δεν έχει καλή σχέση με όξινα τρόφιμα (αν θυμάμαι καλά με ph<6) γιαυτό ίσως και ο κατασκευαστής δεν προτείνει την αφαλάτωση με όξινα στοιχεία.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Expobar brewtus IV -- to --> Rocket R58

Δημοσίευση από buddy » Δευ Φεβ 04, 2019 5:54 pm

Τα ανοξοιδωτα δεν πιανουν με τιποτα αλατα, εννοειται με καλης ποιοτητας νερο.
Το "μανιταρι" μου, που ειναι στην μηχανη μου ανoξοιδωτο, οπως και τα boilers, στα 2 χρονια που την εχω, εχω λυσει το group 3 - 4 φορες για συντηρηση και δεν ειδα ποτε ιχνος αλατων πανω του, σε αντιθεση με φωτο που κυκλοφορουν στο internet με "μανιταρια" που σε μικρο διαστημα εχουν γινει σαν αρχαια πυθαρια που τα εχουν ανασυρει απο τη θαλασσα μετα απο αιωνες.
Στην ιδια κατασταση ειναι και τα boilers, αλλα σιγουρα παιζει ρολο και το πολυ καλο φιλτρο που εχω βαλει με τεχνολογια που χρησημοποιει πολυφωσφoρικα.
Παντως εμενα μου κοστισαν 200 - 250 παραπανω τα ανοξοιδωτα boilers απο το να επαιρνα με χαλκινα.
Σιγουρα με τον καιρο ομως πανω στις αντιστασεις θα μαζευονται αλατα, οποτε αφαλατωση κατα την γνωμη μου χρειαζεται να κανει καποιος, γιατι αν μαζευτει πολυ πραγμα με τον καιρο, τα πραγματα θα ειναι δυσκολα μετα.
Σιγουρα το καλυτερο ειναι να ανοιξεις τα boilers να δεις σε τι κατασταση ειναι και μετα να πραξεις, γιατι μπορει να μην υπαρχει λογος να κανεις αφαλωτωση και να την κανεις τζαμπα.

Θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις διαφορες στο φλυτζανι μεταξυ expobar vs rocket, μιας και στην ποιοτητα κατασκευης - υλικων πραγματικα δεν τιθεται θεμα συγκρισης, ακομα και μια φωτο να δεις τη μια με την αλλη διπλα - διπλα καταλαβαινεις...

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Expobar brewtus IV -- to --> Rocket R58

Δημοσίευση από ialex » Δευ Φεβ 04, 2019 6:06 pm

Σας ευχαριστώ και για τις γνώμες για τα ανοξείδωτα.

Η αλήθεια είναι πως το ποτήρι είναι υποκειμενικό. Και πριν κάνω την αλλαγή ήμουν σκεπτικός ως προς το αν τελικά έχει διαφορά (διάφορα sites/φόρα του εξωτερικού λένε πως δεν έχουν, ή δε θα έπρεπε να έχουν, βάσει χαρακτηριστικών).

Μπορώ να πω το εξής, ως προσωπική γνώμη:

Αγαπημένος καφές είναι ο tigrato. Επομένως είχα ένα σακούλι που έφτιαχνα με αυτόν πριν και μετά την αλλαγή. Έχω ένα vst basket, στο οποίο είχα τη ρύθμιση για την expobar γύρω στα 20-27'' από την πρώτη στάλα που θα πέσει στο ποτήρι να έχει *2 τα γραμμάρια του καφέ σε υγρό (19 καφέ περίπου->38 υγρό). Θερμοκρασία στην expobar 93 (αν και ο τρόπος που υπολογίζεται δεν ξέρω πως γίνεται, μιας και είναι υπολογισμένο το offset του pid με αυτό που φτάνει στην εκχύλιση ήδη, σε σχέση με της Rocket που έχεις το πινακάκι). Στην Rocket έκοψα ελαφρώς πιο ψιλά για να έχω τα ίδια χαρακτηριστικά (δηλαδή στα 20-27'' από την πρώτη στάλα τα γραμμάρια *2), φαντάζομαι επειδή πιάνει αμέσως τα 9 bar. Επίσης στη Rocket υπολόγισα εκεί γυρω στους 93 βαθμούς (106 pid --> 93.5 στο group)

Η πρώτη εικόνα ήταν ότι σαν οπτικό αποτέλεσμα ήταν πολύ κοντά, αν και με τη Rocket έχω την αίσθηση ότι έχω περισσότερη κρέμα. Επίσης, είναι πιο γλυκόπιοτο και το αισθάνομαι πιο 'λείο' σαν γεύση/υφή (δεν ξέρω αν βγάζει νόημα αυτό που λέω). Overall, μπορεί να είναι και ιδέα μου, αλλά αισθάνομαι ότι είναι καλύτερα.

Απάντηση