Lelit Bianca DB με pressure profile

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
pexlibanis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2018 7:22 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από pexlibanis » Τρί Νοέμ 17, 2020 4:04 pm

Είμαι εδώ και μερικές μέρες ευτυχής κάτοχος της Bianca.

Out of the box, συγκριτικά με την Gaggia που είχα πριν το αποτέλεσμα που παίρνω είναι πραγματικά μέρα με τη νύχτα. Επίσης πολύ "παιχνίδι" με το flow control που αλλάζει αρκετά το ποτήρι!

Πάντως έχω να πω ότι πέρα από τις δυνατότητες της, είναι μια κούκλα. Με πιάνω σε τακτά χρονικά διαστήματα να επισκέπτομαι την κουζίνα και απλά να την χαζεύω

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από giorgos.b » Τρί Νοέμ 17, 2020 4:33 pm

pexlibanis έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 4:04 pm
Είμαι εδώ και μερικές μέρες ευτυχής κάτοχος της Bianca.

Out of the box, συγκριτικά με την Gaggia που είχα πριν το αποτέλεσμα που παίρνω είναι πραγματικά μέρα με τη νύχτα. Επίσης πολύ "παιχνίδι" με το flow control που αλλάζει αρκετά το ποτήρι!

Πάντως έχω να πω ότι πέρα από τις δυνατότητες της, είναι μια κούκλα. Με πιάνω σε τακτά χρονικά διαστήματα να επισκέπτομαι την κουζίνα και απλά να την χαζεύω
Καλορίζικη και πάλι και καλά καφεδάκια.

Θα κάνεις χρήση του μεετακινούμενου δοχείο; εμένα πχ θα με βόλευε ετσι οπως έχω τη μηχανή μου, αν και φαντάζομαι την ασχημαινει λίγο αν πάει στο πλάι...

Λεπτομέρεια, αλλά διάβαζα στο home barista παράπονα από κάποιους για το χρώμα του ξύλου που δεν ήταν ίδιο σε ολες τις ξύλινες λαβές, πώς είναι τα δικά σου;

pexlibanis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2018 7:22 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από pexlibanis » Τρί Νοέμ 17, 2020 7:01 pm

giorgos.b έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 4:33 pm

Καλορίζικη και πάλι και καλά καφεδάκια.

Θα κάνεις χρήση του μεετακινούμενου δοχείο; εμένα πχ θα με βόλευε ετσι οπως έχω τη μηχανή μου, αν και φαντάζομαι την ασχημαινει λίγο αν πάει στο πλάι...

Λεπτομέρεια, αλλά διάβαζα στο home barista παράπονα από κάποιους για το χρώμα του ξύλου που δεν ήταν ίδιο σε ολες τις ξύλινες λαβές, πώς είναι τα δικά σου;
Ευχαριστώ!

Το μετακίνησα στο πλάι στην αρχή για να γλιτώσω λίγο βάθος γιατί η μηχανή έφτανε μέχρι την άκρη του πάγκου.
Όντως εμφανισιακά τη χαλάει κάπως αν και είναι τελικά θέμα συνήθειας.
Τελικά την μετακίνησα σε άλλο πιο φαρδύ πάγκο οπότε μετέφερα πάλι το δοχείο πίσω.

Οι ξύλινες λαβές είναι όμοιες σε χρώμα με μόνη ορατή διαφορά τις φυσικές κηλίδες του ξύλου

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Νοέμ 17, 2020 9:38 pm

Καλορίζικη η Bianca,πραγματικη καλονη! :oneup:

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από alexandrosns » Πέμ Ιαν 07, 2021 11:54 pm

Καλησπερα κι απο εμενα,μετα απο αρκετο καιρο αποφασισα να αγορασω μηχανη αφου πριν 9-10 μηνες αγορασα μυλο (Νiche Zero).
Επελεξα να παρω την Lelit Bianca και μπηκα κατευθειαν στα βαθια αφου δεν ειχα καποιες ιδιαιτερες γνωσης πανω στην παρασκευη του εσπρεσο,πλην αμετρητων βιντεο και αρκετων σχολιων που διαβασα.
Τον Niche δεν τον χρησιμοποιησα ακομη,το μονο που εκανα ηταν να του περασω το Nfc Disc γιατι ειχα κανα 2 συσκευασιες εσπρεσο illy και Lavaza απο την De Longhi EC 155 που ειχα, οποτε ειπα πως εφοσον θα πεταξω που θα πεταξω καφε ας μην ειναι κατι ολοφρεσκο και το λυπηθω.
Για τη Lelit αγορασα 2 VST καλαθακια 18 και 20 gr. Και σκεφτομαι να αγορασω και μια ims ντουζιερα μαζι με μια καλυτερη φλαντζα σιλικονης .
Και ξεκινησε το κακο,πρωτη μερα καφες χωρις καιμακι,ξινος κτλ
Δευτερη μερα τα ιδια και χειροτερα,τριτη μερα αποφασισα να μην δουλεψω καθολου το flow control και να αφησω το paddle τελειος ανοικτο αλλα παλι τζιφος,ασε που η μηχανη πιτσιλισε λιγο καφε κατα την εκχυλιση απο το portafilter (?).
Παρεμπιπτοντως παρατηρησα πως οταν ανοιγω και οταν κλεινω την μηχανη τρεχουν γαι 3-4 λεπτα ορισμενες σταγονες απο τον σωληνας αποστραγγισης του Group,ειναι φυσιολογικο ?
Αποτελεσμα = τραγωδια,δεν ηπιαμε καφε 3 μερες.Να πω οτι δεν το περιμενα θα πω ψεμματα αλλα... :f010:
Ρυθμισης δεν αλλαξα στην μηχανη 94 βαθμους στο pid και 125 στον ατμο,η πιεση της αντλιας παραμενη στα 10 bar οπως ηταν (αληθεια να την αλλαξω και να την παω στα 9 ?)
Nερο χρησιμοποιησα προς το παρον εμφιαλωμενο θεωνη (χωρις το φιλτρο) και μαλλον ετσι θα συνεχισω γιατι στην περιοχη το νερο εχει αρκετα αλατα.
Τα πατηματα μου θεωρω πως ηταν καλα αφου to puck εβγαινε ομοιομορφο και ολοκληρο απο το portafilter,αν και σε καποια βιντεο ειδα πως ενδεχομενως αυτο να μην εχει και πολυ σημασια,η δοσεις στα καλαθακια ηταν μετρημενες σωστα αλλα το αποτελεσμα :down: :down: .
Καμια ιδεα στο τι θα πρεπει να προσεξω περισοτερο ?
Ευχαριστω εκ των πρωτερων παιδια.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Ιαν 08, 2021 1:08 am

είναι πολλές οι παράμετροι, ξεκίνα με ένα απλό καφεδάκι...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 08, 2021 7:19 am

Καταρχάς καλορίζικη η μηχανή σου είναι από τις κορυφαίες όπως και το σύνολο του πακέτου με τον ΝΖ άρα κατι δεν κάνεις σωστά. Αρχισε με το διπλό καλαθάκι της Λελιτ και όχι το VST που είναι δύσκολο στην χρήση βάλε την ποσότητα του καφέ π.χ. 18γρ και προσπάθησε να βγάλεις στα 25 με 30 " 36 με 38 γρ. καφέ 1:2 δηλαδή με θερμοκρασία που αναγράφεται στον καφέ αλλιώς αν δεν αναγράφει 93 β. για αρχή. Και δες αν υπάρχει ξινίλα.
Αν υπάρχει αύξησε την θερμοκρασία π.χ στους 95 με 96 β. και δες αν δεν σε ικανοποιεί μετά παίξε με την παράμετρο της εκχύλισης στα 35-40 ". Πάντα άλλαζε μια παράμετρο την φορά και σύντομα θα απογειώσεις τον καφέ σου.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από knight_77 » Παρ Ιαν 08, 2021 8:01 am

alexandrosns έγραψε:
Πέμ Ιαν 07, 2021 11:54 pm

...Τον Niche δεν τον χρησιμοποιησα ακομη,το μονο που εκανα ηταν να του περασω το Nfc Disc γιατι ειχα κανα 2 συσκευασιες εσπρεσο illy και Lavaza απο την De Longhi EC 155 που ειχα, οποτε ειπα πως εφοσον θα πεταξω που θα πεταξω καφε ας μην ειναι κατι ολοφρεσκο και το λυπηθω...
Νομίζω σε αυτή τη πρόταση κρύβεται το πρόβλημά σου.
Αν ο καφές που χρησιμοποίησες είναι προαλεσμένος, τότε λογικό είναι ο καφές σου να σου βγαίνει κακός.
Τόσο τα baskets της Lelit, όσο και τα VST είναι unpressurized, λειτουργούν δλδ με αλεσμένο καφέ ο οποίος έχει κοπεί σε μύλο
ρυθμισμένο σωστά.

Οι προαλεσμένοι καφέδες των σουπερ μαρκετ είναι κομμένοι αρκετά πιο χοντρά και προορίζονται για χρήση σε moka pots και σε
μηχανές με pressurized baskets, όπου ο βαθμός άλεσης δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

Πάρε φρέσκο καφέ σε κόκκους, και κοίταξε να παίρνεις με 18gr καφέ -> 39/40γρ ροφήματος σε περίπου 30".

Από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις μικρορυθμίσεις.

Καλορίζικες οι αγορές σου και καλά καφεδάκια :oneup:

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από agpol07 » Παρ Ιαν 08, 2021 10:43 am

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά.
Βάλε κανονικό καφέ, που το ιδανικό θα ήταν να τον έχεις δοκιμάσει, έτσι ώστε να ξέρεις τι να περιμένεις..

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από alexandrosns » Κυρ Ιαν 10, 2021 12:26 pm

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Έκοψα φρέσκο κάφε και το αποτέλεσμα βελτιώθηκε αισθητά,πολύ καιμάκι δεν έβγαλε αλλά η γεύση του ήταν αρκετά καλή,οπότε θα παίξω λίγο ακόμη με το βαθμό άλεσης και με τους βαθμούς της μηχανής να βρω το καλύτερο αποτέλεσμα.
Και πάλι ευχαριστώ .

Απάντηση