Lelit Bianca DB με pressure profile

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Δεκ 13, 2018 7:36 pm

Για εμενα ειναι μια τίμια μηχανή για τα χρήματά της ,αλλά πάντα οτι δίνεις - παίρνεις.
Δηλαδή σε κάποια σημεια έχει εξυπνες λύσεις αλλα γενικα η ποιότητα κατασκευής δεν ειναι η καλύτερη.Το πλαίσιο γύρω γύρω μου φαίνεται σαν τενεκές όπως και το δοχείο του νερού , η δε οργάνωση των καλωδίων και των σωληνώσεων στο εσωτερικό ειναι σαφώς υποδεέστερη άλλων εταιρειών.Συγκρίνετε με μια π.χ. rocket r58 και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Σαν αντίλογος υπάρχει το οτι κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά με μια αντίστοιχη μηχανή + το flow profile ,ενω οι διαφορές στον κατασκευαστικό τομέα ίσως να μην γινουν εμφανείς ποτέ.Για πολλούς ίσως δεν αξιζει να δώσεις +500 ευρώ για να εχεις καλυτερη οργάνωση εντός της μηχανής ή καλύτερο φινιρισμα.
Πάντως με το -10% που τρέχει αυτες τις μέρες στο barista.gr η μηχανη κοστίζει 1700 που ειναι ευκαιρεία για αυτά που προσφέρει!

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από axilleas1990 » Δευ Δεκ 17, 2018 12:17 pm

Πιστεύετε ότι στο τελικό αποτέλεσμα της παρασκευής του εσπρέσσο, θα υπάρχει εμφανής διαφορά της bianca από την victoria??? Δεν αναφέρομαι καθόλου στην ευκολία του dboiler vs sboiler, ούτε στο μεγαλύτερο brew/steam boiler που έχει... αλλά εάν η διπλάσια τιμή 800 - 1700 συνδέεται άμεσα με το cup που θα πάρω...

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Δεκ 17, 2018 8:27 pm

Η ποιοτική διαφορά των 2 μηχανών είναι σημαντική αλλα η διαφορά στο φλυτζάνι δεν θα έλεγα οτι ειναι αντάξια της διαφοράς στην τιμή.
Αν συνοψίσεις όλα οσα προσφέρει επιπλέον η bianca ,τοτε ναι ισως αξίζει η αναβάθμιση αλλά μονο για τη διαφορά στο φλυτζάνι ,μάλλον οχι .

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Batman » Παρ Φεβ 01, 2019 1:03 pm

Εχουμε κανα νεο απο την bianca??
Κανενα θεμα,καμια κριτικη,κανενα προβλημα;

Theodore
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2010 8:13 pm

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Theodore » Πέμ Απρ 18, 2019 10:42 am

Χαιρετώ.
Με χαλασμένη εδώ και καιρό, τη Reneka Τechno,που έχω εδώ και 17 χρόνια,και μη βρίσκοντας κάποιον να τη φτιάξει,ψάχνω για μιά μηχανή για καλή ποιότητα καφέ,παρόμοιου μ' αυτόν που έπινα με την παλιά.
Βλέποντας τη Lelit μου έκανε κλικ,αλλά δεν θέλω να την πατήσω όπως με τη Reneka που δεν υπάρχει πλέον αντιπρόσωπος και άρα δε βρίσκεις άκρη με service.
Κοιτούσα για La Marzocco,αλλά η τιμή της είναι εκτός του... κόσμου τούτου,οπότε η Lelit φαντάζει πολύ καλή εναλλακτική.
Υπάρχει και ένα μεγάλο review στον Αμερικάνο γι' αυτήν,https://www.home-barista.com/reviews/le ... 54489.html ,οπότε μπορείτε να διαβάσετε ότι το συμπέρασμα είναι πολύ καλό.Μιλάμε, γράφει ότι χτυπάει τη...Linea.Αλλά και στο βιδεο που βάλατε με τον τύπο της 1st Line που ανοίγει τη μηχαν'η,μια χαρά είναι τα...μέσα της.Εμένα βέβαια είναι έργο τέχνης τα μέσα της Ρενέκα,αλλά τι να κάνουμε,αυτά έχει η κατάσταση τώρα.
Από σας,θα ήθελα να γράψετε αν υπάρχει κάτι που ανακαλύψατε,θετικό ή αρνητικό για τη μηχανή,και ακόμη αν συνδέεται με την αποχέτευση,΄γιατί έχω συνηθίσει με τη Ρενέκα που είχε,και ευτυχώς είδα στο βίδεο που νβάλατε ότι συνδέεται με το δίκτυο της ύδρευσης.
Ευχαριστώ.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από odys2008 » Τρί Μάιος 05, 2020 8:44 pm

Έχει πάρει κάποιο μέλος την bianca?

Είδα ότι βγήκε η v2 με μερικές βελτιώσεις στα σημεία.

Ξέρουμε τυχόν προβλήματα με την bianca?

Gi0rgi0
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2020 5:36 pm

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Gi0rgi0 » Πέμ Οκτ 29, 2020 5:47 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Ενδιαφέρομαι για την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής της οποίας η τιμή κυμαίνεται στα 2 χιλιάρικα. Ψάχνοντας στο ίντερνετ μήπως και καταλάθος βρω καποια προσφορά την είδα στο κατάστημα coffeelovers.gr στα 1600€ κατόπιν παραγγελίας. Έχει κάποιο μέλος εμπειρία απ' το συγκεκριμένο κατάστημα; Δεν είμαι σίγουρος αν η ερώτηση ταιριάζει στο συγκεκριμένο νήμα, σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Οκτ 29, 2020 5:50 pm

Gi0rgi0 έγραψε:
Πέμ Οκτ 29, 2020 5:47 pm
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Ενδιαφέρομαι για την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής της οποίας η τιμή κυμαίνεται στα 2 χιλιάρικα. Ψάχνοντας στο ίντερνετ μήπως και καταλάθος βρω καποια προσφορά την είδα στο κατάστημα coffeelovers.gr στα 1600€ κατόπιν παραγγελίας. Έχει κάποιο μέλος εμπειρία απ' το συγκεκριμένο κατάστημα; Δεν είμαι σίγουρος αν η ερώτηση ταιριάζει στο συγκεκριμένο νήμα, σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η τιμη ειναι χωρις το φπα.

Gi0rgi0
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2020 5:36 pm

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Gi0rgi0 » Πέμ Οκτ 29, 2020 5:57 pm

Τζάμπα η χαρά δηλαδη :a042:

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από giorgos.b » Πέμ Οκτ 29, 2020 6:06 pm

Gi0rgi0 έγραψε:
Πέμ Οκτ 29, 2020 5:57 pm
Τζάμπα η χαρά δηλαδη :a042:
κι εγώ είχα μπερδευτεί με το συγκεκριμένο μαγαζί κάποια στιγμή (και είχα χαρεί) :)

Απάντηση