Lelit Bianca DB με pressure profile

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Garbakos » Παρ Δεκ 03, 2021 10:22 am

Giorgos87 έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 10:17 am
Garbakos έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 10:08 am
Giorgos87 έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 10:01 am

Γενικά αν και τελείως άπειρος είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τη μηχανή! Το κακο είναι , δεν ξέρω γιατί, ίσως γιατί μια τέτοια μηχανή τη περίμενα πάρα πολύ καιρό, μ'εχει πιάσει μια μανία υπερκαταναλωτισμού! Τα παραπάνω αξεσουάρ της Ims εκτός των άλλων τα βρίσκω σε πάρα πολύ καλή τιμή θεωρώ , 12€ shower screen και 20κατι ευρώ το καλαθάκι των 20gr , όλη το βράδυ χθες ξυνοταν το χέρι μου, δεν μπορούσα να να μην τα παραγγείλω...θα δειξει ο χρόνος αν έπραξα σωστα :lol:
Που τα βρήκες σε αυτές τις τιμές; Την ντουζιέρα θέλω να την βάλω και εγώ αλλά σε καλαθάκι σκεφτόμουν vst..
Είμαι κάτοικος Γερμανίας, μιλάω για τιμές που παίζουν εδώ, την ντουζιέρα την έχει προσφορά στο γερμανικό amazon, εμένα μου βγήκε 15 με μεταφορικά, το καλαθάκι με Nanotech γύρω στα 22€ από άλλο κατάστημα

https://www.amazon.de/E61-Precision-Sho ... 139&sr=8-2

Σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ έλεγα να δοκιμάσω αυτό που έχει και νανοτεχνολογία: https://www.barista.gr/el/ims-competiti ... tz-coating

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τετ Δεκ 08, 2021 4:00 pm

Καλησπέρα, σ'απαντηση σ' αυτό που ρώτησα πριν λίγες ημέρες, αν δηλαδή το shower screen της Ims είναι ουσιαστική αναβάθμιση της μηχανης έχω να πω ότι βλέποντας πολλά βίντεο στο YT προχώρησα στην αγορά της αλλά στην δική μου περίπτωση δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη διαφορά με τη μαμά! Σε πολλά βίντεο που είδα το νερό έσταζε σαν σταγόνες βροχής ομοιόμορφα, η δική μου στάζει όπως ακριβώς η μαμά, δεν ξέρω γιατι :a014:
Παρακάτω το βίντεο
https://youtu.be/303f4FKBFMY

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Garbakos » Πέμ Δεκ 09, 2021 11:37 pm

Giorgos87 έγραψε:
Τετ Δεκ 08, 2021 4:00 pm
Καλησπέρα, σ'απαντηση σ' αυτό που ρώτησα πριν λίγες ημέρες, αν δηλαδή το shower screen της Ims είναι ουσιαστική αναβάθμιση της μηχανης έχω να πω ότι βλέποντας πολλά βίντεο στο YT προχώρησα στην αγορά της αλλά στην δική μου περίπτωση δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη διαφορά με τη μαμά! Σε πολλά βίντεο που είδα το νερό έσταζε σαν σταγόνες βροχής ομοιόμορφα, η δική μου στάζει όπως ακριβώς η μαμά, δεν ξέρω γιατι :a014:
Παρακάτω το βίντεο
https://youtu.be/303f4FKBFMY

Εμένα πάντως με το μοντέλο που πήρα είμαι πολύ ικανοποιημένος.. Τσέκαρε:

https://files.fm/u/kw2x28c3x

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Δεκ 10, 2021 10:58 am

Giorgos87 έγραψε:
Τετ Δεκ 08, 2021 4:00 pm
Καλησπέρα, σ'απαντηση σ' αυτό που ρώτησα πριν λίγες ημέρες, αν δηλαδή το shower screen της Ims είναι ουσιαστική αναβάθμιση της μηχανης έχω να πω ότι βλέποντας πολλά βίντεο στο YT προχώρησα στην αγορά της αλλά στην δική μου περίπτωση δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη διαφορά με τη μαμά! Σε πολλά βίντεο που είδα το νερό έσταζε σαν σταγόνες βροχής ομοιόμορφα, η δική μου στάζει όπως ακριβώς η μαμά, δεν ξέρω γιατι :a014:
Παρακάτω το βίντεο
https://youtu.be/303f4FKBFMY
Η καινουρια δεν στάζει όπως η μαμα.
Κατ αρχήν στο κέντρο δεν εχει τρύπες ,γιατι αν ειχε επειδη κάνει κώνο ολο το νερό θα έτρεχε απο εκεί.Κατα δεύτερον εχει αντικολλητική επίστρωση για να μην κολλάει ο καφές.Κατα τρίτον αυτο που βλέπεις με το νερο να μην βγαίνει απο ολες τις τρύπες ,μεθαύριο μπορεί να εχει καλύτερη συμπεριφορά-είναι και με τις μέρες του.Κανε ενα backflush με cafiza να καθαρισει και πιο πάνω απο τη σίτα και εισαι μια χαρά. Τη δουλειά της την κάνει , βοηθάει να μην εχεις channeling αλλα μην περιμένεις οτι θα γινει η νύχτα-μέρα.

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Giorgos87 » Παρ Δεκ 10, 2021 11:32 am

Eχετε δίκιο, στο βίντεο φαίνεται η πρώτη χρήση, ακριβώς με το που την έβαλα...ήδη μετά από 1-2 καφεδάκια , με λίγη χρήση , φαίνεται τελείως διαφορετικά , όπως στο βίντεο του φίλου λίγο πιο πανω

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Garbakos » Παρ Δεκ 10, 2021 11:48 am

Giorgos87 έγραψε:
Παρ Δεκ 10, 2021 11:32 am
Eχετε δίκιο, στο βίντεο φαίνεται η πρώτη χρήση, ακριβώς με το που την έβαλα...ήδη μετά από 1-2 καφεδάκια , με λίγη χρήση , φαίνεται τελείως διαφορετικά , όπως στο βίντεο του φίλου λίγο πιο πανω
Εμένα μου έσταζε έτσι από την αρχή. Το βίντεο που έστειλα πιο πάνω είναι η πρώτη της χρήση. Βέβαια έχουμε διαφορετικές ντουζιερες.. Μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο. Όπως και να έχει κοιτά να την χαρείς. Σίγουρα είσαι καλύτερα από την “μαμά”.

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Giorgos87 » Παρ Δεκ 10, 2021 12:23 pm

Garbakos έγραψε:
Παρ Δεκ 10, 2021 11:48 am
Giorgos87 έγραψε:
Παρ Δεκ 10, 2021 11:32 am
Eχετε δίκιο, στο βίντεο φαίνεται η πρώτη χρήση, ακριβώς με το που την έβαλα...ήδη μετά από 1-2 καφεδάκια , με λίγη χρήση , φαίνεται τελείως διαφορετικά , όπως στο βίντεο του φίλου λίγο πιο πανω
Εμένα μου έσταζε έτσι από την αρχή. Το βίντεο που έστειλα πιο πάνω είναι η πρώτη της χρήση. Βέβαια έχουμε διαφορετικές ντουζιερες.. Μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο. Όπως και να έχει κοιτά να την χαρείς. Σίγουρα είσαι καλύτερα από την “μαμά”.
Φίλε ποια είναι η δική σου αν επιτρέπεται;

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Garbakos » Παρ Δεκ 10, 2021 12:59 pm

Giorgos87 έγραψε:
Παρ Δεκ 10, 2021 12:23 pm
Garbakos έγραψε:
Παρ Δεκ 10, 2021 11:48 am
Giorgos87 έγραψε:
Παρ Δεκ 10, 2021 11:32 am
Eχετε δίκιο, στο βίντεο φαίνεται η πρώτη χρήση, ακριβώς με το που την έβαλα...ήδη μετά από 1-2 καφεδάκια , με λίγη χρήση , φαίνεται τελείως διαφορετικά , όπως στο βίντεο του φίλου λίγο πιο πανω
Εμένα μου έσταζε έτσι από την αρχή. Το βίντεο που έστειλα πιο πάνω είναι η πρώτη της χρήση. Βέβαια έχουμε διαφορετικές ντουζιερες.. Μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο. Όπως και να έχει κοιτά να την χαρείς. Σίγουρα είσαι καλύτερα από την “μαμά”.
Φίλε ποια είναι η δική σου αν επιτρέπεται;
https://www.barista.gr/el/IMS-E61-200-R ... REEN-36967

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τρί Ιουν 21, 2022 11:28 am

Kαλημερα, στη Bianca μου δεν εμφανίζεται πλέον η προειδοποιητική λυχνία χαμηλής στάθμης νερου, το κατάλαβα σήμερα όταν κατά τη διάρκεια του shot η μηχανή άρχισε να μουγκρίζει ενώ ταυτόχρονα μειωνόταν η ροή του νερού σαν να είχε αδειάσει το τανκ ενώ στη συνέχεια διαπίστωσα ότι όντως το τανκ ήταν άδειο! Καμία ιδέα για το τι μπορεί να έχει συμβεί;

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Ιουν 21, 2022 1:57 pm

δες οτι το καλώδιο που είναι σαν 3,5 jack είναι συνδεδεμένο και στις 2 μεριές και δες επίσης στο water tank οτι το μαγνιτάκι που είναι μέσα και πάει πάνω κάτω δεν έχει κολλήσει

Απάντηση