Lelit Bianca DB με pressure profile

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από agpol07 » Κυρ Ιαν 10, 2021 12:41 pm

alexandrosns έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 12:26 pm
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Έκοψα φρέσκο κάφε και το αποτέλεσμα βελτιώθηκε αισθητά,πολύ καιμάκι δεν έβγαλε αλλά η γεύση του ήταν αρκετά καλή,οπότε θα παίξω λίγο ακόμη με το βαθμό άλεσης και με τους βαθμούς της μηχανής να βρω το καλύτερο αποτέλεσμα.
Και πάλι ευχαριστώ .
Όταν λες φρέσκο, ποιον ακριβώς καφέ εννοείς;
Συνήθως όταν δεν βγάζει καϊμάκι σημαίνει ότι είναι μπαγιάτικος..

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από alexandrosns » Τρί Ιαν 12, 2021 9:48 pm

Λάθος μου,εννοούσα καφέ σε κόκκους γιατί φρέσκο δεν τον λές (1 μήνα+,GEILER KAFFE Röstung HAMBURG μου τον έστειλαν απο Γερμανία συγγενείς),γευστίκα πάντως βγαίνει καλύτερος απο τον illy έτοιμος κομμένος..
Τώρα παράγγειλα από Cup 10 τον Speciality Blend,αλλά το θέμα είναι πότε θα έρθει με τα ΕΛΤΑ.
Μάλλον θα ψάξω για κάτι που να είναι κόντα μου γιατί τώρα όπως έχει η κατάσταση με τις Μεταφορικές μέχρι να έρθει θα μπαγιατέψει.

Froggy
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2021 4:41 pm

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Froggy » Κυρ Απρ 11, 2021 10:14 pm

Καλησπέρα,
Χαρόυμενος κάτοχος της Bianca εδώ και περίπου 2 βδομάδες. Πολύ ενθουσιασμένος με το τις πολλές παραμέτρους και την ελευθερία που σου δίνει. Έχω μια απορία που θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος.
Προσπαθώ αρχικά να βρω τα πατήματα της μηχανής χωρίς να έχω settάρει το preinfusion (off δλδ) και με το paddle τελείως ανοιχτό. Παρατηρώ λοιπόν ότι τα bar στο grouphead αγγίζουν τα 12 και ο καφές έχει αρκετές φουσκάλες στη κρέμα του καθώς και σκούρες (σχεδόν μαύρες) κηλίδες. Η γεύση του καφέ είναι φυσικά αλλοιωμένη (συνήθως ξινή).
Δοκιμάζοντας τα διάφορα κοψίματα και πηγαίνοντας το πιο coarser παρατηρώ πως όταν φτάνω σε σημεία όπου το grouphead φτάνει max τα 9 bar η εκφύλιση έχει γρήγορη ροή και στο 1:2 ratio το παίρνω στα 20sec.
Φυσικά κατάφερα με το paddle να κρατήσω σταθερή τη πίεση στα 9bar (πηγαίνοντας με το πρώτο κόψιμο) αλλά αναρωτιέμαι:
Είναι λογικό το 12bar; Μήπως πρέπει να μην παίζεις με full ανοιχτό το paddle; Ίσως εγώ δεν έχω βρει το σωστό κόψιμο και ποια θα ήταν η ένδειξη στο grouphead όπου θα καταλάβω ότι είναι οκ; Υποθέτω πως αν αρχίζω και παίζω και με το preinfusion θα χρειαστώ finer κόψιμο (αφόυ το puck θα βρεχεί και θα διευκολύνει την εκφύλιση, όμως τότε ποια θα ήταν η ιδανική ένδειξη πίεσης κατά το extraction;)
Τέλος, έχω checkάρει το pump pressure και είναι στα 10bar.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Απρ 12, 2021 3:55 pm

Εχεις ανοίξει πολλά θέματα που δεν ξέρεις πώς να διαχειριστείς και χρειάζεται να γράψει κάποιος σεντόνι εξηγώντας σου βασικά στοιχεία του εσπρέσσο.
Συνοπτικά θα πρότεινα να ξεχάσεις το flow control ,μεχρι να μάθεις να φτιάχνεις σωστό εσπρέσσο . Οι '' αρκετές φουσκάλες στη κρέμα του καθώς και σκούρες (σχεδόν μαύρες) κηλίδες'' δεν εχουν να κάνουν τίποτα με τη γεύση του καφέ , η ξινίλα είναι ένδειξη του οτι κάτι κάνεις λάθος (βρές το και κέρδισε) και σε ολα αυτα δεν παίζει κανενα ρόλο το αν η εκχύλιση φτάνει τα 12bar!
Ξεκίνα απο τα βασικά , κάνε σωστό εσπρέσσο χωρίς flow control , διάβασε εδω μέσα πώς θα γινει αυτό (χρόνος, ratio, θερμοκρασία κτλ) και όταν κατακτήσεις αυτό το στάδιο θα μπορέσουμε να μιλήσουμε για τα bar της εκχύλισης. Τόσο απλά!

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Garbakos » Πέμ Απρ 22, 2021 2:31 pm

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή είμαι και εγώ ένα βήμα πριν την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ο επίσημος αντιπρόσωπος είναι το Barista.gr; Αν εγώ την πάρω από άλλο ελληνικό κατάστημα, σε τυχόν πρόβλημα μέσα στην εγγύηση των δύο χρόνων, την αποστέλλω στο κατάστημα που την αγοράσα ή στον αντιπρόσωπο;

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Giorgos87 » Πέμ Δεκ 02, 2021 6:55 pm

Καλησπέρα, περήφανος κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής και μπορώ να πω ότι είμαι προς το παρόν απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή μου. Παρ'ολα αυτά θα ήθελα να την βελτιώσω όσο μπορώ περισσότερο και με τον καιρό καθώς μαθαίνω και γω να παίρνω τα δυνατότερα καλά αποτελέσματα! Αφού διάβασα αρκετά και είδα και κάποια βίντεο στο YT, είδα ότι πολλοί προτείνουν IMS Barista pro Nanotech Basket και IMS E61 Precision shower screen ως μια πάρα πολύ καλή αναβάθμιση που αξίζει το κόστος. Συμφωνείτε ότι αξίζει ο κόπος ή τζάμπα τα λεφτά και να κάτσω στ'αυγα μου καλύτερα; :a048:

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από giorgos.b » Πέμ Δεκ 02, 2021 11:45 pm

Giorgos87 έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 6:55 pm
Καλησπέρα, περήφανος κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής και μπορώ να πω ότι είμαι προς το παρόν απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή μου. Παρ'ολα αυτά θα ήθελα να την βελτιώσω όσο μπορώ περισσότερο και με τον καιρό καθώς μαθαίνω και γω να παίρνω τα δυνατότερα καλά αποτελέσματα! Αφού διάβασα αρκετά και είδα και κάποια βίντεο στο YT, είδα ότι πολλοί προτείνουν IMS Barista pro Nanotech Basket και IMS E61 Precision shower screen ως μια πάρα πολύ καλή αναβάθμιση που αξίζει το κόστος. Συμφωνείτε ότι αξίζει ο κόπος ή τζάμπα τα λεφτά και να κάτσω στ'αυγα μου καλύτερα; :a048:
Καλορίζικη η μηχανή αν είναι καινούρια - δεν είναι ξεκάθαρο από αυτά που λες
Αν λοιπόν είναι καινούρια, η γνώμη μου είναι να πειραματιστείς με τα stock καλαθάκια/shower screen και αργότερα κάνεις και μια δοκιμή για να καταλάβεις κιόλας αν σου κάνει διαφορά ή αν διορθώνει κάτι που δεν σου αρέσει.
Εκτός κι αν έχεις εντοπίσει κάποιο πρόβλημα και έχοντας αποκλείσει όλα τις άλλες παραμέτρους, πιστεύεις ότι οφείλεται σε αυτά.
Αλίμονο αν σε μηχανή που κάνει 2 χιλιάρικα θα έπρεπε από την πρώτη μέρα να αλλάζεις πράγματα.

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Giorgos87 » Παρ Δεκ 03, 2021 10:01 am

giorgos.b έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 11:45 pm
Giorgos87 έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 6:55 pm
Καλησπέρα, περήφανος κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής και μπορώ να πω ότι είμαι προς το παρόν απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή μου. Παρ'ολα αυτά θα ήθελα να την βελτιώσω όσο μπορώ περισσότερο και με τον καιρό καθώς μαθαίνω και γω να παίρνω τα δυνατότερα καλά αποτελέσματα! Αφού διάβασα αρκετά και είδα και κάποια βίντεο στο YT, είδα ότι πολλοί προτείνουν IMS Barista pro Nanotech Basket και IMS E61 Precision shower screen ως μια πάρα πολύ καλή αναβάθμιση που αξίζει το κόστος. Συμφωνείτε ότι αξίζει ο κόπος ή τζάμπα τα λεφτά και να κάτσω στ'αυγα μου καλύτερα; :a048:
Καλορίζικη η μηχανή αν είναι καινούρια - δεν είναι ξεκάθαρο από αυτά που λες
Αν λοιπόν είναι καινούρια, η γνώμη μου είναι να πειραματιστείς με τα stock καλαθάκια/shower screen και αργότερα κάνεις και μια δοκιμή για να καταλάβεις κιόλας αν σου κάνει διαφορά ή αν διορθώνει κάτι που δεν σου αρέσει.
Εκτός κι αν έχεις εντοπίσει κάποιο πρόβλημα και έχοντας αποκλείσει όλα τις άλλες παραμέτρους, πιστεύεις ότι οφείλεται σε αυτά.
Αλίμονο αν σε μηχανή που κάνει 2 χιλιάρικα θα έπρεπε από την πρώτη μέρα να αλλάζεις πράγματα.
Γενικά αν και τελείως άπειρος είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τη μηχανή! Το κακο είναι , δεν ξέρω γιατί, ίσως γιατί μια τέτοια μηχανή τη περίμενα πάρα πολύ καιρό, μ'εχει πιάσει μια μανία υπερκαταναλωτισμού! Τα παραπάνω αξεσουάρ της Ims εκτός των άλλων τα βρίσκω σε πάρα πολύ καλή τιμή θεωρώ , 12€ shower screen και 20κατι ευρώ το καλαθάκι των 20gr , όλη το βράδυ χθες ξυνοταν το χέρι μου, δεν μπορούσα να να μην τα παραγγείλω...θα δειξει ο χρόνος αν έπραξα σωστα :lol:

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Garbakos » Παρ Δεκ 03, 2021 10:08 am

Giorgos87 έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 10:01 am
giorgos.b έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 11:45 pm
Giorgos87 έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 6:55 pm
Καλησπέρα, περήφανος κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής και μπορώ να πω ότι είμαι προς το παρόν απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή μου. Παρ'ολα αυτά θα ήθελα να την βελτιώσω όσο μπορώ περισσότερο και με τον καιρό καθώς μαθαίνω και γω να παίρνω τα δυνατότερα καλά αποτελέσματα! Αφού διάβασα αρκετά και είδα και κάποια βίντεο στο YT, είδα ότι πολλοί προτείνουν IMS Barista pro Nanotech Basket και IMS E61 Precision shower screen ως μια πάρα πολύ καλή αναβάθμιση που αξίζει το κόστος. Συμφωνείτε ότι αξίζει ο κόπος ή τζάμπα τα λεφτά και να κάτσω στ'αυγα μου καλύτερα; :a048:
Καλορίζικη η μηχανή αν είναι καινούρια - δεν είναι ξεκάθαρο από αυτά που λες
Αν λοιπόν είναι καινούρια, η γνώμη μου είναι να πειραματιστείς με τα stock καλαθάκια/shower screen και αργότερα κάνεις και μια δοκιμή για να καταλάβεις κιόλας αν σου κάνει διαφορά ή αν διορθώνει κάτι που δεν σου αρέσει.
Εκτός κι αν έχεις εντοπίσει κάποιο πρόβλημα και έχοντας αποκλείσει όλα τις άλλες παραμέτρους, πιστεύεις ότι οφείλεται σε αυτά.
Αλίμονο αν σε μηχανή που κάνει 2 χιλιάρικα θα έπρεπε από την πρώτη μέρα να αλλάζεις πράγματα.
Γενικά αν και τελείως άπειρος είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τη μηχανή! Το κακο είναι , δεν ξέρω γιατί, ίσως γιατί μια τέτοια μηχανή τη περίμενα πάρα πολύ καιρό, μ'εχει πιάσει μια μανία υπερκαταναλωτισμού! Τα παραπάνω αξεσουάρ της Ims εκτός των άλλων τα βρίσκω σε πάρα πολύ καλή τιμή θεωρώ , 12€ shower screen και 20κατι ευρώ το καλαθάκι των 20gr , όλη το βράδυ χθες ξυνοταν το χέρι μου, δεν μπορούσα να να μην τα παραγγείλω...θα δειξει ο χρόνος αν έπραξα σωστα :lol:
Που τα βρήκες σε αυτές τις τιμές; Την ντουζιέρα θέλω να την βάλω και εγώ αλλά σε καλαθάκι σκεφτόμουν vst..

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Lelit Bianca DB με pressure profile

Δημοσίευση από Giorgos87 » Παρ Δεκ 03, 2021 10:17 am

Garbakos έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 10:08 am
Giorgos87 έγραψε:
Παρ Δεκ 03, 2021 10:01 am
giorgos.b έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 11:45 pm

Καλορίζικη η μηχανή αν είναι καινούρια - δεν είναι ξεκάθαρο από αυτά που λες
Αν λοιπόν είναι καινούρια, η γνώμη μου είναι να πειραματιστείς με τα stock καλαθάκια/shower screen και αργότερα κάνεις και μια δοκιμή για να καταλάβεις κιόλας αν σου κάνει διαφορά ή αν διορθώνει κάτι που δεν σου αρέσει.
Εκτός κι αν έχεις εντοπίσει κάποιο πρόβλημα και έχοντας αποκλείσει όλα τις άλλες παραμέτρους, πιστεύεις ότι οφείλεται σε αυτά.
Αλίμονο αν σε μηχανή που κάνει 2 χιλιάρικα θα έπρεπε από την πρώτη μέρα να αλλάζεις πράγματα.
Γενικά αν και τελείως άπειρος είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τη μηχανή! Το κακο είναι , δεν ξέρω γιατί, ίσως γιατί μια τέτοια μηχανή τη περίμενα πάρα πολύ καιρό, μ'εχει πιάσει μια μανία υπερκαταναλωτισμού! Τα παραπάνω αξεσουάρ της Ims εκτός των άλλων τα βρίσκω σε πάρα πολύ καλή τιμή θεωρώ , 12€ shower screen και 20κατι ευρώ το καλαθάκι των 20gr , όλη το βράδυ χθες ξυνοταν το χέρι μου, δεν μπορούσα να να μην τα παραγγείλω...θα δειξει ο χρόνος αν έπραξα σωστα :lol:
Που τα βρήκες σε αυτές τις τιμές; Την ντουζιέρα θέλω να την βάλω και εγώ αλλά σε καλαθάκι σκεφτόμουν vst..
Είμαι κάτοικος Γερμανίας, μιλάω για τιμές που παίζουν εδώ, την ντουζιέρα την έχει προσφορά στο γερμανικό amazon, εμένα μου βγήκε 15 με μεταφορικά, το καλαθάκι με Nanotech γύρω στα 22€ από άλλο κατάστημα

https://www.amazon.de/E61-Precision-Sho ... 139&sr=8-2

Απάντηση