Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) DB

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Φεβ 25, 2018 7:52 am

Όταν κάνεις εκχύλιση (δλδ ο λεβιές είναι πάνω) η έξοδος του E61 στο κάτω μέρος μπας κ έχει διαρροή; Στο τέλος αποχετεύει το νερό;
Μπορείς να τραβήξεις ένα βίντεο που να φαίνεται το E61 κ τα μανόμετρα;

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Φεβ 25, 2018 2:24 pm

Αν μου επιτρέπεται να πω και εγώ την αποψή μου.
Δεν έχω αυτού του τύπου μηχανή, οπότε δεν μπορώ να δώσω συμβουλές για τον χειρισμό της.
Άλλωστε το έχουν καλύψει τα παιδιά.
Ένα πρωί είχα και εγώ το ίδιο σύμπτωμα στην δικιά μου. Γούρλωσα τα μάτια, φοβήθηκα ότι κάτι έπαθε η μηχανή αλλά αμέσως θυμήθηκα ότι είχα ξεχάσει να πατήσω τον καφέ :a134: (είπα πρωί ήταν)
Τι θέλω να πω με αυτό Μήπως δεν πατάς αρκετά ή το κόψιμό σου είναι πολύ χονδρό και πρέπει να πας ψιλότερα?
Όταν ρύθμιζα τον μύλο μου για πρώτη φορά, έκοβα τόσο ψιλά ώστε να μπουκώσω την μηχανή (μερικές σταγόνες στα 18-20") και μετά άρχιζα να κόβω χοντρύτερα μέχρι να φτάσω τα 30 γραμμάρια στα 30-35", αλλά το πατημά μου ήταν πάντα σταθερό στα 13 κιλά περίπου.
Το λέω για να αποκλείσουμε τα εύκολα.
Καλορίζικη.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Φεβ 25, 2018 8:17 pm

Απο τη στιγμη που με το τυφλο βλέπεις 10, σημαινει οτι και η αντλια δινει οτι πρεπει και η σχετικη βαλβιδα λειτουργει σωστα. Στην εκχυλιση σου η πιεση μπορει να μην ανεβαινει λογω chanelling(οπως πολυ σωστά σου ειπαν) το οποιο θα συνειδητοποιησεις οτι ειναι η μαυρη καταρα του εσπρεσσο. Το πως θα το αντιμετωπισεις ειναι ολοκληρο θεμα στη σχετικη κατηγορια

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από ialex » Κυρ Φεβ 25, 2018 8:58 pm

@Luckees το κοίταξα αλλά δεν χάνει η OPV (πάλι καλά)

@ioannisz το ζυγίζω σε ζυγαριά για σίγουρα, αλλά του χω πάρει τον αέρα κιόλας τώρα (το καταλαβαίνω περίπου πόσο είναι τα 14 κιλά)

Σήμερα πήγε λίγο καλύτερα να πω την αλήθεια, έβαλα 16γρ και δοκίμασα με λεπτότερη ρύθμιση στο μύλο, το οποίο μου έδωσε τα bar που έπρεπε, αλλά άργησε λίγο να αρχίσει να πέφτει η εκχύλιση από το πφ (γύρω στα 12 δευτερολεπτα κ λίγα ακόμα μετά για να πιάσει 9.5 bar) και αποκλειεται να επιανα 60 ml στα 30''. Και 32 γραμμάρια δυσκολεύτηκα να πιάσω (γύρω στα 35'' βγήκαν αυτά). Θα αυξήσω λίγο το κόψιμο κ θα δοκιμάσω ξανά. :)

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από loft » Κυρ Φεβ 25, 2018 9:45 pm

Είσαι σε καλό δρόμο. :oneup:

Εφόσον το pre-infusion διαρκεί πολλά δευτερόλεπτα είναι λογικό να έχεις αυξημένο συνολικό χρόνο εκχύλισης. Σε μια απλούστερη μηχανή ο ίδιος καφές μπορεί να έβγαζε καλό αποτέλεσμα σε 25-30 seconds, αντίθετα στην Βrewtus μην σε προβληματίζει αν θέλεις πάνω από 30 seconds.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Φεβ 25, 2018 9:55 pm

32 γραμμαρια σε 35" ειναι ομεσος ορος των εκχυλισεων μου. Πως ηταν ο καφες?

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από ialex » Κυρ Φεβ 25, 2018 10:24 pm

Καλύτερος από εχθές, αλλά επειδή έκανα το λάθος και έχω βάλει 2-3 διαφορετικούς καφέδες για τεστ (νομιζα οτι θα το βρισκα πιο ευκολα, τώρα μέχρι να τελειώσω τα τεστ θα κάνω μόνο με έναν), δεν εχω πολύ καλή γνώμη. Σίγουρα πιο 'γεμάτος' από τον χτεσινό. Όμως τα 32γρ δεν 'γέμιζαν' 60ml, γύρω στα 40 τα είδα. Οπότε ναι μεν ήταν πιο πλούσια η κρέμα, αλλά ακόμα κάτι μου λείπει.

Το preinfusion ειναι by default δηλαδή, κάνει kick in μόνο του από ότι καταλαβαίνω;

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από loft » Κυρ Φεβ 25, 2018 10:54 pm

Ναι ο θάλαμος του pre-infusion είναι αρκετά μεγάλος σε αυτή τη μηχανή, οπότε αργεί να γεμίσει. Δεν είναι ασυνήθιστο να χρειαστεί 8-10 sec μέχρι να αρχίσει να ανεβάζει πίεση, φαντάζομαι παίζει ρόλο και η έκδοση π.χ. μοντέλα με δοχείο νερού vs απευθείας σύνδεση στο δίκτυο.

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από ialex » Δευ Φεβ 26, 2018 10:29 am

Λαμβάνοντας υπόψη ένα +8 δευτερόλεπτα αέρα (λόγω preinfusion), δοκίμασα για τον πρωινό καφέ σήμερα να μειώσω λίγο το κόψιμο και όντως πιάσαμε γύρω στα 32 γραμμάρια γύρω στα 38 δευτερόλεπτα (κ πίεση 8.5 bar, θα το ρυθμίσω για να είναι 9 την επόμενη φορά), ΑΛΛΑ σε καμία περίπτωση δε φτάνω τα 60ml. Αυτό με απασχολεί τώρα, γιατί ναι μεν κάνει καλυτερη κρέμα από ότι παλιά, αλλά και πάλι σε όγκο δεν ανεβαίνουμε.

Είναι λογικό; Ιδανικά με 16 γρ στο πορταφίλτερ θα έπρεπε να βγάζω 32γρ εσπρέσσο με 60 ml; Αυτό κάπως δυσκολεύομαι να το καταφέρω.

Φταίει ο καφές; Έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση να πάρω από τα καταστήματα που προτάθηκαν εδώ; Τον τιγρούλη πχ;

Θα τραβήξω και ένα βίντεο κάποια στιγμή για να το ανεβάσω (απλώς σκέφτομαι που θα στηρίζω τη κάμερα με όλα τα περαδωθε) :cfstd:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, expobar brewtus leva (IV?) D

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Φεβ 26, 2018 10:37 am

ialex έγραψε:@Luckees το κοίταξα αλλά δεν χάνει η OPV (πάλι καλά)
Δεν μιλάω για την opv, μιλάω για το κάτω μέρος του E61, εκεί απ' όπου φεύγει το νερό με πίεση στο τέλος κάθε εκχύλισης. Εκεί να δεις αν στάζει νερό κατά τη διάρκεια μιας εκχύλισης.
Η opv πρέπει να χάνει νερό, αυτός είναι ο ρόλος της να μειώνει τα bar της αντλίας, ώστε να να φτάσει τα ιδανικά 9bar. Δες που πάει το νερό αυτό, γυρνάει πίσω στο δοχείο ή πάει στο drip tray.

Επίσης:
1. Ξέχνα τα ml, ασχολήσου μόνο με γραμμάρια.
2. Ξέχνα τα "πρέπει", τα "λογικά" και τα "ιδανικά". Σου αρέσει η γεύση, πληροί τον βασικό μπούσουλα σε χρόνους;.. Είσαι ΟΚ!
Δεν σου αρέσει;.. παίξε με τις αναλογίες. Ανέβασε τα γραμμάρια στο καλάθι και βγάλε αναλογίες από 1:1 έως 1:3 και δες ποιο σε καλύπτει γευστικά.

Κλειδωμένο