Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από evaskal » Πέμ Σεπ 10, 2015 3:35 pm

Αγαπητοί συμφορουμήτες,

Πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας καινούριας Expobar Brewtus IV dual boiler. Από την πρώτη μέρα παρατηρώ κάτι το οποίο μου φαίνεται παράξενο όσον αφορά στη λειτουργία της. Ειδικότερα, κατά τις εκχυλίσεις μου βλέπω οτι από τη στιγμή που θα σηκώσω το λεβιέ του Ε61 και ενεργοποιηθεί η αντλία (vibe pump) χρειάζονται 12-15 δευτερόλεπτα μέχρι να πέσει η πρώτη σταγόνα στο φλυτζάνι και συνολικά 40-45 δλ για να παραχθούν τα 50ml ροφήματος. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό ή κάτι δεν πάει καλά με την μηχανή;
Η OPV είναι ρυθμισμένη στα 11 bar (ένδειξη του μανομέτρου κατά τη χρήση του τυφλού) και συνήθως χρησιμοποιώ διπλό καλαθάκι με 14 γραμμάρια καφέ.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από evaskal » Πέμ Σεπ 10, 2015 4:00 pm

Ξέχασα να διευκρινίσω οτι από τα 12-15 δλ που χρειάζονται για να φανεί η πρώτη σταγόνα, τα πρώτα 10 - 12 διαρκεί η άνοδος της πίεσης στα 9,5 με 10 bar.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Σεπ 10, 2015 4:03 pm

Απλά κόψε πιο χοντρά τον καφέ (αφού έχεις δικό σου μύλο) μέχρι να έρθουν οι χρόνοι εκεί που τους θέλεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Πέμ Σεπ 10, 2015 4:33 pm

Κρίμα όμως φίλε να έχεις μια τόσο ωραία μηχανή και να χρησιμοποιείς τον ascaso για μύλο, όποτε μπορέσεις κάνε μια αναβάθμιση και σε αυτόν. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Σεπ 10, 2015 6:00 pm

Για αρχή καλός είναι ο ascaso δεν είναι εκεί το πρόβλημα αλλά ή εμπειρία.
Είχα mazzer sj (φίλου) και τώρα έχω έναν mini i2 σαφώς καλύτερο άλεσμα ο sj αλλά το μικρό μέγεθος το mini i2 είναι πολύ βολικό.
Τον σηκώνει και τον κοπανάς πλάγια ελαφρά στο τέλος και έτσι έχει έλαχιστη κατακράτηση σε σχέση με τον sj.

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Πέμ Σεπ 10, 2015 6:58 pm

Και ο mazzer mini που έχω πλέον, κρατάει πολύ καφέ πανάθεμα τον.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Σεπ 10, 2015 10:03 pm

Γενικά δεν είναι κακοι οι mazzer στη κατακράτηση αλλοι κρατάνε και 7gr μέσα.
Αλλά εγώ συνηθισμένος χρόνια πολλά (από Ιταλία) με τους manual ετρωγα πολυ ώρα να καθαρίσω σχολαστικά τον mazzer και μου εβγαζε τελικά τον καφέ απο την μύτη.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από evaskal » Παρ Σεπ 11, 2015 2:59 pm

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Όσον αφορά στην άλεση, στις αρχικές δοκιμές άλεθα πιο χοντρά και παρατηρούσα το ίδιο φαινόμενο. Καμιά 10αριά δλ. για να ανέβει η πίεση και μετά μερικά ακόμα για να τρέξει η πρώτη σταγόνα. Με τη διαφορά βέβαια ότι από εκεί και μετά άρχιζε μια πολύ γρήγορη ροή… Κάποιο chaneling που προφανώς δεν το κατάλαβα… έτσι άρχισα να μετακινούμαι προς το πιο λεπτό κόψιμο. Και φυσικά οι χρόνοι ανέβηκαν κι άλλο…

Χθες καθάρισα καλά το μύλο, άλεσα και πιο χοντρά και έτσι κινούμε στα 10 δλ. για την πρώτη σταγόνα και κάπου 30δλ για τα 60ml. Ο καφές πίνετε άνετα σκέτος (δυστυχώς είναι από Μakrο, όχι speciality). Απλώς βρε παιδιά αυτό που με μπέρδεψε είναι ότι σε βιντεάκια που έβλεπα στο ίντερνετ σχετικά με την συγκεκριμένη μηχανή, η πρώτη σταγόνα έπεφτε μέσα σε 7-8 δευτερόλεπτα, πράγμα που με έβαλε σε σκέψεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τη δική μου.

Τώρα όσο για την εμπειρία… Το μόνο που έχω να πω είναι ότι μέχρι πρότινος ήμουν με μια «ψεύτικη» μηχανή... Έχω, λοιπόν, όση εμπειρία θα μπορούσε να αποκτήσει κάποιος από αυτή. Τέτοιο άρμα σαν την Expobar δεν είχα ξανά δει. Έχω πολύ δουλειά να κάνω…
Κρίμα όμως φίλε να έχεις μια τόσο ωραία μηχανή και να χρησιμοποιείς τον ascaso για μύλο, όποτε μπορέσεις κάνε μια αναβάθμιση και σε αυτόν. :oneup:
Το μόνο σίγουρο Βασίλη. Με την πρώτη ευκαιρία θα γίνει αναβάθμιση
το μικρό μέγεθος το mini i2 είναι πολύ βολικό.
Τον σηκώνει και τον κοπανάς πλάγια ελαφρά στο τέλος και έτσι έχει ελάχιστη κατακράτηση σε σχέση με τον sj.
Ναι πράγματι πολύ βολικός λόγω μεγέθους. Με το κοπάνισμα εμένα δεν μου κρατάει καθόλου (από οτι μου λέει η ζυγαριά τουλάχιστον). Το μόνο που δεν με βολεύει είναι το τουνελάκι του. Θα ήθελα να έρχεται λίγο πιο έξω ώστε ο καφές να πέφτει στο κέντρο του κλείστρου κι όχι στην άκρη.

Εs.El.

Re: Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Εs.El. » Κυρ Οκτ 04, 2015 2:10 pm

evaskal έγραψε:Αγαπητοί συμφορουμήτες,

Πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας καινούριας Expobar Brewtus IV dual boiler. Από την πρώτη μέρα παρατηρώ κάτι το οποίο μου φαίνεται παράξενο όσον αφορά στη λειτουργία της. Ειδικότερα, κατά τις εκχυλίσεις μου βλέπω οτι από τη στιγμή που θα σηκώσω το λεβιέ του Ε61 και ενεργοποιηθεί η αντλία (vibe pump) χρειάζονται 12-15 δευτερόλεπτα μέχρι να πέσει η πρώτη σταγόνα στο φλυτζάνι και συνολικά 40-45 δλ για να παραχθούν τα 50ml ροφήματος. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό ή κάτι δεν πάει καλά με την μηχανή;
Η OPV είναι ρυθμισμένη στα 11 bar (ένδειξη του μανομέτρου κατά τη χρήση του τυφλού) και συνήθως χρησιμοποιώ διπλό καλαθάκι με 14 γραμμάρια καφέ.
Ρυθμίζεις στα 10 Bar με τυφλό. Τα 11 είναι πολλά. Επίσης ο χρόνος της πρώτης σταγόνας είναι φυσιολογικός για τη συγκεκριμμένη μηχανή. κάνε κοπή έτσι ώστε να πάρεις τα 50 ml στα 25 sec. Αν και τα 50 ml είναι πολλά για τα 14 γραμμάρια του καφέ. Ο καφές πάει προς lungo. Θα σου πρότεινα περίπου 40-45ml.

jemelinia
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Μάιος 01, 2013 4:53 pm

Re: Απορία σχετικά με την Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από jemelinia » Τετ Δεκ 16, 2015 12:58 pm

Πως την βλεπεις μετα απο τρεις μηνες χρησης;

Απάντηση