VESUVIUS

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

VESUVIUS

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Μαρ 07, 2014 6:08 pm

O πρώην Export Manager της ΙΖΖΟ, Antonio Nurri (του οποίου παιδι είναι η Alex Duetto), δημιούργησε μια νέα εταιρία, την Ambient&spresso
Nα και η VESUVIUS, η πρώτη μηχανή διπλού μπόιλερ της νέας εταιρίας: Και Ε61 (το οποίο θαυμάζω) και 5 προγραμματιζόμενα Pressure profiles και ανοξειδωτα μπόιλερς και και και...
http://www.bellabarista.co.uk/vesuvius- ... chine.html :inlove:

Ναχουμε να ονειρευόμαστε... :cfstd:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Y.V την Παρ Μαρ 07, 2014 6:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: VESUVIUS

Δημοσίευση από re4male » Παρ Μαρ 07, 2014 6:11 pm

μετα απο ενα καφε απο αυτην την μηχανη σκεφτομαι να παω και μια βολτα με την φερραρι μου... :a049: :a049: :a049:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: VESUVIUS

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Μαρ 07, 2014 6:37 pm

Φαινεται τέλεια σε δυνατότητες!

Πολλα ηλεκτρονικα ομως αρχιζουν να μπαινουν στις μηχανες και τα φοβάμαι. (είναι και ένας λόγος που επέλεξα την Duetto, εναντι άλλων με «αποκλειστικά δικά τους» ανταλλακτικα.)
Σημερα υπάρχουν μηχανές του 70 που με ένα απλό σερβις, ακόμα λειτουργούν και παραγουν άριστο εσπρεσσο.
Μιλαμε για 45 χρονων μηχανές.
Αν πχ σε 15-20 χρονια, δεν μιλάω για πιό πολλά, καει πχ το πανελ του κάθε Βεζούβιου, θα υπαρχει ανταλλακτικό, ή θα κάτσεις στην κορυφή του; :lol: (αν και δυστυχώς αυτή είναι η φιλοσοφία σημερα για όλα τα προιόντα! Μετα από κάποιον καιρό να αναγκάζεσαι να παίρνεις άλλο)

dio

Re: VESUVIUS

Δημοσίευση από dio » Παρ Μαρ 07, 2014 6:54 pm

Πολυ ομορφη μηχανη...
Και εγω Γιαννη θα προτιμουσα πιο manual πραγματα αλλα οπως ειπες ....και εχεις δικιο :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: VESUVIUS

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μαρ 07, 2014 8:25 pm

Πολύ super μηχανή αλλά και εγώ συμμερίζομαι τις ανησυχίες σας. Μάλλον στην σχεδίαση θα έπρεπε να υπάρχει και η πρόβλεψη για κάτι σαν manual override ώστε να μπορούσε η μηχανή να είναι λειτουργική ως μια απλή ημιαυτόματη με standard κατασκευαστικά κομμάτια.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
miltoshellas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2015 10:11 am
Όνομα: Μιλτιάδης
Μηχανή:: Alex Duetto III
Μύλος:: Fiorenzato F64E
2ος Μύλος:: 1Ζpresso JX pro
Οι καφέδες μου:: αμ έλα ντε !
Τοποθεσία: Χίος

Re: VESUVIUS

Δημοσίευση από miltoshellas » Παρ Απρ 03, 2015 1:45 pm

αν και φαίνεται θηρίο (ειδικά το βάθος της) είναι πολύ ελαφρύτερη από την Duetto

Theodore
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2010 8:13 pm

Re: VESUVIUS

Δημοσίευση από Theodore » Δευ Ιαν 09, 2017 6:47 pm

Y.V έγραψε:Φαινεται τέλεια σε δυνατότητες!

Πολλα ηλεκτρονικα ομως αρχιζουν να μπαινουν στις μηχανες και τα φοβάμαι. (είναι και ένας λόγος που επέλεξα την Duetto, εναντι άλλων με «αποκλειστικά δικά τους» ανταλλακτικα.)
Σημερα υπάρχουν μηχανές του 70 που με ένα απλό σερβις, ακόμα λειτουργούν και παραγουν άριστο εσπρεσσο.
Μιλαμε για 45 χρονων μηχανές.
Αν πχ σε 15-20 χρονια, δεν μιλάω για πιό πολλά, καει πχ το πανελ του κάθε Βεζούβιου, θα υπαρχει ανταλλακτικό, ή θα κάτσεις στην κορυφή του; :lol: (αν και δυστυχώς αυτή είναι η φιλοσοφία σημερα για όλα τα προιόντα! Μετα από κάποιον καιρό να αναγκάζεσαι να παίρνεις άλλο)
Ετσι την πάτησα κι εγώ με τη Reneka,που μετά από 15 χρόνια άριστης λειτουργίας,χρειάζεται σέρβις,αλλά ρωτώντας στο εργοστάσιο στη Γαλλία,έμαθα ότι τα περισσότερα ανταλλακτικά,δεν υπάρχουν πια.Τόμπολα...
Μπήκα τωρα εδώ γιατί γκούγκλαρα για να δω για τη Βεζούβιους κι έπεσα πάνω.
Και τώρα,μετά τη Ρενέκα,που ηταν άριστη,δεν ξέρω τι να κάνω.Αν δεν βρω κάτι καλό,που να μη μου πάρει και τα σώβρακα,θα πίνω το ακριβό Νεσκαφέ,Cap Colombie,που το φέρνω από την Αγγλία,γιατί τα άλλα είναι χώμα.
Κρίμα που είχα βάλει και μία smart plug,ώστε να ανάβω τη μηχανή πριν σηκωθώ απ' το κρεβάτι ειδικά το χειμώνα, με το κινητό...

Απάντηση