EXPOBAR office control

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
Mastro
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 8:21 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: EXPOBAR office contr
Μύλος:: Rancilio MD 50
Τοποθεσία: Γλυφάδα

EXPOBAR office control

Δημοσίευση από Mastro » Τετ Ιαν 15, 2014 7:35 pm

Εδώ και μερικές μέρες είμαι ο ευτυχής κάτοχος μίας EXPOBAR office control. Την μηχανή την πήρα μεταχειρισμένη και είχε περάσει τα προηγούμενα χρόνια της σε μία πιτσαρία σύμφωνα με τον άνθρωπο που μου την πούλησε. Το άνοιγμα της μηχανής ήταν μάλλον μια ευχάριστη έκπληξη αφού πουθενά δεν υπήρχε ίχνος διαρροής ή σκουριάς. Αλλά για αυτά θα πούμε αργότερα.
DSC00553.JPG
Η μούρη
Η μηχανήΤεχνικά χαρακτηριστικά.
Διαστάσεις: Πλάτος :26,7 εκ. Χ Ύψος: 38εκ. Χ Βάθος 44,50 εκ. (σχετικά λογικές διαστάσεις,…Ο Rancilio MD50 φαίνεται μικρός) Ανοξείδωτο ατσάλι ANSI 304 εξωτερικά
DSC00551.JPG
Ο όγκος
Βάρος : 20 κιλά . Δοχείο νερού: 2,7 λίτρα νερού ή απευθείας σύνδεση στο δίκτυο με το διακόπτη και την σωλήνα προεγκατεστημένα.
Μονωμένο Χάλκινο ΗΧ Boiler 1,5 lit., Group E61 Faema, 3-way solenoid valve , Adjustable OPV, Safety valve,16 bar Vibe pump, 2000W αντίσταση
Διαφέρει από την δίδυμη αδελφή της pulser από τους 5 αυτόματους διακόπτες αφής στο μπροστινό μέρος. Οι διακόπτες είναι προγραμματιζόμενοι και ελέγχουν ml. Τέσσερις διαφορετικούς καφέδες όπως αναφέρει, μικρό και μεγάλο, μονό ή διπλό espresso και ένα χειροκίνητο. Επίσης μέσο των διακοπτών μπορείς να ξεκινήσεις την αυτόματη διαδικασία καθαρισμού back flush. (υπόσχομαι να την τραβήξω video έχει πλάκα). Επίσης ειδοποιεί ότι κάτι πάει στραβά (έλλειψη νερού στο δοχείο κλπ) και σταματάει την θέρμανση του boiler. Επίσης έχει σειριακή έξοδο RS-232 (δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό) για σύνδεση με υπολογιστή. Νομίζω ότι είναι εμφανής η έλλειψη θύρας USB, δεν παίζει φωτογραφίες και δεν φτιάχνει μακαρόνια. :OOPS: Αυτά τα πέντε κουμπάκια κάνουν και άλλα πράγματα αλλά προς το παρών βαριέμαι και να τα διαβάσω. Γενικά το έχουν παρακάνει με τα ασφαλιστικά διακοπτάκια. Όλο το δοχείο νερού πατάει σε ένα κλαπέτο που αποκάτω έχει ένα ελατήριο και ένα διακόπτη, όταν αδειάσει το δοχείο το ελατήριο να σηκώσει το κλαπέτο με το άδειο δοχείο και ο διακόπτης κόβει το ρεύμα.Αυτό που μου αρέσει είναι τα ψηλά ποδαράκια της μηχανής που επιτρέπουν καλώδια και σωλήνες να είναι απο κάτω και κυρίως να φευγουν τα νερά σε περίπτωση διαρροών και να στεγνώνει η μηχανή χωρίς να σκουρίαζει τίποτα.
Στην ουσία: Είδα την μηχανή σε αγγελία και πήγα να την δω. Ο άνθρωπός που την πούλαγε δεν είχε ιδέα από την μηχανή. Την βάλαμε στην πρίζα, βάλαμε και νερό. Πράγματι η μηχανή ζεστάθηκε (γενικά ζεσταίνεται πολύ γρήγορα ), η αντλία δούλευε (γενικά χαλάει τον κόσμο, το πρώτο mod θα είναι μόνωση) και κάποια στιγμή έτρεξε και λίγο νερό από το portafilter αφού πατάγαμε κάνα μισάωρο ότι κουμπί βλέπαμε. :a014: Αποφάσισα να την πάρω παρόλο το ότι δεν δούλεψε κανονικά.
Στο σπίτι τα πράγματα χειροτέρεψαν, η μηχανή ζεσταίνονταν κανονικά , η αντλία ακούγονταν ότι δούλευε αλλά νερό από το σωληνάκι του δοχείου δεν τράβαγε. Ξεκίνησα λοιπόν με την σειρά. Σωληνάκι-διακόπτης για σύνδεση στο δίκτυο, γυρισμένος σωστά-μετά ένα μαύρο πράγμα το οποίο είχε είσοδο και έξοδο νερού και έφευγαν τρία καλώδια για το control panel. Τα καλώδια κούμπωναν με ένα βύσμα με βίδα. Στην συνέχεια τρεις βίδες σφράγιζαν το πράγμα. Μέσα μια μικρή φτερωτή η οποία γυρνά όταν περνάει νερό και πάει στην αντλία που ακολουθεί. Όταν δεν περιστρέφεται γιατί δεν περνάει νερό στέλνει σήμα και σταματάει η αντλία και η αντίσταση. Σε αυτό το πραγματάκι είχε εγκλωβιστεί αέρας και δεν διάβαζε νερό και……Αμέσως μετά όλα δούλευαν ρολόι. :oneup:
Αφού άνοιξα την μηχανή διαπίστωσα πως δεν είχε ποτέ καμία διαρροή και γενικά εσωτερικά ήταν σαν καινούργια. Μόνο στην κορυφή του μπόιλερ υπήρχαν κάποια σημαδάκια από άλατα προϊόντα ψεκασμού της ασφαλιστικής βαλβίδας. Εγώ σε μία ώρα έκανα περισσότερα παίζοντας με την βαλβίδα. Πήρα λοιπόν την απόφαση να μην ανοίξω Boiler σωλήνες και έχω μετά να στεγανοποιήσω όλα αυτά αφού φαίνεται πως η μηχανή είχε ήπιο προηγούμενο βίο.
DSC00543.JPG
3-way solenoid valve
DSC00538.JPG
εσωτερικά
DSC00537.JPG
εσωτερικά
Ακολούθησε αφαλάτωση . Αρχικά με 3 λίτρα κιτρικό οξύ σε 10% κ.β. ξέπλυμα με απιονισμένο 5 λίτρα, μετά 2 λίτρα με 2 φακελάκια dezcal . ξέπλυμα με άλλα 5 λίτρα απιονισμένο. Αρκετά back flush με cafiza χειροκίνητα και μετά που διάβασα το έβαλα να παίξει και μόνο του.
Εχώ αρχίσει να πίνω καφεδάκια χωρίς να έχω ρυθμίσει μύλους, ποσότητες ml και τα σχετικά για να σηκώσω και κανένα video.(Σχεδόν ένα χρόνο προσπαθώ στο youtube να θυμιθώ πως ανεβάζουν, ξέρω άργησα αλλά το βρήκα). Πάντως χωρίς να έχω ψαχθεί και τα αποτελέσματα έρχονται εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: EXPOBAR office control

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 15, 2014 7:47 pm

Super αγορά Γιώργο. :a013:
Καλορίζικη, είμαι σίγουρος ότι θα σου δώσει χωρίς πολύ κόπο πολύ ωραία καφεδάκια. Περιμένουμε και video με την μηχανή σε δράση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

strider19

Re: EXPOBAR office control

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Ιαν 16, 2014 3:25 pm

Αν η τιμη ηταν καλη, νομιζω οτι εβγαλες λαβρακι. Καλοριζικη και καλα :coffee:

Η συνδεση που λες ειναι αυτες οι φαρδιες σειριακες θυρες που συδεαμε παλια τους εκτυπωτες. Ετσι απο περιεργια, τι μπορεις να δεις αμα την συνδεσεις στον υπολογιστη? Λεει το μανουαλ?

Άβαταρ μέλους
Mastro
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 8:21 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: EXPOBAR office contr
Μύλος:: Rancilio MD 50
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: EXPOBAR office control

Δημοσίευση από Mastro » Πέμ Ιαν 16, 2014 3:52 pm

Την πήρα 430€. Την θύρα θα την βγάλω φωτό, αλλά γενικά μπορείς να προγραμματίζεις όγκους νερού που θα περάσουν και από που. Ακόμα και το βρυσάκι του ζεστού νερού για να βγάζει έτοιμη δόση για τσάι.Υπερβολές νομίζω. Το manual το βρήκα στο διαδίκτυο. Επειδή όμως είναι γενικό και μπερδεύει και άλλα μοντέλα θέλει μελέτη. Λέει οτι ελέγχεις την θερμοκρασία του PID :a080: Μόνο που εγώ δεν είδα να έχει τίποτα τέτοιο, θα θελα αλλά......

Άβαταρ μέλους
Hillmaster
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 3:47 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Illy Iperespresso
Μύλος:: Ποτέ ξανά Mahlkoenig
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι, και διπλοί
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: EXPOBAR office control

Δημοσίευση από Hillmaster » Πέμ Ιαν 16, 2014 4:00 pm

Ωραία γκατζετιά (sic) η συγκεκριμένη μηχανή... :oneup:

Καλορίζικη και καλοδούλευτη!

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: EXPOBAR office control

Δημοσίευση από glf » Πέμ Ιαν 16, 2014 4:48 pm

τεφαρίκι για την κατάσταση που την βρήκες. τι χρονολογίας να είναι δηλαδή;

Άβαταρ μέλους
Hillmaster
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 3:47 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Illy Iperespresso
Μύλος:: Ποτέ ξανά Mahlkoenig
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι, και διπλοί
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: EXPOBAR office control

Δημοσίευση από Hillmaster » Πέμ Ιαν 16, 2014 5:21 pm

Από την πλακέτα που φαίνεται στην τρίτη φωτογραφία διαβάζω: Fecha Fabricacion Mayo 2006.

Οπότε μιλάμε για Μάϊο του 2006.

strider19

Re: EXPOBAR office control

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Ιαν 16, 2014 7:33 pm

Νομιζω μια χαρα σου εκατσε σε αυτη τη τιμη. Εισαι σιγουρος οτι δεν εχει pid, εσωτερικα? Μπορει να ειναι κλειστου τυπου και να ρυθμιζει μονο σπο pc.

Άβαταρ μέλους
Mastro
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 8:21 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: EXPOBAR office contr
Μύλος:: Rancilio MD 50
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Auto backflush

Δημοσίευση από Mastro » Σάβ Μάιος 17, 2014 10:10 pm

Όπως είχα υποσχεθεί με την πρώτη ευκαιρία θα έβαζα ένα βιντεάκι από το αυτόματο backflush που κάνει η μηχανή. Η διαδικασία μάλλον παιδική. Αφού κουμπώσεις το γυμνό με Cafiza, κλείνεις τον κεντρικό διακόπτη, κρατάς πατημένο ένα από τα τέσσερα κουμπιά (το 2 short coffees, τρίτο από δεξιά) και ανάβεις τον κεντρικό διακόπτη. Ο κύκλος πέντε backflush ξεκινά και τελειώνει μόνος του.
http://youtu.be/FAy4QS6Pa_s

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: EXPOBAR office control

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μάιος 17, 2014 11:39 pm

Καλοοοοό!
Ευχαριστούμε Γιώργο για το video. :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση