VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Marvellous_Cain

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Marvellous_Cain » Κυρ Ιούλ 21, 2013 8:01 pm

Καλορίζικη και από μένα.
Όταν ανοίξεις τον Sumatra Mandheling θέλω την άποψή σου :)

Άβαταρ μέλους
nikos_v80
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 30, 2013 6:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: VBM Domobar Super 2b
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από nikos_v80 » Δευ Ιούλ 22, 2013 1:29 pm

@Strax
Σωστή η παρατήρησή σου για το manual, είναι λεπτομερέστατο. Αν και είχε βγει για την έκδοση 3.0, νομίζω ότι καλύπτει και την 3.5 που είναι η δική μου. Ουσιαστικά οι διαφορές έχουν να κάνουν με τον εσωτερικό σχεδιασμό και μόνωση ώστε να μεγιστοποιείται η θερμοκρασιακή σταθερότητα, με τη διαχείρηση του φορτίου της μηχανής (Power Management Control System) ώστε να κρατάει σχετικά χαμηλή την κατανάλωση ρεύματος, έχει μικρότερο boiler νερού για να ζεσταίνεται γρηγορότερα και να ανανεώνεται πιο συχνά το νερό που χρησιμοποιεί και βγαίνει αποκλειστικά πλεόν με περιστροφική αντλία.
Αν στη δική σου σηκώσεις το warming tray, τι αναφέρει στο ταμπελάκι για τις version 1&2? Σε μένα γράφει Version 1: Levetta, Version 2: 2B.
Όσον αφορά το boiler του ατμού, το ανάβω ορισμένες φορές κι όχι πάντα, διότι αφενός δεν πίνω cappucino συχνά κι αφετέρου προτιμώ να το χρησιμοποιώ πιο αραιά ώστε να μη χρειαστεί άμεσα αφαλάτωση λόγω του διαρκούς βρασμού του νερού. Επίσης, την έχω βάλει σε χρονοδιακόπτη και κάθε φορά που είναι να φτιάξω καφέ, μέσα στη βδομάδα, είναι αναμμένη για τουλάχιστον 1 ώρα. Το Σ/Κ είναι όλη τη μέρα ανοιχτή.
Αν κι ακόμα εξοικειώνομαι με τη χρήση της και δουλεύω την τεχνική μου, η μηχανή ως τώρα είναι αστέρι! Ωστόσο δυο πράγματα με έχουν προβληματίσει:
α)η θερμοκρασία που κρατάει σταθερά η μηχανή είναι 1 βαθμό χαμηλότερη από αυτή που ρυθμίζω στο PID, δηλ. αν τη ρυθμίσω στους 92, μετά από λίγη ώρα θα φτάσει εκεί για κάποια δευτερόλεπτα και θα σταθεροποιηθεί στους 91. Για να ξαναπάει στους 92, χρειάζεται 1 βαρβάτο flush για να πέσει η θερμοκρασία και να πάρει μπροστά το PID. Όπου και πάλι θα μείνει στους 92 ελάχιστα και στη συνέχεια θα "ισορροπήσει" στους 91.
β)προσπαθώντας να φτιάξω αφρόγαλα, έχω πετάξει ως τώρα γυρω στα 6 λίτρα γάλα, διότι προλαβαίνει και το βράζει προτού αυξηθεί σημαντικά σε όγκο. Αν κι έχω δοκιμάσει διαφορετικές ποσότητες και μάρκες γάλακτος, γωνίες του wand και της γαλατιέρας καθώς και το πόσο θα ανοίξω τη βαλβίδα, δεν έχω πάρει το αναμενόμενο αποτέλεσμα (2-3 mm κρέμας από πάνω και το υπόλοιπο κανονικό γάλα, απέχει κατά πολύ από το επιθυμητό). Η ένδειξη στο μανόμετρο είναι 1,5bar κι αν ανοίξω εντελώς τη βαλβίδα, μέσα σε 15''-20'' η πίεση πέφτει στο 0,5bar. Ακόμα το ψάχνω λοιπόν...

@Marvellous_Cain
Στα όρια του :offtopic: , ο Sumatra Mandheling ήταν ο 2ος που άνοιξα. Το καλύτερο αποτέλεσμα μου το έδωσε στα 18gr, 90-91 C και καλό πάτημα για να πάρω περίπου 60ml (δεν έχω ακόμα δοσομετρικό ποτηράκι) σε 29''. Η γεύση του δε μου φάνηκε περίπλοκη, θύμιζε την πικράδα του κακάο, σώμα μέτριο και σχετικά ήπια οξύτητα. Συμπαθητικός καφές, αλλά σε σχέση με το Antigua Acate και το Sidamo (ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!) που πίνω από προχθές, μου φάνηκε υποδέεστερος.

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Strax » Δευ Ιούλ 22, 2013 2:24 pm

Οι μόνες διαφορές της 3 από την 3,5 είναι οι παρακάτω:

Version 3.5 now has both boilers, coffee and steam, fully insulated. The drip tray cover has been enhanced with a hole to reduce 'splatter' from the 3 way valve extended below the grouphead.

Που η αλήθεια είναι ότι την πρώτη δεν την καταλαβαίνω, γιατί και στην 3 είναι τα 2 boiler μονωμένα. Λογικά έχει νέα μόνωση??

Οι υπόλοιπες αλλαγές αναφέρονται ανάμεσα στην 2 και στην 3.

Εγώ ανάβω και τα 2 boiler γιατί βλέπω ότι έτσι ζεσταίνεται πολύ καλά ολη η μηχανή. Σχετικά με το καπουτσίνο είχε αρχίσει να ζεσταίνει όταν την πήρα και έχω φτιάξει 3-4 καφέδες. Με δυσκόλεψε γιατί έχει πολύ δύναμη και θέλει συνήθεια, αλλά δεν ήταν κακό το αποτέλεσμα. Ίσως δοκίμασε να ανοίξεις τον ατμό πιο λίγο μέχρι να την μάθεις.

Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω όταν πάω σπίτι.

Άβαταρ μέλους
nikos_v80
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 30, 2013 6:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: VBM Domobar Super 2b
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από nikos_v80 » Δευ Ιούλ 22, 2013 3:06 pm

Ενδεχομένως να έχουν αλλάξει το υλικό της μόνωσης. Πάντως δεν ισχύει ότι έχει κάποια ειδικά διαμορφωμένη τρύπα στο κάλυμμα του drip tray συγκεκριμένα για την εκτόνωση του grouphead. Το ίδιο πλέγμα είναι παντού. Ίσως να έκαναν πιο μεγάλους τους βρόγχους για να έχει μικρότερη αντίσταση στο νερό που φεύγει με πίεση. Τον ατμό θα συνεχίσω να τον δουλεύω, καποια στιγμή θα το πετύχω.

Marvellous_Cain

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Marvellous_Cain » Τρί Ιούλ 23, 2013 9:58 pm

@nikos_v80 Off topic:
Δοκιμάζοντας τον porlex μιας και ο Vario ακόμα να έρθει από τα "ξένα" με τον συγκεκριμένο καφέ βγάζω ένα βαρύ στην γεύση φλιτζάνι... Είναι ο καφές τέτοιος ? Μου φαίνεται πολύ δυνατός σε σχέση με ότι έχω δοκιμάσει ως τώρα.
Εδώ μια εκχύλιση --> www.youtube.com/watch?v=NFCv7LoeDqQ | Αυτό είναι με 17gr και σχεδόν τέρμα άλεση... εξ ου και το αργοπορημένο της εκχύλισης... Έχω θέμα στο να βρω το 1-2 κλικ που λένε όλοι στον porlex :(

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Strax » Δευ Ιαν 27, 2014 6:11 pm

Προτείνω σε ολους τους κατόχους της συγκεκριμένης μηχανής να τσεκάρουν το συντομότερο δυνατόν το οφσετ στο Pid, σύμφωνα με τις οδηγίες που θα βρουν στο αναλυτικό αμερικάνικο manual (υπάρχει λίνκ στο τέλος της 1ης σελίδας).

Όπως θα δείτε εκεί το offset πρέπει να είναι 19 βαθμούς όταν έχουμε επιλέξει Fahrenheit και 10 βαθμούς όταν έχουμε ρυθμίσει σε βαθμούς κελσίου, όπου είναι και λογικό μια και αυτή είναι η σωστή αντιστοιχία.

Στη δικιά μου που είναι ευρωπαϊκή έβλεπα βαθμούς κελσίου, αλλά βρήκα να είναι ρυθμισμένη στους 19 βαθμούς. Αυτό όπως το καταλαβαίνω σημαίνει ότι τελικά το νερό που έτρχε από το γκρουπ ήταν 9 βαθμούς πάνω από αυτό που νόμιζα και είχα ρυθμίσει.

Έκανα την αλλαγή διστακτικά σε 10 βαθμούς, αλλά τα αποτελέσματα φαίνεται να δικαιώνουν το αμερικάνικο manual.

Οι εκχυλίσεις έχουν ηρεμήσει αρκετά, παίρνω πιο πολλά αρώματα και έχει βελτιωθεί και η σταθερότητα των αποτελεσμάτων.

Επίσης, η θερμοκρασία που εμαφανίζει το pid είναι πολύ πιο κοντά πλέον σε αυτ΄ή που έχει ρυθμιστεί, ενώ πριν συνήθως έμενε 1 βαθμό κάτω και στιγμιαία ανέβαινε στη προγραμματισμένη θερμοκρασία.

Άβαταρ μέλους
nikos_v80
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 30, 2013 6:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: VBM Domobar Super 2b
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από nikos_v80 » Τετ Ιαν 29, 2014 12:54 am

Στράτο, κατ' αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ απο μένα, αφού δοκίμασα το απόγευμα αυτό που πρότεινες κι έχω την εντύπωση ότι έχεις δίκιο. Αν και είχα διαβάσει το συγκεκριμένο manual, το αγνόησα διότι στο βιβλίο που ήρθε μαζί με τη μηχανή έλεγε ότι η προρυθμισμένη τιμή για το offset είναι 20. Σε κάθε περίπτωση θα το αφήσω στο 10 για να επιβεβαιώσω τη διάφορα προς το καλύτερο κι εννοείται ότι θα επανέλθω με περισσότερα σχόλια. Πάντως ο fazenda daterra sunrise Brazil που έφτιαξα απέκτησε πολυπλοκότητα και αρώματα, χωρίς να κάνω τίποτα διαφορετικό εκτός από τη ρύθμιση του offset! Τώρα μένει να επαληθευτεί στις επόμενες μέρες. Στη περίπτωση αυτή κάθε καφές που πέρασε από τα χέρια μου, πρέπει να ξαναδοκιμαστεί, αφού η θερμοκρασία της εκχύλισης ήταν... γιούχου!

G.F.

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από G.F. » Πέμ Ιαν 30, 2014 8:38 am

Για να μην γίνονται παρανοήσεις σχετικά με το offset.

Σωστά και το ρυθμίσατε στους 10c. Η ρύθμιση του Offset είναι κυρίως ψυχολογικού χαρακτήρα για τον χρήστη!

Γνωρίζω κόσμο που δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η ένδειξη των 10c παραπάνω.

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Strax » Πέμ Ιαν 30, 2014 6:05 pm

Όταν επιλέγουμε τη θερμοκρασία στο PID, αυτή δεν περιλαμβάνει και το offset αναγκαστικά??

Όταν επιλέγω 93 βαθμούς πχ, πόσους βαθμούς ζεσταίνει τελικά το boiler, 103 ή 112 (10 offset vs 19 offset)?

Δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά, αλλά αυτό που επιλέγω περιλαμβάνει και το όποιο offset τελικά.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Ιαν 30, 2014 6:25 pm

Ο Γιωργος εννοεί (και συμφωνώ απολύτως μαζί του), ότι εφ όσον βρίσκεις και ρυθμίζεις σε κάθε καφέ την θερμοκρασία με την γεύση και την ισορροπία πικρου-ξυνού, δεν έχει σημασία αν το οφσετ είναι ρυθμισμένο σωστά ή όχι.
Ξερω πολλούς που ενω η γευση τους πρεπει να λέει άλλα, δεν τολμούν να δοκιμάσουν, αλλά κυρίως να μείνουν ψυχολογικά σε άλλη θερμοκρασία εκτος των 92 βαθμών (κι όμως υπάρχουν καφέδες που χρειάζονται 86 και άλλοι που χρειάζονται 96), ακυρώνοντας έτσι σε μεγαλο βαθμό, την ευχρησία και την δυνατότητα των μηχανών με PID
Δεν είναι δυνατον καποιος που κανει πχ εκχυλίσεις με 9-10 βαθμους κάτω, να μην αρχιζε να ανεβάζει μεχρι να βρει την ιδανική, κι ας έδειχνε η οθόνη όσο ήθελε...(τότε αν έβλεπε τόσο περιεργη ένδειξη θα ψαχνοταν για το αν αυτή που δειχνει η μηχανή, αντιστοιχεί με την πραγματική)

Απάντηση