VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
nikos_v80
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 30, 2013 6:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: VBM Domobar Super 2b
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Τοποθεσία: Πειραιάς

VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από nikos_v80 » Πέμ Ιούλ 11, 2013 1:20 am

Εδώ και λίγες ώρες (και κάμποσα καφεδάκια) είμαι ευτυχής κάτοχος της μηχανής του τίτλου! Η αγορά έγινε από το barista.gr, κατόπιν συνεννόησης με το Βασίλη, και είναι αυτήν: http://barista.gr/Vibiemme-Domobar-Supe ... Boiler-Pid . Η μηχανή που έχω στα χέρια μου είναι κομμάτι ελαφρώς μεταχειρισμένο, σε άριστη όμως κατάσταση, το οποίο και είδαμε χθές όταν πήγαμε με τη γυναίκα μου στα γραφεία των παιδιών στις Αχαρνές. Αν και τα λόγια για το Βασίλη και τους συνεργάτες του δεν είναι αρκετά για να περιγράψουν τη φιλικότητα και τον επαγγελματισμό ταυτόχρονα, που συναντήσαμε για νέα παιδιά με όρεξη γι'αυτό που κάνουν σε μια αγορά παγιωμένη (και παγωμένη!), με ζόρικο ανταγωνισμό, θα προσπαθήσω να κάνω ένα αντικειμενικό σχολιασμό στο σχετικό topic και όχι εδώ. Αφού φάγαμε καμιά ώρα να κουβεντιάζουμε, να περιεργαζομάστε τη μηχανη, να κάνουμε 3-4 εκχυλίσεις με καφέδες που άνοιξε επιτόπου ο Βασίλης, ήμασταν απολύτως σίγουροι πια για την αγορά. Σήμερα το απόγευμα λοιπόν ήρθε ο Νίκος (συνεργάτης του Βασίλη) με το πολυπόθητο κουτί. Στιγμιαία "μύρισε" Χριστούγεννα! Αν και μεταχειρισμένη, ήρθε καθαρισμένη διεξοδικά στη συσκευασία της, με όλα τα παρελκόμενα συν 5 Taresso συσκευασίες των 250gr από: Fazenda Romelia SHB (Costa Rica), Mandheling Gayo Mountain (Sumatra), Sidamo(Ethiopia), Antiqua Acate (Guatemala) και Turquino Lavado (Cuba), όλοι εκτός από τον τελευταίο ψημένοι στις 09/07! Ο κουβανέζικος έχει RD στις 26/06 και ήταν αλεσμένος(?). Μιλάμε οτί η χαρά μου ήταν ανείπωτη, ήταν σαν να ανοίγω το καλύτερο δώρο! Μετά από λίγα λεπτά χτυπαέι το τηλέφωνο και ήταν ο (Αη-)Βασίλης για να δει αν είχα παραλάβει. Πραγματικά το παιδί χάρηκε με τη χαρά μου. Να σημειώσω εδώ ότι το να πάρουμε το συγκεκριμένο κομμάτι μηχανής ήταν απολύτως συνειδητή επιλογή, ανεξάρτητα από την οικονομική διαφορά κι εξηγούμαι: η μηχανή είναι 2-3 μηνών, οπότε εντός εγγύησης ακόμα, έχει ελάχιστη χρήση για την κατηγορία της (παρουσίαση στη HO.RE.CA και τα καφεδάκια 1 μήνα 3-4 ανθρώπων), την αγοράζω από επαγγελματία με εμπειρία που έχει κάνει σωστό priming στην αντλία και συντήρηση στα υπόλοιπα μέρη της και τέλος, για ό,τι προκύψει (όχι εύκολα γιατί η μηχανή είναι ΘΗΡΙΟ!) ξέρω ότι μπορώ να απευθυνθώ σε αυτόν και να το λύσουμε. Γεμίζω το tank, ανάβω τη μηχανή, παίρνει μπροστά η περιστροφική αντλία και η ανυπομονησία μου έχει ήδη ξεκινήσει να ανεβαίνει. Η 1 ώρα που την άφησα να ζεσταθεί (αν και ατελείωτη) ήταν μεγάλη δικαίωση. Είχα ήδη μια ανοιγμένη συσκευασία από Papua που είχα πάρει από τον Αρμενάκο και είχαμε πιεί το πρωί με τη γυναίκα μου από την προς απόσυρση XP2000, κόβω 18gr, levelling, καλό πάτημα, 90°C στο PID, 2''-3'' preinfusion και ξεκινάει το show! Ακόμα και αυτός ο καφές μικρομεσαίας κατηγορίας ανέβηκε επίπεδο σε γεύση, άρωμα και σώμα. Το puck μετά ήταν σχετικά στεγνό, με ξετρυπήματα όμως σε κάποια σημεία στην άκρη (δείγμα channeling?), υποθέτω λόγω του άθλιου πλαστικού tamper που έρχεται μαζί με τη μηχανή (Σημ. στον εαυτό μου: "άμεση αγορά tamper"). Ακολούθησαν κανά 2 ακόμα εκχυλίσεις με μικροδιαφορές στο βάρος του καφέ, που φαινόντουσαν αμυδρά στο φλυτζάνι. To μανόμετρο του ατμού ακλόνητο στο 1,1 ενώ του νερού κατά τη διάρκεια της εκχύλησης, έφτανε στα 8,2 και 8,5 με το τυφλό καλαθάκι. Ίσως να χρειαστεί να ανεβάσω την πίεση στο boiler του νερού. Το manual της μηχανής αρκετά διεξοδικό, αλλά για τις ρυθμίσεις του PID ούτε κουβέντα! Προς το παρόν μπορώ να παίζω μόνο με τη θερμοκρασία του νερού. Στο τέλος των "πειραμάτων" (κατά τις 23:00) είπα να δοκιμάσω και τον Turquino Lavado. Ο καφές όντως είχε άρωμα και (λιγότερο) γεύση φουντουκιού που αναφέρει στο προφίλ του, αλλά σχετικά υποτονικός σε σώμα και οξύτητα, μάλλον λόγω του ότι ήταν ήδη κομμένος. Παρεπιπτόντως η άλεση που είχε στα 19gr και τους 89°C, έδωσε blonding στα 28''-29''. Σίγουρα θα τον πάρω κάποια στιγμή σε σπυρί για τη δοκιμή που του αξίζει. Ήταν όμως ιδανική στιγμή για να περάσουμε στη λειτουργία του ατμού. Το ακροφύσιο με τις 2 τρύπες "ξερνάει" ατμό σαν επαγγελματικό ατμοσίδερο! Η 1η δοκιμή πήγε άπατη, κατάφερα να βράσω κυριολεκτικά το γάλα μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Καθαρίζω το χαμό κι αμέσως ξαναδοκιμάζω (η ένδειξη στο steam gauge ατάραχη) κρατώντας τo wand οριακά κάτω από την επιφάνεια του γάλακτος, οπότε είχα καλύτερο έλεγχο και σε λιγότερο από 30'' είχα κάτι που θύμιζε σωστό αφρόγαλο. Με το που το πρόσθεσα στο φλυτζάνι, ο καφές απογειώθηκε! Πολύ μακρία και γλυκιά φουντουκένια επίγευση. Το σακουλάκι αυτό θα καταναλωθεί αποκλειστικά σε freddo και cappucino (που ως τώρα ποτέ δεν πίναμε), ΝΟΜΟΣ. Η μηχανή θα μείνει αναμμένη ως το πρωί-μόνο το boiler του νερού-κι εγώ θα προσπαθήσω να κοιμηθώ μετά τη ντόπα καφεϊνης κι ενθουσιασμού! Στα άμεσα σχέδια είναι η προμήθεια tamper, χρονοδιακόπτη και ζυγαριάς ακριβείας (παρήγγειλα ήδη αυτήν: http://viewitem.eim.ebay.gr/1kg-1000g-x ... 08791/item ).
Θέλω ειλικρινά να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά στο forum για τις συμβουλές, τα σχόλια και τις απόψεις που μου πρόσφεραν ώστε να καταλήξω με αυτή τη μηχανή και με 1 τεράστιο χαμόγελο στη μούρη μου! Νομίζω ότι ξεκινάει 1 φοβερό ταξίδι από εδώ και πέρα. Έπεται συνέχεια.

nikatsip

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από nikatsip » Πέμ Ιούλ 11, 2013 9:23 am

Καλορίζικη, εύχομαι να απολαύσεις φανταστικές εκχυλίσεις!

Αναμένουμε "πολεμική" ανταπόκριση! (φωτογραφίες κλπ.)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιούλ 11, 2013 10:03 am

Διαβάζοντας το κείμενο σου Νίκο μου δίνει και εμένα την εντύπωση ότι τα Χριστούγεννα ήρθαν νωρίς στην περίπτωση σου. :D
Να σαι καλά εσύ και η οικογένεια σου και να απολαμβάνετε τα καφεδάκια σας από αυτόν τον κορυφαίο εξοπλισμό. Μην το συζητήσουμε εδώ, αλλά καλά θα ήταν να δεις και το τι χρειάζεται για να έχεις ένα καλό σύστημα φιλτραρίσματος του νερού στην παροχή του δικτύου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιούλ 11, 2013 10:17 am

Aλλη μια απόδειξη ότι οι μικρές απολαύσεις της ζωής δίνουν τις μεγάλες χαρές :coffee:

nikp81

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Ιούλ 11, 2013 11:05 am

Σου ευχομαι ολόψυχα να την χαρεις, και πιστευω οτι θα παρεις εκπληκτικά shots μιας και η μηχανη ειναι τερας :)

G.F.

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από G.F. » Πέμ Ιούλ 11, 2013 11:13 am

Μπράβο Νίκο, να την χαίρεστε. Δεν μασάει (από πίσω της ο Carlo Valente FAEMA E61) :oneup:

Άβαταρ μέλους
nikos_v80
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 30, 2013 6:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: VBM Domobar Super 2b
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από nikos_v80 » Πέμ Ιούλ 11, 2013 12:08 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές. Σήμερα στ'αλήθεια ξεκίνησε 1 αλλιώτικη μέρα. Αν κι ακόμα είναι πολύ νωρίς για να είμαι αντικειμενικός, η χρήση αυτής της μηχανής είναι εμπειρία που ούτε καν φανταζόμουν.

Νικόλα, σύντομα θα ανεβάσω οπτικοακουστικό υλικό και όσο περνάει ο καιρός θα μαζεύω στατιστικά από τη χρήση της μηχανής για να εμπλουτίζουμε το database του forum.
Christos έγραψε:... Μην το συζητήσουμε εδώ, αλλά καλά θα ήταν να δεις και το τι χρειάζεται για να έχεις ένα καλό σύστημα φιλτραρίσματος του νερού στην παροχή του δικτύου.
Χρήστο κακώς που παρέλειψα χθές να το αναφέρω, αλλά ήταν πολλά τα χθεσινά δεδομένα και μεγάλη η δόση της καφεϊνης για να τα διαχειριστώ σωστά: όσο καιρό ήταν στα χέρια του Βασίλη (παραπομπή σε αυτό που έλεγα για τη σωστή συντήρηση), μέσα στο tank του νερού είχε βάλει 1 φακελάκι με κόκκους ρητίνης, για την αποσκλήρυνση του νερού, το οποίο και άφησε μέσα για μένα. Δεν είναι το γνωστό φίλτρο ρητίνης που προσαρμόζεται στο λάστιχο της παροχής, αλλά 1 φακελάκι που βρίσκεται χύμα στο tank και όσο "δουλεύει" δημιουργεί 1 ήπιο στροβιλισμό στο νερό, απορροφώντας τα μεταλλικά του στοιχεία. Σε σχέση με το κλασσικό φίλτρο έχει υψηλότερη τιμή (της τάξης των 30+€ νομίζω) , αλλά θέλει αντικατάσταση κάθε χρόνο, όποτε αξίζει μιας και ξεμπερδεύεις με αυτήν την έγνοια. Θα μάθω περισσότερα στοιχεία και θα επιστρέψω για τη σχετική ενημέρωση. Επίσης θα χρειαστώ και 1 δοσομετρητικό ποτηράκι, γιατί με τη Super, το αλλοτινό hobby του espresso, μπαίνει στο χώρο της επιστήμης, άρα χρειάζομαι και τα σωστά εργαλεία!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Ιούλ 11, 2013 5:29 pm

Καλοριζικη! :a013:

phobos

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από phobos » Παρ Ιούλ 12, 2013 12:06 am

Καλορίζικη και καλά καφεδάκια! :coffee: :oneup:

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: VBM Domobar Super Dual Boiler v2011

Δημοσίευση από Strax » Παρ Ιούλ 12, 2013 12:55 am

Καλορίζικη! Ξέρω ότι θα τη χαρείς πάρα πολύ. Και είναι και πραγματικά πολύ όμορφη με την τοποθέτηση του pid που έχει. Το "σωστό" manual είναι http://www.1st-line.com/store/pc/catalo ... omobar.pdf

Εγώ έχω καταλήξει να δουλεύω και τα δύο μπόιλερ, ζεσταίνεται πολύ καλύτερα και πιο γρήγορα όλη η μηχανή. Σε θερμοκρασίες παίζω πιο πολύ σε 92-93.

Απάντηση