Bezzera Ellisse αιτία θορύβου

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
th3mi5

Bezzera Ellisse αιτία θορύβου

Δημοσίευση από th3mi5 » Παρ Μάιος 24, 2013 6:55 pm

Καλησπέρα σας, ένας γνωστός μου πουλάει μια Bezzera Ellesse
η μηχανη υποστηρίζει οτι έχει κάνει ελάχιστους καφέδες αλλά
όταν την άναψα στον χώρο του έκανε περίεργο θόρυβο & εβγαζε
κάτι σαν σαπουνάδα... η εμπειρία μου είναι μηδενική πάνω σε
τέτοιες μηχανές τη λέτε να την πάρω? (350€) η θα δώσω άλλα
τόσα σε ανταλλακτικα και service?

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Bezzera Ellisse αιτία θορύβου

Δημοσίευση από Angeldust » Παρ Μάιος 24, 2013 7:20 pm

Καθάρισμα και αφαλάτωση μπορεί να θέλει.Καλο μηχάνημα το βλέπω στο net και επειδή είναι Heat exchange θέλει περισσότερο χρόνο να ζεσταθεί.Για τα λεφτά είναι ok το μηχάνημα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Bezzera Ellisse αιτία θορύβου

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 24, 2013 8:09 pm

Πολύ ωραία μηχανή και η τιμή δελεαστική.
Εγώ θα το ρίσκαρα σε αυτή την τιμή αλλά καλό θα ήταν να τραβήξεις ένα βίντεο με το πρόβλημα και να μας το ανεβάσεις εδώ για να το δουν και αρμοδιότεροι εμού.

http://www.youtube.com/watch?v=-pYfvafjQ3s

http://www.youtube.com/watch?v=fuJdPmpztIg

http://www.youtube.com/watch?v=7UQXKeYX7As


BTW: η Bezzera έχει μια ψύχωση με το Heat exchange

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Bezzera Ellisse αιτία θορύβου

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Μάιος 24, 2013 8:45 pm

Μήπως είναι Bezzera Ellise; admin:Σωστή επισήμανση. Έγινε διόρθωση τίτλου.
Αυτήν είναι; http://www.perfectespresso.ro/en/produs ... -pid--162/
Είναι ψιλοεπαγγελματική μηχανή με 5λ. μπόιλερ.Θα έχεις μεγάλη κατανάλωση ρεύματος.
Βέβαια αν είναι σε καλή κατάσταση είναι δελεαστική.
Όσο για το πρόβλημα μόνο με βίντεο ίσως καταλάβουμε κάτι.
Ρώτησε τον φίλο σου αν έχει κάνει καμιά αφαλάτωση,πότε ή γενικό σέρβις και πόσο καιρό έχει να δουλέψει.

th3mi5

Re: Bezzera Ellisse αιτία θορύβου

Δημοσίευση από th3mi5 » Παρ Μάιος 24, 2013 9:18 pm

Έγινε παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με προβλημάτισε ο θόρυβος αλλά όπως διαπίστωσα δεν είχε θερμανθεί σωστά,
τώρα σχετικα με την κατανάλωση του ρεύματος νομίζω οτι με 12 ωρες λειτουργείας είναι το οικονομικότερο σενάριο για να πίνω
καμια 10αρια καφεδάκια με φίλους στην διάρκεια της ημέρας αλλά γενικα θεωρώ οτι "παλεύεται" ας την πάρω μια και θα σας πω
και στην πράξη τι γίνεται, απλα και εγω θεωρώ πολύ δελεαστική την τιμή που μου την δίνει.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Bezzera Ellisse αιτία θορύβου

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 24, 2013 11:13 pm

Τους δέκα καφέδες τους έχει για "πρωινό" αυτή η μηχανή !
Αυτή η ιστορική φίρμα (από αυτή ξεκίνησε η ιστορία του εσπρέσο στη Ιταλία) πάντα μου άρεσε και ειδικά το λογότυπο της που μου θυμίζει την άλλη "Ιταλική αγάπη".
Την Αλφα Ρομέο !

The story of Espresso

The history of espresso coffee starts in 1901.
An Italian named Luigi Bezzera, an owner of a manufacturing company in Milan, sought out a way to reduce the coffee break times of his employees.Bezzera had the idea to introduce pressure to the coffee brewing process, reducing the time needed to brew. He called his new machine the "Fast Coffee Machine". Espresso means "fast" in Italian. Not only did Bezzera's espresso machine reduce brewing time it made a better cup of coffee!
A faster brewing time allows for the best qualities of the coffee bean to be extracted, avoiding some of the unfavourable qualities associated with over-extraction.In 1905 Bezzera sold his espresso patent to Desidero Pavoni.

There were some disadvantages to Bezzera's original design. Espresso tended to have a burnt flavour that was caused by boiling water and steam being forced through the coffee during the brewing process. This changed when in 1938 Cremonesi developed a piston pump that forced hot (but not boiling) water through the coffee.
It is first installed at Achille Gaggia's coffee bar but World War II prevented further development at that time.
In 1946 Gaggia begins manufacturing a commercial piston machine. The resulting coffee had a layer of foam on top, also known as, "crema."
Faema launches a pump based machine. Instead of a hand operated piston the water is forced through the coffee by an electric pump. Water is taken from the fresh water supply and travels through a tube (exchanger) that is passed through the boiler and then through the coffee. This allows the water to be at the optimal temperature.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Bezzera Ellisse αιτία θορύβου

Δημοσίευση από Angeldust » Παρ Μάιος 24, 2013 11:50 pm

Τέτοιο μηχάνημα είναι σχεδιασμένο να μείνει πάντα ανοιχτό λόγο χρόνου και απόδοσης.Η καταναλώσει τον kwh μπορεί να είναι μέχρι και τη ίδιο σε σχέσει με το να το ανάψεις κάθε πρωί.Άλλωστε αυτοί που αγοράζουν μηχάνημα τον 2000 €ύρο και πάνω δεν θα τους πείραζε πολύ ο λογαριασμός τις ΔΕΗ.

nikatsip

Re: Bezzera Ellisse αιτία θορύβου

Δημοσίευση από nikatsip » Δευ Μάιος 27, 2013 12:06 pm

th3mi5 έγραψε:σχετικα με την κατανάλωση του ρεύματος νομίζω οτι με 12 ωρες λειτουργείας είναι το οικονομικότερο σενάριο για να πίνω
καμια 10αρια καφεδάκια με φίλους στην διάρκεια της ημέρας
Ωραίο φίλο έχουν οι φίλοι σου (εσένα δηλαδή)! Μακάρι όλοι που θέλουν να κερνάνε καφέ τους φίλους τους, να αγόραζαν τέτοια μηχανή! :respekt:

Αναμένουμε εντυπώσεις και παραμονή στο forum, ύστερα από την σύντομη επίσκεψή σου εδώ! Μπορεί να κολλήσεις και σύ το μικρόβιο... :a025:

Απάντηση