Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ευρώ?

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ευρώ?

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τετ Φεβ 20, 2013 9:42 pm

Εδώ και καιρό σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω για να αναβαθμίσω τον εσπρέσσο μου.Το να αναβαθμίσω την gaggia με εγκατάσταση PID κτλ. πάλι θα ήταν κάτι προσωρινό, γιάυτο και μετα από πολύ ψαξιμό και κάνοντας οικονομικά την σχετική υπέρβαση σκέφτομαι να πάω κατευθειαν σε μιά πολύ καλή ΗΧ μηχανη ή εναλλακτικά σε μιά ''οικονομική'' μηχανή Double Boiler.Το οικονομικό ''ταβάνι'' είναι περίπου 1600 ευρώ και μέχρι τώρα έχω καταλήξει σε δύο επιλογές: γιά ΗΧ την Rocket Giotto Evoluzione V2 και από Double Boiler την Expobar Brewtus IV.Η Rocket Giotto V2 είναι μιά πολύ ολοκληρωμένη ΗΧ μηχανή (και πανέμορφη) ενώ η Brewtus έχει τα πλεονεκτήματα μιας double boiler μηχανης σε οικονομικο πακέτο με ερωτηματικά την ποιότητα κατασκευής και την εμφάνιση σε σχέση με την Rocket.Η μηχανή θα ασχολείται κυρίως με την παρασκευή εσπρέσσο αλλά φυσικά σ'αυτα τα λεφτά θα ήθελα να έχω και την άνεση μου στην παρασκευή καπουτσίνο κτλ.Εννοείται πώς κάθε εναλλακτική πρόταση σ'αυτά τα λεφτά είναι καλοδεχούμενη...
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Φεβ 20, 2013 9:57 pm

Πολύ δυσκολη η απάντηση έτσι όπως τα θετεις...
Ισως να βαλεις τα χρηματα στην άκρη και να μαζεψεις σιγα σιγα σιγα κάποια παραπάνω... :c034:
Εγώ πάντως θα επέλεγα μια μηχανή διπλού μπόιλερ για την μεγαλη ευκολία που προσφέρει, την ακριβεια και την αμεσότητα στην γνώση και την ρυθμιση της θερμοκρασίας, περιστροφική αντλία και δυνατότητα συνδεσης με το δικτυο!
Ξερω ότι δεν βοήθησα ιδιέταιρα αλλά...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 20, 2013 10:09 pm

Προσωπικά δεν μπορώ να απαντήσω. Το μόνο που θα έκανα, είναι να ψάχνω και να διαβάζω καθημερινά ότι έχει γραφτεί και γράφεται για τις δύο μηχανές κανά δίμηνο πριν προβώ σε αγορά. Πάντως επειδή είναι πολλά τα λεφτά θα έδινα αρκετή βαρύτητα σε παράγοντες όπως αξιοπιστία, τεχνική υποστήριξη, κόστος ανταλλακτικών.
y.v έγραψε:... περιστροφική αντλία και δυνατότητα συνδεσης με το δικτυο!
...
Στα 1600 ευρώ παίρνει και την Expobar Brewtus IV με τις παραπάνω δυνατότητες, πράγμα που κάνει ακόμα πιο δύσκολη την απάντηση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τετ Φεβ 20, 2013 10:37 pm

Αν το οικονομικο δεν ηταν θεμα θα επαιρνα με κλειστα τα ματια την izzo alex duetto και το λεω αυτο γιατι πραγματικα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο θα έπαιρνα μια καλή dual boiler μηχανη.Εχω ψάξει τα πάντα σχεδόν για την Rocket και την Expobar και έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα για τα συν και τα πλην τους.Η Rocket giotto V2 ειναι ποιοτική HX κατασκευή με περιστροφικη αντλία και δυνατότητα σύνδεσης με το δίκτυο νερού (δεν με ενδιαφερει προσ το παρον) ρύθμιση πίεσης εξωτερικά κτλ.Η Expobar ειναι μια κλάση κάτω σαν κατασκευή (γνώμη μου) και φαίνεται να έχουν γίνει κάποιες παραχωρήσεις για την μείωση του κόστους της.Προς θεού μην παρεξηγηθώ ειναι πολυ καλή μηχανη και σκέφτομαι πολυ σοβαρά την αγορά της αλλά απο οσα εχω διαβασει η rocket παρουσιαζει μεγαλυτερη αξιοπιστια και ανωτερη κατασκευη ποιοτικα.Για την τεχνικη υποστήριξη ειναι αλήθεια πως δεν είμαι σίγουρος, γιατι θα την αγοράσω κατα πάσα πιθανότητα είτε απο το espressocoffeeshop.com η το casabarista.com οπότε ειναι ερωτηματικό.
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

nbackal
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2012 9:52 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic Oro
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2012
Μύλος:: Mahlkönig vario
Οι καφέδες μου:: Segafredo ES, Danesi Doppio και άλλοι.

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από nbackal » Τετ Φεβ 20, 2013 11:31 pm

H Expobar Brewtus IV είναι πολύ καλή επιλογή φίλε Μάνο.

Απλά σε αυτά τα λεφτά ίσως με λίγη περισσότερο "σφίξιμο" να κοίταγες και την ROCKET R58 με διπλό boiler. Την έιχα ζητήσει απο τον Άγιο Βασίλη αλλά πάλι βαρυάκουγε. Ξεφεύγει βέβαια απο το χρηματικό στόχο σου αλλά και αυτή είναι καλή περίπτωση.

Καλό κυνήγι φίλε.

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τετ Φεβ 20, 2013 11:51 pm

Νίκο για την R58 θέλω περιπου αλλά 600€ και προς το παρόν και για καιρο ακομα δεν με παίρνει με τίποτα να διαθεσω αυτά τα λεφτά και τα 1600€ ειναι απο μονα τους υπέρβαση για εμενα.Η Rocket Giotto V2 ειναι κορυφαία HX μηχανη και αν ήθελα αποκλειστικά HX θα την έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη.Η Expobar Brewtus iv ειναι σίγουρα πολυ καλή μηχανη αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου όπως προανέφερα.
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

phobos

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από phobos » Πέμ Φεβ 21, 2013 1:08 am

Μετά από πολύ ψάξιμο να σου πω την αλήθεια κατέληξα στην brewtus λόγο της χαμηλής τιμής.Για μένα,τα έχει όλα και συμφέρει.Σίγουρα όσα περισσότερα δίνεις τόσο καλύτερα πράγματα θα παίρνεις...Αξίζει όμως να τα δώσεις?

Ρίξε και μια ματιά εδώ ίσως να σε βοηθήσει http://espresso.colinloh.com/2011/07/ex ... iv-review/ Και δες και την Quick Mill QM67

nefilim

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από nefilim » Πέμ Φεβ 21, 2013 2:22 am

Σε αυτή την κατηγορία έχεις αρκετές ενναλακτικές. Ενδεικτικά σκέψου και αυτές:

1. Bezzera bz07 . Ποιοτική Hx, εξέλιξη του e61 group από την ίδια την Bezzera με ενσωματωμένες αντιστασούλες για να ζεσταίνεται πιο γρήγορα και για αποφυγή του φαινομένου "cold nose"(προσωπικά θεωρώ το e61 πολύ καλή υλοποίηση αλλά παρωχημένο...) την θεωρώ best buy στην κατηγορία της και όχι μόνο. Από θέμα εύρους γεύσης, κατατάσσεται στις κορυφαίες μηχανές, πχ ο "another-jim" στο hb πάντα έλεγε τα καλύτερα, ότι του θύμιζε την δικιά του elektra semi και ότι είναι πολύ σταθερή.

2. Elektra semi. Μαζεμένη ΗΧ, άριστο γευστικό αποτέλεσμα αλλά η ελέκτρα βαράει στις τιμές και η ποιότητα κατασκευής δεν είναι του επιπέδου που κοστίζει.

3.Vibiemme domobar junior DUAL . Ποιοτική dual boiler και με μικρό μέγεθος, μετά αν θες της βάζεις και pid. (edit:παίζει είδα και εδώ στις αγγελίες)

Τέλος -για να μην ξεχνόμαστε- αν νιώθεις τολμηρός για γευστικούς πειραματισμούς με ό,τι πιο "προχώ" παίζει αυτήν την στιγμή ρίξε και ματιά στην μάγισσα

vyronnnn
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2013 6:28 pm
Όνομα: Βύρων
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από vyronnnn » Παρ Φεβ 22, 2013 7:46 pm

Πριν 2 μέρες έλαβα την Brewtus. Πάνω απο 10 χρόνια έχω την Gaggia Classic και πριν την Crups. Μελέτησα για ένα χρόνο τουλάχιστον τις μηχανές που έχεις αναφέρει και κατέληξα στην Brewtus διότι τα εχει όλα και συμφέρει. .
Η γνώμη μου αυτές τις 2 μέρες σε σχεση με την πολύ καλή Classic;
Σχεδόκ καμία σχέση.
Πίνουμε καφέδες που δεν είχαμε πιει ποτέ πρίν, με γεύση όπως την περιγράφουν οι γευσιγνώστες του καφέ με τόνους σοκολάτας κλπ κλπ. Υπόψη οτι χρησιμοποιώ καφε σε κόκκους illy για την ώρα, και μύλο άλεσης VARIO.
Η ποιότητα κατασκευής; Δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τις άλλες ακριβότερες μηχανές. Αυτό που βλέπω πάντως είναι επιβλητικό και μ' αρέσει. Η γυναίκα μου την παρομοίασε με τις HARLEY DAVIDSON.
Με την μικρή μου πείρα στην συνιστώ.

marnik

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από marnik » Τρί Μάιος 28, 2013 12:00 pm

manyjobs23 έγραψε:Η Rocket giotto V2 ειναι ποιοτική HX κατασκευή με περιστροφικη αντλία
Είσαι σίγουρος γι'αυτό? Στα τεχνικά χαρακτηριστικά της στο casabarista αναφέρει vibration pump.

edit: Τώρα είδα ότι η evo έχει rotary pump.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marnik την Τρί Μάιος 28, 2013 12:21 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Απάντηση