Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ευρώ?

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τρί Μάιος 28, 2013 12:06 pm

Υπάρχουν δυο μοντέλα Giotto V2 η evoluzione που έχει rotary και η plus που έχει την vibration pump.
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

marnik

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από marnik » Τρί Μάιος 28, 2013 12:42 pm

Μια ερώτηση για τους γνώστες: είχα αναρωτηθεί ξανά σε θέμα με την Duetto, είχα λάβει (πειστικές ομολουγομένως) απαντήσεις, αλλά επανέρχομαι καθώς μου δημιουργήθηκε και η εξής απορία: Μιλάω πάντα για το θέμα του "φρέσκου νερού" στις dual boiler μηχανές. οι απαντήσεις ήταν ότι με το αντίστοιχο cooiling flash και μετά με το νερό που χρησιμοποιούμε για να καθαρίσουμε το group στην πράξη το νερό ανανεώνεται συχνά. Δεκτό (αν και σε μηχανές με μεγάλο boiler νομίζω ότι παραμένει ένα θέμα), ωστόσο αυτό γεννά την εξής απορία: Π.Χ. η rocket r58 έχει boiler νερού 0.58lt (όπερ και σημαίνει πραγματικά πολύ συχνή ανανέωση του νερού) αλλά αυτό δεν δημιουργεί θέμα με την σταθερότητα της θερμοκρασίας? Θυμάμαι ότι όταν διάβαζα για την αγορά τη Bezzi μου όλοι έλεγαν ότι είναι μεγάλο πλεονέκτημα (σε σχέση με τις "απλές' οικιακές τύπου Gaggia Classic κλπ) ότι το boiler είναι σχετικά μεγάλο (1,7lt), κάτι που σημαίνει σταθερότητα θερμοκρασίας, γιατί δεν κρυώνει εύκολα με την παρασκευή (και αντίστοιχη ανανέωση-εισροή κρύου νερού) μερικών espressi. Με τισ DB τί γίνεται με αυτό το θέμα? Υποτίθεται ότι το μεγάλο ατού των DB είναι η σταθερότητα της θερμοκρασίας λόγω ανεξάρτητου boiler, αλλά όταν η Rocket r58 για παράδειγμα έχει boiler 0,58lt, αυτό σημαίνει ότι με ένα cooling flash και 2-3 espressi, θα υπάρξει άμεσα εισροή νέου κρύου νερού σε σεβαστή για την χωρητικότητα του boiler ποσότητα (αν μπουν 300ml νερό αυτό σημαίνει το μισό boiler), οπότε η θερμοκρασία του νερού λογικά θα πέσει αισθητά και θα πρέπει άμεσα να ξαναανέβει (γιατί η DB σε αυτή την περίπτωση, αν δηλ. δεν μας αφορά ιδιαίτερα ο ατμός, δεν συμπεριφέρεται το ίδιο με μια απλή οικιακή π.χ. Gaggia Classic, η οποία έχει επίσης μικρό boiler?). Έτσι όμως δεν πάει περίπατο η σταθερότητα της θερμοκρασίας? Γιατί αν μια DB όπως η Rocket R58 δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια πολύ ποιοτικά φτιαγμένη single boiler μηχανή με την προσθήκη ενός boiler για άμεσο ατμό, τότε διατηρεί όλα τα μειονεκτήματα των μηχανών με μικρό boiler σε σχέση με αυτές που έχουν μεγάλο boiler (π.χ. classic ή sylvia vs bezzerra s99). Οπότε αν ο συλλογισμός μου είναι σωστός, τότε νομίζω ότι οι HX έχουν το προβάδισμα, τουλάχιστον σε σχέση με υολοποιήσεις DB οικιακής χρήσης με μικρό boiler. Γιατί οι επαγγελματικές DB διαφέρουν και τα παραπάνω δεν ισχύουν, καθώς σε αυτέ (νομίζω ότι) το boiler για καφέ είναι αρκετά μεγάλο ώστε να επιτυγχάνεται η επιθυμητή σταθερότητα στη θερμοκρασία.
Θα με ενδιέφεραν πολύ οι απόψεις σας.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μάιος 28, 2013 12:59 pm

Δεν ξέρω για την Rocket 58 αλλά δεν έχουν όλες οι DB την ίδια σχεδίαση. Για παράδειγμα στην Alex Duetto το κρύο νερό περνάει πρώτα από το boiler νερού/ατμού (έναλλάκτης) όπου προθερμαίνεται και μετά πάει στο brew boiler*. Επίσης σε πολλές DB έχεις και έλεγχο της θερμοκρασίας με PID που σημαίνει ότι α) το cooling flush μπορεί να μην χρειάζεται και β) έχεις ένδειξη ακριβέστατη για το πότε ακριβώς θα τραβήξεις το shot.

*Στην Alex ακόμα και με το boiler ατμού κλειστό πάλι έχεις πολύ σταθερή intrashot θερμοκρασία από μετρήσεις που είχα δει. Αυτό είναι ένα ακόμα πλεονέκτημα της συγκεκριμένης DB όπου δεν χρειάζεται να καταναλώνεις ενέργεια για να κρατάς ζεστο νερό σε μεγάλη θερμοκρασία σε μεγάλα σχετικά boiler όπως αυτά που βρίσκονται σε HX μηχανές.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από Delis » Τρί Μάιος 28, 2013 1:10 pm

αυτη η dalla corte δεν ειναι καλη? νομιζω ειναι DB και εχει 1850ε

http://www.espressocoffeeshop.com/store ... _mini.html
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μάιος 28, 2013 1:20 pm

Αυτή είναι ένα παράδειγμα καλό γι αυτό που αναφέρω ότι διαφορετικές μηχανές αν και DB διαφέρουν πολύ σχεδιαστικά γι αυτό και πρέπει κάθε μηχανή/μοντέλο να εξετάζεται ξεχωριστά και όχι με γενικές προσεγγίσεις. Αυτή δεν έχει E61 group αλλά saturated και κάτοχος της εδώ στο forum χρειάστηκε να την αναβαθμίσει με την προσθήκη PID (υπάρχει σχετικό νήμα).
Top Class μηχανή αλλά εγώ δεν θα την αγόραζα, θα προτιμούσα την Alex.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από Strax » Τρί Μάιος 28, 2013 6:06 pm

Νομίζω το ίδιο γίνεται και στην Vibiemme Double Domobar PID, όπως φαίνεται και στο πρώτο σχεδιάγραμμα στο barista.gr. Και βγαίνει σε πολύ ανταγωνιστική τιμή (σχετικά πάντα...)
Συνημμένα
domobar super double boiler.png

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μάιος 28, 2013 6:12 pm

Όπως το καταλαβαίνω το σχεδιάγραμμα και εγώ, φαίνεται ότι γίνεται προθέρμανση του νερού στο steam boiler πριν εισέλθει στο brew boiler.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

marnik

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από marnik » Τρί Μάιος 28, 2013 8:49 pm

Christos έγραψε:Δεν ξέρω για την Rocket 58 αλλά δεν έχουν όλες οι DB την ίδια σχεδίαση. Για παράδειγμα στην Alex Duetto το κρύο νερό περνάει πρώτα από το boiler νερού/ατμού (έναλλάκτης) όπου προθερμαίνεται και μετά πάει στο brew boiler*. Επίσης σε πολλές DB έχεις και έλεγχο της θερμοκρασίας με PID που σημαίνει ότι α) το cooling flush μπορεί να μην χρειάζεται και β) έχεις ένδειξη ακριβέστατη για το πότε ακριβώς θα τραβήξεις το shot.

*Στην Alex ακόμα και με το boiler ατμού κλειστό πάλι έχεις πολύ σταθερή intrashot θερμοκρασία από μετρήσεις που είχα δει. Αυτό είναι ένα ακόμα πλεονέκτημα της συγκεκριμένης DB όπου δεν χρειάζεται να καταναλώνεις ενέργεια για να κρατάς ζεστο νερό σε μεγάλη θερμοκρασία σε μεγάλα σχετικά boiler όπως αυτά που βρίσκονται σε HX μηχανές.
Χρήστο σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορεί με το PID να ξέρεις πότε ακριβώς να τραβήξεις το shot, ωστόσο αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει ενδεχομένως να περιμένεις. Εγώ μιλάω για συνεχόμενα shots και γενικά για χρήση που δεν θα έχει τα μειονεκτήματα μιας μηχανής μονού boiler. Θυμάμαι, όταν είχα την gaggia baby (πριν 15 χρόνια) χωρίς PID, οπότε εμπειρικά, έπρεπε να περιμένω να επανέλθει σε κατά την κρίση μου σωστή θερμοκρασία (είτε να κρυώσει αν χρησιμοποιούσα ατμό, αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει εδώ, είτε να ζεσταθεί αν έκανα συνεχόμενους καφέδες, και επειδή με είχε κουράσει η διαδικασία πήγα σε HX).
Βέβαια με την προθέρμανση του κρύου νερού μέσω του steam boiler στην Duetto προφανώς το πρόβλημα λύνεται (με αυτόν τον σχεδιασμό η Duetto χρησιμοποιεί έξυπνα την αρχή λειτουργίας των HX για να ξεπεράσει το πρόβλημα του κρύου νερού). Χρήστο αυτό που λες, ότι ακόμα και με το boiler ατμού κλειστό έχεις πολύ σταθερή intrashot θερμοκρασία (το οποίο πιστεύω, εφόσον λες ότι το έχεις δει), πώς το εξηγείς? Πώς έχει σταθερή θερμοκρασία όταν σε μικρό boiler μπαίνει συχνά κρύο νερό?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μάιος 28, 2013 9:17 pm

Η εξήγηση είναι πολύ απλή. H Alex Duetto έχει 580ml 800ml brew boiler και η Gaggia μόνο 120ml, μεγάλη διαφορά. 'Αλλες DB έχουν ακόμα μεγαλύτερο, πχ Expobar Brewtus IV με 1.5 L, πόσο πτώση θερμοκρασίας μπορεί να προκαλέσει η είσοδος 50ml κρύοu νερoού και μάλιστα αυτή η πτώση να είναι και αισθητή στο νερό που βγαίνει στο group head;
Επίσης το PID αντιδρά πολύ γρήγορα σε σχέση με τους απλούς θερμοστάτες, πιεσοστάτες, ώστε μέχρι να προετοιμάσεις το επόμενο shot (άλεσμα, γέμισμα κτλ) η μηχανή είναι πανετοιμότατη.
Μην κάνουμε ασκήσεις επί χάρτου πάντως, τα καταφέρνουν πολύ καλά και στο shot to shot performance. Tο μόνο μειονέκτημα που είχαν παλιά ήταν η μεγαλύτερη τιμή τους σε σχέση με τις HX.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αγορά ''Top'' HX η ''Low Budget'' double boiler μέ 1600ε

Δημοσίευση από barista.gr » Τρί Μάιος 28, 2013 9:27 pm

Αλλη μια σημαντικη παραμετρος ειναι η ισχυς της αντιστασης και το μεγεθος του boiler οπως ανεφερε και ο Χρηστος.

Πχ στην Izzo εχουμε 500ml boiler καφε και 800w αντισταση και preheating,

Στην Vibiemme εχουμε 800ml boiler καφε και 1200w αντισταση με preheating.

Απάντηση