Expobar Brewtus IV + Vario

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
vyronnnn
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2013 6:28 pm
Όνομα: Βύρων
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από vyronnnn » Παρ Φεβ 22, 2013 8:49 pm

Καλώς να σου έρθει κι εσένα Νεκτάριε

Μου ήρθε πριν 2 μέρες και την έχω ερωτευτεί. Σταθερή ποιότητα που δεν την έχω ξαναδοκιμάσει, με τον ίδιο μύλο VARIO που τον έχω περίπου 2 χρόνια και καφέ Illy που χρησιμοποιώ εδώ και πολλά πολλά χρόνια.
Με τoν ίδιο καφέ και με την ίδια σχεδόν ρύθμιση στον VARIO, οι καφέδες μου είναι πολύ καλύτεροι, πολύπλοκοι ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΙ σε σχέση με την καλή μου Classic. Κανένας καφές κακός για την ώρα.
Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

phobos

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από phobos » Σάβ Φεβ 23, 2013 12:11 am

Σε ευχαριστώ πολύ και καλορίζικη!!!Σε τέσσερις μέρες θα την έχω και εγώ οπότε θα πίνουμε παρέα τα καφεδάκια μας :coffee: Θεωρώ ότι θα συνεχίζει να σου φτιάχνει καλούς καφέδες.Η μηχανή είναι αξιόπιστη και εάν την φροντίζουμε θα την έχουμε για πολλά χρόνια :)

Η μόνη αλλαγή που σκέφτομαι να κάνω το καλοκαίρι είναι να πάω το vario στο εξοχικό μου με μία Gaggia ή rancilio και στην θέση του να πάρω το Mazzer Mini Electronic Grinder - Type A

vyronnnn
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2013 6:28 pm
Όνομα: Βύρων
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από vyronnnn » Σάβ Φεβ 23, 2013 1:23 am

Σε ευχαριστώ

Μη βιαστείς να αλλάξεις τον Vario. Θα τον εκτιμήσεις περισσότερο με την Brewtus. Δεν μπορώ να σου απαντήσω με PM διότι δεν έχω το δικαίωμα, είμαι φρεσκος στο forum.
Ναι η μηχανή ήρθε με το φίλτρο έτοιμο για χρήση μέσα στο δοχείο νερού δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
Επιπλέον στέλνουν και ένα δωρεάν εκτός από τα τέσσερα που παρήγγειλα.
Η μηχανή μετά την αποσυσκευασία της είναι πανέτοιμη. Την έχουν ρυθμίσει κατευθείαν για δεξαμενή νερού.

Απλά όταν ανάψεις την μηχανή να με την δεξαμενή γεμάτη να ανασηκώσεις τον λεβιά για να γεμίσουν τα boiler.



Αυτές είναι οδηγίες πολύ χρήσιμες ισως οι πιο χρήσιμες
https://groups.google.com/forum/?fromgr ... KV7L-zoR4Y

Αυτά χρήσιμα για το BREWTUS II αλλά και για τον IV
http://www.bellabarista.co.uk/downloads ... r_look.pdf

Αυτό είναι το manual της EXPOBAR που θα έρθει μαζί με το μηχάνημα
http://www.scribd.com/doc/36625687/7000 ... -DE-090930

phobos

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από phobos » Σάβ Φεβ 23, 2013 4:12 pm

Ωραία θα κάτσω να διαβάσω το Σαββατοκύριακο γιατί μόλις μου έρθει δεν νομίζω να έχω την υπομονή!Όσο για τον mazzer θα κάνω δοκιμές ο ίδιος πριν προχωρήσω στην αγορά του και θα κάνω και σύγκριση μεταξύ τους.'Εχω τα beats στην γειτονιά μου που έχουν τον μεγάλο electronic και πιστεύω ότι δεν θα έχει διαφορά με τον μικρό.

phobos

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από phobos » Σάβ Μαρ 02, 2013 11:27 pm

Επιτέλους βρήκα κάποιο χρόνο και σήκωσα μερικές φωτογραφίες από τον εξοπλισμό μου :mrgreen: :mrgreen:

Ακόμα βέβαια δεν έχω καταφέρει να κάνω καλό καφέ παρόλο που είμαι πολύ κοντά στους χρόνους.Τον μύλο τον έχω ρυθμίσει στο νούμερο 2 και γράμμα t προς το παρών και παρόλο που χρησιμοποίησα Illy και lavazza δεν έχω πάρει γευστικά σωστό αποτέλεσμα.Την Δευτέρα το απόγευμα θα πάρω διπλή δόση illy από μία καφετέρια της γειτονιάς μου να την βάλω στην μηχανή μου μπας και καταλάβω που είναι το πρόβλημα.

Το γυμνό pf είναι πάρα πολύ ωραίο,όμως με το διπλό pf της expobar κάνω καλύτερο καφέ.Ο λόγος είναι ότι έχει μεγάλο καλαθάκι και τα 15 γραμμάρια δεν κάθονται καλά.Ο μύλος είναι εξαιρετικός.Στα 13 δευτερόλεπτα μου δίνει πάντα 15gr ακριβώς.Επίσης στην αρχή το είχα τερματίσει πάνω και τα 2 για να είναι λεπτό και το έβγαλε τόσο λεπτό όσο ο Ελληνικός καφές.
koutia.jpg
koutia
kouti1.jpg
kouti1
kouti2.jpg
pf.jpg
knockbox.jpg

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από manyjobs23 » Σάβ Μαρ 02, 2013 11:39 pm

Νεκταριε καταρχήν καλοριζικα τα εργαλεία και καλα καφεδακια!Την καλύτερη μηχανη και μύλο του κόσμου να πάρεις αν δεν χρησιμοποιείς φρεσκοψημενο καφε διάφορα δεν θα δεις, ειναι κρίμα αυτόν τον τόσο καλό εξοπλισμό να τον χαραμιζεις σε μπαγιατικους καφέδες!Πως και πήρες rocket γυμνο αλήθεια;
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

phobos

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από phobos » Σάβ Μαρ 02, 2013 11:47 pm

Σε ευχαριστώ πολύ Μάνο,έχω πάρει San pedro (τον κρατάω μέχρι να ρυθμίσω σωστά τα πάντα) καθώς και attibassi που έχω κάνει τις περισσότερες δοκιμές.Όσο αναφορά το γυμνό ήθελα ένα για να μάθω την μηχανή μου.Το casabarista.com είχε της rocket οπότε πήρα αυτό.

vyronnnn
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2013 6:28 pm
Όνομα: Βύρων
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από vyronnnn » Κυρ Μαρ 03, 2013 3:03 am

Νεκτάριε καλώς τον δέχτηκες. Όλα θα πάνε καλά. Ψυχραιμία.
1. Ο καφές που χρησιμοποιώ είναι illy αλλα έιναι σφραγισμένος σε κουτί, αγορασμένος απο σουπερ μαρκετ που όταν τον ανοίξης μοσχομυρίζει. Δεν θα αγόραζα Illy χύμα που έτσι και αλλιώς δεν είναι φθηνότερος.
2. Εξαρτάται βέβαια και από την ρύθμιση που προυπάρχει, σε εμένα ο καλύτερος καφές για την ώρα γίνεται στη ρύθμιση 1, J αυτή που χρησιμοποιούσα και με την Gaggia Classic.
3. Έχω την έντύπωση, ας με διαψεύσει κάποιος ότι στο γυμνό κλειστρο η δόση πρέπει τριπλή.
Εγώ μετά απο 10 μέρες περίπου με τα καφεδάκια δεν έχω πρόβλημα με το αφρόγαλα όμως χρειάζομαι αρκετή δουλειά.Προσπαθώ επίσης να βρώ και το σωστό γάλα.
Τα καφεδάκια είναι πραγματικά σταθερά προφανώς λόγω της σταθερής θερμοκρασίας (pid) κλπ.Όσες φορές απέτυχαν έφταιγα εγώ. Σκέφτομαι να πάρω Tamper με ρυθμιζόμενη πίεση πχ. το Concept art technic ή το espro. Τι γνώμη έχετε;

Συμπληρωματικό: με την ρύθμιση που προανέφερα σε 10 δευτερόλεπτα (προκαθορισμένος χρόνος στο Vario για espresso) ο Vario μου δίνει 14 γραμμάρια Illy ακριβώς. Σε 13 δευτερόλεπτα όπως το χρησιμοποιείς θα μου έδινε 18,2 γραμμάρια. Η διαφορά είναι μεγάλη και δεν μπορώ να την εξηγήσω.

phobos

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από phobos » Κυρ Μαρ 03, 2013 1:29 pm

1)Μα και εγώ από Supermarket πήρα illy και lavazza σε σφραγισμένα κουτιά μέχρι να μου φέρουν attibassi και san pedro γιατί δεν κρατιόμουν.
2)Ωραία θα δοκιμάσω την δικιά σου ρύθμιση και θα σου πω αποτελέσματα :)
3)Ναι στο γυμνό κλείστρο η δόση είναι τριπλή.Γιαυτό έγραψα ότι έχει μεγαλύτερο καλαθάκι.

Τώρα όσο αναφορά τις διαφορές που έχουμε στον χρόνο,πιστεύω φταίνε οι διαφορετικές ρυθμίσεις και ο διαφορετικός καφές.Παρατήρησα ότι όταν άλλαζα καφέ δεν μου βγαίναν οι ίδιες ποσότητες στον ίδιο χρόνο.

phobos

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από phobos » Σάβ Μάιος 18, 2013 12:13 pm

Επιτέλους βρήκα χρόνο,να ανεβάσω βίντεο και μερικές φωτογραφίες.Με την μηχανή γενικά έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος και την συνιστώ σε όλους.Σε 15-18 λεπτά είναι έτοιμη για χρήση (βέβαια την αφήνω λίγο παραπάνω να σας πω την αλήθεια).Εάν τελειώσει το νερό η μηχανή σβήνει όποτε δεν μπορεί να γίνει ζημιά (πολύ σημαντικό αυτό γιατί κάποια στιγμή θα ξεχαστείς).Η θερμοκρασία με έχει βολέψει πάρα πολύ και μέχρι στιγμής έχω φτιάξει 4 καφέδες καπάκια χωρίς να περιμένω ούτε ένα δευτερόλεπτο.
Είναι γεγονός ότι στην αρχή δυσκολεύτηκα με τις ρυθμίσεις αλλά σε συνδυασμό πάντα με φρέσκους καφέδες,αποζημιώνομαι καθημερινά με καταπληκτικούς καφέδες και μάλιστα όπως τους θέλω.Παρακάτω σας βάζω το πρώτο μου βίντεο.



Μερικές φωτογραφίες

Δεν έχω βγάλει την ταινία στο πλάι γιατί περιμένω να φτιαχτεί η κουζίνα.
expobar1.JPG
expobar2.JPG
vario.JPG

Απάντηση