Expobar Brewtus IV + Vario

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Μάιος 18, 2013 12:56 pm

Καλημέρα Νεκτάριε και πάλι καλορίζικα.
Μία πρόταση για την εκχύλιση.
Νομίζω πως πρέπει να κάνεις λίγο καλύτερη κατανομή.Στην αρχή της εκχύλισης δημιουργείτε ένα δαχτυλίδι στην περίμετρο του καλαθιού και μετά εξαπλώνεται η εκχύλιση προς το κέντρο όσο μπορεί να φανεί γιατί φτιάχνεται ο κώνος.
Αν δεις ο καφές που βγαίνει απο το δαχτυλίδι,πολύ γρήγορα ξανθαίνει
Μάλλον ο περισσότερος όγκος καφέ υπάρχει στο κέντρο του καλαθιού και λιγότερος στα άκρα,οπότε βρίσκει πιο εύκολη δίοδο απο την περίμετρο.
Ένα παράδειγμα.(χαμήλωσε λίγο τον ήχο πριν παίξει το βίντεο)
http://www.youtube.com/watch?v=ddcLtwMSwNg

dio

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από dio » Σάβ Μάιος 18, 2013 2:00 pm

Καλη αρχη Νεκταριε και καλες απολαυσεις!
Θα συμφωνησω με τον Βαγγελη σε αυτα που σου ειπε.
Καλο θα ειναι να αναφερεις στις εκχυλισεις σου και gr .ml .χρονους καφε κτλ.
keep walking mate :oneup:

phobos

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από phobos » Κυρ Μάιος 19, 2013 12:01 pm

Thx παίδες,ήταν το πρώτο μου βίντεο και απλά την ώρα που έφτιαχνα τον καφέ σκέφτηκα να το τραβήξω με το κινητό.Κάποια στιγμή ελπίζω να σηκώσω και άλλα youtube.Βαγγέλη έχεις δίκιο ως προς την κατανομή,Διονύση δύσκολα να κάτσω να γράψω λεπτομέρειες γιατί βαριέμαι άπειρα..Θα το παλέψω όμως :lick: :lick: :lick:

nbackal
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2012 9:52 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic Oro
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2012
Μύλος:: Mahlkönig vario
Οι καφέδες μου:: Segafredo ES, Danesi Doppio και άλλοι.

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από nbackal » Κυρ Μάιος 19, 2013 6:26 pm

Καλοτάξιδη που λένε. Κόσμημα. ΝΑ την χαρείς οσο δεν πάει φίλε.

nikatsip

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από nikatsip » Κυρ Μάιος 19, 2013 8:44 pm

Με 'γειά να την χαρείς, πανέμορφη είναι!
phobos έγραψε:Δεν έχω βγάλει την ταινία στο πλάι γιατί περιμένω να φτιαχτεί η κουζίνα.
Πρόσεξε μη τυχόν γίνει καμιά "ζημιά" με τη θερμοκρασία που αναπτύσει η μηχανή και κολλήσει μια και καλή το πλαστικό πάνω στο μέταλλο... :down:

phobos

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από phobos » Κυρ Μάιος 19, 2013 11:20 pm

Ευχαριστώ πολύ παίδες,Νικόλα μου έβαλες ιδέες τώρα :a014: αύριο που θα πάω στο γραφείο μου θα τις αφαιρέσω αν και δεν πιστεύω να έχει γίνει κάτι γιατί το είχα τσεκάρει μια φορά.

nikatsip

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από nikatsip » Κυρ Μάιος 19, 2013 11:59 pm

Δεν έχω κάποιο επιστημονικά αποδεδειγμένο επιχείρημα για να σου τεκμηριώσω τη σκέψη μου, πέρα από τη λογική οτι η πλαστική μεμβράνη είναι κατασκευασμένη για να προστατεύει από γρατζουνιές και σε θερμοκρασίες δωματίου/περιβάλλοντος. Λογικά όταν λειτουργεί η μηχανή, η θερμοκρασία του περιβλήματος μπορεί να φτάνει τους 50-60 βαθμούς. Τέλος, αν τελικά είναι να γίνει κάτι, δε νομίζω να γίνει από την αρχή, αλλά σε βάθος χρόνου, όπως γίνεται και με τα λοιπά πλαστικά που φθείρονται.

vyronnnn
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2013 6:28 pm
Όνομα: Βύρων
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από vyronnnn » Δευ Μάιος 20, 2013 4:26 pm

Μια απορία Nεκτάριε. Στο βίντεό σου είδα στο PID θερμοκρασία 97 C και καφέ Torino Lamborghini. Εγώ στην Brewtus, έχοντας χρησιμοποιήσει τρεις διαφορετικούς καφέδες για την ώρα (margarita Micromill Zalmari, Illy, Illy decaffeine) μόλις ανεβάσω την θερμοκρασία πάνω από τους 93 βαθμούς αισθάνομαι ότι ξεπέρασα την κατάλληλη θερμοκρασία. Η θερμοκρασία των 97 βαθμών είναι για τον συγκεκριμμένο καφέ ή ισχύει γαι όλους;
Όσο για την Brewtus είμαι και εγώ πολύ ευχαριστημένος για την ώρα και ελπίζω να κάνω ένα αναλυτικό review το συντομότερο. Το μόνο που μου την σπάει (λίγο) είναι κάθε δεκαπενθήμερο που κάνω αναζωογόνηση της ρητίνης αλλά χαλάλι της έτσι αισθάνομαι ότι κάνω το καθήκον μου απέναντί της.

phobos

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από phobos » Τρί Μάιος 21, 2013 12:19 am

Σήμερα έβγαλα την πλαστική μεμβράνη και δεν άφησε το παραμικρό σημάδι.Την μηχανή την έχω ρυθμίσει στους 96 βαθμούς,όπως μου πρότεινε ο Rolf από το casabarista και έχω μείνει ευχαριστημένος.Δεν αφορά τον συγκεκριμένο καφέ,είναι γενική ρύθμιση και από εκεί και πέρα παίζεις με την θερμοκρασία,σύμφωνα με τα γούστα σου.Στο βίντεο είδες 97 βαθμούς γιατί πριν κουμπώσω το pf,άφησα να τρέξει ζεστό νερό,οπότε από 96 βαθμούς άναψε θεωρητικά 97 για να ανεβάσει θερμοκρασία.Μέχρι στιγμής από φρέσκους καφέδες έχω πάρει san pedro,attibassi,lavvaza pienaroma και τέλος τον lamborghini όπου για μένα γευστικά είναι ο καλύτερος μέχρι στιγμής.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Expobar Brewtus IV + Vario

Δημοσίευση από Giwrgos » Σάβ Ιούλ 06, 2013 9:16 pm

πολυ ομορφη μηχανη και φανταζομαι το αποτελεσμα σε ανταμοιβει..
Αν αγοραζα μηχανη αυτην θα επαιρνα σιγουρα.
Καλα καφεδακια :oneup:

Υγ.Η αναζωογονιση ρητινης τι ειναι?

Απάντηση