Wega Mininova ανακατασκευή

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Τρί Δεκ 03, 2013 3:43 pm

Angeldust έγραψε:Για τις βαλβίδες υπάρχουν τα λαστιχάκια,τις εξαερώσεις μάλλον κάνει η τσιμούχα από το 3way solenoid.
αυτό με ενδιαφέρει να το κοιτάξω γιατί από κάπου χάνω πίεση. σήμερα άλλαξα το o-ring στη μια βαλβίδα και έγινε μια χαρά. θα κοιτάξω και την ασφαλείας αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο μπορεί να χάνει, δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα.
αυτή η τσιμούχα που λες σε ποιο solenoid θα είναι; αυτό που βγάζει τα νερά όταν κάνουμε backflush;

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Τρί Δεκ 03, 2013 7:07 pm

..κοιτούσα κάτι φώτο από κατασκευές του woodsman και είδα κάτι που θέλω!
κυπελλάκια περισυλλογής για τα απόνερα από τις βαλβίδες!!!! τι πιο απλό.

που βρίσκουμε κάτι τέτοιο; αν και φαντάζομαι ιδιοκατασκευή θα είναι από κάνα μεταλλικό ποτηράκι. έχει ασχοληθεί κανείς;

download/file.php?id=2643&mode=view

Gtsog

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από Gtsog » Τετ Δεκ 04, 2013 1:47 pm

Μπορείς να κόψεις κάποιο κουτάκι αναψυκτικού!

Άβαταρ μέλους
silkman9
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 12:11 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Braun 3063
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Οι καφέδες μου:: Portioli και βλέπουμε

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από silkman9 » Τετ Δεκ 04, 2013 1:56 pm

Και όταν γεμίζει τί θα το κάνεις; Φαντάζομαι βέβαια μπορείς να βάλεις ένα σωληνάκι 2 πόντους από την κορυφή και να το στείλεις στην αποχέτευση...

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από Angeldust » Τετ Δεκ 04, 2013 2:04 pm

Τέτοιο ποτήρι υπάρχει εργοστασιακό και είναι συνδεμένο με λάστιχο σιλικόνης με το κουτάκι τι αποχέτευσης,στην εξαερώσει δεν χρειάζεσαι καθόλου.

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Τετ Δεκ 04, 2013 3:29 pm

Και η ιδέα για πάτο από κουτάκι είναι καλή. το που θα πάνε τα νερά δε με απασχολεί, μιλάμε για σταγόνες που μετά θα εξατμίζονται. απλά δε θέλω να χύνονται πάνω στο μποιλερ και στο σασί. δεν έχω διαροή, το έφτιαξα και κλείνει καλά. αλλά μέχρι να κλείσει την πρώτη φορά, όσο να ναι πιτσιλάει εκεί μέσα.
οκ, θα ρωτήσω και eurogat αν έχουν κάτι έτοιμο και φτηνό αλλιώς.. πατέντα.

να ρωτήσω τώρα.... μετά τα 10-15 λεπτά που έχει πάρει θερμοκρασία το μποϊλερ και το γκρουπ, υποθέτω ότι η πίεση θα πρέπει να είναι σταθερή. το λέω γιατί σε μένα τη βλέπω που πέφτει λίγο, ξανανεβαίνει, πέφτει λίγο, ξανανεβαίνει και αυτό δε σταματά. γι'αυτό λέω ότι πρέπει να χάνει κάπου πίεση.
υποθέτω δλδ, ότι μετά το τέταρτο που την έχω αναμένη, αν δε τη δουλέψω για να χάσει θερμότητα ή πίεση, η ένδειξο στο μπαρόμετρο θα είναι συνεχώς σταθερή. σωστά;

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από Angeldust » Τετ Δεκ 04, 2013 6:57 pm

Εάν χάνει από κάπου εκτος ότι θα το έβλεπες το μηχάνημα θα ζητήσει νερό χωρίς λόγο.Δεν μας λες χρόνους και εάν ο πιεσοστατις ενεργοποειται κάθε τέταρτο(px) σε αναμονή τότε είσαι σε φυσιολογική κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Δεκ 04, 2013 8:52 pm

Ο πιεσοστατης εχει μια νεκρη ζωνη μεταξυ on και off (οπως περιπου και ενας μηχανικος θερμοστατης)
Οποτε, επειδη η πιεση εξαρταται απο την θερμοκρασια, μολις πεσει η θερμοκρασια πεφτει και η πιεση, λειτουργει ο πιεσοστατης κλπ κλπ
Ειναι απολυτως φυσιολογικο αυτο που βλεπεις, εφ οσον εχεις πιεσοστατη!

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Πέμ Δεκ 05, 2013 10:00 am

ναι έπρεπε να πω ότι το κάνει 4-5 φορές το λεπτό... συνεχώς δηλαδή κουνιέται η βελόνα, δεν μένει σταθερή σε ένα σημείο.
ρωτάω μήπως αυτό είναι θέμα του Ε61 όσο ζεσταίνεται. αλλά και πάλι, μετά από ένα τέταρτο, θεωρώ ότι έχει ζεσταθεί σωστά, το ακουμπάς και σε καίει. αλλά η βελόνα δεν κάθεται στη θέση της.
βρε μήπως να βάλω λαμπάκι και στο μπόιλερ, να βλέπω πότε ανάβει η αντίσταση; χεχεχε

μπα, μάλλον κάπου χάνω πίεση και λογικά είναι η βαλβίδα ασφαλείας...

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Πέμ Δεκ 05, 2013 10:15 am

y.v έγραψε:Ο πιεσοστατης εχει μια νεκρη ζωνη μεταξυ on και off (οπως περιπου και ενας μηχανικος θερμοστατης)
Οποτε, επειδη η πιεση εξαρταται απο την θερμοκρασια, μολις πεσει η θερμοκρασια πεφτει και η πιεση, λειτουργει ο πιεσοστατης κλπ κλπ
Ειναι απολυτως φυσιολογικο αυτο που βλεπεις, εφ οσον εχεις πιεσοστατη!

επειδή όλα κι όλα 17-18 ευρώ βγαίνει το pid c100 που είδα ότι βάλανε ορισμένοι, το παρήγγειλα και γω και όποτε έρθει το κοιτάω.
αυτό λογικά θα παρακάμψει τον πιεσοστάτη. δλδ θα πάρω τα καλώδια από εκεί και λογικά θα τα δώσω στην έξοδο του SSR ρελέ.
άρα με λιγότερα λεφτά απαλάσομαι από το μηχανικό εξάρτημα που έχει και κάποια χρόνια εκεί πέρα και το δουλεύω ηλεκτρονικά.
μου φαίνεται καλό value for money. μέχρι και που δε με ενδιαφέρει να φαίνεται η οθόνη, κυλικείο θα είναι.. απλά να δουλεύει χωρίς να με νοιάζει

Απάντηση