Wega Mininova ανακατασκευή

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Τρί Δεκ 24, 2013 1:13 pm

σήμερα κατάλαβα ότι ήρθαν τα Χριστούγεννα γιατί βρήκα αυτό το γραμματοκιβώτιο
pid_set.jpg
όπως είπα και άλλη φορά, ο λόγος που το πήρα είναι επειδή δεν εμπιστεύομαι τον πρεσοστάτη. επειδή άκουγα κάτι.. τζιτζιρίσματα.
και μιας και θα φύγει, άνοιξα τον διακόπτη του και να...
pressure_switch.jpg
η επαφή είχε καταφαγωθεί, και έκανε συνέχεια μικρά τόξα. καρβουνίλα!
επικίνδυνα πράγματα....

και τόσο καιρό δεν την.. πολυδουλεύω έτσι κι αλλιώς, τώρα τελειώνω και με το κυλικείο.

οπότε με .. 17 ευρώ θα μπει το PID που είναι το μισό κόστος από το να πάρω άλλο πιεσοστάτη!

για να δούμε....

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Πέμ Δεκ 26, 2013 10:50 pm

Οι πρώτες δοκιμές με το PID στη Mininova με έχουν μπερδέψει λίγο. Έχοντας βάλει τον αισθητήρα TC στη βίδα του E61 group βλέπω πολύ αργά τις μεταβολές στη θερμοκρασία του νερού.
Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι κατά το πρώτο ζέσταμα του group που επειδή αργεί να ανεβάσει θερμοκρασία, λόγω αδράνειας και θερμοχωρητικότητας του group, η πίεση μέσα στο boiler ανεβαίνει αρκετά! μέχρι και 1.6 και δε βλέπω το λόγο να γίνεται αυτό, τη στιγμή που ο πρεσοστάτης πάντα το κρατάει στα 1.2 το πολύ.

τώρα ίσως επειδή η βίδα του TC είναι "κοντή" δεν πιάνει τη ροή του νερού στο group; τι να πω..

είδα και το σχέδιο προηγούμενα με το μήκος της βίδας, αλλά τώρα, αυτό μου ήρθε με το κιτ, έτσι το δοκιμάζω.

η... σχετική εμπειρία με PID στο E61 group τι λέει;

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από Angeldust » Παρ Δεκ 27, 2013 1:41 am

Είναι λάθος η τοποθετήσει του αισθητήρα πάνω στο group.Στο boiler θα πρέπει να είναι τοποθετημένο.Το boiler ελέγξει την θερμοκρασία του group και όχι το αντίστροφο.

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Παρ Δεκ 27, 2013 10:06 am

ήθελα να βλέπω τη θερμοκρασία του νερού κατά την εκχύλιση... και το βράδυ έκανα αυτό ακριβώς. ξαναέβαλα τον πρεσοστάτη στο κύκλωμα και απλώς κοιτούσα τις θερμοκρασίες από το PID.

αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ποτέ η θερμοκρασία του νερού δεν ανέβηκε πάνω από τους 92 στο γκρουπ. άντε να πήγε 94 όταν έριχνα νερό από το shower

και που λες να το βάλω τον αισθητήρα ακριβώς; είναι και με πάσο Μ6.. να βάλω κάπου ένα Τ στο κύκλωμα του μποϊλερ; και σε που, σε ποιό σημείο δηλαδή; έχει 3 διαμερίσματα. μάλλον δεν τον βάζω στους σωλήνες HX, στο υπόλοιπο σώμα που ζεσταίνει και η αντίσταση θα πρέπει να μπει..

ε γμτ, στον πάτο θα αφήσω εκεί τον αισθητήρα και θα κοτσάρω και ένα απλό ψηφ. θερμόμετρο.............

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από AngelosPap » Παρ Δεκ 27, 2013 1:13 pm

Έχει δίκιο ο Κώστας το αισθητήριο του PID πρέπει να μπεί στο μποιλερ. Συγνώμη εάν σε μπέρδεψα εγώ. Στην βίδα του γκρουπ μπαίνει το TC μόνο για να δείς την θερμοκρασία εκχύλησης.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από Angeldust » Παρ Δεκ 27, 2013 7:46 pm

Στο θάλαμο του ατμού και θα έχεις πραγματικές τιμές θερμοκρασίας τις τάξεως μεταξύ 115-120 celcius.

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Παρ Δεκ 27, 2013 8:09 pm

ε τότε να κοιτάξω να το βάλω στην έξοδο ατμού του πιεζοστάτη, αφού θα φύγει που θα φύγει...

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Παρ Δεκ 27, 2013 8:24 pm

ας ρίξω και ένα ωραίο link που βρήκα για PID σε μια Vibiemme Domobar Super Levetta

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από AngelosPap » Σάβ Δεκ 28, 2013 10:00 pm

Νίκο το Tc που πήρες αυτό μοιάζει με το δικό μου αρκετά.Να ξέρεις ότι το δικό μου είναι της πλάκας. Το πήρα γιατί έλεγε ότι είναι ανωξείδωτο και μετά από λίγο καιρό διαβρώθηκε.Ελπίζω το δικό σου να βγεί καλό

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από glf » Κυρ Δεκ 29, 2013 12:55 am

Angeldust έγραψε:Στο θάλαμο του ατμού και θα έχεις πραγματικές τιμές θερμοκρασίας τις τάξεως μεταξύ 115-120 celcius.
σωστά. με 119 βαθμούς σταματάει στα 1.2 bar που είναι το όριο στο.. πρασινάκι του μπαρόμετρου

το έβαλα στην έξοδο ατμού που πήγαινε στον πρεσοστάτη, οπότε.. πάλι εργοστασιακό έγινε :a048:

αύριο λέω να του βάλω να κάνει autotune για να δω τι τιμές θα βάλει στις παραμέτρους

Άγγελε και γω για ότι φτηνότερο το κόβω αυτό το TC και καλά που είπες να έχω το νου μου.
δε με πειράζει να το αλλάξω, ένα που να είναι και λίγο μακρύτερο θα είναι πιστεύω το ιδανικό. και ίσως με την ευκαιρία το παραγγείλω σε PT100

Απάντηση