Wega Mininova ανακατασκευή

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από AngelosPap » Παρ Νοέμ 16, 2012 11:15 pm

Από καιρό σκέφτομαι μια αναβάθμιση σε μηχανή..
Βρήκα λοιπόν μία παλιά Wega Mininova της δεκαετίας του 90 από την χρυσή ευκαιρία και την πήρα. Βρισκόταν πολύ καιρό εκτός λειτουργίας αλλά ευτυχώς λειτούργησε κανονικά μετά από τόσο καιρό. Προτού πάρω την απόφαση να την κάνω βίδες και να την καθαρίσω την έβαλα σε λειτουργία και έλεγξα ότι όλα λειτουργούν κανονικά. Δεν ήμουν σίγουρος για το εάν έπρεπε να τη λύσω αφού εκτός από τις σκουριές στο σασί και κάτι σημάδια από παλιές διαρροές στο εσωτερικό η μηχανή δεν έδειχνε πλέον να έχει κάποιο πρόβλημα ούτε στη λειτουργία της ούτε και στα θέματα των διαρροών.A! Eίχε και ένα θεματάκι με στραβωμένο σασί.
Τελικά πήρα την απόφαση έπειτα από φωτογραφίες που είδα στο internet με το boiler γεμάτο άλατα και κυρίως από την περιέργειά μου να δω αν μπορώ να τα καταφέρω να την αναστήσω…

Λίγα λόγια για τη μηχανή..

Η μηχανή έχει E61 group αλλά με ηλεκτροβαλβίδα, δύο HX σωλήνες έναν για το ζεστό νερό και έναν για το Brew group. Έτσι το ζεστό νερό έρχεται φρέσκο από την παροχή και όχι από το boiler των 2 λίτρων. Η αντίσταση καταναλώνει 1300 Watt και έχει πολύ μικρό μέγεθος σε μήκος. Η μηχανή έβγαινε σε πολλές εκδόσεις ανάλογα με το εάν είχε δονητή ή περιστροφική αντλία και αυτόματη δοσομέτρηση νερού ή όχι. Νομίζω ότι βγαίνει ακόμα και τώρα με τα ίδια χαρακτηριστικά. Τα εσωτερικά εξαρτήματα είναι τα ίδια. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι το Drip tray και το εξωτερικό περίβλημα τα οποία παλιά ήταν πλαστικά (το πάνω μέρος άσχημο) και τώρα είναι από ανοξείδωτο. Ζυγίζει γύρω στα 20 κιλά η άτιμη με σακάτεψε (είμαι στο ρετιρέ χωρίς ανσασέρ). Θετικότατο ότι έχει πολύ μαζεμένες διαστάσεις
Μήκος 45 εκ. Πλάτος 33 εκ. και Ύψος 42 εκ.
Τα εξαρτήματα που χρειάστηκα τα πήρα από Eurogat και ήταν μια βαλβίδα ασφαλείας γύρω στα 30 ευρώ, μία φλάντζα τεφλόν της αντίστασης (την πήρα προαιρετικά αλλά τελικά την άλλαξα) καινούργια Shower screen και θερμοστάτης ασφαλείας αντίστασης με κόστος μικρό περίπου 2 ευρώ το καθένα κάπου εκεί.
Εάν κάποιος το χρειαστεί έχω το pdf με όλα τα εξαρτήματα αναλυτικά και με τους αντίστοιχους κωδικούς.
Για την αφαλάτωση έβαλα 3 φακελάκια Ξινό (κιτρικό οξύ), γύρω στα 50 λεπτά το ένα από supermarket , μέσα σε κουβά με ζεστό νερό περίπου 7 λίτρα. Λειτούργησε άψογα δεν περίμενα να κάνει τέτοια δουλειά !
wegamini.jpg
Αυτή είναι η παλιά
wegamini.jpg (12.5 KiB) Προβλήθηκε 5273 φορές
wega-mininova-epu-pv.jpg
Και αυτή η καινούργια.Με δύο βασικές αλλαγές στα πλαστικά είναι άλλη μηχανή.
Αυτή είναι η μηχανούλα που πήρα φαίνεται λίγο το σασί που κάνει κοιλιά και οι σκουριές
exo1.jpg
Έχει δει και καλύτερες μέρες..
esw1.jpg
Εδώ οι 2 ΗΧ σωλήνες, ο κρεμμόμενος πρεσοστάτης και η ηλ/βάνα αυτόματης πλήρωσης.
Μοτέρ της RPM στα 140Watt και αντλία Fluid o Tech με παροχή 50l/h. Εδώ είχα ένα θέμα τελικά όλα καλά
viewtopic.php?f=5&t=1129&start=60
pump.jpg
Μοτέρ αντλία και OPV μαζί με αντεπίστροφη μάλλον για να μην γυρίζει το ζεστό νερό στην αντλία ?
diaroes.jpg
Κι εδώ οι διαρροές από παλιά. Έχει και τάπα για άδειασμα του boiler (μάλλον)
Τελικά λύθηκε όλη ξύστηκε και βάφτηκε
plaisio 1.jpg
plaisio 2.jpg
paint 1.jpg
Ξύσημο και αστάρομα
paint 2.jpg
Βάψιμο το 1ο χέρι
Κατά λάθος πάτησα Υποβολή και έφυγε...

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από AngelosPap » Παρ Νοέμ 16, 2012 11:39 pm

Το group λύθηκε όλο και καθαρίστηκε. Το λεγόμενο ''μανιτάρι'' είχε κάτι πράσινα νομίζω βρύα και λειχήνες..
group 1.jpg
Τώρα κατάλαβα γιατί το λένε ''μανιτάρι''. Δεν πολυφαίνεται αλλά έχει επάνω του κάτι πρασινίλες...μούρλια
Καλό καθάρισμα
group 2.jpg
Μπανάκι στο οξύ αρκετές ώρες
bath.jpg
Τα κομμάτια που έχουν χρωμιωμένο μπρούντζο δεν πρέπει να πλυθούν στο οξύ γιατί θα ροζίσουν...Το δοκίμασα σε ένα μικρό σημείο στο ακροφύσιο του ατμού ...
όλα τα εξαρτήματα έως και οι ηλ/βάνες λύθηκαν και αφαλατώθηκαν
lisimo.jpg
Το χάος..
Η βαλβίδα ασφαλείας είχε κολήσει και την άνοιξα τελικά με καμινέτο και ζέσταμα πιο πολύ για να δώ πως είναι
safety valve.jpg
safety valve
Και για να μην το πάω μακριά και κουράσω αρχισα το μοντάρισμα και μας πήρε το βράδυ
esw2.jpg
rebuilt 1.jpg
Χαμόγελα
rebuilt 2.jpg
και ικανοποίηση
Αυτά παιδιά και τώρα ψάχνω καμιά ιδέα να την κάνω πιό όμορφη γιατί αυτό το πλαστικό απο πάνω στο λαιμό μου κάθεται.. Οποιος έχει καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη..
Έχω σκεφτεί κάτι σε ξύλο μετά από τις ωραίες δημιουργίες του Δημήτρη. (αντιγραφή δηλαδή :a030: )

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από AngelosPap » Παρ Νοέμ 16, 2012 11:57 pm

Η μηχανή είναι έτοιμη, πρέσαρα όλα κομπλέ (μιά μικρή διαρροή επισκευάστηκε) και λειτουργεί.Μόνο που ειναι γδυμένη μέχρι να αποφασίσω πώς θα την κάνω πιό κούκλα. Ά ! Θα της βάλω κι ένα μανόμετρο για το Brew δεν έχει από τη μάνα της
Ακόμα δεν πίνω καφέ από αυτήν αλλά έφτιαξα έναν
coffee.jpg
Δεν τον ήπια..κρατήθηκα

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Νοέμ 17, 2012 10:10 am

Εύγε Άγγελε! :clap:
Μηχανή για να την κρατήσεις πάρα πολλά χρόνια!
Ωραία παρουσίαση με τα χαρακτηριστικά της.Δεν είχα ξαναδεί τετράγωνο μπόιλερ ούτε ΗΧ για το ζεστό νερό.
Έχει δοχείο για νερό ή συνδέεται μόνο με το δίκτυο;
Έχεις καμία φωτογραφία απο το εσωτερικό του μπόιλερ και τους δύο ΗΧ;
Προσωπικά τα πλαστικά μου αρέσουν.Αν μπορέσεις και τα κάνεις και αυτά σαν καινούρια θα είναι πιο πρακτικά απο το inox.
Με το καλό να την τελειώσεις!

Υ.Γ. Ήξερα οτι κάτι κρύβεις μετά απο τόση συζήτηση για τις περιστροφικές..Με την λέξη δονητή εννοούσες παλμική αντλία;

Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από stefg » Σάβ Νοέμ 17, 2012 10:47 am

Μπράβο Άγγελε, έκανες πολύ καλή δουλειά μέχρι τώρα! Οι ανακατασκευές είναι απ'τα αγαπημένα μου θέματα και περιμένω να δω και την συνέχεια. Σκέφτομαι και εγώ να κάνω κάποια στιγμή κάτι ανάλογο. Πόσο την πήρες;

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από nmix » Σάβ Νοέμ 17, 2012 11:31 am

Άγγελε συγχαρητήρια,
Αρχικά ,δεν σου κρύβω ότι όταν την είδα με τις σκουριές ίδρωσα .Πάντως δικαιώθηκες για την επιλογή σου. Όσον αφορά το μανόμετρο ,είναι μόνο από θέμα ομορφιάς. Άλλωστε από θέμα ακρίβειας προτιμότερο είναι να προσαρμόσεις ένα μανόμετρο πάνω στο κλείστρο προσωρινά για μια μέτρηση κάθε εξάμηνο.H κοπή είναι δύσκολη, εκτός εάν πας σε επαγγελματία.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από boltsis » Σάβ Νοέμ 17, 2012 11:38 am

Μπράβο φίλε μου, μου θύμισες την ανακατασκευή που κάνω και εγώ με τη La san marco και σε καταλαβαίνω απόλυτα!Απλά εγω περιμένω πότε θα ρθει ο φίλος μου να τη τελειοποιήσουμε :a134: !
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από AngelosPap » Σάβ Νοέμ 17, 2012 3:03 pm

Βαγγέλη δεν έχω φωτογραφική μόνο από το κινητό ότι έβγαζα. Προσπάθησα να πάρω το εσωτερικό του boiler αλλά δεν φαινόταν τίποτα καλά. Οι σωλήνες ΗΧ φαντάσου έχουν ένα πάχος όσο είναι εξωτερικά οι απολήξεις τους και λίγο ακόμα πιο παχιές. Τελικά μέσα στο boiloer δεν είχε αυτά που φανταζόμουν από άλατα, είχε αυτήν την κλασική μαυρίλα-λάσπη και η αντίσταση το ίδιο. Το boiler εκτός από τετράγωνο είναι και από ανοξείδωτο !
Η συγκεκριμένη δεν έχει δοχείο συνδέεται με την παροχή. Ναί παλμική εννοούσα
Αν κρατήσω τα πλαστικά λέω να τα βάψω μπορεί και ένα άλλο χρώμα θα δώ :a014:

Στέφανε κι εγώ γουστάρω πολύ τελικά τί να πώ έχω το μικρόβιο του μαστροχαλαστή από μικρός..Την μηχανή την πήρα 250 αλλά έκανα βλακεία μπορόυσα και παρακάτω

Νίκο το μανόμετρο το πήρα για να τσεκάρω την αντλία και αφού το έχω λέω να το βάλω να υπάρχει.Μπορεί να μην τρυπήσω το ανοξείδωτο.Λέω να το βάλω κάπου αλλού..ακόμα δεν ξέρω
Σκέφτομαι και μια πατέντα για ρυθμιζόμενο pressure profile. Έχω βρεί κάτι βιβλία για ηλεκτρικούς κινητήρες από παλιά που είχα και προσπαθώ να τα θυμηθώ..εχει πολύ πράμα όμως και βλέπω να το εγκαταλείπω

Ηλία περίπου στον ίδιο χρόνο κάναμε την ίδια δουλειά. Την αλοιφή που μου είπες δεν την βρήκα έπρεπε να την παραγγείλω και πήρα μια άλλη καλή μου φάνηκε έκανε δουλίτσα. Είχα κι ένα πανάκι microfiber από τα Jumbo κι γυάλισε καλά

Fanis
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 2:30 pm
Όνομα: Φανης
Μηχανή:: Magic L'Espresso ESE
2η Μηχανή:: Saeco 8323
Μύλος:: Zassenhaus Lima
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από Fanis » Σάβ Νοέμ 17, 2012 5:37 pm

Μπραβο Αγγελε,φανταστικη δουλεια και πολυ καλη φωτοπαρουσιαση!!!! :oneup: :oneup:
περιμενουμε και εντυπωσεις απο την παρασκευη καφε...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Wega Mininova ανακατασκευή

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Νοέμ 17, 2012 7:04 pm

Πολύ καλή δουλειά Άγγελε. Μέγιστη ποιότητα με τα ελάχιστα χρήματα. Να΄σαι καλά να την ευχαριστηθείς.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση