Isomac Zaffiro PID ή όχι

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μαρ 04, 2011 11:37 pm

Πολύ όμορφη δουλειά Δημήτρη και η θέση που έβαλες το PID είναι απλά τέλεια.
Δύο σύντομες ερωτήσεις μόνο,
ο ένοχος για τα μικροπροβληματάκια που δείχνεις στην πρώτη φωτογραφία τί είναι ακριβώς; Άμα μπορείς δώσε μια σύντομη περιγραφή. Αυτό που έχει στην άκρη σαν probe έιναι η θερμοφωλιά που αναφέρεις στο κείμενο;
Έκανες και εσύ μέτρηση θερμοκρασιών πριν το mod όπως έκανε και έδειξε στο video o dimogrec; Από το κέιμενο καταλαβαίνω ότι η κύρια βελτίωση ήταν στο να βρίσκεται πάντα η μηχανή στην σωστή θερμοκρασία ώστε να είναι πάντα έτοιμη για το shot ή κάτι κατάλαβα λάθος;

ΥΓ Καλά καφεδάκια dimogrec.
ΥΓ2 Σχετικά με τον τρόπο που ήρθε η μηχανή στα χέρια σου το μόνο που μπορώ να σχολιάσω είναι ότι τελικά ο κόσμος είναι πολύ μικρός. :)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από focus » Σάβ Μαρ 05, 2011 12:05 am

Χρήστο , στη πρώτη φωτό ο "ένοχος" είναι ο θερμοστάτης της Zaffiro. Έχω και εγώ απορία που/πως δένει το probe αυτό στο boiler. :a014:

Πολύ επαγγελματική και "εργοστασιακού look" δουλειά για μία ακόμα φορά Δημήτρη. Δεν είναι απλά εφαρμογή γνώσεων , το ταλέντο και το μεράκι σου για το θέμα των εσπρεσσομηχανών είναι εμφανέστατο σε ό,τι κάνεις. Εύγε, σε καμαρώνω! :a013:

Μια απλή απορία προς όλους τους pid-ιασμένους παρακαλώ: Μόλις ανοίγετε τη παροχή του ατμού η αντίσταση του boiler ανάβει προφανώς αλλά πότε ακριβώς κλείνει? Εννοώ, κλείνει σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία νερού ή με την ανάγνωση κάποιας μέγιστης πίεσης ? :a030:

woodsman43

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Μαρ 05, 2011 1:01 am

Christos έγραψε: ο ένοχος για τα μικροπροβληματάκια που δείχνεις στην πρώτη φωτογραφία τί είναι ακριβώς; Άμα μπορείς δώσε μια σύντομη περιγραφή. Αυτό που έχει στην άκρη σαν probe έιναι η θερμοφωλιά που αναφέρεις στο κείμενο;
Eιναι ο ρυθμιζομενος μηχανικος θερμοστατης της μηχανης με probe.To probe μπαινει μεσα στη θερμοφωλια και απλα καθεται μεσα της.Η θερμοφωλια ειναι μια τρυπα που υπαρχει στην κορφη του μποιλερ σαν πηγαδι με διαμετρο 7χιλ και οδηγει κοντα στον πατο του μποιλερ.Δεν υπαρχει εποικοινωνια με το νερο απλα ζεσταινεται ο χωρος μεσα στην φωλια και αντιλαμβανεται αυτη τη θερμοκρασια το probe.
Christos έγραψε: Έκανες και εσύ μέτρηση θερμοκρασιών πριν το mod όπως έκανε και έδειξε στο video o dimogrec; Από το κέιμενο καταλαβαίνω ότι η κύρια βελτίωση ήταν στο να βρίσκεται πάντα η μηχανή στην σωστή θερμοκρασία ώστε να είναι πάντα έτοιμη για το shot ή κάτι κατάλαβα λάθος;
Nαι εκανα και εγω μετρησεις και η βελτιωση εκτος απο αυτο που λες πολυ σωστα ειναι και η στανταρ θερμοκρασια εγκχυλισης η οποια ρυθμιστηκε ακριβως στους 92 βαθμους.Απλα αναδεικνυεται τελικα η ικανοτητα που ηδη ειχε η μηχανη για σταθερη θερμοκρασια για οικιακη χρηση που ειναι και το ζητουμενο.

Christos έγραψε:ΥΓ2 Σχετικά με τον τρόπο που ήρθε η μηχανή στα χέρια σου το μόνο που μπορώ να σχολιάσω είναι ότι τελικά ο κόσμος είναι πολύ μικρός. :)
Ναι ετσι ειναι αλλα και το φορουμ που μας φερνει κοντυτερα και εχει μεγαλωσει αρκετα ,εκμηδενιζει τις αποστασεις σιγα σιγα.Η επαφη μου με παιδια που γνωρισα μεσα απο το φορουμ ειναι αληθεια πως με γεμιζει με γνωσεις τις οποιες ειχα πολυ μεγαλη αναγκη.Τους ευχαριστω ολους και κανω πολυ κεφι την ολη φαση. :a049:


Οσο για την μηχανη θελω να πω (διορθωνοντας και παλιοτερες δηλωσεις μου)πως ειναι ενα εξαιρετικο μηχανημα με συμβιβασμους μονο σε θεματα εμφανισης και οχι ποιοτητας ιδανικο για λατρες του εσπρεσσο το οποιο με λιγες βελτιωσεις αγγιζει την κορυφη σε θεματα εγκχυλισης σε ενα ευρος τιμης μεχρι τα δυο χιλιαρικα.Τα συν που διαπιστωνω ειναι οτι ζεσταινεται γρηγορα (μπορει και γρηγοροτερα)εχει μεγαλο μποιλερ οσο ακριβως χρειαζεται για σταθερη εγκχυλιση και η δυνατη αντισταση η οποια πολυ σωστα ειναι τοποθετημενη απο κατω παρεχει γρηγορη αναρωση και δυνατο ατμο.Απλη και σωστη υλοποιηση για αυτους που αρεσκονται στο ε61 γκρουπ σε οικονομικο πακετο. :oneup:

antonis

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από antonis » Σάβ Μαρ 05, 2011 8:56 am

Δημήτρη γιατί λες για εύρος τιμής μέχρι 2.000€; Από site βλέπω ότι η τιμή της είναι κοντά στα 800€ (http://www.espressocoffeeshop.com/store/product379.html) και για το pid να υπολογίσουμε έως 300€ άρα συνολικά κάπου κοντά στα 1.000€; Μου λείπει κάτι;

Επίσης τώρα που την είδες και από κοντά, ποια θεωρείς μειονεκτήματα εμφανισιακά σε σχέση με άλλες Ε61 μηχανές της κατηγορίας της;

Υ.Γ. Τα συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά τα βάζω εδώ στο τέλος για να μην γίνονται κουραστικά :oneup:

woodsman43

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Μαρ 05, 2011 9:34 am

Ναι φιλε αντωνη κατι σου λειπει η μαλλον κατι δεν καταλαβες καλα απο αυτο που ειπα.Αυτο που ευθαρσως λεω ειναι πως εαν κανεις εσπρεσσακι με μια Ε61 μεχρι τα δυο χιλιαρικα και με την zaffiro pid θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα.
Η ικανοτητα της να σου δινει σταθερη θερμοκρασια και πιεση δεν διαφερει απο αλλες που κανουν διπλασια τιμη.
Ε61 ειναι και αυτη αρα τι μενει?Μενουν ολα εκεινα που κανουν μια ακριβοτερη πιο φιλικη και με περισσοτερες ευκολιες οι οποιες ανεβαζουν και την τιμη πολυ δικαιως.
Η καθαρα προσωπικη μου αποψη ειναι πως οταν πληρουνται οι προυποθεσεις(θερμοκρασια ,πιεση,ορειχαλκινο η χαλκινο μποιλερ και γκρουπ)το αποτελεσμα θα ειναι αψογο ειτε εχεις μια silvia ειτε μια HX των 2000E.Πια ειναι θεμα μπαριστα μυλου και λοιπον παραγοντων.
Εφτιαξα επανειλιμενως κατω απο τις ιδιες συνθηκες καφε με την δικια μου και με την zaffiro και δεν βρηκα διαφορα οσο κι αν προσπαθησα.
Φυσικα μπορει να πει καποιος πως συγκριση δεν μπορει να γινει μιας και η δικια μου ειναι ιδιοκατασκευη και μπορει να ειναι τελειως μαπα η εστω μετριοτατη.Θα συμφωνησω και γι αυτο επισημαινω συνεχως πως αυτα που λεω ειναι αποψη μου και μονο.(κι ας εχω και αλλα μετρα συγκρισης).
Απο ολα τα παραπανω εξαιρουνται αυτες με rotary pump για προφανεις λογους.
Σορρυ αν ενοχλω ισως με αυτα που λεω αλλα στην τελικη και για οσους μενουν αθηνα η διαπιστωση των παραπανω μπορει να εξακριβωθει live στο σπιτι μου οποτε κανετε κεφι.
Eμφανισιακα προσωπικα μου αρεσουν ολες οι υπολοιπες Ε61 εκτος απο την zaffiro :lol: :lol: :lol:
Το γραφω και εγω στο τελος και σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από dimogrec » Πέμ Μαρ 17, 2011 10:20 pm

Ύστερα απο λίγους καφεδες που εφτιαξα (ελλειψη χρονου) η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη στη σταθερότητα θερμοκρασιας. Μεχρι πριν λιγο καιρο (οπως εχω γραψει κ καπου αλλου στο φορουμ) έχοντας "μαθει" τα χουγια της μηχανης μου μπορουσα να φτιαξω το καφεδακι μου "μαντευοντας" τη θερμοκρασια εκχείλισης. Ομως μετά απο λιγη ώρα και αν χρειαζοταν να φτιαξω 2-3 καφεδακια τα πραγματα δυσκολευαν. Ο θερμοστατης της δεν ηταν σε θεση να κρατησει σε σταθερο φασμα τη θερμοκρασια με το περασμα του χρονου. Τωρα ολα δουλευουν ρολοι... Δοκιμαστικα εφτιαξα 3 καφεδακια στη σειρα (με διαστημα 3-4 λεπτων) και ειχα ακριβως το ιδιο αποτελεσμα! (αυτο πχ δε μπορουσα να το κανω στο παρελθον). Για την ωρα λοιπον ειμαι πολυ ικανοποιοημενος
Τη μηχανη μου την επεστρεψε ο woodsman αγνωριστη. Ειχαμε συμφωνησει να μου τοποθετησει μονο το pid και αυτος μου την εκανε καινουργια :worthy: (ευτυχως ειχα προλαβει να μονώσω μονος μου το μποιλερ γιατι με τη φορα που ειχε αυτος θα το εκανε σιγουρα :mrgreen: ). Περα απο το γυαλισμα ( μ'αρεσει που του την πηγα καθαρη τρομαρα μου) μου τοποθετησε διαφορα μονωτικα σε αρκετα σημεια κ δεν ακουγεται τιποτα οταν δουλευει η τρομπα!! Ουτε δονησεις ουτε τριξιματα. Και το καλυτερο ειναι τα γραμματακια κατω απο τους διακοπτες και το pid που βλεπετε στη φωτογραφια... Φιλε Δημητρη σε ευχαριστω πολυ, εισαι παρα πολυ καλος σε αυτο που κανεις.
To pid ειναι της Auber το κλασικο για τη Silvia, σαν θερμοζευγος ζητησα ενα rtd pt100 με διαμετρο 6mm ωστε να μπαινει στη θερμοφωλια και μηκος 5 εκ. (για οσους δε γνωριζουν τι σημαινει θερμοφωλια εδω εχω καποιες φωτο απο την μηχανη μου http://www.flickr.com/photos/dimogrec/ ) και ssr 25A αν δεν κανω λαθος. Ολα μου ηρθαν απο την Auber με κοστος 90Ε + καποια τροχακια (για την τρυπα στο σασι) και την αμοιβη του woodsman.
Θεωρω ειναι μια πολυ καλη κινηση (για οσους εχουν ζαφιρο τουλαχιστον) χωρις μεγαλο κοστος και θα συμφωνησω με ενα φιλο μου ιταλο που μου ελεγε οτι η διαφορα ειναι οπως η νυχτα με τη μερα :oneup:
Και ενα βιντεακι απο τα πρωτα καφεδακια
Συνημμένα
zaffiro_1.jpg
Καλλιτεχνης
zaffiro.jpg

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 17, 2011 10:49 pm

Δημήτρη δεν ανεβάζουν τέτοια ώρα αυτά τα videos. Με το ζόρι κρατήθηκα να μην σηκώσω την οικογένεια στο πόδι φτιάχνοντας espresso. Να΄σαι καλά να απολαμβάνεις τα καφεδάκια σου με την αναβαθμισμένη μηχανή σου.
Όσο για τον συνονόματο σου, τα λόγια είναι περιττά, θα αρχίσει να αισθάνεται αμήχανα με όλους τους επαίνους που εισπράττει από όλη την παρέα εδώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Μαρ 18, 2011 10:11 pm

Ειχα μια ευκαιρια στα χερια μου να κανω μια zaffiro με dual boiler ,rotary και συνδεση στο δικτυο αλλα δυστηχως επεσα σε αποκλειστικο εσπρεσσακια ιδιοκτητη και εμεινα με την γλυκα στο χερι. :lol:
Και το χειροτερο ειναι πως μου ερχεται αλλη μια zaffiro αυτες τις μερες αλλα και αυτος ο ιδιοκτητης ειναι εσπρεσσακιας γμτ. :a134:
Να την χαιρεσαι φιλε δημητρη και να απολαμβανεις τα εσπρεσσακια σου ετσι οπως τα φχαριστιεσαι συνηθως σαν να ειναι σφηνακια.Σε εχω δει να χτυπας 10 σε μια ωρα οποτε δεν θα εκπλαγω αν το ξεπερασεις τωρα το ρεκορ σου. :lol:
Καλοδουλευτη και να ξερεις πως αν εισαι εσυ ευχαριστημενος μια εγω ειμαι δεκα που σε βλεπω ετσι. :a013:

νικολας

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από νικολας » Παρ Μαρ 18, 2011 11:02 pm

woodsman43 έγραψε: Απο ολα τα παραπανω εξαιρουνται αυτες με rotary pump για προφανεις λογους.
να ρωτησω ποιοι ειναι οι προφανεις λογοι?
ασχετος γαρ...

woodsman43

Re: Isomac Zaffiro PID ή όχι

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Μαρ 19, 2011 11:26 am

focus έγραψε:
Μια απλή απορία προς όλους τους pid-ιασμένους παρακαλώ: Μόλις ανοίγετε τη παροχή του ατμού η αντίσταση του boiler ανάβει προφανώς αλλά πότε ακριβώς κλείνει? Εννοώ, κλείνει σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία νερού ή με την ανάγνωση κάποιας μέγιστης πίεσης ? :a030:
Off topic:
Καλα ειμαι λιγο της καθυστερησης.(διανοητικης)Μπορουσα να σου απαντησω και το πασχα χωρις να παρεξηγηθεις; :lol:
Η ερωτηση που κανεις αφορα μονο ΗΧ και οχι single boiler.Η αντισταση των ΗΧ λοιπον ελεγχεται μονο απο τον πιεσοστατη.Αναβει καθε φορα που η πιεση του μποιλερ πεσει λιγο πιο χαμηλα απο την εκαστοτε ρυθμιση του πιεσοστατη και κλεινει μονο οταν η πιεση επανελθει στην προρυθμισμενη του πιεσοστατη.Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει λογος για pid σε ΗΧ μηχανη εκτος και αν μπει pid πιεσης αλλα και παλι το θεωρω υπερβολη.Αντιθετως σε single η dual boiler το pid ειναι τελειως απαραιτητο.Βρε συ φανταστικε μου focus ,με κανεις και κοκινιζω απο ντροπη με τα γλυκολογα που μου λες.Κανε και λιγο κρατει γιατι ειμαι ευαισθητο παιδι και συγκινουμαι με τοσες κολακειες.Εν ολοιγεις ασε τα γλυκολογα και φερε καμμια καλη ρακι οταν ανεβεις αθηνα να κερασεις για την κουκλα σου της οποιας ακομα περιμενουμε το review. :lol:
νικολα εγω ειμαι στο club εκεινων των τυπων που υποστηριζουν rotary pump δαγκωτο λογω απολυτα σταθερης πιεσης χωρις δονησεις του νερου πανω στο puck και χωρις καμπυλη στην αποδοση απο 0-9 bar.Aλλα δεν ειναι καιρος για πριγκηπες τωρα μιας και η αγορα της αγγιζει τα 200 ευρω.

Απάντηση