ECM Michelangelo service και επισκευή

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
woodsman43

ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Φεβ 05, 2012 11:52 pm

Πριν δυο μηνες ακριβως ζητησε την βοηθεια ,στο προβλημα που ειχε, μεσω του φορουμ ενας φιλος απο την βορεια ελλαδα.
Συγκεκριμενα ζητησε απο τα μελη αν γνωριζουν εναν τεχνικο(οχι υδραυλικο)για να κανει service στη μηχανουλα του μια Ecm Michelahgelo 1group επαγγελματικη.
Μετα απο τις σχετικες εποικοινωνιες μια ηλιολουστη μερα με πηραν τηλ απο μια μεταφορικη εταιρια να παω να παραλαβω ενα δεμα.
Πηγα και αυτο που αντικρυσα ηταν σχεδον περα απο τις δυναμεις μου.Μια παλετα με διαστασεις που σου εφερναν ιλιγγο και με βαρος το οποιο δυσκολευτικα πολυ να διαχειριστω.Τι να εκανα τωρα;Να την εστελνα πισω δεν μου πηγαινε.Ηταν και δυφασικη η ατιμη.Με σκληρη αποφαση να μην ξανααναλαβω τετοια δουλεια την πηρα και με μερικες χωροταξικες πατεντες την στριμωξα στον παγκο μου για service.
Eπειτα απο σχετικο ελεγχο διαπιστωσα πως υπηρχαν και βλαβες εκτος απο μπιχλα ,αλατα και διαρροες.Ετσι λοιπον ξεκινησε η δουλεια και το οδοιπορικο το παραθετω στο βιντεο.
Τωρα μενει ο γολγοθας της αποστολης-επιστροφης του κτηνους προκειμενου να εχει μια ευκαιρια το Αργος-ορεστικο στην Καστορια για καλο καφε απο μελος του φορουμ που το λιγοτερο που εχει ειναι οτι ειναι μελετημενος. :lol:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από Christos » Δευ Φεβ 06, 2012 12:23 am

Δεν ξέρω εάν άλλαξαν τα γούστα μου (κάπως έχω βαρεθεί το πολύ SS) αλλά βρίσκω την μηχανή και ιδιαίτερα τα πλαΐνά πάνελ της μια σκέτη ομορφιά.
Δημήτρη πραγματικά την τίμησες την μηχανή (αναμενόμενο βέβαια) και σίγουρα εξελίσσεσαι με γοργά βήματα σε Michaelangelo των espresso μηχανών.
Spoiler: show
Νυχτερίδες και αράχνες ... :lol: :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

cafeinomania

Re: ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από cafeinomania » Δευ Φεβ 06, 2012 12:33 am

Συγχαρητήρια.Ότι φτιάχνεις το κάνεις με πολύ μεράκι και φαίνεται. :respekt:

konn4312

Re: ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από konn4312 » Δευ Φεβ 06, 2012 1:00 am

Αυτο φιλε δεν ειναι service και επισκευη,ειναι αναγεννηση και ανακατασκευη!Πολλα μπραβο αλλα να σε δω πως θα την κουβαλησεις! :lick:

Loizos

Re: ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από Loizos » Δευ Φεβ 06, 2012 1:15 am

Μπράβο ωρέ Δημητρό. Για ακόμα μια φορά το έκανες το θαύμα σου. Είναι όμορφη μηχανή, και τώρα που φτιάχτηκε έδειξε πιο ακόμα πιο όμορφη.

Μου έκαναν εντύπωση αυτά που είδα μέσα στη μηχανή. Αν θυμάμαι καλά μου είπες ότι η μηχανή πριν από σένα είχε πάει αλλού για service? Και του την επέστρεψαν έτσι?? Ή θυμάμαι λάθος?

zikos
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 05, 2012 11:22 am
Όνομα: Βασιλης
Τοποθεσία: Σπατα

Re: ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από zikos » Δευ Φεβ 06, 2012 1:39 am

Συγχαρητήρια.
Πολυ ωραια δουλεια σε μια ωραια μηχανη
Αλλα και τα αλλα βιντεακια με τις δουλειες σου στο youtube φοβερα!!!
Παντα καλες δουλειες!!!

woodsman43

Re: ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Φεβ 06, 2012 8:09 am

Christos.
Νυχτερίδες και αράχνες ... :lol:
.
Oταν την ανοιξα κραταγα και ενα παλουκι μην πεταχτει τιποτε απο μεσα :lol: .
Konn4312.
Αυτο φιλε δεν ειναι service και επισκευη,ειναι αναγεννηση και ανακατασκευη!Πολλα μπραβο αλλα να σε δω πως θα την κουβαλησεις!
.
Tι κανεις ειπες αυριο το απογευμα κατα τις 6;;.
Loizos.
Αν θυμάμαι καλά μου είπες ότι η μηχανή πριν από σένα είχε πάει αλλού για service? Και του την επέστρεψαν έτσι?? Ή θυμάμαι λάθος?
.
Καλα θυμασαι.Συμφωνα με τον αντωνη την ειχε παει σε καποιον που ηταν μαλλον υδραυλικος και του ειχε κανει αφαλατωση λεει.Αφαλατωση με τι ...ουτε ξερω.
Χερι παντως ειχε μπει μεσα και ειχε κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.Στο βιντεο δεν φαινονται πολλα απο αυτα που εκανα.Τραβηξα οσα προλαβα.
Επιπλεον λυθηκαν και καθαριστηκαν ολες οι ηλεκτροβαλβιδες και το preinfusion chamber .Aυτο ειδικα ειναι ενας θαλαμος που ελεγχει το preinfusion με ενα συστημα σαν γιγαντια opv ενα πραμα και ηταν κολλημενο τελειως και δεν δουλευε.Αυτη η μηχανη με μια λεξη ηταν κ ο υ ρ ε λ ι.
Μετααανιωωωσαααα...
Οτι πακετο εχω φαει το εχω φαει απο βορειο ελλαδα.Λες να σημαινει τιποτε αυτο; :a014:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Φεβ 06, 2012 8:54 am

Μπράβο Δημήτρη!
Εξαιρετική δουλειά! :oneup:

anepro

Re: ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από anepro » Δευ Φεβ 06, 2012 11:50 am

Off topic:
Αφού έγινε λόγος για "αναγέννηση" της μηχανής και με όλο το σεβασμό και εκτίμηση που έχω για τη δουλειά του Δημήτρη θα τολμήσω να προτείνω (με χιούμορ) μια κατάλληλη μουσική υπόκρουση για το βιντεάκι. :a048:


dio

Re: ECM Michelangelo service και επισκευή

Δημοσίευση από dio » Δευ Φεβ 06, 2012 12:48 pm

αλλο ενα εργοχειρο απο τον woodsman ...
τα συγχαρητηρια μου αγαπητε!!! :a013:

Απάντηση