Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από psycho » Τρί Σεπ 13, 2011 3:25 am

y.v έγραψε:O Xρήστος εννοεί (αν τον κατάλαβα σωστά) ότι κάθε μηχανή ΗΧ είναι σχεδιασμένη διαφορετικά από τον κατασκευαστή της ασε που μπορει να λειτουργεί και υπό άλλες συνθήκες.
Είναι πολυπλοκώτερες απ ότι φαίνονται και γίνονται μεγάλες θερμικές μελέτες επάνω τους ώστε να ρυθμίσει ο κάθε κατασκευαστής αυτό που θέλει.
Ετσι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την ποσότητα νερού που χρειάζεται να βγάλουμε, την πίεση στο μπόιλερ, την τελική θερμοκρασία, κλπ ούτως ώστε να τα χρησιμοποιήσουμε σαν οδηγό

Εν τω μεταξύ το θέμα βρίθει ανακριβειών αλλά και διατυπώσεων που μπορούν να δημιουργήσουν λανθασμένες εντυπώσεις.
Εάν δεν γνωρίζουμε κάτι, καλό είναι να το υποβάλλουμε υπό μορφή ερωτήσεως και όχι ώς ντε φάκτο γεγονός και μετα να αποκαλύπτονται άλλα αντι άλλων κάπου στο βάθος του θέματος ανάμεσα σε ένα σωρό άλλες συζητήσεις.
+100. :respekt:

Dimitris_P

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Οκτ 13, 2011 10:21 pm

hello,

για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή πρέπει να έχει σχέση με κάποια πίεση το γράφω οπτικά.

Τις τελευταίες 2-3 μέρες αφού φτιάξω καφέ μετά κάνει έναν ελαφρύ ήχο σφυρίγματος που εξασθενεί, όπως κάνει δηλαδή μια κατσαρόλα ή χύτρα όταν σφυρίζει και μειώνεις τη θερμοκρασία, αν έγινα κατανοητός. Παρόλα αυτά δεν βλέπω κάποια διαφορά στις ενδείξεις boiler + brew. Δημήτρη; :a030:

physio
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Barista Profi
Μύλος:: Mahlkonig Vario...
Οι καφέδες μου:: Speciality Coffee...
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από physio » Παρ Μαρ 30, 2012 7:17 am

Εχω αρκετά υψηλή πίεση στο steam wand με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω κρεμώδες αφρόγαλα...
όλο το διάστημα το τελευταίο δεν είχα πρόβλημα καθώς ,όπως ανακάλυψα ξεβουλώνοντας με την πίσω πλευρά του pallo μου τις τρύπες ότι,οι τρύπες ήταν ελαφρώς βουλωμένες με αποτέλεσμα να έχω την ακριβώς επιθυμητή πίεση ατμού ακόμη κ με το μοχλό τέρμα!Πρέπει να κατεβάσω την πίεση ή κάτι άλλο συμβαίνει?Αν κατεβάσω πίεση υπάρχει περίπτωση να επηρεάσω τις εκχυλίσεις σε μεγάλο βαθμό?
Ευχαριστώ... :cfstd:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Μαρ 30, 2012 8:15 am

Mην πειράξεις την πίεση εφ όσον βρισκεις ότι ο καφές που εκχυλίζεις είναι καλός.
Σαφώς και η πίεση στο μπόιλερ ρυθμίζει σε αυτές τις μηχανές την θερμοκρασία εκχύλισης.
Τον ατμό θα πρέπει να τον ανοίγεις τελείως και όχι λίγο.
Εάν δεν μπορείς να διαχειριστείς ακόμα την πίεση και δεν θέλεις να εξακολουθήσεις να επιμένεις μέχρι να μάθεις, βούλωσε μιά τρυπούλα με μία οδοντογλυφίδα.

physio
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Barista Profi
Μύλος:: Mahlkonig Vario...
Οι καφέδες μου:: Speciality Coffee...
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από physio » Παρ Μαρ 30, 2012 2:13 pm

H πίεση που δείχνει το μανόμετρο όμως είναι υψηλή σε σχέση με αυτά που διάβασα εδώ...
κλείνει όταν φτάσει 2 γραμμες πριν το 1,5 και ανοίγει την αντίσταση ελάχιστα πάνω από το 1,25!
Τον ατμό δεν είναι ότι μαθαίνω ακόμη αλλά η πίεση που έχει πιτσιλάει το γάλα απέξω όπως και να πας να το διαχειριστείς...
Οι καφέδες είναι όντως καλοί ίσως όμως επειδή έχω συνηθίσει σε αυτή τη λειτουργία κ κάνω το απαραίτητο cooling flush.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Μαρ 30, 2012 2:53 pm

Το cooling flush το χρησιμοποιούμε για να ρίξουμε την θερμοκρασία στο ρυθμισμένο επίπεδο.
Κατα την διάρκεια της εκχύλισης και κατα τις συνεχεις εκχύλίσεις η θερμοκρασία διατηρείται σταθερή ενώ για το υψος της έχει φροντίσει η θερμοκρασία του μπόιλερ, η σχεδίαση του εναλλάκτη θερμότητος και η ροή (με τα δύο τελευταία να είναι μη μεταβαλλόμενα)
Εάν θελουμε χαμηλότερη ή υψηλώτερη θερμοκρασία για έναν καφέ, μπορούμε μεν να ξεκινήσουμε με μεγαλύτερο ή μικρότερο cooling flush, αλλά στην πραγματικότητα κανουμε μία εκχύλιση που έχει μεταβαλλόμενη θερμοκρασία στην διάρκειά της.
Το σωστό είναι να έχουμε ρυθμίσει την πίεση του μπόιλερ γι αυτόν τον καφέ, ώστε να έχουμε εκχύλιση με σταθερή την νέα θερμοκρασία μετά το cooling flush.

Οπότε εάν ο καφες σου είναι όντως καλός μην πειράζεις την πίεση.

physio
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Barista Profi
Μύλος:: Mahlkonig Vario...
Οι καφέδες μου:: Speciality Coffee...
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από physio » Σάβ Μαρ 31, 2012 5:49 pm

Δεν είναι κ εύκολο να δούμε την θερμοκρασία κατά την εκχύλιση...!κάπου έχω δει μια κατασκευή του φίλου woodsman αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχαινα να φτιάξω κάτι τέτοιο...
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να δω κατά πόσο και με ποιο τρόπο μεταβάλλεται η θερμοκρασία χωρίς cooling flush,με,αλλά και κατά τη διάρκεια της εκχύλισης.Υπάρχει μήπως κανείς που να έχει μετρήσει την barista του?Κάποιο βίντεο ίσως?

G.F.

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από G.F. » Δευ Απρ 02, 2012 8:11 am

physio έγραψε:Θα ήταν πολύ χρήσιμο να δω κατά πόσο και με ποιο τρόπο μεταβάλλεται η θερμοκρασία χωρίς cooling flush,με,αλλά και κατά τη διάρκεια της εκχύλισης.Υπάρχει μήπως κανείς που να έχει μετρήσει την barista του?
Όπως ήδη έχει αναφερθεί, είναι θέμα ρύθμισης πίεσης στο boiler που είναι σε συνάρτηση με τη θερμοκρασία, συνεπώς δεν νομίζω να σου πει κάτι.. η σύγκριση με μια άλλη barista (από όσο γνωρίζω οι ecm δεν έχουν ολες τις ίδιες ρυθμίσεις).

Στο forum, θα δεις video αναφορικά με τη θερμοκρασία και τη συμπεριφορά αυτής σε ECM, αν θυμάμαι καλά ήταν idle για περισσότερο από 40' - 60'. Επιπροσθέτως υπάρχει και link (αν θυμάμαι καλά) με πίνακα με τις αντιστοιχίες πιέσεων / θερμοκρασιών. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά σχέση χρήστη και μηχανής προκειμένου να την μάθεις καλύτερα με στόχο τη γεύση που σου αρμόζει και σε ικανοποιεί περισσότερο.

Dimitris_P

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Απρ 05, 2012 11:08 pm

physio έγραψε:H πίεση που δείχνει το μανόμετρο όμως είναι υψηλή σε σχέση με αυτά που διάβασα εδώ...
κλείνει όταν φτάσει 2 γραμμες πριν το 1,5 και ανοίγει την αντίσταση ελάχιστα πάνω από το 1,25!
Τον ατμό δεν είναι ότι μαθαίνω ακόμη αλλά η πίεση που έχει πιτσιλάει το γάλα απέξω όπως και να πας να το διαχειριστείς...
Οι καφέδες είναι όντως καλοί ίσως όμως επειδή έχω συνηθίσει σε αυτή τη λειτουργία κ κάνω το απαραίτητο cooling flush.
χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν ξέρεις να βράζεις γάλα ή δεν κάνεις κάτι σωστά, δεν έχεις σωστό σκεύος κλπ.

κι εγώ την ECM Barista έχω, με τα ίδια επίπεδα πίεσης και δεν έχω προβλήματα. Μπορείς να "παρακολουθήσεις" τα αντίστοιχα μαθήματα στα θέματα περί σωστού αφρόγαλου, latte art κλπ

physio
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Barista Profi
Μύλος:: Mahlkonig Vario...
Οι καφέδες μου:: Speciality Coffee...
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Ρυθμισεις πιεσεων ECM

Δημοσίευση από physio » Παρ Απρ 20, 2012 9:33 pm

H αλήθεια είναι ότι επειδή πρέπει να ήταν βουλωμένες από καιρό οι τρύπες είχα μάθει να κάνω με άλλο τρόπο το αφρόγαλο απτην κανονική λειτουργία της μηχανής!Έχω αρχίσει πάλι μετά από δοκιμές να επανέρχομαι στα ίσα μου...
Με προβληματίζει αρκετά όμως που δεν μπορώ πλήρως να ελέγχω τα δεδομένα της εκχύλισης!Παρατηρώ διαφορές απο εκχύλιση σε εκχύλιση (που προφανώς προέρχεται από δικά μου λάθη και μικροαλλαγές στη διαδικασία).Δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά αλλά με ενδιέφερε να ξέρω ότι τα δεδομένα της εκχύλισης είναι σταθερά και ίδια,ώστε να είμαι σίγουρος ότι αλλάζω έναν μόνο παράγοντα κατα βούληση και όχι ότι ενώ δοκιμάζω πχ να βάλω 30γρ λιγότερο καφέ ο καφές που θα βγει θα έχει χειρότερη γεύση επειδή η θερμοκρασία του νερού ήταν 1 βαθμό πιο κάτω απότι είχα στην προηγούμενη εκχύλιση...
Πόσο ακριβές είναι ότι μετρώντας τα δευτερα απο΄το cooling flush παίρνω πάντα την ιδια θερμοκρασία νερού?

Απάντηση