Διαφορές ECM Home line και Profi

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
jumper

Re: Διαφορές ECM Home line και Profi

Δημοσίευση από jumper » Δευ Αύγ 29, 2011 12:55 pm

Το διπλό καλαθάκι της δικιάς μου έχει γραμμή. Όσον αφορά το ακροφύσιο ατμού, δυστυχώς είναι δύσκολο με μικρή ποσότητα γάλα να καταφέρεις να κάνεις σωστό αφρόγαλα, δεδομένου ότι το έχεις στο τέρμα, αλλά με εξάσκηση και πολλά λίτρα όλα γίνονται...
Από ότι έχω δει γενικά σε άλλες μηχανές με πρειστροφικό, τις πάνε στο τέρμα, οπότε δεν βλέπω διαφορά με το joystick (προς το χειρότερο), αλλά μάλλον πιο έυχρηστο μου μοιάζει, γιατί μπορείς να κόψεις τη ροή στο τέλος γρηγορότερα.

stamatdi

Re: Διαφορές ECM Home line και Profi

Δημοσίευση από stamatdi » Τρί Αύγ 30, 2011 12:59 am

Καλησπέρα για μια ακόμη φορά
Μία απορία που έχω είναι ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ των Barista - Michanika - Technika και αν είναι αξιόλογες αυτές ώστε να επιλέξεις μια η οποία θα κάνει καλύτερα την δουλεία της

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διαφορές ECM Home line και Profi

Δημοσίευση από Christos » Τρί Αύγ 30, 2011 11:52 am

Πιστεύω αναφέρεσαι στις ECM III που βρίσκεις προσφορά στα Saturn και όχι στην καινούρια σειρά IV.
Δεν υπάρχει καμία σημαντική διαφορά πέρα από την κάσα που να δίνει κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα σε κάποιο από τα 3 μοντέλα σε σχέση με την ποιότητα του καφέ και την λειτουργικότητα. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν μικροδιαφορές στο τι σχεδίαση έχει ο εναλλάκτης θερμότητας, το μέγεθος του boiler, κά, αλλά η πληροφόρηση από την ECM είναι ανύπαρκτη οπότε άμα δεν ανοιχτούν οι μηχανές δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος. Στο internet έχω βρει για παράδειγμα Mechanika III με δύο διαφορετικές σχεδιάσεις. Από φωτογραφίες πάλι έχω δει ότι η Technika III έχει οριζόντιο εναλλάκτη σε αντίθεση με την Mechanika III profi του Βαγγέλη και την Barista του Αντώνη που έχει διαγώνιο και παρόμοιας σχεδίασης με αυτόν της ΝΕΑΣ σειράς IV που όμως είναι πισωγύρισμα στην σειρά ΙΙ !!! :o
Κοντολογίς όποια και να βρεις από τις 3 προσφορά στα Saturn είναι μια πολύ καλή ευκαιρία.

Άμα κάποιος ξέρει καλά Γερμανικά θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ακόμα παραπάνω.
http://www.kaffee-netz.de/marktplatz/31 ... -iv-2.html
http://www.kaffee-netz.de/espresso-und- ... gen-2.html

YΓ Ενημέρωσε το προφίλ σου με το μικρό σου όνομα. Ευχαριστώ.
viewtopic.php?f=26&t=1369#p21114
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

stamatdi

Re: Διαφορές ECM Home line και Profi

Δημοσίευση από stamatdi » Τρί Αύγ 30, 2011 3:21 pm

Ευχαριστώ Christos για τις πληροφορίες σε ότι αφορά τα μοντέλα.
Πάντως πήρα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο της ECM στην Ελλάδα μίλησα με έναν τεχνικό και απάντηση δεν πήρα παρά μου είπε ότι θα με πάρει τηλέφωνο αφού θα το κοιτάξει.


ΥΓ Ενημέρωσα και το προφίλ μου

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διαφορές ECM Home line και Profi

Δημοσίευση από Christos » Τρί Αύγ 30, 2011 3:47 pm

stamatdi έγραψε:...
ΥΓ Ενημέρωσα και το προφίλ μου
Ευχαριστώ Δημήτρη. :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

stamatdi

Re: Διαφορές ECM Home line και Profi

Δημοσίευση από stamatdi » Τετ Αύγ 31, 2011 2:37 am

Christo θα ζητήσω για μια ακόμη φορά τα φώτα σου αν και ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο μέρος που φόρουμ να ρωτήσω για Μύλο.
Για τον ECM-CASA SPECIALE τη γνώμη έχεις (έχω βρει έναν στα 250 euro αξίζει να τον πάρω ), και αν έχει σχέση με Anfim Best γιατί αυτός είναι η πρώτη μου επιλογή.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διαφορές ECM Home line και Profi

Δημοσίευση από Christos » Τετ Αύγ 31, 2011 8:43 am

Σίγουρα δεν είναι το κατάλληλο μέρος στο forum αλλά ούτε και το κατάλληλο νήμα.

Εάν είναι αυτός, τότε δεν είναι ο Anfim Best αλλά ο Anfim Haus που έχει μικρότερο μοτέρ και κοπτικά. Παραπάνω δεν ξέρω. Σαν μύλος μόνο, πέρα από την εμφάνιση και το γεγονός ότι κάνει "σετάκι" με την μηχανή, με αφήνει αδιάφορο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση