Ερώτηση για διακόπτη χαμηλής στάθμης νερού

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
antonis

Ερώτηση για διακόπτη χαμηλής στάθμης νερού

Δημοσίευση από antonis » Κυρ Μάιος 29, 2011 11:42 am

Η μηχανή μου έχει ένα αισθητήρα χαμηλής στάθμης νερού στη δεξαμενή, που όταν ενεργοποιηθεί σβήνει μία σχετική λυχνία, και σταματάει και τη λειτουργία της μηχανής.

Εάν έχω καταλάβει σωστά ο αισθητήρας είναι ένα διακοπτάκι στη βάση της δεξαμενής που πατιέται μηχανικά όταν η δεξαμενή έχει κάποιο συγκεκριμένο βάρος (έχει νερό), ενώ εάν δεν έχει το κατάλληλο βάρος (άδεια) δεν πατιέται και ανοίγουν τα σχετικά κυκλώματα.

Εδώ παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: όταν βάλουμε φίλτρο νερού (το φίλτρο είναι της εταιρίας) το βάρος του φίλτρου είναι ικανό να κρατάει πατημένο το διακόπτη και έτσι στην ουσία ακυρώνεται αυτή η δυνατότητα που σου δίνει η μηχανή. Οι συνέπειες είναι ιδιαίτερα δυσάρεστες , γιατί μέχρι να αντιληφθείς τι συμβαίνει λειτουργείς τη μηχανή και την τρόμπα χωρίς νερό :down:

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι εάν έχετε αντιληφθεί το ίδιο πρόβλημα, και ποια θα ήταν μία καλή λύση ώστε η χρήση του φίλτρου να μην ακυρώνει τη χρήσιμη δυνατότητα αυτόματου ελέγχου της στάθμης του νερού.

Τις επόμενες ημέρες θα κάνω την ερώτηση και στο service και την ECM

anton64
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 2:45 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Classika
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Dose
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Τοποθεσία: Γρεβενά

Re: Ερώτηση για διακόπτη χαμηλής στάθμης νερού

Δημοσίευση από anton64 » Κυρ Μάιος 29, 2011 12:37 pm

Δύο σχετικά απλές λύσεις που σκέφτηκα:
1) μικρή φούσκα (κάτι σαν μπαλόνι) που δεμένο στο φίλτρο δημιουργεί άνωση. Οχι πολύ μεγάλο γιατι θέλεις απλώς να "΄κάθεται" απαλά στον πυθμένα και όχι να ανεβαίνει. Εχει το μειονέκτημα ότι σου αφαιρεί χώρο από την δεξαμενή
2) να δέσεις το φίλτρο από το εσωτερικό κάλυμα της μηχανής (εάν μπορείς φυσικά) ώστε το βάρος του να μην μεταφέρεται στην δεξαμενή και την επιρρεάζει.
Και στις δύο λύσεις προσοχή στα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις ώστε να είναι ακίνδυνα (πχ όχι σπάγγος που μπορεί να είναι επικίνδυνος σε μακρόχρονη παραμονή στο νερό)
Φιλικά Γιώργος

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ερώτηση για διακόπτη χαμηλής στάθμης νερού

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 29, 2011 12:53 pm

Εγώ θα έψαγνα για ένα εξωτερικό σύστημα φιλτραρίσματος του νερού.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Ερώτηση για διακόπτη χαμηλής στάθμης νερού

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Μάιος 29, 2011 2:34 pm

Το βαρος απο το οποιο ενεργοποιειται ο διακοπτης ειναι ρυθμιζομενο.Μπορεις ειτε σφιγγοντας ειτε χαλαρωνοντας το ελατηριο του διακοπτη να αλλαξεις το βαρος απο το οποιο θα ενεργοποιειται.Μολις το ανοιξεις και το δεις θα καταλαβεις αμεσως τι πρεπει να κανεις(γατα εισαι σε αυτα εσυ). :lol:

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Ερώτηση για διακόπτη χαμηλής στάθμης νερού

Δημοσίευση από focus » Κυρ Μάιος 29, 2011 6:46 pm

Μια απλή αλλά πρόχειρη λύση θα ήταν ίσως ένα κομμάτι από σφουγγαράκι στο κάτω μέρος του tank(εξωτερικά), που θα λειτουργεί σαν πρόσθετο ελατήριο.

Έχω βάλει και εγώ εξωτερικά του tank ώστε να μειωθούν οι τριγμοί.

antonis

Re: Ερώτηση για διακόπτη χαμηλής στάθμης νερού

Δημοσίευση από antonis » Κυρ Μάιος 29, 2011 7:47 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις παιδιά :oneup: . Θα ξεκινήσω με την πρόταση του Δημήτρη (από σεβασμό και μόνο :geek: ) και εάν χρειαστεί θα συνεχίσω με κάποια πατεντούλα.

Hobis

Re: Ερώτηση για διακόπτη χαμηλής στάθμης νερού

Δημοσίευση από Hobis » Τρί Μάιος 31, 2011 2:32 am

Κάνε και εσύ μια συνδεση στο δίκτυο να μην τρέχεις φίλε μου Αντώνη!!! Το σκεύτηκες;

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ερώτηση για διακόπτη χαμηλής στάθμης νερού

Δημοσίευση από dimogrec » Τρί Μάιος 31, 2011 10:23 am

woodsman43 έγραψε:Το βαρος απο το οποιο ενεργοποιειται ο διακοπτης ειναι ρυθμιζομενο.Μπορεις ειτε σφιγγοντας ειτε χαλαρωνοντας το ελατηριο του διακοπτη να αλλαξεις το βαρος απο το οποιο θα ενεργοποιειται.Μολις το ανοιξεις και το δεις θα καταλαβεις αμεσως τι πρεπει να κανεις(γατα εισαι σε αυτα εσυ). :lol:
Ετσι ακριβως ειναι και στη δικη μου. Αν και εχω και εγω φιλτρο νερου στο tank δεν επιρρεαστηκε τοσο απο το βαρος του. Τι φιλτρο εβαλες? Giga filter?? :)

Απάντηση