Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
antonis

Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από antonis » Κυρ Μάιος 08, 2011 10:47 am

Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από τότε που η φοβερή προσφορά του Saturn εφοδίασε αρκετά μέλη του forum με ECM μηχανές, οι περισσότερες ΗΧ. (viewtopic.php?f=8&t=86&start=173) Επειδή είναι εμφανής η αγωνία του forum :D αλλά και η δική μας σιωπή, ξεκινάω με τις πρώτες μου εντυπώσεις από αυτή τη σημαντική αλλαγή για να ανταλλάξουμε απόψεις, και να βρούμε τις καλύτερες απαντήσεις στα νέα ερωτήματα που προκύπτουν. Αναλυτική παρουσίαση της μηχανής μου θα γίνει λίγο αργότερα όταν θα έχουμε γνωριστεί λίγο καλύτερα (με τη Barista μου, όχι με εσάς ;) ).

Η μετάβαση από μία Gaggia Color σε μία HX E61 (ECM Barista) ενθουσιάζει μεν αλλά προκαλεί και κάποια άγχη:

1. :waf:
2. Χωράει στον πάγκο;
3. Θα μάθω να τη χρησιμοποιώ; (τι είναι αυτά τα cooling flush και τα μυστήρια, μήπως να χώσω κανένα PID να τελειώνουμε;)
4. Πόσο θα μου πάρει να ξαναπιώ καφέ τουλάχιστον όπως έπινα με τη Gaggia μου;
5. Τι άλλα κόλπα ξέρει να κάνει;
6. Σε τελική, άξιζε τα λεφτά της ή τσάμπα το κράξιμο που θα φάω από γνωστούς και φίλους;

και τέλος

7. Τι να κάνω τη γλυκιά μου Gaggia Color που με μύησε στα μυστικά του εσπρεσο-έρωτα;

Ας ξεκινήσουμε.

1. :waf: Όπως καταλαβαίνετε αυτό ήθελε δουλειά. Ξεκίνησα από ένα τυχαίο τηλεφώνημα από το Saturn που της ζήτησα να μετρήσει το βάθος του πάγκου της κουζίνας, να επιβεβαιώσουμε ότι είναι 60 cm. Όπως φαντάζεστε της κόπηκαν τα πόδια :a080: και ετοιμάστηκε για τα χειρότερα. Όταν έφτασε η μηχανή σπίτι κοίταγε απλά με συγκατάβαση

2. Χωράει στον πάγκο; Τελικά δεν είναι τόσο τεράστια η διαφορά από τη μικρούλα Gaggia όπως φοβόμουνα. Ουσιαστικά κάθισε στον ίδιο χώρο αλλά έπιασε όλο το "βάθος" του πάγκου. (viewtopic.php?f=5&t=106&p=15951&hilit=% ... %AC#p15951)Η εικόνα άλλαξε βασικά λόγω συνολικού όγκου, που βελτιώνεται βέβαια από τα great looks του νέου αισθήματος (είναι κούκλα η Barista και έχει και τις καμπύλες τις, όχι σαν τις άλλες τις "στεγνές" :lol: )

3. Θα μάθω να τη χρησιμοποιώ;Για μένα ήταν ένα ψιλοάγχος αυτό επειδή αυτή την περίοδο δεν έχω καθόλου χρόνο ούτε να πειραματιστώ ούτε να διαβάσω. Γρήγορα έμαθα όμως τα τι και γιατί του cooling flush όπως και γιατί δεν συζητάμε για PID κλπ. Εδώ παίζει και το ρόλο του το καταπληκτικό μας forum :clap: και οι συναντήσεις του. Υπάρχει θέμα για συζήτηση για το cooling flush βέβαια αλλά καλύτερα να το δούμε σε κάποιο άλλο νήμα. Εδώ πρέπει να πω ότι προέκυψαν και κάποιες αλλαγές στη διαδικασία ρουτίνας που χρειάζονται "επανασχεδιασμό". π.χ. Το γεγονός ότι χρησιμοποιώ μονό spout για να μάθω να ρυθμίζω καλύτερα το cooling flush μου δημιούργησε πρόβλημα στο ζύγισμα και στο tamping που μέχρι τώρα έκανα πατώντας στους 2 εκροείς του pf. H 3 lt δεξαμενή έχει τους δικούς της χρόνους αναπλήρωσης, το disk tray γεμίζει γρήγορα και λερώνεται επειδή το E61 φτάνει έξω έξω, όταν καθαρίζω το shower screen λερώνω το tray και καίω και το χέρι μου γιατί πιτσιλάει περισσότερο κλπ

4. Πόσο θα μου πάρει να ξαναπιώ καφέ τουλάχιστον όπως έπινα με τη Gaggia μου; Αμέσως. Ακόμα και με cooling flush που έκανα στην τύχη ο Don Jose που λίγες ώρες πριν είχα φτιάξει στη Gaggia ήταν σχεδόν ίδιος (θα τολμούσα να πω και λίγο καλύτερος αλλά ίσως ήταν αυθυποβολή). Βέβαια σε συνδιασμό και με την προηγούμενη ερώτηση, χρειάζεται λίγος χρόνος για να μάθουμε τα νέα χούγια και να πάρουμε αυτό που πρέπει από τη μηχανή. Θα τολμούσα να πω όμως ότι έχω παρατηρήσει μία βελτίωση στο σώμα του καφέ και λίγο πιο ξεκάθαρα τα αρώματα και οι γεύσεις - καλά ή κακά. Παρόλο που είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα, νομίζω ότι έχει κάποιο ενδιαφέρον η σύγκριση τώρα που έχω ακόμα μνήμες από τον καφέ της Gaggia.

5. Τι άλλα κόλπα ξέρει να κάνει; Βασικό κόλπο η ταυτόχρονη χρήση ατμού και η σαφώς καλύτερη ποιότητα του παραγόμενου αφρογάλατος. Επίσης η δυνατότητα δημιουργίας πολλών καφέδων στη σειρά λόγω μεγάλης δεξαμενής και σταθερότητας συνθηκών εκχύλισης.

6. Σε τελική, άξιζε τα λεφτά της ή τσάμπα το κράξιμο που θα φάω από γνωστούς και φίλους;
Για τα 600€ που έδωσα η απάντηση είναι εύκολα ΝΑΙ. Για κάποιο άλλο ποσό θέλει κι άλλη συζήτηση.

7. Τι να κάνω τη γλυκιά μου Gaggia Color; Η καλή μου Gaggia πήγε σε καλά χέρια και χαίρομαι πολύ γι' αυτό, που δεν αποκλείεται να μας ξανακάνει παρέα στο forum aφού την απολαμβάνει φίλος φίλου μας :priest:

Μόλις παρατήρησα ότι ξεπέρασα σε πολυλογία ακόμα και τον νικόλα :mrgreen: οπότε σταματάω. Θα συνεχίσω σε επόμενο post με τεχνικά θέματα (cooling flush, πιέσεις, ρυθμίσεις, χαρακτηριστικά κλπ για να ανοίξουμε και διάλογο με τους υπόλοιπους ECM-noobs)

antonis

Re: Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από antonis » Κυρ Μάιος 08, 2011 6:15 pm

Ξέχασα να σχολιάσω την αλλαγή στο χρόνο προθέρμανσης που από τα 10 λεπτά της Gaggia ανέβηκε στα 30 λεπτά. Προσωπικά δεν με επηρέασε ιδιαίτερα αφού για τους καφέδες που φτιάχνω κρατάω το κατάλληλο χρόνο για τη διαδικασία παρασκευής που για εμένα είναι και μέρος της απόλαυσης. Ούτως ή άλλως έχουμε ζύγισμα, στρώσιμο, καθάρισμα κλπ.

Εκεί που επηρεάζει λίγο είναι το γεγονός υπάρχουν για μεγάλο διάστημα εκτεθειμένες καυτές επιφάνειες και αυτό είναι πρόβλημα σε χώρο που κυκλοφορούν πιτσιρίκια σε επικίνδυνη ηλικία.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Μάιος 08, 2011 9:20 pm

WOW. Αντώνη τρομερή αναβάθμιση! Καλορίζικη.
PhotoS?

antonis

Re: Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από antonis » Κυρ Μάιος 15, 2011 8:37 pm

Merci merci :D
Μία πρώτη photo είναι εδώ (viewtopic.php?f=5&t=106&p=15951&hilit=% ... %AC#p15951), περισσότερες σε αναλυτική παρουσίαση που ελπίζω να προλάβω να φτιάξω κάποια στιγμή.

Άβαταρ μέλους
Sandman
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2010 10:26 am
Όνομα: Ερμης
Μηχανή:: ECM Barista
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: Rancilio MD 50
Οι καφέδες μου:: San Pedro, Estate Blend
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από Sandman » Παρ Αύγ 26, 2011 8:45 pm

Συνεχιζω το νημα αυτο επ'ευκαιριας της αγορας της ECM Barista.

Να γραψω εδω πως ηρθα σε αυτην την Ε61 απο μια Gaggia Classic ραφιναρισμενη και βελτιωμενη με PID και μανομετρο απο τον δικο μας, μοναδικο, Κυρο Γραναζη του φορουμ woodsman43.
Την ειχα στη κατοχη μου για 6 μηνες περιπου και ηπια πολλα καφεδακια απο αυτη. Μου εμαθε παρα μα παρα πολλα και η εμπειρια μαζι της μου εκανε τη μεταβαση στο Ε61 πολυ ομαλοτερη κι αυτο γιατι και μονο ο ογκος της ECM προκαλει δεος.

Εχοντας κανει αυτη την εισαγωγη, θα περασω στο βασικοτερο ερωτημα και μετα θα αναφερθω στα υπολοιπα.


Εχει διαφορα ο καφες απο τη μια στην αλλη?

Κατηγορηματικα.. ΝΑΙ.


Σιγουρα το βημα απο τη μια στην αλλη ειναι μικροτερο απο το βημα (πχ) AEG -> Sylvia, παρολα αυτα σημαντικο.

Οι διαφορες ειναι στο οτι πλεον οι γευσεις του καφε ειναι πιο συγκεκριμενες, το σωμα του καφε πιο δομημενο. Θα το παρομοιαζα με μια αγορα επαγγελματικων ακουστικων ηχου. Μια χαρα ακους μουσικη με ακουστικα των 100 ευρω, και ομορφα με στιγμες απολαυσης. Οταν ομως παρεις ακουστικα των 300 ευρω τοτε θα ακουσεις την ιδια μουσικη μεν, με μεγαλυτερη σαφηνεια δε. Καθε οργανο στη θεση του, καθε ηχο και καθε σκερτσο.

Φοβομουν το θεμα της θερμοκρασιας του νερου. Ειχα καλομαθει στο PID και φοβομουν οτι θα πηγαινα στα τυφλα με την ECM.
Το post του Γιαννη στο θεμα "cooling flush σε μηχανη ΗΧ" (viewtopic.php?f=4&t=770) εκανε την διαδικασια τοσο μα τοσο ευκολη. Η τεχνικη με τη ροη και χορο του νερου εξαιρετικη. Το αποτελεσμα μου εδειξε πως η θερμοκρασια του νερου στο φλυτζανι ηταν ολοσωστη.
Πριν αγορασω τη μηχανη διαβασα πολλες φορες το αντιστοιχο νημα / αντιπαραθεση για τις Ε61 και τη θερμοκρασιακη σταθεροτητα τους και κατα ποσο τελικα η διαδικασια ηταν οντως "κουτουρου" που δε διεφερε και σε πολλα απο ενα temperature surfing. Τελικα, ειναι μονο μερος της διαδικασιας της παρασκευης, τοσο κατανοητο και ευκολο και συγκεκριμενο.

Στον καφε τωρα: Με San pedro 5 ημερων (οχι ιδανικες ημερες δηλαδη) και 19 γραμμαρια και το κατεβασμα της αρχικης θερμοκρασιας του νερου με τον τροπο που αναφερθηκε παραπανω, το αποτελεσμα με εφερε νοητα να καθομαι εξω απο το ΤΑΦ και να πινω καφε εκει. Ναι, ειναι τοσο ευκολο να φτιαξεις εξαιρετικο καφε (δεδομενου οτι εχεις κανει το διαβασμα και το "αγροτικο" σου).

Η κατασκευη της ειναι εξαιρετικη. Μια πανεμορφη μηχανη (εβγαλα μπιμπικια οταν η πωλητρια μου ελεγε ποσο ασχημο μηχανημα ηταν), στοιβαρη χωρις τσιγγουνιες και συμβιβασμους. Η αποσπομενη επιφανεια θερμανσης των φλυτζανιων οντως ζεσταινει καλα τα ποτηρακια. Το μονο παραφωνο οτι ο εκροεας ειναι αρκετα "εξω", το ποτηρακι πρεπει να ερθει στην ακρη του dip tray για να ειναι απο κατω του. Οκ, μικρο το κακο δεδομενου οτι η μηχανη δε τριζει και δεν μετακινει το φλυτζανι.
Αφρογαλα ακομα δεν εκανα ωστε να εχω αποψη για το ακροφυσιο.
Στα ενδιαφεροντα της μηχανης οτι το σωμα της παραμενει ζεστο αρκετη ωρα μετα το κλεισιμο του διακοπτη κι αυτο θελει προσοχη για καποιο τυχον αγγιγμα.

Εν κατακλειδι: Δε μετανιωνω ουτε στο ελαχιστο για την αγορα κι ας ηταν ενα σημαντικο, εκτος προγραμματισμου εξοδο. Τις βλεπω τις διαφορες απο εκει που ηρθα, ειναι σαν να παιρνεις το καλυτερο φλυτζανι που ειχα κανει με την Gaggia και να του εδωσε μια σημαντικη ωθηση. Σαν εξαιρετικης ποιοτητας σπανια μπαχαρικα που απογειωνουν ενα καλο φαγητο.


Και κατι ακομα.. Φτιαχνοντας καφε με την ECM με εκανε να εκτιμησω παραπανω και να καταλαβω τη σημασια ενος πραγματικα καλου μυλου στη παρασκευη του εσπρεσσο. Το φλυτζανι ειναι πλεον ενας καθρεφτης πεντακαθαρος της τεχνικης, της επιμελειας, του εξοπλισμου, της ποιοτητας του καφε.
Γι'αυτο το λογο εγραψα παραπανω πως, τελικα, ειναι ευκολοτερο να φτιαξεις εναν καλο καφε σε αυτην.


Ευχαριστω τους χρηστες αυτου του φορουμ που με οδηγησαν με τα γραπτα και τις εμπειριες τους απο την Ariette που ειχα οταν ηρθα ως εδω.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από Christos » Παρ Αύγ 26, 2011 8:59 pm

Μπράβο Ερμή. Μου άρεσε πολύ η παραπάνω πρώτη παρουσίαση σου. :respekt:
Και αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις πριν καλά-καλά να εξοικειωθείς 100% με την μηχανή. Μια πολύ όμορφη αρχή. :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Αύγ 26, 2011 9:28 pm

Καλορίζικη!
Να ευχαριστιέσαι και να ευχαριστείς άλλους με ωραία καφεδάκια!
Το μονο παραφωνο οτι ο εκροεας ειναι αρκετα "εξω", το ποτηρακι πρεπει να ερθει στην ακρη του dip tray για να ειναι απο κατω του. Οκ, μικρο το κακο δεδομενου οτι η μηχανη δε τριζει και δεν μετακινει το φλυτζανι.
Και μένα με ενοχλούσε λίγο αυτό.
Μία λύση που έκανα και το έσωσα είναι να ξεβιδώσεις τον εκροέα και να τον γυρίσεις προς την μέσα μεριά και είναι οκ.Κάθεται πάλι σφικτά και δεν ξεβιδώνει.
Να ξέρεις μόνο οτι θέλει πολύ δύναμη γιατί έχουν βάλει κόλλα σπειρωμάτων.Δεν έχει κανένα πρόβλημα όμως.
Εάν έχεις την διάθεση πές μας και την τεχνική που κάνεις το cooling flush με λεπτομέρειες.Και σε πόσα bar είναι ρυθμισμένο το μπόιλερ σου. :e014:
Καλορίζικη και πάλι!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Αύγ 26, 2011 9:35 pm

Συγχαρητήρια για την παρουσίαση Ερμή :oneup:
Φροντισε να την κρατάς καθαρή και η μηχανή θα σε αποζημιώνει με κάθε φλυτζάνι.
Οταν την μάθεις και αποκτήσεις ανεση μαζί της η γεύση θα απογειωθεί.

little-prince

Re: Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από little-prince » Παρ Αύγ 26, 2011 10:08 pm

Ερμή με πολύ όμορφες μεταφορές μας οδήγησες στον κόσμο των Ε61 κάνοντας απτή την ποιοτική διαφορά με ανθρώπινο τρόπο, χωρίς να αναφερθείς σε αναλυτικές τεχνικές λεπτομέρειες.
Τα ''σπάνια μπαχαρικά'' είναι τα μικρά ''διαμαντάκια'' που οδηγούν στην ευζωία ..... και από ότι φαίνεται είσαι ικανός πρώτα-πρώτα να τα διακρίνεις και κυρίως να τα βιώνεις....
Εύχομαι καλορίζικη η μηχανή σου, να σου δίνει πάντα ευτυχισμένες στιγμές :oneup:

stamatdi

Re: Πρώτες εντυπώσεις από την καινούργια ECM μηχανή μου

Δημοσίευση από stamatdi » Παρ Αύγ 26, 2011 10:23 pm

Καλησπέρα είμαι ένα καινούργιο μέλος στο forum και ενδιαφέρομαι να πάρω μια ECM όμως έχω μπερδευτεί με τα μοντέλα της ΕCM (Technika MichaniKa Barista) και που τα βγάζει σε 2 κατηγορίες σε Home Line και σε Profi Line μπορεί κάποιος να βάλει ένα χεράκι και να μου εξηγήσει τις διαφορές που έχουν ώστε να επιλέξω πια να πάρω :a014: .

Ευχαριστώ εκ των Προτέρων

Απάντηση