Πρόταση "καψουλομηχανής".

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
fanisfanis

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από fanisfanis » Παρ Οκτ 05, 2012 12:46 pm

Συγχαρητήρια και καλό ριζική

καταρχάς θα συμφωνήσω με τον Χρήστο.

Περα απο αυτο, ξέρω ότι αυτό που λες το κάνουν πολλοί κάτοχοι νεσπρεσο(ανοίγουν τις κάψουλες ,βάζουν αλεσμενο καφέ και τις κλείνουν με αλουμίνοχαρτο) στο ιπερεσπρεσο είναι λίγο πιο πολύπλοκο το συστημα(κανει μια ¨προεκχυλιση¨ μεσα στην καψουλα) αλλά διόλου απίστευτο να έχουν κάνει πάτεντες και σε αυτό .. :D

ermis1975
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 10:52 am

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από ermis1975 » Παρ Οκτ 05, 2012 5:44 pm

Τελικά παρέλαβα σήμερα! Πολύ καλή η προσφορά, με πολλά κουτιά καφέ. Το ξαναγέμισμα το εννοούσα κυρίως για πειραματισμό και με άλλες γεύσεις...όταν βαρεθω! Αν και με 1 καφέ την ημέρα που πίνω (δε πίνει άλλος) θα βγάλω κανενα χρόνο με τις κάψουλες αυτες!

ermis1975
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 10:52 am

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από ermis1975 » Παρ Οκτ 05, 2012 6:19 pm

Λοιπον ο καφές ειναι μια χαρά και το αφρόγαλα δε με δυσκόλεψε. Η μόνη απορία μου είναι οτι δε βγήκε καυτός. Ετσι πρέπει? ή τον κρύωσε το αφρόγαλα...ήθελε κι άλλο ζασταμα.
Τωρα στα κατά να βάλω οτι μια μεγαλούτσικη κούπα δυσκολεύεται να μπεί απο κάτω! Κατα τα άλλα ή μηχανή ειναι μια χαρα!

Ernesto
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 20, 2010 3:47 pm
Όνομα: Μακης
Μηχανή:: Euromatic Gold Prima
Τοποθεσία: Αγ.Παρασκευή Αττικής

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από Ernesto » Τρί Νοέμ 06, 2012 4:00 pm

ermis1975 έγραψε: Η μόνη απορία μου είναι οτι δε βγήκε καυτός. Ετσι πρέπει? ή τον κρύωσε το αφρόγαλα...ήθελε κι άλλο ζέσταμα.
το φλιτζάνι σου ήταν αρκετά ζεστό ?

coffeeman

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από coffeeman » Σάβ Δεκ 08, 2012 8:08 am

Christos έγραψε:Καλωσόρισες φίλε Ερμή.
Για espresso με καψούλες τα καλύτερα σχόλια με διαφορά τα έχει αποσπάσει το σύστημα iperespresso της illy. Ψάξε τα σχετικά topics στο forum.
Για τα υπόλοιπα (σοκολάτα, τσάι κτλ) είμαστε εκτός γνωστικού πεδίου του forum.
ποια είναι η δεύτερη καλύτερη?

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Δεκ 31, 2012 12:07 am

Αν και νομίζω οτι απο τις καψουλομηχανές η καλύετρη είναι με διαφορά η iperesspreso της illy, αν θες οπωσδήποτε μία δεύτερη είναι κάποια απο τις nespresso αλλά με πολύ μεγάλη απόσταση απο την iperespresso...
η πιο φθηνή νεσπρεσο δεν εχει καμία ουσιαστική διαφορά απο την ακριβότερη νεσπρεσο...αυτό μου εξομολογήθηκε πωλήτης της...
Παρ'όλα αυτά η αλήθεια είναι οτι το κόστος της κάψουλας iperespresso είναι δυσβάσταχτο, ειδικά αν πίνεις απο 2 καφέδες και πάνω την ημέρα !
Απ'την άλλη οι κάψουλες της νεσπρεσσο είναι πιο οικονομικές...
Όσον αφορά για tassimo ή dolce gusto θεωρώ πως δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς...
Όλα όμως εξαρτώνται απο τον ουρανίσκο σου και τί απαιτήσεις εχει...!!!

agapitos44

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από agapitos44 » Δευ Δεκ 31, 2012 7:46 pm

Παιδια συμφωνω και εγω για καποιον που προσανατολιζεται σε καψουλομηχανη η προταση της illy ειδικα με την Francys x7.1 σε γευση espresso ειναι η καλυτερη με διαφορα.....μαλιστα παιζει και μια πρoσφορα εδω και αρκετο καιρο σε διαφορα μαγαζια που σου δινουν μαζι καφε αξιας 150 ευρο περιπου και ουσιαστικα περνεις την μηχανη τσαμπα.........πραγματικα για καψουλομηχανη εχει παρα μα παρα πολυ καλη γευση ο καφες της στα περισσοτερα χαρμανια.....οποτε αν συνυπολογίσει καποιος που ψαχνει τετοιου ειδους μηχανημα και την παραπανω προσφορα την στιγμη που μιλαμε ειναι η κορυφαια με διαφορα προταση σε αυτην την κατηγορια.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 31, 2012 8:02 pm

Off topic:
Καλωσόρισες στο forum φίλε μας. Μην ξεχάσεις να συμμετάσχεις στο poll μας.
viewtopic.php?f=13&t=2005
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2013 12:20 pm
Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο...
Τοποθεσία: Αθήναι
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από Σιδηρούς » Τετ Ιουν 26, 2013 1:15 pm

Η "καψουλομηχανη" ειναι ενα σταδιο που πρεπει να περασει καποιος οπαδος του ειδους για να μαθει καποια πραγματα και μετα να μπορεσει να επιλεξει την καταλληλη μηχανη? Μηπως ειναι ενα μεταβατικο σταδιο? Μηπως ειναι "εγκλωβισμος" ας το πουμε στο μαρκετινγκ? Για καποιον που ξεκιναει φαινεται ευκολη λυση μα μηπως ειναι παγιδα ας το πουμε και απλα σε βαθος χρονου χαλασει ασκοπα χρηματα? :a014:

Ernesto
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 20, 2010 3:47 pm
Όνομα: Μακης
Μηχανή:: Euromatic Gold Prima
Τοποθεσία: Αγ.Παρασκευή Αττικής

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από Ernesto » Τετ Ιουν 26, 2013 2:33 pm

καλησπέρα.
Η καψουλομηχανή είναι απλά μια λύση.Έχει τα υπέρ και τα κατά.
Σίγουρα στα σχετικά ποστ μπορείς να ενημερωθείς σχετικά .

Όσον αφορά το μάρκετινγκ, μην ξεχνάς ότι χρησιμοποιείται από όλους όσους θέλουν να πουλήσουν.
Και από αυτούς που πουλάν μαζικά και από τους πιο μικρούς.
Και τα καταστήματα που έχουν σαν βασικό ατού τους specialty και single origin καφέδες έχουν το δικό τους μάρκετινγκ. Και αυτό δεν είναι κατ'ανάγκη κακό .
Ούτε όσοι ψωνίζουν τέτοιους καφέδες έχουν σαν προτεραιότητα την πιο οικονομική λύση.

Οπότε μετράς τις ανάγκες σου και επιλέγεις.Η πληροφορία πλέον είναι παντού .

Απάντηση