Πρόταση "καψουλομηχανής".

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
ermis1975
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 10:52 am

Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από ermis1975 » Δευ Φεβ 07, 2011 11:03 am

Εχω μια KRUPS μηχανή espresso, παρόλα αυτά θέλω να την αντικαταστήσω με μια μηχανή που φτιάχνει τα πάντα και αυτόματα.
Ο λόγος είναι οτι καφέδες πίνω πιο σπάνια σπιτι (μπορεί να μείνουν και μήνες στο βαζάκι) και να χαλάσει το άρωμά τους. Ετσι οι κάψουλες πιστεύω οτι είναι μια λύση για καφέ πχ το Σαββατοκύριακο σπιτι.
Προσανατολίζομαι στη tassimo που φτιάχνει και τσάι και σοκκολάτα και espresso κλπ.
Τώρα έχω KRUPS 4000, λέτε να απογοητευτώ?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από Christos » Δευ Φεβ 07, 2011 11:19 am

Καλωσόρισες φίλε Ερμή.
Για espresso με καψούλες τα καλύτερα σχόλια με διαφορά τα έχει αποσπάσει το σύστημα iperespresso της illy. Ψάξε τα σχετικά topics στο forum.
Για τα υπόλοιπα (σοκολάτα, τσάι κτλ) είμαστε εκτός γνωστικού πεδίου του forum.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

ermis1975
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 10:52 am

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από ermis1975 » Τρί Φεβ 08, 2011 10:40 am

Παρατηρώ οτι η μηχανή αυτή έχει μόνο 3-4 είδη καφέ, συνεπώς έχει λίγο περιορισμένη χρήση σε σχέση με τη tassimo, αλλά και τη nespresso. Απο την άλλη η tassimo έχει μικρή πίεση σε bar (πώς φτιάχνει espresso!) εκτός και αν το είδος της κάψουλας και του καφέ είναι τέτοιο που δεν απαιτεί μεγάλη πίεση.

Dimitris_P

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τρί Φεβ 08, 2011 10:53 am

ξεκολλάτε με τα bar, είναι καθαρά θέμα marketing. ο εσπρέσσο φτιάχνεται με 10 bar, απορώ τι τα λένε τα παραπάνω. κι εγώ πάντως στην αρχή έτσι ψάρωνα :a042:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από Christos » Τρί Φεβ 08, 2011 11:52 am

H άποψη μου γενικά για την νέα μόδα.
Για τσάι δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω από φακελάκια και ένα μπρίκι ή ταχυβραστήρα, το ίδιο και για το κακάο, το ίδιο για τον στιγμιαίο και για την σοκολάτα. Για τον καλό espresso όμως χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από άποψης διεργασιών και άρα εξοπλισμού. Μεγάλη πίεση (8-10bars), σταθερή θερμοκρασία νερού, κτλ.
Τι κάνει το marketing; Βάζει μπροστά τον espesso που απαιτεί εξοπλισμό και τονίζει την ευελιξία και ευκολία του συστήματος και για άλλα είδη ροφημάτων, οπότε σε κάνει να παραβλέπεις ότι για όλα υπόλοιπα δεν χρειάζεσαι τίποτα το ιδιαίτερο στην κουζίνα σου. ;)
Ας είμαστε πραγματιστές Ερμή. Όταν πίνεις αραιά και που espresso όπως στην περίπτωση σου, δεν κοιτάς για ποικιλίες κτλ, αλλά παρακαλάς να υπάρχει έστω και ένα σύστημα καψούλας που να κάνει σωστά την δουλειά, έστω και σε έναν καφέ. Λένε (εγώ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ) ότι το iperespresso της illy είναι το καλύτερο.

ΥΓ Άμα πας σε συσκευή ροφημάτων, τουλάχιστον δες άμα μπορείς να διαπραγματευτείς την δωρεάν χορήγηση της μηχανής σε συμφωνία με την παραγγελία κάποιου μεγαλύτερου αριθμού από καψούλες.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από dalas » Τρί Φεβ 08, 2011 2:03 pm

Sorry για το πιθανό οφτοπικ, αλλά έπεσε στο μάτι μου και μου φάνηκε αρκετά πετυχημένο... :a048:

Από το New Coffee Words You Should Learn in 2011
K-Cup/Nespresso (n) - A plastic capsule containing a variant of roasted coffee, which after a single use is deposited into a landfill or directly into the ocean to float freely with billions of other plastic bad ideas until the end of time.
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

nikoskaz

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από nikoskaz » Τρί Φεβ 15, 2011 12:03 pm

Ν αναφερω και την δικη μου εμπειρια αν σε βοηθησει! Μεχρι τωρα ειχα 2 καψουλομηχανες , την nespresso k illy francis x7 και οι δυο πολυ ποιοτηκες μηχανες στη εμφανιση και πολυ απλες στη χρηση ! Η πρωτη με μεγαλυτερη ποικιλια στους καφεδες και η δευτερη με λιγο καλυτερο καφε σα γευση κατα την γνωμη μου παντα! Τελικα τις πουλησα και τις δυο! Βεβαια ειναι και οι δυο μονο για εσπρεσσο οχι για τα υπολοιπα που θελεις ! Και γω ειμαι της γνωμης να κοιταξεις την ποιοτητα του εσπρεσσο και αστα τ αλλα , τα κανεις χωρις μηχανη! Ομως η καψουλα τελικα απο ποιοτητα και γευση δε λεει , και η κρεμα που κανουν δεν συγκρινεται με αυτη που παιρνεις απο εναν καλο συνδιασμο καφε σε κοκκους-μυλου-μηχανης!

Άβαταρ μέλους
Sandman
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2010 10:26 am
Όνομα: Ερμης
Μηχανή:: ECM Barista
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: Rancilio MD 50
Οι καφέδες μου:: San Pedro, Estate Blend
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από Sandman » Τρί Φεβ 15, 2011 12:24 pm

Η εμπειρια μου με την Tassimo ηταν ακρως απογοητευτικη παντως, οσον αφορα τους καφεδες, για τα αλλα ροφηματα που προσφερει δεν εχω αποψη.

xristoforosnemp.

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Τρί Φεβ 15, 2011 9:55 pm

άκουσα ότι το σύστημα tassimo χρησιμοποιεί σκόνη στιγμιαίου εσπρέσο :a038: (νες με άρωμα εσπρέσο όπως των αποκαλώ)! στην ουσία το μηχάνημα είναι ένας φανταχτερός βραστήρας με πανάκριβα είδοι χρήσεις :rtfm: (κάψουλες) και άθλια ποιότητα. και εγώ στην αρχή είχα ενδιαφερθεί αλλά :coffee: ...

smoothbore

Re: Πρόταση "καψουλομηχανής".

Δημοσίευση από smoothbore » Τρί Φεβ 15, 2011 10:14 pm

Για να μην πολυψάχνουμε ,ολες αυτές οι μηχανές τυπου give me my capsule baby έχουν να κάνουν με χημεία .
Κάτι ανάλογο με τα μεταλαγμένα προιόντα όπου αποφέρουν γρηγορο , ευκολο και κυρίως μεγάλο κερδος .
Βασίζοντε στην ραθυμια του κοσμου που αναζητάει την ευκολία και το τελείως απαιδευτο , ενω μεγάλο προσόν θεωρείτε το μικρό κοστος της συσκευής και ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο οποισδήποτε όσο "γκάου " και να ειναι.
Τώρα μάλιστα που η "χημεία" βολευει όλη την οικογένια με καφε, σοκολάτα, νες, γαλικο ,τέιον και δεν συμαζευετε φαινεται ακόμα πιο ενδεδειγμένη αγορά στον αδαή.
Η ουσία όμως παραμένει μια , να δινεις λεφτά για την κάψουλα και οσο πιο πολλά τοσο πιο καλά .
Κάτι άλλο δεν παίζει ,άλλο που μπορεί να συστηνετε σε κάποιον σαν λυση ,ευκολία κ.λ.π.

Edited από admin: Διαγραφή πρότασης.

Απάντηση